Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia48
Aktualny numer można znaleźć tutaj

27.09.04

Rusza SatKrak - 27-29 września 2004 Kraków. Jeszcze nigdy, na Targach w Polsce, nie zebrało się 45 firm z branży techniki satelitarnej, telewizji i instalacji antenowych. Wykłady i konferencje dopełniają atrakcyjności Targów.
SatKrak 2004

Powiększ...
Anteny przed budynkiem targów zapraszają do wnętrza...

Powiększ...
...a wewnątrz... stoisko Dipola na targach w trakcie ostatnich przygotowań.

Około 1000 km na zachód od siedziby redakcji Informatora. W ubiegłym tygodniu prosiliśmy o nadsyłanie zdjęć pokazujących profesjonalne prowadzenie kabla w instalacjach antenowych, warunkiem było wykonanie go bliżej niż 1000 km od Krakowa.
Niestety spłynęło tylko jedno zdjęcie.
Jesteśmy przekonani, że spełnia ono jeden z warunków - zostało wykonane bliżej niż 1000 km od Krakowa.

Więcej...
"Energetycy też potrafią..."Sławomir Pękalski

Tuner Ferguson AF- 6018CR. Nowe urządzenie z dobrze znanej i sprawdzonej rodziny Ferguson. Tuner ten jest produkowany z modułami w dwóch wersjach: Conax i Seca. Do pierwszego z nich można założyć kartę TVN. Do modułu Seca można zamontować kartę Cyfry +.
Karta katalogowa dostępna tutaj.

Przewodnik budowy instalacji na multiswitchach. Instalacje z wykorzystaniem multiswitchy, przez swoją uniwersalność, stają się bardzo popularne zarówno w domach jednorodzinnych jak i blokach. Stosunkowo proste jest wykonanie instalacji na kilka gniazdek, do odbioru z dwóch satelitów. Problemem staje się odbiór z czterech satelitów i większa liczba abonentów.
Przewodnik budowy instalacji na multiswitchach dostępny tutaj.

Transmisja wizji - kodowanie. Jednym z najważniejszych problemów, z którymi styka się transmisja cyfrowa i to niezależnie od tego, czy dotyczy to transmisji dźwięku, czy obrazu, jest fakt, że po zamianie na postać cyfrową, sygnał przekazywany zajmowałby pasmo wielokrotnie szersze od sygnału oryginalnego. Dlatego stosuje się kompresję polegającą na częściowym usunięciu z sygnału informacji nieodbieranych przez człowieka.
Format MPEG wykorzystuje kompresję międzyklatkową. Kompresja polega na wyrzucaniu informacji, na które nasz zmysł wzroku jest najmniej wrażliwy, dlatego oddzielnie obrabia się poziom jasności i kolory pikseli obrazu, wykorzystuje się również fakt, że następujące po sobie klatki zawierają elementy niezmienione.
Podczas kodowania dzieli się obraz na makrobloki o wymiarach 16x16 pixeli i sprawdza się, czy taki blok nie przesunął się w następnych klatkach. Jeśli wykryto w miarę podobny makroblok, to zapamiętywane jest jedynie jego przesunięcie oraz informacja o ewentualnych różnicach. Jednym z ulepszeń wprowadzonych w standardzie MPEG-4 jest predykcja ruchu obiektów o dowolnych kształtach. Z tego powodu znacznie rzadziej można zauważyć "kwadratowe" zakłócenia obrazu związane z podziałem na regularne bloki. Istnieją 3 standardy kodowania MPEG:
MPEG-1 - zapis krótkich filmów na płytach CD
MPEG-2 - zastosowany w technice DVD
MPEG-4 - kompresja pełnometrażowego filmu do wielkości płyty CD (jakość ustępuje DVD); wymaga dekodera (kodeka) np. DivX.
Opanowanie problemów związanych z transmisją wizji to wyzwanie i szansa dla firm instalatorskich – zapraszamy na kurs Transmisja wizji – (między innymi: modulatory, udostępnianie wizji w sieciach LAN, światłowody) 28.09. wtorek, godzina 12.00 - 13.40, w czasie trwania Targów SatKrak więcej:
Spis wykładów SatKrak2004
Spis wystawców SatKrak2004

DTT – zalecana jakość sygnału. Ze względu na odmienną niż w telewizji analogowej modulację OFDM, wymagany odstęp C/N oraz poziomy w gniazdach abonenckich są inne, co należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji. Zastosowanie modulacji cyfrowych pozwala na zmniejszenie wymagań odnośnie odstępu C/N, a co za tym idzie, na obniżenie wymagań odnośnie poziomu sygnału. Podstawowe dane zamieszczono w tabeli.

Standard Modulacja Poziom C/N BER
PAL D/K AM 57-80 dBuV >43 -
DVB-T OFDM 8k 64QAM 40-80* dBuV >23 10E-4
DVB-T OFDM 8k QPSK 40-80* dBuV >11 10E-4
DVB-T OFDM 8k 16QAM 40-80* dBuV >17 10E-4

* mierzone miernikiem poziomu sygnałów cyfrowych

C/N i zalecane poziomy sygnału na gnieździe abonenckim

Elementy instalacji monitoringu – kamera. Kamera zbudowana jest obiektywu i przetwornika, które przetwarzają obraz obiektu na sygnał elektryczny i zestawu urządzeń elektronicznych, które dokonują obróbki sygnału elektrycznego.
Podstawą do osiągnięcia dobrej jakości obrazu jest dokładność wykonania przetwornika oraz jakość i prawidłowy dobór obiektywu. Automatyka kamery może skorygować sygnał tylko w pewnych granicach, dlatego należy traktować ją jako pożyteczne uzupełnienie.
W kamerach stosuje się obecnie przetworniki wykonywane w technologiach:
- CCD (Charged Coupled Device),
- CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor)
CCD – jest to przetwornik oparty na zasadzie gromadzenia ładunku na sensorze pod wpływem światła. Technologia wykonywania takich przetworników, choć stosowana jako pierwsza, jest droga i dostępna tylko nielicznym firmom.
CMOS – przetwornik produkowany w oparciu o technologię produkcji układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora, będącego pojedynczym sensorem. Technologia tania, dostępna wielu firmom, pozwalająca na rewolucję cenową, ponieważ do tej pory przetwornik zawierał w sobie ok. 40 % kosztów układu elektronicznego kamery. Rozwój przetworników CMOS następuje poprzez:
- zmniejszanie elementów mikrotranzystorowych,
- wyposażanie ich w mikrosoczewki, własne wzmacniacze sygnału APS (Active Pixel Sensor) i własne przetworniki analogowo -  cyfrowe.
W bliskiej przyszłości należy się spodziewać takiego dopracowania tej technologii, że stanie się ona podstawową w budowie kamer i aparatów cyfrowych – mimo, że do niedawna kojarzona była ze sprzętem niższej jakości.


widok przetwornika CCD  

Więcej o kamerach w kolejnym odcinku Internetowego Kursu Telewizji Dozorowej. Następny odcinek nowej wersji Kursu dostępny tutaj.

Instalacje sieciowe w domkach jednorodzinnych – DomNet. Założeniem systemu Domnet jest jednolite i całościowe rozwiązanie problemu okablowania (I etap budowy instalacji) i doboru urządzeń (II etap budowy instalacji). System ma dać użytkownikowi i inwestorowi pełną swobodę. Osiągnięto to dzięki przemyślanej koncepcji prowadzenia kabli i ich ilości. Zakłada się istnienie dwóch centrów gdzie schodzą się kable, jedno zwane skrzynką TV-SAT Dipol (tu dochodzą kable koncentryczne, po jednym od każdego gniazda), a drugie - skrzynką DomNet (tu dochodzą kable UTP, po dwa kabla od każdego gniazda).
Więcej o sposobie okablowania domów jednorodzinnych w systemie DomNet tutaj

.


Koncepcja okablowania w systemie DomNet

Telemetria i telesterowanie poprzez sieci IP WLAN. Urządzenia do bezprzewodowej transmisji danych stwarzają możliwość budowy, niskim nakładem finansowym, łączy do wykonywania zdalnych pomiarów, zdalnego sterowania, telealarmu itp. Do zbudowania takiego systemu potrzebne są dwu punkty dostępowe, np. N2612, zewnętrzne anteny (dobór zależy od długości łącza) oraz kable. W celu doboru anten oraz kabli można skontaktować się ze specjalistą z naszej firmy, dzwoniąc do działu technicznego na numer (0-12)644-57-19, lub mailem wlan@dipol.com.pl. Potrzebny będzie także interfejs RS232 – Ethernet do sterowania urządzeniem (w chwili obecnej nie ma go w naszej ofercie). Interfejs taki może być dedykowanym urządzeniem lub zwykłym komputerem PC z zainstalowanym oprogramowaniem (np. TCP-Com, działa pod systemami Windows). Koszt zbudowania takiego systemu do telememtrii/telesterowania powinien zamknąć się w kwocie 2000 zł. Jeżeli sterowane urządzenie nie posiada interfejsu RS232, to należy wyposażyć się w np. przekaźnik sterowany przez port RS (będziemy mieć funkcjonalność typu włącz/ wyłącz). Przekaźnik taki można zbudować samodzielnie lub można sięgnąć do gotowych rozwiązań szeroko publikowanych na łamach czasopism elektronicznych. Oczywiście praktyka stosowania tych układów jest zależna od niezawodności łącza.

Maskowanie adresów MAC w punktach dostępowych. Każde urządzenie wyposażone w interfejs sieciowy w standardzie Ethernet posiada swój unikalny adres MAC. W odróżnieniu od adresu IP, adres MAC jest zapisany w pamięci EEPROM urządzenia i zazwyczaj nie można go łatwo zmienić, choć coraz więcej urządzeń pozwala na to.
Dość często unikalność tego adresu wykorzystywana jest przez administratorów sieci do celów ustalania praw dostępu do zasobów, np. kto może mieć dostęp do Internetu, czy do serwera plików.
Punkty dostępowe AP, stosowane w sieciach WLAN, nie zmieniają adresu MAC w pakietach, które odbierają od stacji klienckich. Inaczej wygląda sytuacja, gdy AP pracuje w trybie AP klient. Wtedy następuje podmiana adresu MAC komputerów i innych urządzeń podłączonych do tego AP, na adres samego punktu dostępowego.

