DIPOL na targach ENERGETAB 17-19.09.2019

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Energetab to odbywające się w Bielsku-Białej międzynarodowe targi branży energetycznej. Jest to jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego oraz sektorów pokrewnych.

Na targach zaprezentowało swoje produkty 700 wystawców nie tylko z Polski, ale i 24 krajów Europy, Azji i USA. Teren targów obejmował ponad 35 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej, zarówno w hali wielofunkcyjnej, jak i w pawilonach namiotowych oraz terenach otwartych, na których wystawcy mają możliwość ekspozycji wielkogabarytowych i ciężkich eksponatów.
Interaktywne stoisko firmy Dipol było, jak co roku, oblegane przez tłum zainteresowanych.
Duże zainteresowanie wzbudzał Śpiewający Robot Dipola.
Wielu odwiedzających brało udział w mistrzostwach w zaciskaniu złączy MASTER.
Najpierw był krótki instruktaż a potem można było samemu spróbować korzystając z przygotowanego zestawu.
Wiele osób było zainteresowanych cyfrowymi wideodomofonami firmy Hikvision 2. generacji.
Każdy chciał zobaczyć jakie jest proste spawanie światłowodów na spawarce Signal Fire AI-9.
Podczas tegorocznej edycji targów, DIPOL pokazał wiele nowości z zakresu realizacji nowoczesnych instalacji teletechnicznych. Zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania z zakresu inteligentnej analizy obrazu w systemach monitoringu wizyjnego, jak również absolutna nowość na rynku CCTV - kamery bispektralne, którymi szczególnie zainteresować się mogą przedstawiciele branży energetycznej oraz szeroko pojętego przemysłu. Część prezentowanej na stoisku ekspozycji poświęcona była unikatowemu na skalę europejską systemowi integracji nowoczesnego monitoringu IP ze zbiorczą instalacją telewizyjną TV/SAT. Zainteresowani systemami wideodomofonowymi, mogli sprawdzić możliwości najnowszych rozwiązań IP Hikvision z tego zakresu.

Zaprezentowane zostały nowości z dziedziny instalacji światłowodowych oraz Ethernet, w tym najnowsze modele spawarek światłowodowych Signal Fire oraz optyczne kable HDMI pozwalające na wykonywanie bezpośrednich połączeń HDMI na nawet 70 metrach bez konieczności stosowania dodatkowego osprzętu.
Na naszym stoisku niemal wszystkie przedstawiane rozwiązania były prezentowane są w sposób interaktywny - odwiedzający mieli możliwość zobaczyć, dotknąć oraz zapoznać się z zasadami działania oraz funkcjonalnością wszystkich urządzeń.
Na targach chcieliśmy zainteresować odwiedzających następującymi tematami:
Kamery bispektralne
połączenie monitoringu pasma widzialnego i termowizji
Kamery bispektralne IP marki Hikvision łączą w sobie zalety monitoringu tradycyjnego i termowizyjnego. Wyposażone są w dwa przetworniki, pierwszy - światła widzialnego CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 px, drugi, termowizyjny o rozdzielczości 160 x 120 px. Kamery umożliwiają tworzenie fuzji obrazów, czyli połączenie obrazu widzialnego i termowizyjnego uzyskując wynikowy obraz termowizyjny dobrej jakości. Analityka VCA działająca w oparciu o wbudowany procesor graficzny GPU i algorytm głębokiego uczenia pozwala na skuteczne wykrywanie intruzów i ograniczenie ilości fałszywych alarmów. Pomiar temperatury i detekcja pożaru pozwalają na użycie kamer w bardziej zaawansowanych projektach.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Kamera została tak zaprojektowana aby osiągnąć obraz jak najlepszej jakości przy umiarkowanej cenie. W tym przypadku niewielki przetwornik modułu termowizyjnego wspierany jest przez wyższej rozdzielczości przetwornik tradycyjny. Pozwala na znaczne obniżenie ceny kamery w stosunku do typowych kamer termowizyjnych przy zachowaniu wynikowego obrazu dobrej jakości.
