Securex 2002 - Fotoreportaż Dipola

Securex 2002 - Fotoreportaż Dipola

9-12 kwietnia 2002

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć, opis zdjęć po najechaniu myszką.

Zdjęcia najczęściej powiększane:

Stoisko firmy "Gerda" (prezentacja oferty firmy była także ciekawa) Najnowszy produkt firmy "Alkam Group" z Wrocławia Możliwość praktycznego sprawdzenia odporności kamery na tzw. "wandala" na stoisku "Multisystemu" kapsuła wyposażona w system identyfikacji twarzy prezentowanej przez firmę DF Exspress

Pozostałe zdjęcia:
  Najnowszy produkt firmy "Alkam Group" z Wrocławia Zrzut z ekranu programu DIGI Winner Spectra III - zintegrowana głowica szybkoobrotowa firmy "Pelco" w specjalnej obudowie wandaloodpornej Urządzenie do transmisji obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym protokołem TCP/IP (firma "VCS") Sterownik kamer obrotowych firmy "Pelco" System cyfrowej Video DR rejestracji obrazu firmy "FES" z Gdańska "zamknięty" w niewielkiej obudowie Rejestrator cyfrowy KXR P016 prezentowany przez Ultrak Polska Stoisko firmy Ultrak Multipleksery, i system cyfrowy na stoisku firmy Philips Podstawowy sterownik kamer obrotowych Philipsa Najnowsza kamera szybkoobrotowa Philipsa Auto Dome G3 Stoisko wystawowe firmy "Philips" Stoisko firmy "Fortuna Communication" Nowe kamery o ciekawym wzornictwie prezentowane przez "Fortuna Communication"  Fragment jednej z największych ofert kamer na targach Securex. przygotowana przez firmę "Multisystem" Miniaturowe kamery kolorowe i czarno-białe w wymiarach 13x13 mm Rejestrator cyfrowy POS-Watch STD firmy "Samal" Zintegrowana kamera szybkoobrotowa i sterownik angielskiej firmy VLC (ze stanowiska firmy Volta) Sterownik kamer obrotowych firmy VLC Magnetowidy firmy Mitsubishi na stoisku firmy Faxon  System rejestracji VGenius wykorzystujący system Linux, prezentowany przez firmę A&S Wizualizacja rozmieszczenia kamer w systemie VGenius Cała gama produktów firmy "Aritech" Magnetowid cyfrowy Alcatraz obsługiwany za pomocą tackballa (stoisko firmy Eureka) Firma "Cenzin" nie miała konkurencji na Securexie Na stoisku "Philipsa" można było zobaczyć jedynie najnowsze produkty I jeszcze raz naprawdę duże, i jedno z najlepszych stoisk na Securexie Osprzęt do transmisji po światłowodzie na stoisku "VCS" Samochody Volkswagena specjalnie przerobione do przewozu mienia dużej wartości Stoisko firmy "Delta" producenta systemu MultiCam "Andover Controls" i kolejny system rejestracji cyfrowej Multiplekser Quadrus HQ800 firmy "Alkam" z Legnicy Systemy nagłośnień Philipsa prezentował "Arpol" System cyfrowy prezentowany przez firnę "FES" z Gdańska Dyskretna kamera z reflektorem podczerwieni Nowa linia wzornicza kamer sufitowych prezentowana w gablotach wystawowych "Fortuna Communication" Można było się "ładnie ubrać" na stoisku firmy Poskal Solidnie wykonana kompletna kamera wodoszczelna zaprezentowana przez "mythos corp." "Surnet" - prezentujący systemy cyfrowe na kartach firmy AVER  

Securex 2002. W dniach 9-12.04 w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń Securex 2002. Na powierzchni ponad 3000 m2, około 100 wystawców prezentowało swoje produkty z szeroko rozumianej grupy zabezpieczeń.
Zakres ekspozycji obejmował m.in mechaniczne i elektroniczne systemy zabezpieczeń, urządzenia kontroli dostępu i nadzoru, sprzęt i środki samoobrony, ochrony transportu, i oczywiście urządzenia CCTV. Właśnie ofertę związaną z CCTV omówimy szerzej.
Dominowały dwa tematy. Systemy zapisu cyfrowego i zintegrowane punkty kamerowe. Jak duża była skala tego zjawiska, może świadczyć to, iż trudno było znaleźć wśród wystawców firmę, która nie prezentowałaby na swoim stoisku urządzeń do rejestracji cyfrowej. Najwięcej było systemów bazujących na standardowych komputerach (popularnych PC), wykorzystujących systemy operacyjne Windows, choć zaczęły pojawiać się takie, które bazowały na Linuxie. Nie brakowało również systemów, które oparte były na specjalizowanych komputerach, z własnym systemem operacyjnym. Tak duży “wysyp” tego typu systemów związany jest z coraz niższymi kosztami zakupu i eksploatacji oraz coraz większym upowszechnianiem dostępu do sieci komputerowych. Z rozmów z wystawcami, jak i zwiedzającymi wystawę wynikało, że właśnie długi czas rejestracji, możliwości zdalnego podglądu i sterowania systemem są dla nich sprawą pierwszoplanową.
Kamery obrotowe mają coraz lepsze parametry (średnio zoom optyczny 23 krotny), a zarazem są umieszczanie w jak mniejszych obudowach. Gwałtownie rośnie ilość oferentów tych kamer.