Solidny rejestrator w niskiej cenie - Yoko YK-9805 M8503. Prosta instalacja, duża niezawodność, bezobsługowa praca. Stosowany do zapisu obrazu z 4 kamer w domach jednorodzinnych, sklepach, gabinetach lekarskich.


Rejestrator Yoko YK-9805 M8503

 

20.09.04

Zapowiada się ciekawie - SatKrak 2004. W poniedziałek 27.09. rozpoczynają się w Krakowie Targi SatKrak. Wszystko wskazuje, że będzie to jedna z najciekawszych imprez wystawienniczych, w tym roku, w Polsce. Rzadko zdarza się zebrać tak reprezentatywną czołówkę firm z branży. Jednak, w tym wypadku, o atrakcyjności i randze targów decyduje program wykładów i imprez towarzyszących.
Organizatorom udało się przekonać firmy do przygotowania wykładów i konferencji i tak dobrać tematy, że każdy z uczestników Targów: instalatorzy, projektanci, studenci i uczniowie, może wzbogacić swoją wiedzę o najnowsze, często jeszcze niepublikowane opisy rozwiązań technicznych.
Tylko z zakresu naziemnej telewizji cyfrowej
– hitu najbliższych lat, będzie można wysłuchać trzech wykładów:
Odbiór i rozprowadzanie sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej - Paweł Król Dipol 27.09., godz. 11:00 (1 godz.)
Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce i państwach ościennych - 28.09., godz. 9:00 (1godz.) – K. Kuhn (URTiP), ADB Polska
Telewizja przyszłości DVB-T – podstawy naziemnej telewizji cyfrowej wraz z prezentacją tunera do odbioru TV Sat i cyfrowej telewizji naziemnej - firma INFO-TV-FM - 28.08., 11:00 (1godz).
Spis wykładów SatKrak2004
Spis wystawców SatKrak2004

Dipol na SatKraku. Ideą przewodnią uczestnictwa firmy będzie propagowanie rozwiązań i wiedzy z zakresu budowy instalacji antenowych. Przedstawimy sprzęt do budowy nowoczesnych instalacji w domach jednorodzinnych, blokach, hotelach.
Można będzie zapoznać się z urządzeniami do odbioru i rozprowadzania programów naziemnych, satelitarnych i naziemnej telewizji cyfrowej.
Pokażemy tuner TV Sat - DVB-T.
Zaproponujemy formułę i sprzęt do wykonywania, przez instalatorów antenowych, instalacji monitoringu w domach jednorodzinnych i małych sklepach.
Na jednym z wykładów omówimy problemy transmisji wizji – techniki, która powoduje przełom w zakresie monitoringu i edukacji, stanowiąc jednocześnie sporą szansę na rozwój firm.
Dla uczestników targów przygotowany został bezpłatny Poradnik Instalatora WLAN.
Dipol kursy na Targach Satkrak.

Około 1000 km na zachód od siedziby redakcji Informatora. Tyle musieliśmy przejechać, aby zrobić poniższe zdjęcia.
Nagrodzimy Czytelnika, który przyśle nam w ciągu tygodnia zdjęcie, podobnie profesjonalnie wykonanego mocowania i prowadzenia kabla w telewizyjnej instalacji antenowej, wykonane najbliżej siedziby redakcji (Kraków, Ciepłownicza 40).
Zdjęcie zostanie opublikowane w Informatorze.
Jeśli takie zdjęcie nie nadejdzie, nagroda: Pilot MAK-2002 MAXIM, zostanie przyznana jako dodatkowa w Konkursie “Ciekawie o antenach” i również w tym wypadku podstawowym kryterium wyboru zdjęcia będzie promowanie solidnych usług.
Gdzie zostały wykonane zdjęcia? Odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...  Powiększ...
Zdjęcia można powiększyć, aby obejrzeć sposób prowadzenia kabla.

Podstawowe parametry naziemnej telewizji cyfrowej. Prędkość transmisji w DVB-T lokuje się w przedziale 4,98 Mbit/s do 31,67 Mbit/s. Do standardowych przekazów i zapewnienia ich poprawnej jakości, powinna wystarczyć prędkość transmisji wizji  w zakresie 4 - 4½ Mbit/s, jednak dla przekazów sportowych i innych programów o szybko zmieniających się obrazach powinna być większa, tj. ok. 6 Mbit/s.
Wymagana prędkość transmisji fonii: stereo audio < 192 kbit/s, Pseudo-Surround-Sound System np. Prologic wymaga więcej: dźwięk wielokanałowy wymaga prędkości 400 - 900 kbit/s.
Dla funkcjonowania Electronic Programme Guide (EPG) wymagane jest ¼ - ½ Mbit/s.

Jak pozyskać karty TVN i TVN7 dla wspólnoty mieszkaniowej. Ze względu na prawa autorskie TVN wprowadził kodowanie przekazów satelitarnych, celem ograniczenia odbioru poza terytorium Polski. Jednak wspólnoty mieszkaniowe i lokalne telewizje kablowe mogą bezpłatnie uzyskać karty do rozkodowania programów. Trzeba napisać pismo do TVN na następujący adres:
TVN, Dział współpracy z telewizjami kablowymi
ul. Augustówka 3, 02-981 Warszawa
Pismo powinno zawierać:

 • Adres wspólnoty mieszkaniowej
 • Adres zainstalowanej karty
 • Ilość mieszkań w wspólnocie
 • Dane osoby odpowiedzialnej
 • Kontaktowy numer telefonu

Pismo powinno być podpisane przez zarząd wspólnoty. Operatorom telewizji kablowych udziela się wszelkich dodatkowych informacji telefonicznie pod nr (022) 8566107 lub pocztą elektroniczną pod adresem tzn@tvn.pl

Odbiór TVN i TVN7. Przedstawiamy jedną z możliwości odbioru TVN. Gdy dostaniemy dwie karty, można przystąpić do zamontowania urządzeń. Poniżej przedstawiamy schemat z dwoma tunerami Ferguson 6018 (wyposażonymi w moduł Conax). Sygnał z tunerów jest modulowany w modulatorach MT-11 R871711. Następnie sygnał jest wzmacniany na wzmacniaczu ZG i dystrybuowany w instalacji.

ANTENY SATELITARNE ANTENY RADIOWE I TELEWIZYJNE A9812 - Konwerter Twin Full Band MTI A99351 - Tuner Ferguson AF-6018CR R871711 - Modulator MT-11P kanały 21-69 z zasilaczem Zestaw wzmacniaczy kanałowych 

Nie da się położyć kabli – urządzenie do transmisji AV. Urządzenie do transmisji AV R94115 pozwoli przesłać sygnał z tunera przez ścianę, w drugim kierunku można sterować poprzez wbudowany bezprzewodowy przedłużacz pilota. Przetestowaliśmy - sygnał przechodzi bez problemu przez dwie ściany.

R94115 - Bezprzewodowy zestaw do transmisji AV+IR 2,4GHz VT-2 A9936 - Tuner cyfrowy Ferguson AF-8018UCI R94115 - Bezprzewodowy zestaw do transmisji AV+IR 2,4GHz VT-2

Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki: przydźwięki w odbiornikach radiowych, lub też nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowoprądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a “0” w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą FM-2 R48605 lub TRIS-102A R48606. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie odpowiednio: 1,5 i 0,7 dB. Dodatkowo TRIS-102A stanowi także zabezpieczenie przeciw przepięciowe. Urządzenia najlepiej byłoby włączyć tak, jak na schemacie, jednak gdyby ze względów budowlanych okazało się to niemożliwe, można tego dokonać za gniazdkiem. Schemat i szerszy opis problemu tutaj

Niezawodne łącza WLAN. Tydzień temu pisaliśmy o niezawodnych łączach WLAN budowanych w oparciu o ruting dynamiczny. Budowanie łączy WLAN o zwiększonej niezawodności jest także możliwe w oparciu o roaming. Jest to tańsze rozwiązanie od zastosowania ruterów, ale nie pozwala na przeprowadzenie load balancingu, czyli równoważenia obciążenia do klienta poprzez zestawione dodatkowe połączenie. Wprowadzenie punktów dostępowych w tryb roamingu polega na nadaniu tego samego SSID.

Rozmiar obiektu na ekranie monitora – w telewizji dozorowej. Według normy EN 50132-7 powinien pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola. 
Jeżeli obiekt jest osobą, zaś rozdzielczość graniczna zainstalowanego systemu CCTV przewyższa 400 linii telewizyjnych, zalecane minimalne rozmiary obiektu wynoszą: 
a) dla potrzeb identyfikacji - obiekt powinien zajmować przynajmniej 120% wysokości ekranu,
b) dla potrzeb rozpoznania - obiekt powinien zajmować przynajmniej 50% wysokości obrazu,
c) dla potrzeb detekcji intruza - obiekt powinien zajmować przynajmniej 10% wysokości obrazu,
d) dla potrzeb kontroli tłumu - obiekt powinien zajmować przynajmniej 5% wysokości ekranu.
Internetowy Kurs Telewizji Dozorowej – drugi odcinek nowej wersji Kursu dostępny tutaj.

Promocja - rejestrator i 4 kamery.  Kupując zestaw: rejestrator Yoko YK-9805 M8503 + dysk 120GB M89120 + 4 dowolne kamery oszczędzasz 100 zł. Tyle właśnie odejmiemy od rachunku końcowego.
Rejestrator Yoko YK-9805 znajduje zastosowanie do monitoringu sklepów, gabinetów lekarskich, parkingów i również domów jednorodzinnych. Jest tani solidny i prosty w obsłudze. Pozwala na podłączenie 4 kamer. Szczegółowy opis tutaj.

