Monitoring w Hiszpanii

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
Monitoring wizyjny miejsc publicznych nie stanowi głównego sposobu w walce z zagrożeniem terroryzmem w Hiszpanii. Z reguły kamery są zainstalowane jedynie na ważnych obiektach użyteczności publicznej, stosunkowo mało kamer jest widoczne na ulicach oraz na budynkach firm. Kamery do śledzenia ruchu widoczne są na autostradach i przy wjazdach do miast.
Hiszpański parlament jest jednym z najlepiej strzeżonych kompleków budynków w Hiszpanii. Ochrona wyposazona jest w karabiny maszynowe (!). Kamery monitorujące budynek posiadają podwójne reflektory podczerwieni o bardzo dużej mocy, mimo że ulica w nocy jest nieżle oświetlona.
Symbolem Madrytu jest niedźwiedź zjadający morwy wprost z drzewa. Stoi on na placu Puerta del Sol, na którym znajduje się również miejski ratusz. Zespół kamer z reflektorami podczerwieni jest jednym z licznych urządzeń do monitoringu tego placu.
Królewski Pałac – Palacio Real. Po pożarze w 1774 gruntownie przebudowano skromną rezydencję, która stała się siedzibą władców Hiszpanii z dynastii Burbonów, z której pochodzi obecny król. Juan Carlos nie mieszka w tym pałacu, jednak jest on miejscem ważnych uroczystości państwowych. Dlatego pośród reflektorów oświetlających fasadę umieszczono kamery.
Dworzec madrycki – Estacion de Atocha powstał w latach 1888-1892, sto lat później w poczekalni urządzono palmiarnię, przez co obiekt stał się dodatkową atrakcją turystyczną Madrytu. Kamery strzegą między innymi bezpieczeństwa podróżnych.
Na Gran Via reprezentacyjnej ulicy Madrytu znajduje się Brama Europy utworzona przez dwa wieżowce o śmiałej konstrukcji. Autostrady i główne ulice monitorowane są przez kamery umieszczone na wysokich na ok. 15 m masztach. Istnieje możliwość sterowania kamerami.
Kościół Sagrada Familia planowany jako neogotycki kościół dzielnicowy, po objęciu budowy przez Gaudiego w 1883r., stał się najbardziej niekonwencjonalnym obiektem sakralnym Europy. Mniej znanym widokiem jest zachodnia fasada – Męki Pańskiej. Projektowana przez Subirachsa, powstała w końcu lat 80 i budzi spore kontrowersje. Budowa obiektu trwa nadal, ale kamery rozmieszczone na słupach w sposób łatwo rzucający się w oczy, chronią kamienne rzeźby przed dewastacją związana z dużym ruchem turystycznym.
Stadion Olimpijski w Barcelonie był areną ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk w 1992r. Oprócz fasady pochodzącej z 1929 reszta obiektu została poddana przed igrzyskami gruntownej przebudowie, wtedy zbudowany został znicz olimpijski. Do monitoringu obiektów sportowych używa się wielu kamer obsadzonych obrotowo.
Największym stadionem Barcelony jest 120-tysięczny Camp Nou. Na tym stadionie Polska, przegrywając z Hiszpanią zdobyła srebrny medal olimpijski. Muzeum klubowe FC Barcelona należy do najpopularniejszych w mieście. Tam fani piłki nożnej mogą, między innymi, zobaczyć w jakich butach niegdyś grywano. Monitorowany jest sam obiekt, ale także dojście do niego, obrotowe kamery rozmieszczone są na słupach.
Katedra św. Eulalii w Barcelonie zbudowana została na ruinach rzymskiej świątyni, wizygockiego kościoła i muzułmańskiego meczetu, co symbolicznie pokazuje historię Hiszpanii. Budowę rozpoczęto w 1298, jednak fasadę ukończono dopiero w XIX w. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie i zasięgu kamer rozmieszczonych na budynku będącym siedzibą rządu katalońskiego. Obiekt wyposażono w sprzęt Siemensa.
Pałac królewski w Sewilli został zbudowany w XII wieku, mimo wielokrotnej przebudowy zachował arabski styl. Górne piętro nadal jest siedzibą króla w czasie jego wizyt w mieście. Nic dziwnego, że prowadzony jest monitoring obiektu, m.in. przez kamery zamontowane od strony ogrodów (chyba ładniejszych , niż słynne w Alhambrze).
Kadyks - miasto założone przez Fenicjan w 1100 r p.n.e. Kiedy w 1812 r. Kortezy uchwaliły tutaj pierwszą narodową konstytucję stał się na krótko stolicą Hiszpanii. Barokowa katedra z XVIII jest poddawana niszczącym wpływom morskiego klimatu, piaskowiec, z którego jest zbudowana miejscami wygląda jak sito. Ulica prowadząca do katedry jest monitorowana przez umieszczone na dachach kamery na długich wysięgnikach.
Alhambra to rezydencja władców Granady powstała w XIV wieku. Arabowie pragnęli tu stworzyć raj na ziemi. Dziś bezpieczeństwa jednego z najsławniejszych zabytków Europy strzegą kamery Philipsa.