Czego było mało? O ile jeszcze takie urządzenia jak multipleksery, można było zobaczyć w większej ilości, to oferta kamer była dużo mniejsza. Właściwie jedynie tylko kilka firm przygotowało dla zwiedzających bogatą ofertę tych urządzeń. Wyróżniało się stoisko Multisystemu, na którym można było zobaczyć szeroką ofertę kamer, wśród których największe zainteresowanie wzbudzała grupa naprawdę małych (wielkości dużego ziarna grochu) modułów kamer miniaturowych, czy kamera wodoszczelna mogąca pracować do 30 m pod wodą.

Podobnie kiepsko wyglądała sytuacja z urządzeniami do transmisji sygnałów po innym przewodzie niż przewód koncentryczny. Jedynie kilka firm, które można było policzyć na palcach jednej ręki prezentowało urządzenia do transmisji po skrętce i z wykorzystanim światłowodu (Fortuna, VCS).

Na stoisku VCS prezentowane były oprócz konwerterów światłowodowych (nadajniki i odbiorniki sygnału wideo umożliwiające transmisję sygnału światłowodem jedno i wielomodowym). Można było zobaczyć ciekawe urządzenia do transmisji sygnałów wideo z wykorzystaniem protokołu TCP/IP

Stoiska. Wśród wystawców największą, najbogatszą ofertę zaprezentowały firmy: Fortuna Communication, Ultrak, Aritech, Multisystem
Na stoisku Fortuny można było zobaczyć całą gamę urządzeń CCTV głównie firmy Philips, wśród nich kamery z wbudowanymi kartami sieciowymi i dyskami twardymi. Na uwagę zasługiwały również bardzo ładne, estetycznie wykonane kamery sufitowe. 
Ultrak Polska oprócz dużej ilości monitorów i głowic szybkoobrotowych prezentował, również najnowszy produkt ze swojej oferty - rejestrator cyfrowy KXR P1016, charakteryzujący się dużą ilością zapisywanych klatek na sekundę, a co ciekawsze pozwalający na pracę w trybie “pentaplexowym” (5 niezależnych torów przetwarzania obrazu). 
Zaskakiwało skromne stoisku Philipsa, choć jego sprzęt prezentowało wiele firm. Na firmowym stoisku Philipsa można było zobaczyć jedynie najnowsze produkty firmy m.in. kamerę szybkoobrotową Auto Dome G3, która oprócz znakomitych parametrów, może być opcjonalnie wyposażona w nadajnik i odbiornik światłowodowy. Takie rozwiązanie umożliwia bezpośrednie podłączenie światłowodu do kamery, co w konsekwencji eliminuje liczbę przewodów sygnałowych i sterujących do jednego kabla światłowodowego. Można było również, dowiedzieć się czegoś więcej na temat ciekawego systemu e-dome. Cechą charakterystyczną kamery jest brak ruchomych części (obrotnica, zoom), a mimo można oglądać i rejestrować obrazy w pełnym kącie 360 stopni, dzięki elektronicznemu sterowaniu obrazem we wszystkich kierunkach, będącego odpowiednikiem obrotu, pochylenia i zoomu.
Bardzo dużą powierzchnię wystawową zajmowało stoisko firmy Volta, na którym można było zobaczyć prezentację nowych kamer obrotowych serii Orbiter angielskiej firmy VLC, rejestrator cyfrowy HSR-2P Sony oraz bogatą ofertę systemy kontroli dostępu.
Podsumowując, tegoroczny Securex został zdominowany przez systemy podglądu i rejestracji cyfrowej, a oglądając oferowane na stoiskach urządzenia wyraźnie widoczna była tendencja do poprawy wyglądu oferowanych produktów. Szczególnie podobały nam się nowe linie kamer kopułowych. 
Swoje stoiska mieli również wydawcy najpopularniejszych czasopism z branży zabezpieczeń tj. Systemy Alarmowe, Twierdza, Ochrona.

W trakcie wystawy rozstrzygnięto konkurs o Złote Medale MTP  Laureatów, spośród wyrobów zgłoszonych do konkursu i prezentowanych podczas targów SECUREX 2002, wyłonił Sąd Konkursowy pracujący pod przewodnictwem prof. dr hab. Bogdana Branowskiego.

Zobacz inne reportaże Dipola