Spis treści i archiwalne numery Informatora TV Sat dostępne tutaj.

Bawaria w Niemczech. Instalacje w Niemczech wykonywane są solidnie i profesjonalnie - fachowiec montuje fachowo.

 

13.09.04

Cyfrowy boom w usługach. Rozwój techniki cyfrowej, w telekomunikacji, telewizji czy też instalacjach ochrony obiektów, powoduje duże zapotrzebowanie na usługi związane z budową instalacji teletechnicznych nowej generacji.
W poszczególne instalacje wchodzą techniki, do niedawna zupełnie w nich obce.
I tak instalatorzy sieci komputerowych studiują  sposoby wykonywania instalacji antenowych w związku z rozpowszechnieniem się instalacji WiFi.
W instalacjach telewizji dozorowej, bez przyswojenia zasad budowy i uruchamiania sieci komputerowych, nie da się wykonać systemów zdalnego monitoringu.
Wykonawcy instalacji antenowych coraz częściej muszą wykonywać okablowanie przystosowane do transmisji Internetowych oraz obrazu z kamer monitorujących.
Coraz częściej instalatorzy sygnalizują zainteresowanie inwestorów wykonywaniem w budynku wszystkich trzech instalacji i dotyczy to również domów jednorodzinnych. W najbliższym czasie istnieją możliwości uzupełnienia wiedzy z poszczególnych zakresów:
Instalacje antenowe – kursy na Targach Satkrak.
Kurs Instalacje WLAN – 05.10. 04 Sandomierz.
Internetowy Kurs Telewizji Dozorowej – pierwszy odcinek nowej wersji Kursu dostępny tutaj.

Teleprawo – działalność Stowarzyszenia Ochrony Praw Użytkowników Telekomunikacji. "8 września 2004r. w Wadowicach miał rozpocząć się proces naszego członka o zwrot bezprawnie pobranych opłat za usługi audiotekstu z użyciem dialerów." Więcej o działalności Stowarzyszenia tutaj.

Gdzie ta wieże? Zespół wież telekomunikacyjnych, wraz z najwyższą telewizyjną, góruje nad miastem leżącym na dwóch kontynentach.
Gdyby porównywać ludność zamieszkałą w ścisłych granicach miejskich, to ilością mieszkańców przewyższa Tokio, Nowy Jork czy Londyn. Średniowiecznej potędze i bogactwu tego miasta nie dorównywało żadne inne. Gdzie są te wieże? Odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...  Powiększ...
Wieże górują nad miastem, w którym w VI wieku zbudowano podziemny zbiornik na wodę o kubaturze kilku katedr, wsparty na setkach rzeźbionych kolumn.

Odbiór zbiorczy z 4 satelitów – multiswitche modułowe Satrix. Poza odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem multiswitcha 17 wejściowego (instalacja opisana w poprzednim Informatorze), można zastosować multiswitche modułowe Satrix.
Zestaw składa się z multiswitchy SBX-44 4/4 bazowy R72144, zwrotnic SCX-44 1/4 TV/SAT R72244, zasilacza SPX-44 R72344, wzmacniacza SAX-44 R72444 oraz rezystorów SLX-44 końcowych 75 om R72544. Zaletą tego rozwiązania jest pełna możliwość dopasowanie do potrzeb. Można np. wykonać instalację na 8 użytkowników i 2 satelity, a potem dołożyć 2 multiswitche rozszerzając ją o 2 satelity, które będą dostępne np. w 4 gniazdach.

A0710 - Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12 A0222 - Antena radiowa Dipol 1RZ B/PM nieanodowana A1069 - Antena telewizyjna UHF 10-elementowa Dipol 10/21-69 R72244 - Zwrotnica SCX-44 1/4 TV-Sat Satrix R72344 - Zasilacz SPX-44 Satrix R72144 - Multiswitch SBX-44 4/4 bazowy Satrix R90461 - CA-215 Wzmacniacz szerokopasmowy serii 904 Alcada C0340 - Zwrotnica antenowa ZA 4 R78410 - Gniazdo TR-4100 TV/Sat końcowe R78450 - Ramka natynkowa do gniazd Terra
Instalacja pozwalająca na odbiór 2 satelitów na 8 tunerach

A0710 - Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12 A0222 - Antena radiowa Dipol 1RZ B/PM nieanodowana A1069 - Antena telewizyjna UHF 10-elementowa Dipol 10/21-69 R72244 - Zwrotnica SCX-44 1/4 TV-Sat Satrix R72344 - Zasilacz SPX-44 Satrix R72144 - Multiswitch SBX-44 4/4 bazowy Satrix R90461 - CA-215 Wzmacniacz szerokopasmowy serii 904 Alcada C0340 - Zwrotnica antenowa ZA 4 R78410 - Gniazdo TR-4100 TV/Sat końcowe R78450 - Ramka natynkowa do gniazd Terra
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 4 tuner
ach i 2 satelitów na kolejnych 4 tunerach

Podstawowy miernik poziomu. Najpopularniejszy miernik poziomu sygnału telewizji naziemnej w bardzo dobrej cenie to TSM-2002 R10502. Miernik posiada możliwość pomiaru: poziomu nośnych wizji i fonii, nachylenia charakterystyki (TILT), pojedynczej częstotliwości, odstępu sygnał szum, a także odsłuchu fonii. Całkowicie naładowany akumulator pozwala na pracę przez około 6 godzin (bez podsłuchu fonii i przy wyłączonym podświetleniu LCD).
Dla osób zainteresowanych pomiarami  instalacji satelitarnych polecamy:
R10811 - Miernik sygnału satelitarnego BER + identyfikacja HDSM V2 HORIZON

Czy wzmacniacz może poprawić odbiór TV-SAT. Podstawowe kryteria odbioru cyfrowego sygnału to bitowa stopa błędów i odstęp sygnał-szum. Czyli, by poprawić jakość odbioru należy uzyskać poprawę obu tych parametrów.
Decydujący wpływ na oba parametry ma wielkość anteny – średnica oraz współczynnik szumów konwertera. Natomiast dokładając wzmacniacz satelitarny osiągamy tylko kompensację tłumienia kabla, co nie wpływa na jakość odbioru.
W takim razie, jeśli typowy konwerter ma wzmocnienie 60 dB, to nasz kabel może mieć tłumienie nawet 40 dB. Takie tłumienie na 100m mają typowe kable klasy CTF-113, KOKA709, więc nasz kabel może sięgać nawet 100m i przy tak długim kablu wzmacniacz nic nie da.
Stosowanie wzmacniacza ma sens w przypadku dużej instalacji  z multiswitchami. W przypadku multiswitchy Terry wzmacniacz należy zastosować, gdy odległość konwerter-gniazdo jest większa niż 50-60m.
W przypadku instalacji indywidualnych, wzmacniacz jest niepotrzebny, bo w praktyce nawet kabel o długości do 100m (CTF-113) powinien zapewnić poprawny odbiór.
Wzmacniacz SAT SA-001 Terra R85101.

Badanie wpływu obecności obcych sieci. Przedstawiamy wyniki testu zakłóceń interferencyjnych pochodzących od punktów dostępowych rozlokowanych blisko siebie. Wyniki te mogą okazać się przydatne przede wszystkim osobom wykonującym instalacje wewnętrzne - indoor. Niemniej jednak także osoby wykonujące instalacje zewnętrzne mogą wyciągnąć na podstawie poniższego testu ciekawe wnioski.
Testy wykonano na urządzeniach IWE 1100 PROMAX N2612.
Kanały w paśmie 2,4GHz mają szerokość 22MHz i są przesunięte względem siebie o 5MHz. Oznacza to, że najbliższy kanał nienakładający się z kanałem 1 to kanał 6.
Można ulec złudzeniu, że sygnał generowany przez punkt dostępowy ma szerokość równą szerokości kanału, czyli 22MHz i nic ponadto. W rzeczywistości sygnał ten jest znacznie szerszy ze względu na obecność składowych pozapasmowych. Oczywiście ich poziom jest znikomy w stosunku do poziomu sygnału użytecznego, ale swoim zasięgiem obejmują całe pasmo 2,4GHz.
Zbudowaliśmy dwie sieci przy użyciu punktów dostępowych IWE PROMAX 1100, jedna do pracy jako sieć zakłócająca, druga do pracy jako sieć zakłócana. Sieci zakłócanej przypisaliśmy pierwszy kanał radiowy, natomiast w sieci zakłócającej kanał radiowy zmienialiśmy od 1 do 11.


Badanie poziomu zakłóceń między sieciami dokonaliśmy w postaci obserwacji zachowania zmian czasu pobierania pliku o rozmiarze 100 MB z serwera FTP.

Krótkie podsumowanie – co mówi teoria, a jak jest w praktyce.
W teorii:
Nie należy wybierać kanałów, na których pracują już inne sieci ani kanałów przylegających do nich.
W praktyce:
Praca na kanale zajętym już przez inną sieć lub kanale sąsiednim jest jak najbardziej możliwa, jednakże powoduje spadek szybkości działania obu sieci. Najbardziej niekorzystna jest praca sieci na kanale bezpośrednio przylegającym do kanału zajętego przez inną sieć (w naszym teście transfer spadł do poziomu 20% wartości maksymalnej). W przypadku pracy dwóch sieci na tym samym kanale transfer wynosi 50% wartości maksymalnej.
W teorii:
Sieci bezprzewodowe, aby nie zakłócały się wzajemnie muszą być oddalone o 5 kanałów (czyli pracować np. na kanałach 1 i 6).
W praktyce:
W przypadku punktów dostępowych IWE 1100 PROMAX N2612 wystarczy odstęp 3 kanałów, aby uzyskać wydajność zbliżoną do pracy na kanałach nienakładających się (1 i 6).
W teorii
: Sieci pracujące na kanałach nienachodzących na siebie nie zakłócają się
W praktyce
: Punkt dostępowy generując sygnał, generuje także zakłócenia poza kanałowe rozchodzące się na całe pasmo 2,4GHz.
Urządzenia Eminent - przełom w cenie i jakości - 5 lat gwarancji.

