Instalacja multiswitchowa przelotowa z dwóch satelitów w bloku mieszkalnym

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Z WYKORZYSTANIEM MULTISWITCHÓW 9-WEJŚCIOWYCH

Oto przykładowy schemat instalacji w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego również programów satelitarnych z jednego z dwóch satelitów, w tym przypadku Astry i Hot Birda. Anteny i zwrotnica zamontowane na dachu, Zestaw wzmacniaczy kanałowych, rozgałęźniki na strychu. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości np. monitoringu jak na tym schemacie. Należy zwrócić uwagę w czasie budowy lub remontu domu na doprowadzenie odpowiednich przewodów do wszystkich punktów, gdzie przewidujemy zainstalowanie gniazdek antenowych. Warto wtedy położyć dobry przewód satelitarny aby za kilka lat nie trzeba było go wymieniać.
Instalacje przelotowe ze względu na bierny tor telewizji naziemnej oraz mniejszą elsatyczność w stosunku do sieci odgałęźnych dedykowane są do instalacji na kilkanaście - do kilkudziesięciu gniazd. Niewątpliwą zaletą tego typu instalacji jest jednak łatwość ich budowy (jedna magistrala-jeden pion).
Mając schemat instalacji można sporządzić projekt wykorzystując program SatNet.
Aby poprawnie dobrać elementy w projekcie muszą być znane:
  • topologia sieci,
  • poziomy sygnałów satelitarnych,
  • poziomy sygnałów telewizji naziemnej,
  • tłumienności zastosowanych kabli.
Każdy element instalacji na styku przyłączenia do sieci ma punkt kontrolny. Klikając na nie można zobaczyć szczegółową charakterystykę poziomu sygnałów dla zadanych częstotliwości. Jeżeli spełniają one przyjęte w założeniach poziomy to ten punkt sieci jest zabarwiony na zielono, jeżeli jest zbyt niski na niebiesko a za wysoki to na czerwono. Na poniższym schemacie wszystkie punkty świecą się na zielono - projekt jest zgodny z założeniami.
Schemat w programie projektowym SatNet
Wykonany w programie SatNet projekt można zapisać do pliku. Zapisaną konfigurację dla powyższego schematu można pobrać tutaj. Wystarczy więc zainstalować program SatNet i wgrać plik aby sprawdzić działanie programu i samodzielnie dokonać modyfikacji, rozbudowy przykładowego projektu.