Przykłady zastosowania termowizji:
 • wykrywanie intruzów nawet przy złych warunkach atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła),
 • elektrownie (rozgrzane przewody, złe styki, przeciążone bezpieczniki, transformatory),
 • poziom napełnienia zbiorników (na podstawie rozkładu temperatur),
 • mechanika (wykrywanie najbardziej przeciążonych elementów),
 • ochrona obwodowa z wykorzystaniem VCA,
 • wspomaganie tradycyjnego monitoringu,
 • wysypiska śmieci,
 • przejścia graniczne,
 • zakłady karne,
 • fabryki,
 • wykrywanie pożarów,
 • magazyny, dworce kolejowe, itp.
Kamera sufitowa bispektralna DS-2TD1217-3/V1 (termowizja + światło widzialne) Hikvision
Kamera sufitowa bispektralna
DS-2TD1217-3/V1 K01845 Hikvision
Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 (termowizja + światło widzialne) Hikvision
Kamera kompaktowa bispektralna
DS-2TD2617-3/V1 K04864 Hikvision
Inteligentna analiza obrazu w systemach monitoringu
Wybrane modele kamer i rejestratorów Hikvision posiadają funkcję o nazwie AcuSense. Po jej włączeniu obraz jest dodatkowo analizowany pod kątem wykrywania sylwetki człowieka lub pojazdu. Alarm do operatora może zostać wysłany dopiero wtedy, gdy zostanie wykryty poszukiwany obiekt. Duża dokładność interpretacji wynosząca ok 90%, osiągana jest poprzez implementację nowoczesnych algorytmów głębokiego uczenia.
Technika AcuSense potrafi:
 • wykryć wtargnięcie człowieka lub pojazdu,
 • odfiltrować ok. 90% zdarzeń wywołujących przez fałszywe alarmy (np. zwierzęta, deszcz, pajęczyny, ruszające się liście itp.),
 • zapisywać zdjęcia wykrytych obiektów, które są przechowywane do celów wydajnego wyszukiwania,
 • zwiększyć skuteczność alarmowania, co przyczynia się do obniżenia kosztów nadzoru.
Klasyfikacja ze względu na osobę lub pojazd możliwa jest dla zdarzeń VCA typu: wykrycie wtargnięcia, przekroczenia linii, wejścia i wyjścia z obszaru. Filtrowanie alarmów przez kamery IP obsługujące tę funkcję będzie działać także przy podłączeniu do zwykłych kanałów rejestratora NVR. Szybkie wyszukiwanie obiektów wymaga jednak rejestratora obsługującego AcuSense (ale nie zajmuje dedykowanych kanałów). Kamery (HD-TVI lub IP) nie obsługujące techniki AcuSense muszą zostać podłączone do dedykowanych kanałów rejestratorów (odpowiednio DVR lub NVR).
Funkcje DeepinView oraz DeepinMind to obecnie najwyższy poziom analizy obrazu dokonywany w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia. Wzorowane są na strukturze i działaniu ludzkiego mózgu. Podobnie jak w mózgu w procesie uczenia budowane są połączenia pomiędzy sztucznymi neuronami (programami) i tworzona jest wielowarstwowa, sztuczna sieć neuronowa. Algorytm samodzielnie analizuje wzorcowe zdjęcia i nagrania, wyszukując cechy wspólne i tworzy odpowiednie połączenia. W ten sposób budowane się tzw. warstwy odpowiedzialne za wykrycie określonej cechy. Im więcej warstw posiada algorytm, tym dokładniejsza jest analiza.
Wśród dostępnej analityki wideo, można wyróżnić takie funkcje jak detekcja i rozpoznawanie twarzy, marki pojazdu, gatunku zwierzęcia, identyfikacja tablic rejestracyjnych (ANPR), przekroczenia linii, wykrycie wtargnięcia, wejścia i wyjścia z regionu (ochrona obwodowa oparta na wykrywaniu i klasyfikacji celów), zliczanie ludzi, wykrycie upadku człowieka, bójki, pożaru itp.
Kamera IP projektowa kompaktowa Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS (4 MPix, 2.8 -12 mm MZ, 0,002 lx, IR 50m, WDR, H.265, DeepinView)
Kamera IP kompaktowa
Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS K05912
Rejestrator projektowy Hikvision iDS-9632NXI-I8/4F (4x detekcja twarzy, 32 kanały, 256 Mb/s, 8xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265)
Rejestrator
Hikvision iDS-9632NXI-I8/4F K22359
System wideodomofonowy IP Hikvision 2 generacji
Systemy wideodomofonowe IP Hikvision drugiej generacji charakteryzują się estetycznym wyglądem i dużą funkcjonalnością. Stacja bramowa posiada budowę modułową, co oznacza że jej elementy mogą być dobierane w zależności od wymagań instalacji.