Niezawodne łącza WLAN. Potrzebujemy wykonać instalację łącza radiowego punkt-punkt o możliwie jak najwyższej niezawodności. Sieci WLAN niestety nie nadają się do tego, ze względu na łatwość ich zakłócenia. Gdy interesuje nas wysoka niezawodność należy wykupić pasmo i założyć profesjonalną radiolinię. Są to jednak wysokie koszty i takie rozwiązanie zapewne nie leży w zasięgu firm świadczących usługi dostępu do Internetu. Aby zwiększyć niezawodność łącza WLAN można np. stosować protekcję w postaci dodatkowych połączeń i routingu dynamicznego np. RIP. Na rysunku poniżej zaproponowano koncepcję takiego łącza, w razie, gdy są problemy z łącznością na kanale 1, to następuje automatyczne przełączenie na kanał 13.

Media transmisji analogowego sygnału wizji - kabel koncentryczny cz. 1. Zasadniczym elementem kabla jest wewnętrzny przewód miedziany, czasem stalowy miedziowany.
Otaczają go kolejno:

 • - warstwa izolatora separująca przewód od otoczenia,

 • - ekran metalowy (często miedziany, w postaci siatki lub płaszcza) chroniący przewód przed wpływem zewnętrznego pola EM,

 • - zewnętrzna warstwa ochronna.


Budowa kabla koncentrycznego CTF-113
E1239

Zalety kabla koncentrycznego:

 • - dopasowanie falowe do wejść typowych urządzeń audio-video,
 • - ekran metalowy zapobiegający “wyciekowi” sygnału,
 • - możliwość zastosowania preemfazy i deemfazy.

Wady kabla:

 • różnica rezystancji przewodów sygnałowych (metalowych), przewodu i ekranu. Przy istniejącej różnicy potencjałów mas kamery i odbiornika, skutkuje to pojawieniem się napięcia zakłócającego w torze transmisji, a w konsekwencji poziomych pasów w obrazie (stałych lub ruchomych, w zależności od stałej lub zmiennej różnicy potencjałów),
 • zakłócenia elektromagnetyczne w otoczeniu, nie zawsze tłumione przez ekran, wywołujące wyraźne pogorszenie jakości obrazu,
 • wzmacnianie sygnału w torze kabla wzmacnia zakłócenia (nie ma wzmacniania różnicowego).

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego. Wykonywanie instalacji telewizji dozorowej wymaga uprawnień. 
Licencję - zezwolenie na wykonywanie zadań związanych z ochroną osób i mienia powinien posiadać każdy pracownik wykonujący usługi w tej dziedzinie. Licencja I stopnia upoważnia do wykonywania instalacji, licencja II stopnia upoważnia również do projektowania. W jednym wniosku można starać się o licencję I i II stopnia. Nie jest przy tym wymagane zdawanie egzaminów – trzeba się legitymować wykształceniem z zakresu szeroko pojętej elektroniki (wchodzą w grę również niektóre specjalności mechaniczne), przez policję sprawdzana jest również opinia w srodowisku.
Sposób uzyskania licencji i koncesji, wymagane dokumenty oraz wzory odpowiednich legitymacji zawiera Rozp. MSWiA 
Koncesję na działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zabezpieczenia technicznego musi posiadać tylko ta firma, która świadczy usługi w zakresie zabezpieczania obiektów podlegających obowiązkowej ochronie, sposób uzyskania koncesji oraz listę obiektów podlegających obowiązkowej ochronie zawiera Ustawa.

Targi SatKrak 2004 27-29 września 2004 Kraków – czy można nie przyjechać? Humax, Telstar, Laminas Datcom, Hirschmann, Cyfra+, Rajsat, Mezon, KaonMedia, Kwant, Profan, Echostar, TS Sat, Polsat Cyfrowy, Sensor, Spaun, Dipol, Hollex, … pełna lista wystawców tutaj
Wykłady: Nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych, rozprowadzanie sygnałów satelitarnych i DVB-T w sieciach zbiorczych…pełna lista wykładów tutaj.
Osoby, które dokonają zapisu na kursy prowadzone przez firmę Dipol otrzymają w trakcie kursu materiały szkoleniowe na wybrany kurs. Zapisy tutaj

Istambuł (Stambuł, Konstantynopol, Bizancjum). Najwyższa wieża to wieża telewizyjna Endem – wysokość 236 m ukończona w 2003 r. Na wysokości 154 m znajduje się obrotowa restauracja. W dolnej części studia telewizyjne. Fotoreportaż anteny w Turcji>>

 

06.09.04

Targi SatKrak 2004 27-29 września 2004 Kraków. Prezentacja dwustronnego Internetu satelitarnego z Atlantic Birda 3-5W wraz z ofertą dla instalatorów i polskich gmin, małych miejscowości i osiedli.
Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce i państwach ościennych – panel z udziałem nadawców i ustawodawców.
Wykłady: Nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych, rozprowadzanie sygnałów satelitarnych i DVB-T w sieciach zbiorczych.
A przede wszystkim wystawa sprzętu, przed sezonem swoje nowości pokażą wszyscy liczący się polscy dostawcy sprzętu, będzie również sporo firm koreańskich, niemieckich i włoskich.
Spis wystawców
tutaj.
Osoby, które dokonają zapisu na kursy prowadzone przez firmę Dipol otrzymają w trakcie kursu materiały szkoleniowe na wybrany kurs. Zapisy tutaj
Lista kursów Dipola na Targach dostępna tutaj
.

Gdzie ta wieża? Włochy, Niemcy - na określenie narodów, które odgrywały dużą rolę w naszej historii, powstały polskie słowa, zupełnie odbiegające od nazw, jakimi te narody same się określają. Podobnie było z ważnymi średniowiecznymi miastami: Akwizgran, Kolonia, czy Ratyzbona. Widoczna na zdjęciu wieża telewizyjna znajduje się właśnie w Ratyzbonie. Gdzie to jest? – odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...
 Wieża telekomunikacyjna w Ratyzbonie.

Odbiór zbiorczy z 4 satelitów. Poza indywidualnym odbiorem programów z 4 satelitów z wykorzystaniem 4-wejściowego przełącznika DiSEqC oraz 4 konwerterów fullband, możliwe jest zrealizowanie instalacji pozwalającej na odbiór 4 satelitów na większej liczbie tunerów. Podobnie jak w przypadku odbioru 1 czy 2 satelitów potrzebny jest multiswitch, tyle, że musi posiadać aż 17 wejść. Przykładem jest np. multiswitch 17/8 S 170 CP-8 R75103.

A0710 - Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12 A0222 - Antena radiowa Dipol 1RZ B/PM nieanodowana A1069 - Antena telewizyjna UHF 10-elementowa Dipol 10/21-69 C0340 - Zwrotnica antenowa ZA 4 R90461 - CA-215 Wzmacniacz szerokopasmowy serii 904 Alcada R75103 - Multiswitch 17/8 S170-CP 8 z zasilaczem R78410 - Gniazdo TR-4100 TV/Sat końcowe R78450 - Ramka natynkowa do gniazd Terra
Instalacja pozwalająca na odbiór 4 satelitów na 8 tunerów

Odbiór TVN na różnych tunerach. Pakiet TVN nadawany jest z satelity HotBird oraz Amos i kodowany w systemie Conax. Aby odbierać zakodowane w ten sposób programy wymagane jest posiadanie któregoś w wymienionych zestawów:

 • tuner ze złączem CI i modułem Conax, przykładem jest AF-5018,

 • tuner z wbudowanym modułem Conax, np. AF-6018,

 • tuner z modułem UCAS emulującym Conax,

 • tuner emulujący programowo moduł Conax, np. różne wersje tunerów Pionieer (te tunery emulują prawie każdy system kodowania),

Uwaga, z obecnym oprogramowaniem AF-8018 UCAS nie pozwala na odbiór programów kodowanych w Conax'ie.
Nieoficjalnie wiadomo, iż TVN planuje stworzyć własną platformę cyfrową (a właściwe już stworzyła), a także, że docelowo TVN planuje opuścić satelitę Hotbird.

Jakie dokumenty wymaga URTiP - część sprzętowa. Zgodne z prawem uruchomienie sieci WLAN wymaga formalnej i zgodnej z Prawem Telekomunikacyjnym rejestracji sieci oraz wykorzystania odpowiedniego sprzętu.
Za zgodny z prawem uznawany jest sprzęt, który posiada: potwierdzenie zgodności CLBT lub deklarację zgodności wystawianą przez producenta na podstawie badań wykonanych przez CLBT. Jak wynika z informacji udzielonych nam przez URTiP w Krakowie oraz centrali w Warszawie do uruchomienia sieci WLAN wystarczy posiadanie deklaracji zgodności wystawionej przez producenta lub dystrybutora na zestaw: antena, kabel o zdanej minimalnej długości, złącza i urządzenie.

Łącze na kilka kilometrów. Czy można zbudować kilkukilometrowe łącze i zmieścić się w kosztach nieprzekraczających 1000zł? Najtańsze łącza radiowe buduje się w oparciu o karty radiowe. Proponujemy zastosować: kartę AMD Alchemy o mocy 18dBm (N2650), antenę offsetową IRIS o zysku 19dBi (A72504), kabel H-155 (E1170) lub (lepiej) H-1000 (E1192). Koszty wychodzą następujące:

karta AMD Alchemy

132,68 x2 = 265.36

Antena offsetowa IRIS 19dB

164,58 x2 = 329.16

Kabel H-1000, 7m z jednej strony

38.23 x2 = 76,46

Koszt:

670.98zł

Powyższy zestaw umożliwia uzyskanie zasięgu do 10km. Należy zwrócić uwagę, iż w miastach, ze względu na dużą ilość działających sieci radiowych, duże zakłócenia przemysłowe zasięg może być mniejszy, zasięg 10 km możliwy jest do uzyskania w sprzyjających warunkach, np. poza dużymi miastami. Oczywiście przy przestrzeganiu reguł budowy łączy długodystansowych: czysta strefa Fresnela oraz punkt odbicia w miejscu, w którym występuje mocne tłumienie sygnału (czyli np. lasy, a nie jezioro).
Dużo osób budujących łącza radiowe (być może z niewiedzy) pomija kwestię strefy Fresnela. Ile się przez to traci? Dla powyższego zestawu na 10km, łącze, w którym istnieją przeszkody w  strefie Fresnela w rzeczywistości będzie pracować w najlepszym wypadku do 3km.
Więcej o strefie Fresnela i regułach budowy sieci WLAN można przeczytać tutaj

Wpływ szyfrowania na szybkość transmisji danych. Do testów użyliśmy punkt dostępowy IWE 1100 PROMAX N2612 oraz punkt dostępowy Eminent EM-4010A N2605.

