ULTIAIR - przykłady instalacji i zastosowań

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Łukasz Sawicki
ULTIAIR, to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Pointów. Integracja elektroniki z anteną w jednej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż.
ULTIAIR charakteryzuje się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą programu WinBox bądź telnetu. Urządzenie pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5GHz, dzięki czemu może być używany bez ograniczeń. Urządzenie może pracować jako stacja kliencka bądź stacja bazowa. Płyta RouterBoard z zainstalowanym systemem Mikrotik jest umieszczona w szczelnej obudowie typu Outdoor o klasie szczelności IP 66 więc jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne. Umożliwia to użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
ULTIAIR został zaprojektowany do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.
ULTIAIR - wydajna i bezpieczna transmisja danych za pomocą technologii bezprzewodowej
ULTIAIR - urządzenia do bezprzewodowej transmisji, dedykowane do ULTISYSTEMU
Przykłady zastosowania urządzeń ULTIAIR
Wariant 1. Rejestracja obrazu ruchu drogowego przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer CCTV IP firmy ACTi.
Wymuszenia pierwszeństwa oraz przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie są jednymi z najczęstszych przyczyn kolizji drogowej w dużych miastach. Często określenie winy kierowcy jest trudne, zwłaszcza, gdy brakuje bezpośrednich świadków zdarzenia. Z pomocą przychodzi monitoring CCTV z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej oraz CCTV IP, co umożliwia umieszczenie kamery w dowolnym miejscu w mieście. Urządzenia ULTIAIR umożliwiają szybkie zbudowanie profesjonalnego szkieletu sieci.

Rodzina urządzeń ULTIAIR to zewnętrzne, profesjonalne Access Pointy zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Dzięki integracji elektroniki z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne problemy instalacyjne zostały zmniejszone do minimum. ULTIAIR pracują w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na instalację takich urządzeń.

Kamery CCTV IP firmy ACTi należą do światowej czołówki. W ofercie znajdują się stacjonarne kamery IP, szybkoobrotowe kamery IP, kamery megapikselowe, serwery wideo, transkodery. Kamery IP kompresują wygenerowany sygnał wideo do strumienia MJPEG/MPEG-4, który można transmitować i odbierać w całej sieci IP, przez co otrzymuje się dostęp do obrazu z dowolnego miejsca przy użyciu komputera klasy PC wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie np. ULTISYSTEM. Nie ma znaczenia, czy jest to sieć lokalna, rozległa, czy nawet Internet, dopóki spełnione są wymagania dotyczące pasma. Oferta kamer firmy ACTi pozwala znaleźć idealne rozwiązanie dla praktycznie dowolnej instalacji.

Monitoring oparty na profesjonalnych punktach dostępowych ULTIAIR oraz kamerach firmy ACTi bądź na kamerach ULTICAM jest profesjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na dowolną modyfikację oraz rozbudowę.
Rejestracja ruchu drogowego na dużym rondzie, przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer ACTi.
Wariant 2. HotSpot na urządzeniach ULTIAIR - dostęp do Internetu w miejscu publicznym.
Dzięki HotSpot'om użytkownicy przenośnych urządzeń, wyposażonych w kartę bezprzewodową standardu 802.11, mogą korzystać z dostępu do Internetu w miejscu publicznym. Takie rozwiązanie jest powszechnie wykorzystywane na dworcach, w centrach handlowych, centrach miast itp.

Głównym elementem tworzącym HotSpot jest Access Point - urządzenie, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Do instalacji tego typu znakomicie nadają się urządzenia z serii ULTIAIR - 417SB N2330 lub 415SGB N2335. Są to zewnętrzne, profesjonalne Access Pointy zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Urządzenie 417SB N2330 pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, natomiast 415SGB N2335 przeznaczony jest na częstotliwość 2,4 GHz. Integracja elektroniki RouterBoard z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż. Tak odporna konstrukcja umożliwia użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
Zalety HotSpot'a opartego na urządzeniu ULTIAIR-417SB N2330 lub ULTIAIR-415SGB N2335:
  • możliwość obsługi do 200 użytkowników (Mikrotik lv.4),
  • dynamiczna regulacja prędkości dla podłączonych użytkowników,
  • możliwość ustawiania limitów prędkości,
  • możliwość ustawienia czasu podłączenia jednego klienta, po tym czasie następuje automatyczne rozłączenie,
  • wyświetlanie reklam w określonym odstępie czasu,
  • możliwość ustawienia strony startowej (np. sponsora danego miejsca dostępu do Internetu),
  • dostęp do usługi o określonych porach dnia oraz godzinach,
  • wybór domen, do których podłączony użytkownik ma dostęp,
  • możliwość włączenia autoryzacji: użytkownik/hasło, mac (w przypadku płatnych HotSpot- ów),
  • wyświetlanie informacji na ekranie logowania.
Przykładowa instalacja HotSpot-ów na częstotliwość 2,4GHz
Przykład dostępu do Internetu typu HotSpot na częstotliwość 5GHz
Wariant 3. ULTIAIR- transmisji obrazu z monitorowanych obiektów.
Założenie klasycznego, przewodowego monitoringu CCTV na wcześniej zbudowanym parkingu jest kosztowne i czasochłonne, może też spowodować czasowe wyłączenie części powierzchni z użytkowania. Rozwiązaniem nowoczesnym i bezpiecznym jest transmisja bezprzewodowa. Wykorzystanie do tego celu urządzeń marki ULTIAIR stwarza możliwość szybkiego oddania inwestycji do użytku. Prócz tego dużą jego zaletą jest mobilność, można przesuwać punkty kamerowe w miejsca szczególnie w danym okresie zagrożone. Np. istnieje możliwość przeniesienia kamer podczas organizowania imprez na terenie otwartym, okresowych stoisk itp.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB 150 Mb/s 802.11nBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera szybkoobrotowa 2Mpix CMOS Sunell SN-IPS54/80DN/Z22 ONVIF - wyprzedażKamera szybkoobrotowa 2Mpix CMOS Sunell SN-IPS54/80DN/Z22 ONVIF - wyprzedażKamera szybkoobrotowa 2Mpix CMOS Sunell SN-IPS54/80DN/Z22 ONVIF - wyprzedaż
Monitoring parkingu centrum handlowego.

