modulatory-redirect

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Modulator jest przeznaczony dla dystrybucji poprzez instalację antenową sygnałów audio - video pochodzących z różnych źródeł (kamery, tunery satelitarne). Sygnał z modulatora może być odbierany przez każdy telewizor. Modulator występuje w wersji z wbudowanym zasilaczem i bez niego. W takim wypadku niezbędny jest zasilacz zewnętrzny. Istnieją dwa typy modulatorów które są stosowane w technice telewizyjnej:
  • dwuwstęgowy DSB - AM, (ang. Dual Side Band - Amplitude Modulation)
  • z częściowo tłumioną wstęgą boczną VSB - AM. (ang. Vestigial Side Band - Amplitude Modulation)
Różnią się one widmem, a co za tym idzie i szerokością pasma. Modulacja VSB–AM jest stosowana w telewizji naziemnej oraz w wyższej klasy modulatorach, np. używanych w stacjach czołowych telewizji kablowej. Modulator używając modulacji VSB może pracować bez odstępu kanałowego (np. kanały 50, 51, 52, 53, 54, 55 itd.) , co pozwala zmieścić więcej programów.
W przypadku stosowania modulatorów VSB-AM niezwykle ważne jest wyrównanie poziomów kanałów. Ideałem jest, by wszystkie programy miały taki sam poziom mocy. W rzeczywistości zalecane jest by różnica nie była większa niż 3dB, przy czym niektóre odbiorniki tolerują większe różnice, nawet 8-10 dB.
Generalnie maksymalna różnica poziomów różnych sygnałów mogą być następujące:
  • 3dB (dla sąsiednich kanałów),
  • 6dB (w dowolnym paśmie o szerokości 60 MHz),
  • 12dB ( w zakresie częstotliwości 30 - 1000 MHz).
Modulację DSB–AM wykorzystają proste modulatory pracujące w tunerach satelitarnych, magnetowidach, grach telewizyjnych czy w instalacjach zbiorczych. Modulator który stosuje modulację DSB–AM, ze względu na większe pasmo zajmowane przez jeden program musi pracować z odstępem jednego kanału (np. kanały 50, 52, 54, 56, 58 itd.).
Praktyka pokazuje, iż w takim układzie różnice poziomów mogą być większe niż przy pracy sąsiednio kanałowej, choć oczywiście zmniejszamy wtedy pojemość sieci. Zalecane jest, by różnica była nie większa niż 6dB, przy czym odbiorniki tolerują większe różnice, przekraczające nawet 14-16 dB. W przypadku kiedy jesteśmy zmuszeni zachować tak duże różnice poziomów należy na każdym odbiorniku w sieci sprawdzić jakość odbioru na każdym z programów.
widmo sygnału zmodulowanego amplitudowo DSB - AM i VSB - AM
Generalnie na rynku spotykamy dwie grupy modulatorów: Najprostsze i najtańsze modulatory do użytku domowego oraz modulatory do użytku profesjonalnego i półprofesjonalnego.
Przykładem pierwszych mogą być: modulatory MOD-1 (Inel), modulator K-3 (Kayto) i modulator ME-1 (Sat-Service). Zazwyczaj pracują na kanałach 28-43 (zdarzają się wykonania pracujące na kanałach 21-69) w standardzie B/G z fonią 5,5 MHz lub, rzadziej, D/K z fonią 6,5 MHz. Prawie wszystkie generują sygnał testowy w postaci dwóch pionowych pasów ułatwiający dostrojenie odbiornika, wykorzystują złącza chinch lub eurozłącze, i mają dołączony w komplecie zasilacz 12V/100mA. Typowy poziom wyjściowy to 70 dBuV, występują tylko jako dwuwstęgowe.
Do grupy modulatorów profesjonalnych zaliczyć można między innymi: MS-301 (Alcad), MS-401 (Alcad), MS-501 (Alcad), MT-09 (Terra), MT-09P (Terra), MT-10 (Terra). Są też modulatory które aspirują do tej grupy, choć nie posiadają niektórych regulacji lub mają nieco mniejszą czystość widma. Przykładem są MT-11, MT-11P, MT-12P, MT-14 (Terra), MAW-800 i MAW-810 (Telkom-Telmor).
Większość pracuje na kanałach 21-69 (bywają pracujące na kanałach 6-12 i S9-S16), najczęściej w standardzie B/G, choć nie ma problemu z wersjami D/K, gdyż każdy z nich ma przełącznik zmiany standardu. Jako złącze wejściowe nie stosuje się eurozłącza, a chinche lub mini-DIN. Typowo poziom wyjściowy wynosi 80 dBuV, prawie zawsze jest możliwość jego regulacji. Niektóre mogą pracować na kanałach 1-5, 6-12, 21-69, S1-S18, S19-S38 czyli wszystkich wykorzystywanych przez telewizję. Tylko w tej grupie spotykamy modulatory jednowstęgowe.
Przykład zastosowania modulatorów w instalacji antenowej w domku jednorodzinnym tutaj
Przykład wykorzystania modulatorów w prostym systemie monitoringu.Modulatory i kamery są zasilane po kablu koncentrycznym. Więcej o monitoringu tutaj