Anteny na Jakubowym Szlaku

Hiszpania

Stary celtycki - magiczny szlak, biegnący na kraniec świata, od ponad tysiąca lat zbiera pielgrzymów z całej Europy. Pierwotnie, celem był półwysep Finisterra, najdalej na zachód wysunięty fragment europejskiego lądu. W średniowieczu zmienił się cel i wzrosła liczba ludzi na szlaku, kult św. Jakuba skłaniał pielgrzymów z całej Europy do podejmowania trudu kilkumiesięcznych, a niekiedy kilkuletnich wypraw. Drogi zaczynające się w Niemczech, Francji, Włoszech, a nawet Wielkiej Brytanii stanowiły przez kilkaset lat komunikacyjny szkielet Europy, miejsca wymiany informacji, a przede wszystkim refleksji nad życiem. Z czasem celem podróży Europejczyków stały się śródziemnomorskie plaże, a przekaz informacji uprościły telefony, radio i telewizja. W ostatnich latach Jakubowy Szlak odżywa – czy to chwilowa moda, czy ludzka potrzeba przeżycia metafizycznej przygody życia?

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
Centrum radiolinii w górach pomiędzy Atapuerca i Burgos . Tu zbiegają się drogi kilkunastu radiowych szlaków. La Rioja, ze słynnymi winnicami - tu zbiegają się szlaki pielgrzymów z całej Europy.
Radiowa antena średniofalowa w okolicach Logrono - głos biegnie szybko i daleko. Na trasie pielgrzymi mają czas na długie rozmowy.
Stacja bazowa GSM, anteny sieci WLAN w górach Leon między Astorgą a Ponferradą - takie maszty towarzyszą współczesnym drogom. Na Jakubowym Szlaku drogę wyznaczają słupy ze znakiem muszli.
Średniowieczne klasztory (klasztor Benedyktynów w Samos) pełniły ważne funkcje kulturowe. Dzięki antenom LMDS można stworzyć promieniującą na kilkadziesiąt kilometrów, bezprzewodową sieć telewizji kablowej (Ponferrada) - efekty kulturowe ocenimy po latach.
Antena dwureflektorowa Cassegraina i antena telewizyjna dostarczają piękne obrazy do każdego miejsca, czy mieszkańcowi tego "domu" wystarczy czasu by popatrzeć na okolicę?
Do domów noclegowych i hoteli informacja dochodziła wraz z pielgrzymem, dziś ta droga jest znacznie szybsza
Najwyższe wzniesienie na Szlaku - Cruz de Ferro (1505m.), zgodnie z tradycją od kilkuset lat pielgrzymi z całej Europy przynoszą tu kamienie ze swych rodzinnych stron, póki co, nikt nie wymyślił, żeby postawić tu maszt antenowy
Średniowieczni Templariusze zbudowali w zamku w Ponferradzie wysokie wieże, żeby lepiej kontrolować okolice. Dziś, żeby nie dać się zaskoczyć współczesnemu światu, wystarczą prostsze konstrukcje.
Anteny firmy Televes zapewniają dobry odbiór obrazów z najdalszych odległości, ale maturzyści z Polski wolą oglądać Hiszpanię na własnych nogach
Anteny VSAT wspomagają współczesny biznes (poczta w Granon), ale czy byłyby pomocne w pracy autorowi tego portalu katedry w Burgos?
Katedra w Santiago de Compostela - cel Pielgrzymów z Jakubowego Szlaku
Półwysep Finisterra - średniowieczny koniec świata. Antena radiostacji krótkofalowej na końcu półwyspu - najdalej na zachód wysunięta antena na europejskim lądzie.
Mapa głównych szlaków pielgrzymkowych Europy. Jak widać wszystkie drogi prowadzą do... Santiago de Compostela.