Przepustowości bez szyfrowania na łączu klient – punkt dostępowy - serwer

 

IWE1100 PROMAX

Eminent EM-4010A

 

617.45kB/s

598.02 kB/s

Przepustowości z szyfrowaniem

Długość klucza WEP

IWE1100 PROMAX

Eminent EM-4010A

64-bity

640.55 kB/s

604.91kB/sek

128-bitów

640.49kB/s

600.92k

Szyfrowanie WEP nie wpływa na szybkość transmisji w sieciach WLAN budowanych o oparciu o modele IWE oraz Eminent.

Wizja w sieciach LAN - wideowebserver. Wideowebserver IP09100A M8416 to urządzenie zamieniające analogowy sygnał z kamer na postać cyfrową, dzięki wbudowanemu interfejsowi Ethernet pozwala przekazać obraz dalej w postaci pakietów IP.
Urządzenie posiada 4 wejścia wizji, rozdzielczość: 640x480, 352x288, 320x240, 176x144, obsługiwane są funkcje: DHCP, PPPoE & DDNS oraz HTTP.
Na panelu głównym, oprócz okien z podglądem z obrazów z kamer w różnych podziałach, dostępne są suwaki do regulacji parametrów obrazu: jasności, kontrastu, nasilenia kolorów oraz rozdzielczości obrazów (max. 640x480).
Aplikacja ma możliwość połączenia dodania kolejnego IP, pod którym zainstalowany jest drugi wideoserwer i równoczesnego podglądu z kilku takich urządzeń na ekranie jednego monitora. Opis pracy M8416
Jeśli, oprócz udostępniania obrazów w sieci, chcemy je zapisywać - polecamy rejestratory AVC we współpracy z webserwerem AVC-732 M8414.

M8416 - Webserwer IP09100A 4 kan (1 wejście audio)
Webserwer IP09100A

Wiedzieć i wykorzystać – karty zapisu cyfrowego. Zdarza się często, że niepełna znajomość możliwości urządzeń stanowi przeszkodę w zbudowaniu sprawnej instalacji. Szczególnie szybko rozwija się oprogramowanie kart zapisu cyfrowego. Oto na przykładzie kart Adacs wybór możliwości tych kart:

 • praca w sieci LAN, Internet

 • ustawiany poziom kompresji,

 • powiadomienie akustyczne po detekcji ruchu lub odłączeniu kamery,

 • maska stref detekcji osobna dla każdej kamery

 • współpraca z kamerami obrotowymi

 • zapis przed i po alarmie (pre i post alarm)

 • zachowanie w czasie alarmu – pokazuje ekran z obrazem kamery, na której wykryto zdarzenie

 • wyświetlanie na żywo

 • ustawienie szybkości odtwarzania plików archiwalnych;

 • informacja na ekranie podczas odtwarzania – data/czas video

 • wyszukiwanie wg. daty

 • eksport do AVI

M8338 Karta VIDEO ADACS AD-02508A 25kl/sek. 8wej.
M8340 Karta VIDEO ADACS AD-10016B 100 kl/sek. 16 wej

Jaki kabel do monitoringu - testy. W testach osiągnięto, w przypadku CCTV największą długością kabla zapewniającą dobrą jakość obrazu, w zależności od rodzaju kabla, ok. 400 – 600 m Jednak aby osiągnąć te parametry trzeba użyć dobrych kabli o żyle miedzianej np. przewód sat. CTF-113 E1239. Powyżej tej odległości, na praktycznie wszystkich dostępnych obecnie kablach koncentrycznych znacznie pogarszają się parametry obrazu (kolory i ostrość) ze względu na tłumienność liniową. Dotyczy to również przesyłania sygnałów zmodulowanych amplitudowo.
Zdecydowanie gorsze parametry transmisji uzyskano używając kabli stalowych miedziowanych (żyła stalowa pokryta warstwą miedzi)– przy 100m występują zaniki ostrości.

 • E1239 Przewód CTF-113
 • M6501 Przewód do monitoringu miedziany z dwiema żyłami zasilającymi
 • M6504 Przewód do monitoringu miedziany z 4 żyłami zasilającymi.

Zestarzał się, więc poprawiamy – kurs telewizji dozorowej. Dużą popularnością cieszy się 48 stronicowy kurs telewizji dozorowej. Ze względu na szybki rozwój tej techniki zostanie on uzupełniony o najnowsze rozwiązania, zwłaszcza z zakresu techniki cyfrowej. Dlatego w przyszłym tygodniu pojawi się pierwszy odcinek nowej poprawionej wersji.
Kurs telewizji dozorowej.
Monitoring małego sklepu.
Monitoring szkoły.

Ratyzbona, czyli Regensburg. Miasto w Bawarii nad Dunajem początki miasta związane są z założeniem obozu legionów rzymskich w 179r. Stąd wyruszały w XI i XIIw. krucjaty do Ziemi Świętej. W XII i XIII wieku jedno z najbogatszych i najludniejszych miast Europy.

 

30.08.04

"Żądamy natychmiastowego przerwania emisji cyfrowej ze stacji Sucha Góra" - napisali, w akcie rozpaczy, do Rzecznika Praw Obywatelskich członkowie Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia w Żywcu. Jest to jedna z form nacisku zdesperowanych abonentów nie mających dostępu do programów TVP1, TVP2 i TVP3, na uruchomienie przez TVP nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ze Skrzycznego.
Jest zgoda URTiP, Emitel ma możliwości techniczne - reszta zależy od TVP.
"Mapa planowanego zasięgu nadajnika cyfrowego, który miałby pracować na Skrzycznem, wygląda imponująco. Przekazywany w ten sposób program obejmowałby wszystkie powiaty Zaolzia w Republice Czeskiej, na wschodzie mógłby być odbierany wzdłuż "zakopianki”, na północy sięgałby pod Katowice i Kraków,"
O perypetiach i działalności Stowarzyszenia więcej w artykule A. Molendy Telewizja - Macocha

Tuner cyfrowy Combo DVB-T/Sat DVB-X2005 FTA. Tuner integruje w sobie dwa odbiorniki: cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, oraz cyfrowej telewizji satelitarnej DVB-S. Rozważając zakup tunera satelitarnego, zwłaszcza na terenach, gdzie już obecnie dostępny jest sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, warto zastanowić się nad tą alternatywą. Urządzenie posiada dwa złącza SCART, wyjście stereofoniczne RCA, wyjście video CVBS i złącze RS-232 (do zmiany oprogramowania przy pomocy komputera). Opis, zdjęcia i parametry tunera tutaj.

A99389 - Tuner cyfrowy Combo DVB-T/Sat DVB-X2005 FTA
Tuner cyfrowy Combo DVB-T/Sat

Jak zrobić instalację na Amosa? Zdecydowaliśmy się na przetestowanie układu na czaszy 85cm Famwal A9651 ustawionej tradycyjnie na Hotbirda i Astrę. Mimo wzrostu atrakcyjności innych satelitów odbiór tych dwóch jest nadal traktowany jako podstawowy. Ustawianie odbioru Amosa ułatwia jego położenie w stosunku do Astry i HB: Astra (19E)<HB (13E) - 6 stopni, HB (13E)> Amos (4W) + 17 stopni. Używając 3 uchwytów od tej anteny A9895, ustawionych na typową odległość Astra - HB, należy na ostatnim uchwycie “wybrać” w lewo ten 1 stopień. Wpisując wcześniej ręcznie parametry, charakterystycznych dla tego satelity, programów ukraińskich unikniemy, w trakcie ustawiania, pomyłki z innym satelitą. Przy odrobinie szczęścia można tego dokonać bez miernika, jednak my, w ostatniej fazie używaliśmy miernika Horizon R10811, wielce użytecznego wobec rozwoju odbioru z różnych satelitów.
Do sprowadzenia sygnału jednym kablem polecamy R852507 Przełącznik DISEQC 4/1 "GOLDEN INTERSTAR" - schemat instalacji tutaj.
Opisy innych sposobów instalacji dostępne tutaj oraz tutaj.
Przypominamy, że sposób odbioru z Astry, Hotbirda, Syriusza i Eurobirda za pomocą jednej czaszy opisany jest w Informatorze z 14.06.04 dostępnym tutaj.
Sposób odbioru tych satelitów za pomocą 2 czasz opisaliśmy w Informatorze z 21.06.04 dostępnym tutaj. Spis programów dostępnych z satelity Amos


Hot Bird (w środku), Astra (z lewej), Amos (z prawej) w odległości prawie trzech typowych odległości zeza

Wzmacniacze antenowe - przewodnik. Wzmacniacze budynkowe - stosowane w sieciach kablowych jako wzmacniacze pracujące w sieciach rozprowadzających, zazwyczaj jeden na klatkę schodową lub budynek. Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście na pion i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 i więcej dB). Są wyposażone we własny zasilacz i korekcję charakterystyki tłumienia kabla regulowaną w granicach do 20dB. Zaletą jest stosunkowo wysoki maksymalny poziom wyjściowy rzędu 120dBuV, natomiast wadą dość wysoka cena. Współczynnik szumów wynosi 8dB a wzmocnienie 40dB. Coraz częściej są wyposażone w kanał zwrotny.
O wzmacniaczach, abonenckich, kanałowych, masztowych, przedwzmacniaczach w Przewodniku zastosowań wzmacniaczy.

