Nowoczesna antenowa instalacja zbiorcza

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Zbudowanie dobrej instalacji antenowej zapewnia idealny odbiór programów telewizyjnych, a także:
  • możliwość wykorzystania okablowania do transmisji internetowych i telefonicznych
  • możliwość przekazu obrazu kamer monitorujących.
Poprzez dobór odpowiedniego sprzętu zapewniona jest maksymalna niezawodność i zadowolenie odbiorców.
Modernizacja starych instalacji.
Zbiorcze instalacje wykonywane w latach siedemdziesiątych nie spełniają obecnie podstawowych parametrów jakości i niezawodności, ponieważ w tamtym okresie na terenie Polski były emitowane zaledwie dwa programy telewizyjne w paśmie VHF. Obecnie zaś w dużych miastach jest dostępnych kilka kanałów naziemnych. Z tego powodu wzrosło zapotrzebowanie na pasmo. Programy są nadawane w paśmie UHF, w którym to zakresie stare instalacje posiadają bardzo duże tłumienie, co uniemożliwia pracę na tych częstotliwościach.
Jak zmodernizować taką instalację?
Należy skontaktować się z instalatorem. Instalator powinien dokonać oględzin stanu sieci i w oparciu o pomiary tłumienności kabla zaproponować jedno z dwóch rozwiązań:
  • bez wymiany kabli - zamontowanie przemienników CO-405/705 (R905079) i wzmacniaczy kanałowych ZG-601 (R90538). Pozwoli to na przywrócenie dobrej jakości i niezawodności odbioru dystrybuowanych już kanałów, oraz rozszerzenie o nowe.
  • wykonanie nowego okablowania i zamontowanie wzmacniaczy kanałowych ZG-401/601. Takie rozwiązanie pozwala na transmisję dużej ilości kanałów i daje możliwość późniejszego dołożenia dystrybucji wybranych kanałów satelitarnych lub podłączenia wybranych abonentów do usług telewizji kablowej.
Zestaw wzmacniaczy kanałowych
Zestaw wzmacniaczy kanałowych ZG. O zestawie ZG artykuł na tej stronie.
Uwagi
Przy organizowaniu przetargu inwestor powinien pamiętać, że w zbiorczej instalacji powinien być zastosowany wzmacniacz kanałowy, który poprzez indywidualną regulację wzmocnienia zapewni dobry odbiór wszystkich stacji telewizyjnych.
Wzmacniacz kanałowy pozwala, także w łatwy sposób zwiększyć ilość oferowanych kanałów, przez zainstalowanie stacji czołowej (zbiorczy odbiór TV-SAT np. TVN w miejscach gdzie program jest niedostępny z nadajników naziemnych).
Nieprawidłowy wybór wzmacniacza może rodzić problemy z działaniem instalacji w przyszłości! W przypadku tańszego wzmacniacza, zwiększenie lub zmniejszenie mocy jednego z nadawanych kanałów może spowodować nieprawidłową pracę instalacji. Nieprawidłowo dobrany wzmacniacz może także być źródłem problemów działania instalacji w przypadku pogorszenia lub poprawy propagacji sygnału (częste zjawisko przy dużych odległościach od nadajnika)! Wykonawcy wykorzystując nieznajomość tematu przez inwestora, często proponują tani sprzęt nie gwarantujący poprawnego działania. Dlatego ważne jest aby inwestor postawił odpowiednie warunki przetargu.
Jakie koszty wzmacniaczy kanałowych.
Cena kompletu wzmacniaczy kanałowych przypadająca na jedno gniazdko (dla sieci ze 100 gniazdkami) to 17zł (połowa ceny popularnej anteny siatkowej!!!).
Stacja czołowa propozycja dla bloku, pensjonatu i hotelu.
Chcąc podnieść standard pensjonatu inwestor powinien zadbać o dostępność w pokojach gościnnych do programów satelitarnych.