 • możliwość zasilania poprzez PoE poszczególnych elementów systemu - dzięki temu realizacja zasilania w instalacji jest możliwie uproszczona i nie wymaga stosowania dedykowanych zasilaczy,
 • elementy systemu mogą być zasilane oraz przekazywać napięcie zasilające do kolejnych urządzeń,
 • modułowość - użytkownik sam decyduje o ostatecznej budowie i funkcjonalności poszczególnych stacji bramowych. Pozwala to na idealnie dopasowanie funkcjonalności do wymagań oraz obniżenie kosztów instalacji,
 • szeroka gama elementów/modułów.
Schemat systemu wideodomofonowego IP Hikvision drugiej generacji
Konfiguracja systemu możliwa jest za pomocą funkcjonalnej aplikacji klienckiej iVMS-4200, która pozwala również na podgląd, zarządzanie, nadzór i konfigurację rejestratorów analogowych, sieciowych, kontroli dostępu oraz kamer IP marki Hikvision poprzez sieć. Za jej pomocą można stworzyć system hybrydowy, który zintegruje wszystkie urządzenia i stanie się prawdziwym centrum monitoringu. W przypadku obsługi systemu wideodomofonego za pomocą aplikacji możliwe jest zdalne otwieranie drzwi, wykonywanie nagrań, zdjęć i połączeń głosowych do monitorów lokatorskich. Aplikacja umożliwia również wysyłanie powiadomień tekstowych wraz ze zdjęciem do poszczególnych lokatorów. Dzięki temu wszelkie informacje administracyjne mogą zostać przekazane w łatwy i szybki sposób. Z poziomu panelu wejściowego można zadzwonić do centrum monitoringu (iVMS-4200) i połączyć się z ochroną.
Transmisja sygnału HDMI - optyczne kable HDMI
Firma Dipol posiada w swojej ofercie szeroką gamę konwerterów HDMI umożliwiających transmisję tego sygnału za pomocą skrętki, światłowodu, kabla koncentrycznego, czy okablowania instalacji prądowej AC 230 V. Nowość w dziedzinie transmisji sygnału HDMI stanowią kable światłowodowe. Ich zaletą jest możliwość transmisji na duże odległości (obecnie do 70 m) bez konieczności stosowania jakichkolwiek urządzeń aktywnych. Oferowane kable cechuje wysoka jakość oraz trwałość.
Na stoisku targowym można było zobaczyć działający zestaw H3613 umożliwiający wprowadzenie sygnałów HDMI i USB do sieci IP. Urządzenie znajduje zastosowanie w wielu instalacjach, gdzie jest konieczność przesłania sygnału wideo na większą odległość z możliwością sterowania źródłem tego sygnału.
Transmodulator IP -> DVB-T MI520P Terra
Transmodulacja strumienia RTSP z kamer IP do sygnału DVB-T
Prosty sposób na udostępnienie mieszkańcom na telewizorach obrazu z kamer IP
W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie. Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich. Do tej pory powszechnie stosowano cyfrowe modulatory HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Pozwalają one na zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T. Instalatorzy najczęściej wykorzystywali modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4). Jeżeli wymogiem inwestora było, aby każda kamera była prezentowana na innym kanale, to ich ilość była limitowana ilością niezależnych wyjść HDMI w rejestratorach i ilością modulatorów. A co jeżeli inwestor wymaga wprowadzenia do instalacji TV/SAT obrazu i dźwięku np. z 12 kamer IP?
Podczas targów Energetab 2019 zaprezentowany zostanie modulator IP MI520P R81609 marki Terra. Urządzenie odbiera strumień IP o maksymalnej przepustowości do 80 Mbit/s oraz tworzy 2 dowolne, sąsiednie multipleksy DVB-T/DVB-C/J.83B/ISDB-T o maksymalnej przepustowości charakterystycznej dla specyfikacji danego standardu. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia IP, po czym tworzy dwie dowolne paczki (MUX-y) DVB-T/DVB-C/J.83B/ISDB-T. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T COFDM dostarczany do odbiorników końcowych – najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników/odgałęźników.
