| W krótkim tekście nie sposób opisać całości oferowanych produktów, dlatego skoncentrujemy się na wyłowieniu tendencji i najciekawszych marketingowo i technicznie urządzeń z zakresu CCTV. Oto krótka panorama firm i prezentowanych rozwiązań. Firma Silent Witness pokazała całą linię kamer wewnętrznych i zewnętrznych w nietypowych wykonaniach np. wandaloodpornym, do montażu w rogach budynków, z wbudowanymi nadajnikami optycznymi, przystosowane do montażu sufitowego z możliwością transmisji po skrętce, 4 kamery zamontowane w jednej obudowie sufitowej, patrzące na 4 strony świata i wiele innych. Computar tradycyjnie pokazał to, co jest jego największą siłą, czyli obiektywy.
Trochę dziwiło stoisko i oferta firmy Philips. W sumie nic ciekawego, wygląda, iż czeka on na powstanie standardu użytkowego urządzeń do rejestracji cyfrowej. Można się wtedy spodziewać, że przedstawi urządzenia bardziej dopracowane niż konkurencja i w niezłej cenie. JVC wyróżniało się ładnie zaaranżowaną ekspozycją. Jak na potentata fotografii przystało Pentax zaprezentował szeroką gamę obiektywów, w tym o ogniskowej 12 - 240 mm oraz całą masę akcesoriów. Pentax to marka używana przez firmy należące do grupy Asahi. Natomiast Cosmicar/Pentax to nazwa zarezerwowana wyłącznie dla obiektywów i akcesoriów dla telewizji przemysłowej. Dominowały rejestratory cyfrowe. Prawie każdy wystawca oferował jakiś system. Firma Synetics prezentowała HDVR, czyli Hard Disk Video Recorder. Bardzo wysoka jakość zapisu, rozdzielczość 768x576, praca w sieci, kompresja MPEG-2 to podstawowe zalety urządzenia. Kolejny system zapisu. Pokazała go firma Sunkwang Electronics. System bazuje na specjalizowanej wielowejściowej karcie przechwytywania. Występuje w dwóch odmianach. Jedna to kompletny i gotowy do użytku system zamontowany w specjalnej obudowie, drugi to sama karta wraz z oprogramowaniem. Najciekawszą cecha jest oprogramowanie klienta, pozwalająca na równoczesne połączenie z kilkoma serwerami wideo. Możliwe jest podłączenie do 16 serwerów po 16 kamer na komputerze klienta. Możliwa jest równoczesna obserwacja kamer z różnych serwerów wideo. Obiektywy to domena firmy Ivec z Japonii. Oferuje ona cały typoszereg obiektywów o stałej ogniskowej od 2,5 aż po 8 mm, o zmiennej ogniskowej od 2,3-6 do 5-55 mm, przy czym każdy z nich występuje w wariancie z ręczną przysłoną, z automatyczną sterowana DC oraz automatyczną sterowaną sygnałem Video.
Kamera sieciowa firmy Telelynx była jednym z najciekawszych produktów pokazywanych na targach. Kamera TNC-2000 pozwala na transmisję obrazu i dźwięku poprzez sieć, na dodatek może pełnić rolę serwera HTTP, co pozwala na odbiór sygnału za pomocą dowolnego komputera wyposażonego w przeglądarkę Netscape lub IE. Kamera wyposażona jest w procesor 32 bitowy RISC , 2MB pamięci FLASH EEPROM, 8 MB pamięci RAM, ma zaimplementowane protokoły TFTP, TCP/IP, PPP, PPPoE, Telnet. Możliwe jest także podłączenie kolejnych kamer, w sumie można wysłać w sieć obrazy z 4 kamer. Podobną kamerę NetCam - 4 sprzedaje także firma Philips.
64 kanały wideo po jednym światłowodzie to nie problem. Wszystko co potrzebne zaprezentowała firma Optelecom Inc. Firma GeoVision prezentowała tylko karty przechwytywania. Zapowiadane są już kolejne ich wersje, a kartę GV-200 zastąpiła GV-250. I znowu kamera z wbudowanym interfarce'm sieciowym. Tym razem firmowana przez firmę Mobotix z Niemiec. Użyteczną cechą jest możliwość zasilania po wolnych parach skrętki, jak również dostępność wariantu z wbudowanym modemem ISDN. Kamera posiada także czujnik PIR, a jej obudowa może być montowana na zewnątrz, gdyż ma klasę IP 65.
Radiolinie do transmisji wizji często realizowane są za pomocą tanich urządzeń pracujących w paśmie 2,4 GHz. Każdy zainteresowany profesjonalnymi radioliniami musiał oglądnąć ekspozycje firmy Ogier Electronic. Lokalny przedstawiciel COP Security pokazał interesujące mini obrotnice do kamer wewnętrznych. Obrotnica zasilana jest tym samym napięciem co kamera, i pracuje w trybie automatycznym.
Nazwy firm z Dalekiego Wschodu brzmią dźwięcznie. Np. Jin Myung oferuje jeden z ciekawszych systemów zapisu cyfrowego. Można odnieść wrażenie, że standardem staje się wykorzystanie procesora 32 bitowego RISC wraz z systemem Linux. Możliwe jest robienie kopii na zewnętrzny napęd SCSI jak również poprzez sieć oraz nagrywanie dźwięku z jednego źródła. Jog/shuttle w zasadniczy sposób ułatwiają obsługę, przez co zbędna staje się klawiatura i mysz. Obecnie dostępna jest wersja z czterema wejściami. Na koniec trochę zabawy. Dość trudno wymyślić atrakcyjną ekspozycję akumulatorów, a być może jest to niemożliwe. Dlatego firma Yuasa Battery Sales (UK) Ltd na swoim stoisku zainstalowała gry elektroniczne (“Star Wars Racer). Dzięki temu dostarczyła rozrywki zmęczonym całodzienną wędrówką po terenie targów, a przy okazji w elegancji sposób zapewniła, iż każdy z nich zapamięta tę firmę.
Krótko o tym czego nie eksponowano.
Obudowy i uchwyty na tyle spowszedniały, iż były prezentowane tylko w katalogach. Natomiast zaskakiwała prawie całkowita nieobecność magnetowidów i multiplekserów. Pomimo ekspansji technik cyfrowego zapisu, zapis analogowy jest ciągle dość popularny. Być może wynika to z faktu, iż tu pod względem rozwoju technicznego zrobiono prawie wszystko i pokazywanie na targach kolejnej wersji multipleksera nie ma sensu i nie budzi żadnego zainteresowania klientów. |

