Polskie programy satelitarne. Zmiany na transponderach, przybywanie i ubywanie polskich programów na pewno ułatwi śledzenie tej strony 

Gdy na poddaszu brak zasilania. Wzmacniacze płytkowe posiadają możliwość zasilania po kablu koncentrycznym. Czasem byłoby pożądane zasilać tak lepszy wzmacniacz, zdolny do obsłużenia np. instalacji w domku jednorodzinnym. Taką cechę posiadają wzmacniacze antenowe serii AWS-14x oraz AWS-24x, np. AWS-144 B1170. Dzięki temu, iż wzmacniacz posiada przesyłanie napięcia zasilania po kablu, możliwe jest zastąpienie zwrotnicy wzmacniaczem masztowym np. AWS-11 B1096, który posiada takie wejścia jak zwrotnica ZA-4, czyli UKF, kanały 6-12 oraz kanały 21-69.

A0710 - Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12 A0222 - Antena radiowa Dipol 1RZ B/PM nieanodowana A1069 - Antena telewizyjna UHF 10-elementowa Dipol 10/21-69 C0340 - Zwrotnica antenowa ZA 4 B1170 - Wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-144 D0010 - Zasilacz wzmacniaczy antenowych ZS 12V 100mA R90737 - Gniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe Alcad R907020 - Lico EM-200 do gniazd BM Alcad R90731 - Ramka natynkowa SB-002 do gniazd Alcada
Schemat instalacji

Karty Adacs – nowe możliwości i niska cena. Firma Adacs przygotowała dla swoich klientów polską wersję oprogramowania do swoich kart (do tej chwili była dostępna wersja angielska i niemiecka). Oprogramowanie ver. 3.4.1 zyskało wiele nowych funkcji. Dzięki temu, obecnie system rejestracji cyfrowej Adacs jest produktem, który wyróżnia się na rynku. Bardzo dobrze pracuje w sieci lokalnej, jak i zewnętrznej. Dobre wyniki kompresji obrazu, dobra jakość i możliwość ustawienia parametrów zapisywanego obrazu sprawiają, że system ten jest obecnie najczęściej kupowanym produktem spośród kart cyfrowego zapisu. Szczegółowy opis wraz ze zmianami zawartymi w nowej wersji oprogramowania dostępny na stronach produktów.
M8338 Karta VIDEO ADACS AD-02508A 25kl/sek. 8wej.
M8340 Karta VIDEO ADACS AD-10016B 100 kl/sek. 16 wej

Złącza WLAN. Większość urządzeń WLAN wyposażana jest w złącze SMA-RP, podczas gdy anteny zewnętrzne mają złącza N (jest to związane z lepszą odpornością tych złącz na warunki atmosferyczne). Stosując kabel H-155 z jednej należy go zakończyć wtykiem SMA RP np. E84565, a z drugiej strony odpowiednim wtykiem N- męskim lub żeńskim w zależności od anteny. Jeżeli nie posiadamy zaciskacza, powinniśmy wybrać wtyk zakręcany. Preferowane są jednak złącza zaciskane ze względu na ich solidność. Jako zaciskacz na kabel H-155 można użyć E8000. W przypadku H-1000, który jest grubszym kablem niż H-155, należy użyć konektora SMA-RP na złącze N (nie da się założyć wtyku SMA-RP na kabel H-1000). W naszej ofercie wśród konektorów można znaleźć np. E83220, E83225.

E83220 - Konektor antenowy wtyk SMA RP / wtyk N na przewodzie H-155
Konektor antenowy E83220 wtyk SMA RP / wtyk N na przewodzie H-155

Sposoby zarabiania kabli można znaleźć tutaj. Po przygotowaniu kabla należy pocynować wewnętrzną żyłę, a następnie nałożyć końcówkę, grzejąc ją lutownicą w czasie nakładania.
Poradnik instalatora WLAN

Jak działa router bezprzewodowy. Router bezprzewodowy jest idealnym urządzeniem jeśli chodzi o rozsyłanie sygnału internetowego. Dzięki interfejsom ethernetowym oraz WLAN potrafi obsłużyć zarówno klientów przewodowych jak i bezprzewodowych. Wbudowana usługa NAT daje możliwość przyłączenia wielu komputerów do sieci, gdy dysponuje się pojedynczym adresem IP. Przy wykorzystywaniu routera bezprzewodowego należy jednak pamiętać, że Internet musi być dostarczony do niego drogą kablową. Nie da się - niestety - wykorzystać routera bezprzewodowego do rozdzielenia Internetu dostarczanego drogą radiową.
Punkty dostępowe z routerami bezprzewodowymi


DOBRZE – Internet do routera bezprzewodowego
dostarcza się tylko drogą kablową.


ŹLE
– Do routera bezprzewodowego
nie można dostarczyć sygnału
internetowego drogą radiową

SatKrak 2004, 27-29 września 2004 Kraków. Ciekawie zapowiadają się Tragi SatKrak 2004. Ze spisu wystawców wynika, że przed sezonem swoje nowości pokażą wszyscy liczący się polscy dostawcy sprzętu, będzie również sporo firm koreańskich, niemieckich i włoskich. Organizatorzy zadbali o przygotowanie konferencji, prezentacji i wykładów.
SatKrak 2004

Kursy. Lista najbliższych kursów dostępna tutaj.

 

23.08.04

Jest dobrze. Już drugi rok z kolei instalatorzy sygnalizują poprawę koniunktury w branży. Zdecydowanie najlepsza sytuacja panuje w instalacjach wykonywanych w domach jednorodzinnych. Opinie firm zadowolonych z sytuacji na tym rynku zdecydowanie przewyższają głosy tych, którzy oceniają, że są problemy ze znalezieniem pracy.
Poprawia się również sytuacja w usługach wykonywanych w budownictwie wielorodzinnym oraz w instytucjach.
Wyrównała się ocena zainteresowania ofertą platform cyfrowych i co ciekawe, mimo prawdziwej ekspansji na rynku tunerów FTA, klienci trochę chętniej niż w ubiegłym roku korzystają z oferty Cyfry i Polsatu. Większy przyrost pozytywnych ocen miał za ubiegły rok Polsat, który zrównał się w ten sposób z Cyfrą.
Wyniki ankiety 2004


Koniunktura w instalacjach antenowych 2000-2004 więcej>>

Sytuacja w branży. Oto najciekawsze, naszym zdaniem, tendencje zaobserwowane od sierpnia 2003:
Telekomunikacja. Do późnej wiosny znakomicie rozwijał się rynek instalacji bezprzewodowych, zwłaszcza związanych z rozprowadzaniem Internetu. W ostatnim okresie widać symptomy pewnego wyhamowania. Z jednej strony jest to związane z tradycyjnym osłabieniem inwestycji w okresie letnim, z drugiej po lipcowej obniżce cen Neostrady, spada atrakcyjność ekonomiczna budowy łącz sąsiedzkich.
Widoczne jest przesunięcie zainteresowania w kierunku instalacji o funkcjach specjalnych np. do transmisji wizji oraz bezprzewodowych instalacji wewnętrznych.
Telewizja naziemna.
Spore ożywienie, ale na razie tylko medialne, wywołało uruchomienie nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej z Suchej Góry (rejon Krosna). Telewizja publiczna, ze względu na mały zasięg programu TVP3 w rejonach górskich, planuje uruchamianie w ten sposób dosyłu programu do lokalnych telewizji kablowych.
Uruchomienie spółki operatorskiej do transmisji DVB-T rozważają wspólnie TVP, TVN i Polsat.
Szacować można, że w okresie ostatniego roku sprzedano około 2000 tunerów do odbioru tej telewizji.
Telewizja satelitarna. Przy tradycyjnym już współzawodnictwie pomiędzy tymi, co “kodują”, a tymi, co starają się "odkodować", znakomicie rozwija się wymiana sprzętu analogowego na cyfrowy. Nie zaobserwowano osłabienia tej tendencji w okresie wiosenno-letnim, nie zmniejszyło się zainteresowanie po wprowadzeniu kodowania TVN. Jesień i zima zapowiadają jeszcze większą sprzedaż tego sprzętu.
Wiosenny wzrost cen stali i aluminium spowodował wzrost cen anten satelitarnych, co odbiło się na konkurencyjności polskich producentów. Po kilku latach dominacji polskich wytwórców, zaczyna być widoczny sprzęt z importu.
Eksport. Po wejściu Polski do UE wzrosła znacznie sprzedaż do państw unijnych. Uproszczenie zakupów spowodowało większe zainteresowanie zakupami przez małe firmy austriackie, niemieckie, czy włoskie. Polski sprzęt zarówno w zakresie anten telewizyjnych, komunikacyjnych i elektroniki okazał się bardzo atrakcyjnym cenowo i spełniającym wymagania jakościowe.
Niestety powstają poważne problemy w handlu ze Wschodem: bariery biurokratyczne, wzrost kursu złotego, drożejące surowce (problem ze sprowadzaniem tanich komponentów stalowych z Ukrainy), powodują, że polska produkcja przestaje być interesująca dla Rosjan i Ukraińców.

Anteny w Turcji. Turcja liczy ok. 68 mln. mieszkańców. Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca wynosi ok. 6700 USD (w Polsce ok. 11000). Liczba zarejestrowanych telefonów komórkowych to ok. 26mln (w Polsce 14mln). Usługi telefonii mobilnej GSM oferuje 4 operatorów: Turkcell, Telsim, Aria i Aycell.
Nadawanie programów telewizyjnych rozpoczęto w 1968r. (Polska 1952r.). Nadawane są 4 programy ogólnokrajowej telewizji publicznej, 16 programów telewizji prywatnej oraz 4 pakiety cyfrowej telewizji satelitarnej. W 1990r został przełamany monopol państwowej telewizji i rozpoczął się burzliwy rozwój telewizji prywatnej.
Pierwsze transmisje satelitarne w języku tureckim rozpoczęto w 1990 r. Obecnie programy w języku tureckim docierają na wszystkie kontynenty, wykorzystywane są satelity: Turksat 1C, Eutelsat W3,  Eutelsat HotBird-6, Thaicom-3, Optus B3, PAS 8, Intelsat 907 i Telstar 5. 
Stosunkowo słabo rozwinięty jest Internet - liczba Internatów w Turcji to ok. 4,4 mln., w Polsce ok. 8 mln.