Transmodulator IP(80 Mbit/s) - 2xDVB-T/C/J.83B/ISDB-T (2 multipleksy) MI520P Terra
Modulator IP MI520P Terra R81609
Wartą podkreślenia cechą jest autodetekcja kamer IP poprzez protokół ONVIF (gdy kamera IP podłączona jest bezpośrednio do urządzenia lub poprzez switch). Znacznie upraszcza to proces instalacji.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-48 DVB-T/T2Antena satelitarna z logiem TRIAX 80 TD stalowa [ciemnoszara]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProSwitch TP-Link TL-SF1008D 8xFETransmodulator IP(80 Mbit/s) - 2xDVB-T/C/J.83B/ISDB-T (2 multipleksy) MI520P TerraMultiswitch MR-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SATStreamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
Przykład wykorzystania MI520 R81609 w instalacji RV/SAT. Strumień z kamer IP konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do multiswitcha. Obraz z każdej z kamery wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.

Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9
Firma DIPOL oferuje liczne rozwiązania dla instalacji światłowodowych, które stosowane być mogą zarówno przez firmy z tej branży, jak i te, które ze światłowodami mają do czynienia okazjonalnie. Signal Fire AI-9 to najnowszy model z linii spawarek światłowodowych, które od kilku lat stosowane są z powodzeniem w instalacjach światłowodowych różnych kategorii. Dzięki dopracowaniu oprogramowania i jeszcze lepszemu zoptymalizowaniu procesu spawania skrócono czas całego procesu do zaledwie 5 sekund. Najważniejszą cechą nowego modelu jest jednak wyposażenie spawarki w moduł miernika mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń. Pozwala to m.in. na szybką diagnostykę toru optycznego zaraz po wykonaniu spawu.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 L5875
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Model AI-9 wyposażono w moduł miernika mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń.
Signal Fire AI-9 wykorzystuje technikę pozycjonowania włókien do rdzenia (posiada też możliwość pozycjonowania do płaszcza) zapewniającą najlepsze parametry tłumiennościowe wykonywanych spawów. Włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silniki (Siemens), co jest absolutnie niespotykane w sprzęcie z tej półki cenowej. Spawarkę wykorzystywać można zarówno do realizacji 100 km magistrali światłowodowych, instalacji FTTH, jak i krótkich połączeń punkt - punkt, czy instalacji LAN lub monitoringu wizyjnego bazującego na okablowaniu światłowodowym. Model AI-9 bazuje na 4-rdzeniowym procesorze zapewniającym szybki czas reakcji (spawarka gotowa jest do pracy po 3 sekundach) oraz krótkie czasy spawania i zgrzewania osłon spawów. Spawarka ta jest jednym z najszybszych urządzeń tego typu dostępnych obecnie na rynku i najszybszym w tej klasie cenowej.
Unikalną cechą produktu jest skrzynka wykonana z wysokiej jakości tworzywa,
mieszcząca wszystkie niezbędne narzędzia oraz akcesoria.
Odwiedzający nasze stoisko mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami technicznymi dotyczącymi funkcjonowania spawarki i samym procesem spawania.
NETSET - skrętki komputerowe zgodne z nową Dyrektywą CPR
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna [1 m]
NETSET U/FTP 5e z linką nośną E1519_500
Wszystkie skrętki NETSET spełniają europejską normę EN 50575, która określa wymagania dotyczące właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli jako materiałów budowlanych. Z kolejną edycją targów Energetab zbiega się poszerzenie rodziny produktów NETSET o przewód kategorii F/UTP 5e z linką nośną, który podobnie jak pozostałe kable objęty został 15 letnią gwarancją.
Mistrzostwa w zaciskaniu złączy MASTER
Zabawa jest prosta, wystarczy przyjść na nasze stoisko i najszybciej jak to tylko możliwe zacisnąć złącze MASTER na przewodzie koncentrycznym. Wszystkie niezbędne narzędzia, a także instrukcje przekaże wykwalifikowany sędzia. Czas będzie mierzony specjalnym stoperem! Każdy z uczestników zdobywa nagrodę, im lepszy czas, tym większa wygrana!
Zdjęcia z poprzedniej edycji targów