Z uwagi na bezpieczeństwo sprzętu, korzystne jest, aby w pokoju gościnnym nie było tunerów satelitarnych, a tylko same telewizory. Spełnienie tego warunku jest zapewnione poprzez zastosowanie stacji czołowej.
Stacja czołowa jest zbudowana w oparciu panelowe odbiorniki cyfrowe, z których każdy jest zaprogramowany do odbioru jednego programu.
Propozycją Alcada jest tutaj stacja czołowa TP-544 (R912061). Panele satelitarne TP należy stosować obok wzmacniaczy kanałowych ZG 401/601 do programów naziemnych, które powinny stanowić podstawę stabilnie działającej instalacji.
Stacja czołowa ALCAD do zbiorczego odbioru TV-SAT
Uwaga!
Ogłaszając przetarg należy pamiętać, że nie należy budować instalacji w oparciu o odbiorniki indywidualne, ponieważ nie są one przeznaczone do pracy ciągłej. Często zdarza się, że inwestor decydując się na tańsze rozwiązanie jest zmuszony wymienić wyeksploatowane tunery po upływie gwarancji, co w efekcie zwiększa koszty.
Marzenie każdego administratora bloku elewacja bez anten satelitarnych - Zestaw przemienników IF/IF
Najbardziej nowoczesne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, przeznaczone dla większych wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni to zestaw przemiany IF/IF. Przemiana pozwala na dystrybucję sygnału satelitarnego. Do odbioru programów satelitarnych w takiej instalacji należy stosować indywidualne tunery satelitarne, np. Cyfry+, Polsatu, lub dowolny tuner do odbioru programów niekodowanych.
Takie rozwiązanie eliminuje dziesiątki prywatnych anten satelitarnych montowanych na balkonach. Zakupiony tuner mieszkaniec podłącza wprost do gniazdka antenowego, bez żadnych dodatkowych instalacji. Dodatkowo w instalacji jest oczywiście dystrybuowany sygnał telewizji naziemnej.
Zdjęcie przemienników IF/IF
Instalacja z multiswitchami
Multiswitche pozwalają również na rozprowadzenie sygnału satelitarnego z jednej anteny do wielu tunerów satelitarnych. Z reguły stosowane w instalacjach do 100 abonentów. Wraz ilością odbiorców wzrasta komplikacja i koszty okablowania
Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Zdjęcie multiswitcha MS-952 R70952
Rozbudowana istniejącej instalacji zbiorczej o kolejne bloki
Niejednokrotnie zdarza się, że inwestor posiada na danym obszarze kilka lub kilkanaście bloków skupionych na jednym osiedlu. Jeżeli bloki są położone blisko siebie i jest możliwość połączenia ich kablem magistralnym, to można podłączyć wszystkie gniazda do jednego zespołu anten - jednej stacji czołowej. Takie rozwiązanie znaczenie obniża koszty, zwłaszcza w przypadku gdy planuje się wzbogacenie instalacji dodatkowo o kanały satelitarne, bądź dystrybucję w sieci sygnału IF/IF.
Instalacje w takich przypadkach opiera się na omówionych wcześniej rozwiązaniach ze wzmacniaczami kanałowymi, przemianą IF/IF, bądź stacją czołową. W celu dalszej dystrybucji należy zastosować odpowiednie wzmacniacze budynkowe np. CF-115, CF-116, CF-716, DA-713.
Wzmacniacz DA-713 budynkowy Alcad
Zdjęcie wzmacniacza DA-713 R904025
Uwaga!
Wykonanie tak dużej sieci koniecznie musi być poprzedzone dokładnym projektem uwzględniającym odległości i rodzaj zastosowanego kabla.
Inwestor powinien pamiętać, że koszt wszelkiego rodzaju instalacji zbiorczych nie przekracza wartości sumarycznej instalacji indywidualnych. Ponadto instalacja zbiorcza nie niesie za sobą konieczności ponoszenia dużych opłat, jak to ma miejsce w telewizjach kablowych. Koszty eksploatacji to jedynie co kwartalny przegląd polegający na kontroli parametrów i ewentualna ich korekcja.