Powiększ...
Więcej zdjęć w ciekawym fotoreportażu z Turcji

Problemy z odbiorem TVN. Po zakodowaniu TVN i TVN 7 na HotBirdzie w systemie Connax, wiele osób stanęło przed problemem zapewnienia odbioru tych programów. Jeszcze niedawno można było odbierać TVN i TVN 7 w wersji niekodowanej z satelity AMOS 1, lecz ostatnio zakodowano także TVN 7. Nieoficjalnie wiadomo, iż ten przekaz jest traktowany przez TVN jako testowy i nie wiadomo jak długo będzie niekodowany. Zdecydowanie najlepszym źródłem informacji o dostępności programów (parametry emisji, czy jest kodowany, czy nie) jest znana strona http://www.satcodx.com, a w szczególności spis programów dostępnych z satelity Amos.

Kłopoty z doborem anten. “W mojej miejscowości występuje bardzo słaby odbiór niektórych programów. Czy można coś poprawić (lepszy wzmacniacz, antena) aby uzyskać lepszy odbiór?”
Aby rozwiązać ten problem należy: być na miejscu, posiadać sprzęt pomiarowy, wiedzę, anteny i wzmacniacze do ewentualnej wymiany. Tego problemu nie da się rozwiązać na odległość i jedyne co można radzić, jeśli ktoś sam chce rozwiązać ten problem, to skorzystać z rozwiązań, które mają sąsiedzi, u których występuje dobry odbiór.
Jednak takie podejście wymaga czasu i eksperymentów, a wobec rozwoju techniki można przeoczyć najnowsze i najlepsze rozwiązania.
Dlatego zawsze w takim wypadku sugerujemy zaangażowanie instalatora - generalnie to rozwiązanie jest tańsze i efekty bardziej zadawalające.
Instalatorzy anten TV i Sat.

Instalacja do odbioru z czterech satelitów. Gwałtownie rośnie zainteresowanie odbiorem z 4 satelitów. Jest to widoczne po ilości sprzedawanych przełączników DiSEqC np. 4/1 D R852504  i Golden Interstar 4/1 R852507.
Przypominamy, że sposób odbioru z Astry, Hotbirda, Syriusza i Eurobirda za pomocą jednej czaszy opisany jest w Informatorze z 14.06.04 dostępnym tutaj.
Sposób odbioru tych satelitów za pomocą 2 czasz opisaliśmy w Informatorze z 21.06.04 dostępnym tutaj.
Uwaga. W przyszłym tygodniu, w Informatorze znajdzie się opis odbioru z Astry, Hotbirda i bardzo popularnego obecnie Amosa.

Pasmo pracy korektorów antenowych. Korektory KA-02 - 4 pułapki w UHF C0392 oraz KA-03 - 3 pułapki w UHF C0393 można ustawiać w zakresie UHF, "przepuszczają" także pasmo VHF z tłumieniem 1,5dB. Ich bardzo użyteczną cechą jest przepuszczanie zasilania na wejście, więc można zamontować przedwzmacniacz, który będzie zasilany poprzez korektor. Nieco inaczej wygląda sytuacja w zwrotnicy ZA-8 C0381 posiadającej dwa wejścia, a na każdym po 3 pułapki. W paśmie VHF zwrotnica ma tłumienie 10 dB, ze względu na to, iż jest to dość duża wartość, należy brać ją pod uwagę przy uruchomieniu instalacji.

A1910 - Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60 A2650 - Telewizyjny zestaw antenowy 26 - elementowy ze wzmacniaczem Dipol 26/6-12/21-60W C0392 - Korektor antenowy KA-02 4 pułapki w UHF C0910 - Sumator telwizyjny ST 1-60 E2099 - Rozgałęźnik indukcyjny RI-4/1 F R90737 - Gniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe Alcad
Instalacja z wykorzystaniem korektora

Monitoring na odległość. Wzrost znaczenia monitoringu wizyjnego jest związany z wprowadzeniem technik cyfrowych, a wraz z nimi detekcji ruchu i transmisji w sieciach LAN. Ważnym elementem jest możliwość integrowania czujek alarmowych z systemami wizyjnymi.
Techniki sieciowe są szczególnie wykorzystywane w dziedzinie ochrony obiektów rozproszonych i zdalnej ochrony.
W praktyce sprowadza się to do wykonywania instalacji umożliwiających właścicielowi podgląd sytuacji w firmie z dowolnego miejsca oraz bazom monitorowania, zdalne sprawdzanie sytuacji alarmowych.
Stosunkowo proste, łatwe w obsłudze i tanie jest wykonanie takiej instalacji z użyciem rejestratora D7004L M8506 - 4-kanałowy, kolorowy z możliwością pracy w sieci.

Problemy z sieciami WLAN.

Przyczyny braku łączności

Rozwiązanie

1.

Przeszkody w I strefie Fresnela

Zastosować wyższe maszty, zmienić lokalizację anten

2.

Źle obliczony bilans energetyczny łącza, źle dobrany sprzęt

Użyć przewodów o niższym tłumieniu, np. zamiast H-155 wykorzystać H-1000, zastosować anteny o większym zysku

3.

Zła polaryzacja anten

Dobrać anteny o takiej samej polaryzacji

4.

Źle ustawione anteny

Wykorzystać miernik poziomu sygnału podczas instalowania anten. Ustawić anteny w położeniu, w którym odbierany sygnał ma największą moc

5.

Wysoki poziom zakłóceń interferencyjnych, szumy

Wybrać kanał radiowy o najmniejszym poziomie szumów, zmienić polaryzację łącza na przeciwną, zastosować anteny o wyższym zysku energetycznym. W ostateczności zmienić lokalizację anten

 

Nieprawidłowa praca systemu radiowego

Diagnoza

Rozwiązanie

A.

Zrywanie połączeń i niska prędkość łącza radiowego

Niska wartość parametru SNR

Punkty 1-5 w poprzedniej tabelce

B.

Niski transfer ze stacji bazowej, przy łączu radiowym pracującym z prędkością maksymalną

Częste kolizje

Włączyć klientom mechanizm RTS/CTS

Dobór sprzętu do wartości EIRP. Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa? Należy podkreślić, że przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone. Dlaczego więc jedna osoba może mieć antenę o zysku 15dBi, podczas gdy inna po instalacji anteny o zysku 10dBi już łamie prawo? Dlaczego niektóre firmy podają w świadectwach zgodności antenę o zysku 15dBi, podczas gdy inne anteny o zysku 10dBi?
Kontynuujemy “Poradnik Instalatora WLAN” – cały artykuł dostępny jest tutaj

Polaryzacja anten panelowych. Jednym z częstszych problemów jest ustalenie polaryzacji anten panelowych Mini A722310 , Midi A72232 i Maxi A72233. W przypadku anteny Mini polaryzację poziomą wyznacza dłuższy bok w antenie. Z kolei anteny Midi i Maxi są tak wykonane, by w położeniu z gniazdem N do dołu, pracowały w polaryzacji poziomej.

Karty WLAN AMD Alchemy i Ralink 54Mbit/s pod Linuxem. Producent kart N2650 i N2680, firma Repotec na dołączonej do kart płytce instalacyjnej udostępnia sterowniki jedynie dla rodziny systemów Windows. Aby wykorzystywać te karty pod Linuxem należy użyć odpowiednich sterowników dostępnych w Internecie, udostępnionych przez producentów chipsetu. Procedura instalacji pod Linuxem jest dokładnie opisana na kartach katalogowych tych urządzeń.

Więcej...  Więcej...
karty N2650 i N2680 - teraz również pod Linuxem

Trwa Konkurs "Ciekawie o antenach". Spłynęła rekordowa liczba zdjęć, znacznie przewyższająca ilość z ubiegłych lat, a konkurs trwa jeszcze miesiąc.
Nadesłane zdjęcia można obejrzeć tutaj

Wykaz programów nadawanych w języku polskim - stan na 17 sierpnia 2004.

SatKrak 2004, 27-29 września 2004 Kraków. Ciekawie zapowiadają się Tragi SatKrak 2004. Ze spisu wystawców wynika, że przed sezonem swoje nowości pokażą wszyscy liczący się polscy dostawcy sprzętu, będzie również sporo firm koreańskich, niemieckich i włoskich. Organizatorzy zadbali o przygotowanie konferencji, prezentacji i wykładów.
SatKrak 2004

Kursy. Lista najbliższych kursów dostępna tutaj.

 

05.07.04

Przerwa Wakacyjna. Dzisiaj ostatnie "przedwakacyjne" wydanie Informatora. Następny numer ukaże się z datą 23 sierpnia. Życzymy wszystkim miłych wakacji.

Konkurs Dipola "Ciekawie o antenach". Czy można zrobić nastrojowe zdjęcie z 15-metrową anteną radioteleskopu w tle? Udało się to p. Pawłowi Kampczykowi. Prosimy zobaczyć tutaj.

