25 lat DIPOLa

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Historia firmy DIPOL sięga roku 1990, kiedy to grupa entuzjastów rozpoczyna produkcję anten do odbioru telewizji analogowej i radia. Tak jak wiele firm w tamtych czasach, pierwsza "hala produkcyjna" to piwnica jednego z założycieli.
Anteny firmy DIPOL, na początku oferowane na giełdach elektronicznych, szybko stały się hitem sprzedażowym. Firma z piwnicy przeniosła się do budynku znajdującego się przy ulicy Ciepłowniczej 11 w Krakowie, gdzie ma swoją centralę do dziś. Mimo zwiększania liczby pracowników i ulepszania technologii produkcji, popyt na anteny DIPOLa był tak ogromy, że przez wiele lat firma z trudem nadążała z realizacją zamówień.

DIPOL od początku wyróżniał się na rynku towarami dobrej jakości i starannie przygotowanymi do sprzedaży. Flagowy produkt lat 90-tych, antenę ASP-8, był sprzedawany w kartonowym opakowaniu. Na zdjęciu opakowanie anteny ASP-8 ze wzmacniaczem z 1991 roku projektu Jacka Dembosza.Pierwszy szyld firmowy. Wg dawnej numeracji, siedziba firmy znajdowała się przy ul. Ciepłowniczej 11, (obecnie 40). Na uwagę zasługuje nr telex, szczyt techniki wczesnych lat 90 ;-)
Jedno z ciekawszych autorskich rozwiązań firmy DIPOL.
Interfejs łączący komputer osobisty z elektronicznym organizerem marki Casio. W 1991 r., kiedy firma rozpoczęła jego sprzedaż, najpopularniejszym nośnikiem informacji była dyskietka 5¼ cala.
Kolejna ciekawostka z przeszłości - antyzegar. Urządzenie to różniło się od tradycyjnego czasomierza tym, że jego wskazówki poruszały się w przeciwną stronę, pokazując poprawny czas. Pierwotnie zaprojektowany jako gadżet reklamujący firmę, okazał się hitem sprzedaży w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
W ciągu minionego ćwierćwiecza, zaczynając od anten, DIPOL stworzył bogatą, różnorodną i kompletną ofertę produktów, związanych głównie z transmisją sygnału.
DIPOL w Internecie
Firma szybko uświadomiła sobie potencjał nowego, błyskawicznie rozprzestrzeniającego się medium, jakim był Internet. Pierwsza, prosta strona internetowa powstała już w 1996 roku. Obecnie witryna www.dipol.com pl to rozbudowany sklep internetowy, platforma biznesowa oraz edukacyjna, dostępna w 7 językach, oferująca ponad 1400 produktów z pełnym wsparciem technicznym.
1998
2004
2008
Tak na przestrzeni mijających lat zmieniał się wygląd naszej strony internetowej
W 1998 roku pojawił się pierwszy numer Informatora wydawanego przez firmę DIPOL, redagowanego przez inżynierów Sekcji Technicznej. Na chwilę obecną dociera on do ponad 16 tysięcy subskrybentów. Zdarza się że jest wywieszany na gazetkach szkolnych w technikach łączności. Można go przeczytać w języku polskim, angielskim, czeskim, a także po portugalsku, rumuńsku, słowacku i węgiersku. Autorzy starają się przekazywać informacje o nowych technologiach, nowinki z branży teletechnicznej oraz ze światowych targów.
Na przykład 9 lipca 2001 roku Informator donosił:
"Ze statystyk naszej strony wynika, że bardzo szybko przyrasta liczba korzystających z przeszukiwarki www.google.com. Nic dziwnego, wystarczy raz skorzystać, żeby docenić szybkość i skuteczność przeszukiwania."
Inżynierowie pracujący w firmie zwracają uwagę czytelników Informatora na wymogi stawiane przy projektowaniu instalacji, techniczne aspekty montażu i eksploatacji urządzeń. Pokazują najnowocześniejsze rozwiązania. Przekazują wiele informacji bazujących na własnym doświadczeniu.
Oprócz strony internetowej i Informatora od 2008 roku firma prowadzi konto w serwisie YouTube, gdzie publikowane są tutoriale wideo. Na Facebookowym fanpage'u od 2012 roku przekazywane są informacje o nowościach produktowych, nowych filmach i udzielane odpowiedzi na pytania techniczne użytkowników.
Filmy obejrzano
ponad 5 500 000 razy!
Dołącz do nas na Facebooku!
Logo firmy DIPOL
W ciągu 25 lat działalności DIPOLa logo zmieniało się czterokrotnie. Pierwszy znak graficzny, autorstwa Piotra Waśniowskiego, funkcjonował do 1993 roku. Drugi, zaprojektowany przez Łukasza Kozaka, służył do roku 1995. Trzeci, którego twórcą był również Łukasz Kozak, funkcjonował aż do roku 2007. Od 2008 roku, po dzień dzisiejszy, używamy loga projektu Piotra Felszyńskiego.


Eksport:
Jesienią roku 1991 DIPOL został eksporterem. Początkowo sprzedawane były nasze anteny do krajów ościennych, później coraz dalej. Obecnie firma eksportuje do 70 krajów na całym świecie.
Kraje, do których obecnie eksportowane są towary
Zdjęcia okładek firmowych katalogów:
Okładki katalogu do 2012 były zaprojektowane przez Łukasza Kozaka. Od 2013 roku projektantem okładek jest Łukasz Gajda.
Cuda i dziwy:
Na potrzeby marketingowe firmy budowane były ciekawe instalacje, składające się z produktów będących w naszej ofercie. Niektóre z nich osiągnęły samoświadomość i udzielają się na różnych imprezach branżowych ;)