Wariant 4. Transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego.
Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. Rozwiązaniem takiego punkt jest zastosowanie trzeciego punktu tzw. przerzutowego. Instalacja takiego systemu polega na stworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, które następnie umieszczamy tak aby na punkcie przerzutowym było jedno urządzenie z każdego stworzonego połączenia punkt-punkt. Urządzenia na punkcie przerzutowym możemy bezpośrednio połączyć za pomocą kabla ethernetowego.

Instrukcja obsługi, w której zostało pokazane jak poprawnie stworzyć połączenie punkt-punkt można pobrać ze strony firmy dipol. Linki do instrukcji obsługi znajdują się na kartach katalogowych produktów marki ULTIAIR. Do najprostszego połączenia punkt -punkt należy użyć ULTIAIR-a z licencją 4, który będzie działał jako Access Point oraz ULTIAIR z licencją 3 działający jako klient. Oczywiście można też stosować połączenia punkt – punkt wykorzystując dwa ULTIAIR-y z licencją 4.

Przykładowe połączenia punkt-punkt:
ULTIAIR 419KC N2300– ULTIAIR 319KC N2310
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 323KC N2311
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 423KC N2301
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 419KC N2300
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 319KC N2310
ULTIAIR 419KC N2300– ULTIAIR 323KC N2311
Przykładowa transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego oraz urządzeń marki ULTIAIR.
Przykładowe instalacje zrealizowane na urządzeniach ULTIAIR
  • 30 Mb/s w obie strony - łącze internetowe w krakowskiej sieci bezprzewodowej.
Wymaganiem inwestora, krakowskiego dostawcy Internetu, była wysoka wydajność i niezawodność linków radiowych, przekładająca się na dużą przepustowość całości szkieletu sieci. Głównym założeniem instalacji było doprowadzenie głównego sygnału do jednostki centralnej dużym i stabilnym transferem 30 Mb/s w obie strony i centralizacja zakończeń radiolinii rozproszonych po Nowej Hucie - dzielnicy Krakowa.

Do wykonania inwestycji firma zdecydowała się na użycie urządzeń ULTIAIR. Instalacja pozwoliła na centralizację strategicznych końcówek radiolinii, jednocześnie zapewniając dalszą możliwość rozwoju istniejącej już infrastruktury sieci. Eksploatacja sieci potwierdza przyjęte założenia: wysoki transfer oraz stabilną i pewną pracę łącza radiowego.
Zarys struktury sieci zbudowanej na urządzeniach ULTIAIR.
  • Integracja rozproszonych budynków hotelowych w jednej, wydajnej sieci IP
Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych "Kraków" w Krakowie Sp. z o. o. to firma o długoletniej tradycji, posiadająca bazę turystyczną, hotelową i żywieniową w Krakowie, Zakopanem i Krościenku. Firma proponuje ciekawe i różnorodne formy rekreacji, dostosowane do wymogów i potrzeb gości, którzy mogą skorzystać z: hotelu "Grand Felix" i "Felix", domów studenckich "Smok" i "Kameleon", Domów Pracownika w Krakowie, pensjonatu Boruta w Zakopanem i ośrodka wczasowego "Trzy Korony" w Krościenku. Firma zdecydowała się na modernizację działającego łącza radiowego chcąc uzyskać bardziej stabilną oraz wydajną radiolinię. Połączenie obejmowało budynek Hotelu Grand Felix z oddalonym o ok. 500 metrów drugim Hotelem Felix należącym do inwestora.

Hotel Grand Felix, posiada podłączenie do łącza DSL 4000 i dwie podsieci LAN. Jedna udostępnia Internet przy pomocy Access Pointów bezprzewodowych dla gości hotelowych, do drugiej sieci LAN podłączone są komputery recepcji, biura, barów, centrali telefonicznej oraz inne firmowe urządzenia. Stabilne połączenie z drugim hotelem pozwoliło na stworzenie kolejnej podsieci w drugim budynku.
Do wykonania inwestycji użyto urządzeń ULTIAIR.

Instalacja pozwoliła uzyskanie większej przepustowości, poprawiając komfort oraz stabilność pracy hotelowego oprogramowania. Eksploatacja sieci potwierdza przyjęte założenia: wysoki transfer oraz stabilną i pewną pracę łącza radiowego.
Wydajny most bezprzewodowy zbudowany na urządzeniach marki ULTIAIR.