TVN zakodowane. Ze względu na umowy dotyczące praw autorskich i związaną z nimi konieczność ograniczenia zasięgu programu do terytorium Polski, począwszy od 1 lipca 2004 roku zakodowano w systemie Conax programy TVN i TVN7 nadawane drogą satelitarną z satelity Hot Bird 1 w wersji cyfrowej.
Właściciele TVN-u udostępniają wspólnotom mieszkaniowym i telewizjom kablowym darmową kartę pozwalającą na odbiór tych programów. Kartę można zamontować do np. tunera Ferguson AF-8018 (w przypadku odbioru TVN i TVN7 należy zakupić dwa takie tunery i złożyć wniosek w TVN o wydanie dwóch kart). Rozprowadzenie sygnału z tunerów trzeba zrealizować za pomocą dobrej klasy modulatora np. MT-21P R871722 i wzmocnić na wzmacniaczu kanałowym np. ZG-401 R90517 wchodzącym w skład zestawu ZG lub dołączonego do istniejącego zestawu wzmacniaczy kanałowych. Tak przygotowany sygnał można rozprowadzić w instalacji zbiorczej.
Pytania dotyczące zmiany systemu nadawania można kierować do Działu Techniki, e-mail: tzn@tvn.pl, tel.: 0 22 856 61 07, fax: 0 22 856 61 95

Nowości we WLAN. IEEE (Institute for Electrical and Electronics Engineers) jest w fazie ustalania ostatecznej specyfikacji dla 802.11i, czyli nowego standard szyfrowania danych w sieciach WLAN. Planuje się stosowanie protokołu AES (Advanced Encryption Standard), który ma być bezpieczniejszy niż WEP oraz WPA. Także w tym roku planowane jest zatwierdzenie standardu 802.11e, który definiuje sposób przesyłania dźwięku oraz obrazu więcej.
Nowości WLAN - na witrynie PC World Komputer.

Kalkulator WLAN. Pozwala obliczyć faktycznie wypromieniowaną moc w.cz., z uwzględnieniem zysku anteny i tłumienności kabla. Program do pobrania z witryny:
Serwis Radiokomunikacyjny ARIADNA, plik dostępny jest tutaj.

WLAN w domu jednorodzinnym.
Chętni, którzy chcieliby rozprowadzić Internet na terenie posesji i korzystając z notebooka surfować po Internecie, nie będąc przywiązani do jednego gniazdka, powinni zaopatrzyć się w kartę WLAN na złącze PCMCIA lub kartę WLAN na złącze USB i dokonać rozdzielenia sygnału internetowego między komputerami w domu, a notebookiem.
Należy zakupić ruter, przełącznik lub koncentrator, punkt dostępowy oraz odpowiednią ilość okablowania strukturalnego.
Optymalnym rozwiązaniem jest jedno urządzenie łączące cechy wszystkich powyższych, tzw. ruter bezprzewodowy z wbudowanym switchem, np. N2630 lub N2640. Zakupione urządzenie trzeba następnie skonfigurować.
WLAN w domu jednorodzinnym.

WLAN – profesjonalne instalacje wewnątrz budynków. Instalacje wewnętrzne WLAN stosuje się w wielu różnych miejscach takich jak biura, hotele, biblioteki, uczelnie, lotniska, stacje benzynowe i inne. Cel stosowania takich instalacji to przede wszystkim możliwość uzyskania bezprzewodowego dostępu do Internetu, a oprócz tego, to także możliwość stosowania telefonów IP 2,4GHz, Webkamer, systemów bezprzewodowego gromadzenia danych. W pierwszej fazie projektowania powinno się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

 • ile osób będzie korzystać z łączności bezprzewodowej?

 • jakich aplikacji będzie używać?

 • jak ma wyglądać polityka bezpieczeństwa?

 • na jaką częstotliwość ma zostać wykonana instalacja 2,4GHz czy 5GHz?

 • który ze standardów ma być wdrożony, a, b, g, g+, a może wszystkie?

WLAN – profesjonalne instalacje wewnątrz budynków – artykuł M. Wojnicza

Anteny dla pasm mikrofalowych. Konstrukcje tych anten bywają różne – począwszy od typowych parabolicznych z promiennikiem tubowym, aż po konstrukcje egzotyczne np. z puszki po konserwie. W takiej konstrukcji puszka po konserwie pełni rolę rezonatora cylindrycznego, wyposażonego w radiator prętowy umieszczony w pewnej odległości od dna puszki. Taka antena posiada zysk około 10 dBi, szerokość pasma 100 MHz przy WFS <1,5. Dla parametrów anteny wymiary mechaniczne są mało krytyczne. Antena nadaje w polaryzacji liniowej, zgodnej z położeniem radiatora. W najnowszym numerze “Świat Radio” zamieszczono także opis anteny parabolicznej na pasmo 10 GHz o zysku blisko 34 dBi przy reflektorze o średnicy 60 cm.
Anteny i akcesoria na pasmo 2,4GHz.
Kable na pasmo 2,4 i 5GHz

Kompleksowa stacja czołowa dla hotelu. Poniższa propozycja pozwala na odbiór programów naziemnych i satelitarnych za pośrednictwem stacji czołowej (w pokojach tylko telewizory bez tunerów satelitarnych). Na schemacie zaproponowano montaż DVD, co pozwala realizować wideo na życzenie (np. filmy, materiały konferencyjne itp).
Sygnał ze stacji czołowej można bezproblemowo dystrybuować do 200 pokoi gościnnych przy zastosowaniu jedynie tych wzmacniaczy, które zostały przedstawione na rysunku.


Stacja czołowa dla hotelu

Monoblock i dwa tunery. Czy do konwertera Monoblock można podłączyć 2 tunery? Jeśli tak, to pewnie jakiś rozgałęźnik jest potrzebny?
Konwerter Monoblock (kod A9830) pozwala na równoczesne podłączenie tylko jednego tunera. Istnieje możliwość podłączenia dwóch tunerów za pomocą rozgałęźnika TV-SAT. Takie rozwiązanie pozwala na pracę jednego z dwóch tunerów (ze względu na zastosowany rozgałęźnik równoczesne włączenie obu nie powoduje uszkodzenia, a jedynie brak poprawnego odbioru).
Jeśli potrzebny jest niezależny odbiór programów na dwóch tunerach to można zastosować konwerter Monoblock Twin (czyli dwa Monoblocki w jednej obudowie), wadą tego rozwiązania jest cena, gdyż taki konwerter kosztuje około 400,00 złotych. Dlatego warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Można zastosować dwa konwertery twin i przełącznik DiSEqC TWIN + naziemna S.166-A (kod R852505) – koszt około 270 złotych.


Sposoby odbioru programów z dwóch satelitów na dwóch tunerach

Anteny siatkowe, Yagi, logarytmiczne i inne. Ciągle jedną z najpopularniejszych anten jest antena siatkowa ASP-8 (kod A0028). Antena siatkowa posiada kilka użytecznych cech. Poza zaletami mechanicznymi jak duża trwałość, małe wymiary, prostota montażu, ma też niezłe parametry elektryczne. Antena siatkowa generalnie jest przystosowana do odbioru programów pracujących na kanałach 21-60 i w tym zakresie posiada zysk 12-14 dBi, który narasta wraz ze wzrostem częstotliwości, co jest korzystne ze względu na rosnące tłumienie kabla antenowego wraz ze wzrostem częstotliwości. Dobre jest tłumienie sygnałów dochodzących z tyłu anteny (około 20dB) oraz dopasowanie. Także na kanałach 6-12 antena siatkowa posiada wystarczający zysk około 6-9 dBi, aczkolwiek dopasowanie i tłumienie sygnałów przód-tył jest już gorsze. Jedną z ciekawszych cech anteny siatkowej jest niezła kierunkowość w poziomie 46 stopni oraz w pionie 31 stopni. Zastosowanie wzmacniacza APS-09 pozwala na poprawny odbiór nawet przy dość trudnych warunkach – ważne jest by nadajniki były z jednego kierunku (kod A0024). Więcej o innych antenach w najnowszym numerze “Radioelektronika”.
Wirtualna antena - plik 750 kB do jej obejrzenia potrzebny jest zainstalowany QuickTime

Monitoring małego sklepu. Z dużej liczby samodzielnych rejestratorów cyfrowych optymalnym modelem (charakteryzującym się dobrym stosunkiem możliwości do ceny), przeznaczonym do małych sklepów jest rejestrator AVC770 M8504. Pełni rolę dzielnika i urządzenia rejestrującego - nagrywa i odtwarza obraz w podziale.
Bazując na tym rejestratorze i dodając kolejne urządzenie – Video Webserver AVC-732 M8414, uzyskujemy możliwość zdalnego podglądu i przez sieć obserwować na bieżąco obraz ze sklepu.
Artykuł Monitoring małego sklepu – schematy, proponowane urządzenia.


Schemat rejestracji z możliwością transmisji wizji

Bezprzewodowy przedłużacz pilota. Urządzenie przeznaczone do bezprzewodowej transmisji sygnału pilota. Sprawdzono, że przedłużacz działa poprawnie nawet, jeśli odbiornik i nadajnik dzielą dwie ściany betonowe. VT-4 R94116 może z powodzeniem przekazywać sygnał dla dowolnego urządzenia (tuner, DVD, magnetowid). Urządzenie jest przystosowane do zasilania z sieci 230V, lub opcjonalnie 12V.
VT-4 posiada certyfikat zgodności CE0681.

Domofony – pakiety instalacyjne. Producent domofonów– firma Alcad przygotowała formułę wygodną dla instalatorów, polegającą na kompletowaniu, w fabryce,  zestawów dla danej liczby użytkowników. Produkowane są gotowe zestawy od 1-12 użytkowników. Ułatwia to dobór sprzętu przez instalatora, który musi jedynie wyposażyć się w odpowiednią ilość kabla.
Oferta domofonów wraz z cenami


Zestaw dla 6 użytkowników KAD 01003

Ankieta. Przez ostatnie cztery lata, dzięki uprzejmości i pomocy instalatorów, prezentowaliśmy ocenę rynku instalacji antenowych. Pytaliśmy o:
- zainteresowanie ofertą poszczególnych platform cyfrowych
- ocenę współpracy z dystrybutorem pakietu
- ocenę koniunktury w branży
Również w tym roku przeprowadzimy taką ankietę – mając nadzieję, że okaże się ona pomocna w planowaniu działań biznesowych. Wyniki ankiet z ostatnich czterech lat tutaj.

Nowości w ofercie Dipola. Karty katalogowe urządzeń wprowadzonych do oferty w ostatnim miesiącu.

 

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj