Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia47
Aktualny numer można znaleźć tutaj

28.06.04

Wyobraźnia Polaków. Oględnie, brakiem wyobraźni można nazwać tryb przystosowania polskiego rynku do certyfikacji europejskiej. Jeszcze 30 kwietnia obowiązywał polski system – nieaprobujący systemu CE, natomiast 1 maja przestały obowiązywać polskie certyfikaty i weszły w życie wymagania CE.
W ostatnich dniach rozpoczęły się kontrole URTiP i Inspekcji Handlowej związane z prawidłowym wprowadzaniem produktów na rynek i sprawdzaniem certyfikatów. Według deklaracji urzędów, w pierwszym etapie kontrolerzy, sprawdzając, mają jednocześnie udzielać pouczeń i dawać czas na zlikwidowanie usterek. Jednak spodziewane problemy i ewentualne sankcje mogą dotyczyć przede wszystkim polskich producentów, ponieważ wyroby importowane z UE, po długim obowiązywaniu rozwiązań systemu CE, są z reguły zgodne z nowym prawem.
Mimo unijnych unormowań, rządy poszczególnych państw starają się pomagać krajowym producentom
Jak będzie wyglądała praktyka kontroli w Polsce, czy w tym przypadku wystarczy urzędnikom wyobraźni? Najbliższe dni dadzą odpowiedź.

Konkurs Dipola "Ciekawie o antenach". Czy antena może być wesoła? - Adamowi Nowakowi udało się zrobić zdjęcie takiej anteny (jej otoczenie wesołe nie jest). Prosimy zobaczyć tutaj.

Monitoring w autobusach. Coraz szerszy rynek otwiera się przed urządzeniami przewoźnymi. Z jednej strony, technologie pozwalające na pracę sprzętu w trudnych warunkach, związanych ze wstrząsami, wysoką temperaturą i zakurzeniem, z drugiej coraz niższe ceny, pozwalają na montaż kamer, monitorów i urządzeń rejestrujących w autobusach. Zwiększa to bezpieczeństwo pasażerów, kierowców, zapobiega wandalizmowi. Jednocześnie ta sama instalacja może służyć do wyświetlania reklam, w szczególnie atrakcyjnej – filmowej wersji. Umożliwia to szybki zwrot nakładów poniesionych na sprzęt. W tego typu instalacje wyposażone są wszystkie autobusy w Londynie.

Powiększ...
Monitor w autobusie w Londynie

Sposób na zdalny monitornig przez Internet. Wideo Webserver AVC-732 M8414 to urządzenie zamieniające analogowy sygnał z kamer na postać cyfrową, a dzięki wbudowanemu interfejsowi Ethernet pozwala przekazać obraz dalej w postaci pakietów IP. Urządzenie można przyłączyć do sieci LAN, do modemu kablowego lub ewentualnie do modemu xDSL. Ruch przekazywany przez urządzenie do Internetu zależy, od wybranego przez zdalnego użytkownika rozmiaru podglądu i jego jakości. System automatycznie dobiera ilość przesyłanych klatek na sekundę, w zależności od dostępnych zasobów transmisyjnych. Generowany ruch może być na poziomie 512 - 3000 kbit/s.
Dwukanałowy Wideo Webserver AVC-732 może pracować samodzielnie, wówczas mamy do dyspozycji 2 wejścia wideo. Do tych wejść można podłączyć kamery lub inne źródło sygnału Video, a następnie obraz transmitować w sieć. Dołączone oprogramowanie umożliwia zdalną rejestrację na komputerze.
Innym sposobem wykorzystania tego Videoserwera jest podłączenie go do rejestratorów firmy AVC (np. AVC770 M8504, AVC773 M85041, AVC776 M8507, AVC777 M8509. Daje to możliwość obserwacji aktualnego obrazu ze wszystkich kamer, jak i materiałów archiwalnych przy zachowaniu pełnego sterowania wszystkimi funkcjami rejestratora.


Obraz przesłany przez Video Web Server i wygenerowany ruch IP.

Jak łączyć ze sobą punkty dostępowe? Do niedawna punkty dostępowe można było łączyć ze sobą  tylko kablem lub bezprzewodowo - pod warunkiem, że jeden z AP zostanie przełączony w tryb klienta. Niektórzy producenci wyposażają swoje modele w tryb WDS. WDS pozwala łączyć ze sobą radiowo AP, bez konieczności rezygnacji z obsługi klientów bezprzewodowych. Stosowanie urządzeń z WDS'em pozwala budować sieć dostępową i sieć dystrybucyjną jednocześnie. Działanie sieci dystrybucyjnej odbywa się w oparciu o swoisty routing statyczny, bazujący na adresach MAC urządzeń działających w trybie WDS.
Przykładowe urządzenia wyposażone w WDS

 

N2611 - Punkt dostępowy IWE 1100-A, PRO 6xWDS, 18dBm, WDS
IWE 1100 Pro

N2612 - Punkt dostępowy IWE 1100-A, PROMAX Long range, 6xWDS, 23dBm, WDS
IWE 1100ProMax

N2613 - Punkt dostępowy IWE 1100-A, ADV+, 23dBm, WDS, Load Balancing, RADIUS, SNMP
IWE 1100 ADV+

kod

N2611

N2612

N2613

DHCP

tak

tak

tak

moc

18 dBm

23 dBm

23 dBm

Regulacja mocy

5-stopniowa

5-stopniowa

5-stopniowa

Kontrola integralności sieci

tak

tak

tak

Kontrola obciążenia AP

nie

nie

tak

Równoważenie obciążenia
punktu dostępowego

nie

nie

tak

Izlolacja klientów

nie

nie

tak

RADIUS

nie

nie

tak

WDS

x 6

x 6

x 6

Filtracja adresów MAC

tak

tak

tak

Filtracja pakietów

tak

tak

tak

SNMP

tak

tak

tak

UPnP

tak

tak

tak

Efektywna przepływność w sieciach WLAN. Ponieważ system WLAN opiera się na technice dostępu CSMA/CA oraz korzysta z techniki wysyłania potwierdzeń ACK, w efekcie użytkownik końcowy przyłączony np. łączem 11Mbit/s do sieci odczuwa, że ruch przenoszony takim łączem (np. transfer plików) jest na poziomie 5Mbit/s. Efektywna przepływność łączy WLANowych jest dwukrotnie niższa niż szybkość łącza radiowego.
Poradnik Instalatora WLAN artykuł M. Wojnicza cz. III - ostatnia.

Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa? Należy podkreślić, że przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone. Dlaczego więc jedna osoba może mieć antenę o zysku 15dBi, podczas gdy inna po instalacji anteny o zysku 10dBi już łamie prawo? Dlaczego niektóre firmy podają w świadectwach zgodności antenę o zysku 15dBi, podczas gdy inne anteny o zysku 10dBi?
Odpowiedź na to pytanie wynika wprost z jednego z paragrafów prawa telekomunikacyjnego, dotyczącego maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP. Bez pozwolenia radiowego można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP 100mW, czyli 20dBm. Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:

EIRPdB= Moc nadajnikadBm – (tłumienie złączekdB + tłumienie kabladB) + zysk antenydBi <= 20dBm

np.   EIRPdB= 20dBm – (0,4dB + 0,5dB/m x20m) + zysk antenydBi <= 20dBm

----> zysk antenydBi <10,4 dBi

Są AP, które mają moc wyjściową 10dBm, czyli 10 mW, i wtedy można do niego podłączyć antenę o większym zysku, niż do AP o mocy wyjściowej 20 dBm, czyli 100 mW. W obu wypadkach możemy spełnić wymóg EIRP<=100mW.

EIRPdB= 10dBm – (0,4dB + 0,5dB/m x10m) + zysk antenydBi <= 20dBm

----> zysk antenydBi <15,4 dBi

Często zadawane pytanie - jak połączyć TV, tuner SAT, magnetowid oraz DVD. “Chciałabym połączyć następujący sprzęt RTV: telewizor z 1 gniazdem Euro, dekoder Polsatu z 2 gniazdami Euro, magnetowid z 2 gniazdami Euro oraz DVD z 1 gniazdem Euro. Zależy mi aby była możliwość nagrywania z DVD, dekodera i TV (programów telewizji naziemnej).”
Zamieszczony poniżej schemat pozwala na:

 • oglądanie na TV programów telewizji naziemnej (za pośrednictwem przelotu w magnetowidzie, wyboru kanału dokonujemy wprost na TV),

 • oglądanie na TV filmów z magnetowidu (za pośrednictwem złącza Euro 1 w magnetowidzie, telewizor po włączeniu magnetowidu, przełącza się automatycznie na odbiór programów z eurozłącza),

 • oglądanie na TV programów TV-SAT (za pośrednictwem złącza Euro 1 w magnetowidzie, telewizor po włączeniu magnetowidu, przełącza się automatycznie na odbiór programów z eurozłącza, lecz trzeba jeszcze na pilocie magnetowidu wybrać jako źródło sygnału eurozłącze 1),

 • oglądanie na TV filmów z DVD (za pośrednictwem złącza Euro 2 w magnetowidzie, telewizor po włączeniu DVD, przełącza się automatycznie na odbiór programów z eurozłącza, lecz trzeba jeszcze na pilocie magnetowidu wybrać jako źródło sygnału eurozłącze 2),

 • nagrywanie na magnetowidzie programów telewizji naziemnej (za pośrednictwem przelotu w magnetowidzie, na magnetowidzie jako źródło, z którego nagrywamy trzeba podać numer programu, który chcemy nagrać),

 • nagrywanie na magnetowidzie programów TV-SAT (za pośrednictwem złącza Euro 1 w magnetowidzie, na magnetowidzie jako źródło, z którego nagrywamy trzeba podać eurozlącze 1),

 • nagrywanie na magnetowidzie filmów z DVD (za pośrednictwem złącza Euro 2 w magnetowidzie, na magnetowidzie jako źródło, z którego nagrywamy trzeba podać eurozlącze 2),

Eurozłącze 1 ma podwójną funkcję, jest złączem wyjściowym i wejściowym, niestety trzeba wykonać lub kupić specjalny kabel, który z jednej strony ma 1 wtyk euro, z drugiej dwa wtyki euro.

Stare konwertery i nowe tunery. Wykorzystanie starego konwertera od tunera analogowego jako konwerter dla tunera cyfrowego jest problematyczne. Generalnie, stare konwertery nie pozwalają na odbiór programów cyfrowych. Główne powody to:

 • szumy fazowe, powodują iż choć odstęp sygnał - szum jest dobry to BER jest duży,

 • brak górnego pasma, możliwy jest odbiór programów tylko z pasma 10,7-11,7 GHz,

 • brak sterowania polaryzacji za pomocą napięcia, sterowanie doprowadzone jest oddzielnym przewodem, a współczesne tunery pozwalają tylko na sterowanie napięciem,

 • niestandardowe częstotliwości heterodyny, np. 10 GHz.

Można przyjąć, iż jeśli konwerter jest starszy niż 4-5 lat to może sprawiać problemy z odbiorem programów cyfrowych.

Modernizacja istniejącej instalacji antenowej - cd. W poprzednich Informatorach pisaliśmy o inwentaryzacji instalacji antenowej, jako podstawie do jej modernizacji. Jeśli parametry położonego kabla pozwalają na modernizacje poprzez wymianę elementów aktywnych, mamy najprostsza sytuację.
Osiągnięcie lepszej jakości sygnału i dostępności wszystkich dostępnych kanałów naziemnych – w przyszłości również cyfrowych, można uzyskać poprzez instalację zestawu wzmacniaczy kanałowych np. serii ZG firmy Alcad. Takie wzmacniacze bez problemu mogą obsłużyć instalacje do 150 gniazd. Wzmacniacze mogą pracować kanał w kanał. Ich dodatkową zaletą jest modułowość, w przypadku awarii jednego wzmacniacza pozostałe pracują nadal, zapewniając odbiór pozostałych programów. W skład zestawu wchodzi:

R90500 Zasilacz 220V/24V/1,1A AS-102 /ZG/ Zasilacz na 12 wzmacniaczy
R90504 Opór zakończeniowy RM-075 Rezystor dopasowujący
R90512 Wzmacniacz ZG-201 FM 88-108 Wzmacniacz UKF
R90517 Wzmacniacz ZG-401 (k. 21-69 wg zamów) Wzmacniacz na pasmo VHF
R90538 Wzmacniacz ZG-601 (k. S1-S38 wg zamów) Wzmacniacz na pasmo UHF
R905514 Ramka ZP-004 (12 kanałów+zasilacz AS-102) Ramka, na której montujemy
wzmacniacze i zasilacz
R90552 Mostek połączeniowy ZP-002 Mostek łączący wzmacniacz

Teoria i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych

Doskonały, a tani kabel. Wysokiej klasy kabel koncentryczny Trishield E1233 produkcji Comscope, w rewelacyjnej cenie. Kabel może bez problemów pracować w zakresie pośredniej częstotliwości satelitarnej 2150MHz, charakteryzuje się tłumieniem 31,5 dB posiada potrójne ekranowanie (folia, oplot, folia). Może być stosowany w sieciach telewizji kablowej.

Gdzie znaleźć? Gdzie się dopisać? – sieci osiedlowe. Klient, u którego nie ma możliwości instalacji stałego łącza Internetowego przez dużych operatorów, często poszukuje kontaktu z lokalnymi operatorami. Niestety reklamy małych firm nie zawsze docierają do adresata. Dlatego dla firm i klientów bardzo pożyteczne są katalogi i spisy firm branżowych
Sieci osiedlowe w poszczególnych województwach
Katalog Instalatorów WLAN

W sobotę o godzinie 11.51 włączyliśmy nowy i mamy nadzieję wygodniejszy dla klientów system zakupu przez Internet. Zapraszamy do korzystania.
Sklep Internetowy.

Ostatni numer przedwakacyjny. W przyszłym tygodniu ukaże się ostatni numer Informatora przed tradycyjną, wakacyjną przerwą.

 

21.06.04

Fundusz Usług Powszechnych - triumf biurokracji. "Gdy na początku lat 90. XX wieku okazało się, że Telekomunikacja Polska nie jest zainteresowana inwestowaniem w tej okolicy i mieszkańcy mogą być na długie lata pozbawieni możliwości korzystania z telefonu, postanowiono wziąć sprawy w swoje ręce…
Do każdej z 28 miejscowości na terenie Doliny Strugu jest doprowadzony światłowód. W każdej z nich trwają prace nad uruchomieniem lokalnych punktów dystrybucji usług, które będą umożliwiały w przyszłości korzystanie z telewizji cyfrowej czy pobieranie filmów z sieciowej wypożyczalni. Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna w Tyczynie (OST) po 12 latach działalności ma 10 tys. abonentów. Prezes Stanisław Kruczek liczy, że gdy telefony OST rozdzwonią się w sąsiedniej gminie Jawornik, wobec której TP wyraziła swoje désintéressement i zdobędzie kolejnych 7000 klientów, to zapewniłoby firmie stabilny rozwój do 2012 r.
Już w tej chwili spółdzielnia przynosi zyski na poziomie 0,5 mln zł, przy przychodach rzędu 7,5 mln zł." Computerwold A. Gontarz “Wizjonerzy i pragmatycy
W ubiegły piątek posłowie znowelizowali Prawo Telekomunikacyjne.
Operatorzy telekomunikacyjni (obroty pow. 4mln. zł) zobowiązani zostali do płacenia 1% przychodów na rzecz Funduszu Usług Powszechnych, na dofinansowywanie nierentownej działalności, np. inwestycji w regionach wiejskich.
Spółdzielnia w Tyczynie, przy zysku 0,5 mln. zł, płaci 95000 zł podatku dochodowego, na nowy fundusz zapłaci dodatkowo 75000 zł – oznacza to wzrost obciążeń podatkowych o 80 %.
”Gazeta Wyborcza” podała, kto będzie korzystał z pieniędzy Funduszu Usług Powszechnych – “Głównym beneficjentem byłaby TP S.A.”

Nareszcie.
Po perturbacjach związanych ze zmiana serwera pojawiła się ponownie w Internecie witryna Telekomunikacja i Prawo - organ Stowarzyszenia wszystkich uzależnionych od prawa telekomunikacyjnego, a zwłaszcza abonentów, użytkowników Internetu i ISP, oraz osób szukających pomocy i informacji. Stworzony w celu zminimalizowania problemów związanych z reformą prawa, a także dla elit rządzących i posłów w celu jego dalszego doskonalenia.
Telekomunikacja i Prawo

Konkurs Dipola "Ciekawie o antenach". Wysoko podniósł poprzeczkę p. J. Pawlega swoim zdjęciem "Orion", prosimy zobaczyć tutaj.

Tendencje we WLAN – kilka w jednym. Rozszerzający się rynek skłania producentów do oferowania produktów zastępujących kilka elementów sieci. Takim urządzeniem jest np punkt dostępowy RP-WR1134 + switch 4p + router N2630. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie zawierające AP, router (DHCP, NAT, dziennik logów, filtrację pakietów, blokadę po adresach MAC) oraz 4-portowy switch. Urządzenie przeznaczone do rozdziału sygnału internetowego. Użytkownicy mogą łączyć się z urządzeniem, korzystając z jego interfejsów ethernetowych 10/100 Mbit/s lub bezprzewodowo, korzystając z urządzeń klienckich pracujących w standardzie 802.11b. Urządzenie dostarcza usługi translacji adresów, która jest niezbędna w sytuacji, gdy dostawca usługi internetowej przydziela abonentowi tylko jeden adres IP.

Dobór anten i kabla w sieciach WLAN. Popularne anteny na pasmo 2,4GHz charakteryzują się zyskiem z przedziału od 7dBi do 24dBi. Powszechnie stosowanym typem kabla na to pasmo jest H-155 o tłumienności 49,6dB/100m oraz H-1000 o tłumienności 21,5dB/100m.
W paśmie 5GHz anteny osiągają zyski energetyczne 10dBi - 27dBi. Stosowanym kablem do tego pasma jest np. CNT-400 o tłumienności 33dB/100m.

Poradnik Instalatora WLAN artykuł M. Wojnicza cz.II – Dobór anten i kabla

Warto się połączyć - instalacje TV-SAT w zabudowie jednorodzinnej. Osiedla domów jednorodzinnych z reguły wyposażone są w indywidualne instalacje teletechniczne. Inwestorzy nie zwracają uwagi, że niewielkim kosztem na etapie budowy można zwiększyć wygodę przyszłych mieszkańców. Okablowanie osiedla zmniejsza koszty instalacji indywidualnych, umożliwia transmisję Internetu, sygnałów alarmowych i monitoring. Fragmentem takiego okablowania może być transmisja sygnałów telewizyjnych.
Poniższy schemat pozwala na dystrybucję sygnału telewizji naziemnej i pośredniej częstotliwości satelitarnej. Dystrybucja może być zrealizowana w zabudowie segmentowej, w przypadku, gdy zastosujemy kabel  lepszej klasy, to odległość pomiędzy domkami może wzrosnąć do 200m, bez zastosowania dodatkowych wzmacniaczy.
W stacji czołowej należy zastosować przemienniki IF/IF, co pozwoli na transmisję wybranych transponderów pochodzących z różnych satelitów – tuner zasilany jest sygnałem z gniazda antenowego.

Opis stacji czołowej firmy Alcad.
DomNET – nowoczesne okablowanie domów jednorodzinnych.


Schemat instalacji TV/SAT dla domków jednorodzinnych na wzmacniaczach DA-711 i odgałęźnikach serii FD

Co z TVN? Według wiarygodnych zapowiedzi od 1 lipca TVN i TVN 7 zostaną zakodowane w systemie Connax. Wydaje się, iż jest to zapowiedź stworzenia przez TVN własnej, płatnej miniplatformy, zawierającej TVN, TVN 24, TVN 7, TVN International, Mango 24, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN 16:9. Nie są znane szczegóły, na jakich zasadach mają być rozprowadzane te programy, być może TVN zdecyduje się skoncentrować na sieciach kablowych. W każdym razie na pewno to posunięcie spopularyzuje odbiorniki do stacji czołowych wyposażone w CI np. TP-561 firmy Alcad.

Przyszłość kart DVB-S. Karty PCI DVB-S (czyli karty tunera satelitarnego przeznaczone dla komputerów PC) są coraz popularniejsze i coraz tańsze. Lecz tak naprawdę siła i atrakcyjność tych kart tkwi w ich oprogramowaniu. Poza oprogramowaniem dołączanym do karty jest cała masa oprogramowania dostępnego w Internecie, zazwyczaj o dużo większych możliwościach, niż oryginalne. Zazwyczaj programy są kombajnami pozwalającymi nie tylko na odbiór satelitarnych programów telewizyjnych czy radiowych, ale i na oglądanie filmów DiviX, filmów na DVD, słuchanie muzyki MP3 i inne, np. możliwość importu listy programów ze strony www.satcodx.com. Więcej w najnowszym numerze Sat Kuriera.

Instalacja do odbioru z czterech satelitów - cd. W poprzednim informatorze opisaliśmy odbiór z czterech satelitów za pomocą jednej czaszy. Ponieważ ten element instalacji nie jest drogi, więc mając miejsce, można wykonać instalację na 2 czaszach. Zamiast jednej anteny można zamontować dwie, a na każdej z nich zeza z dwoma konwerterami. Na jednej antenie montujemy konwertery do odbioru Syriusza 5E oraz Hotbirda 13E, a na drugiej Astry 19E i Eurobirda 28,5E. Takie rozwiązanie przy antenach satelitarnych o średnicy 90cm A9601 jest łatwiejsze w montażu


instalacja do odbioru z czterech satelitów na dwóch antenach

Informować o monitoringu. W przypadku instalacji monitoringu, bardzo ważnym elementem, o którym inwestorzy często zapominają jest poinformowanie, że teren jest monitorowany. Ta informacja może odstraszyć potencjalnych napastników, jeszcze przed podjęciem działań.
Zwrócić należy uwagę, że takie informacje nie mają wpływu na rozszyfrowanie instalacji i zniszczenie sprzętu, bo podstawowa zasada, że każda kamera powinna być monitorowana przez inną  – temu zapobiega. Jeśli z powodów oszczędnościowych nie da się tak wykonać instalacji, należy pamiętać o zabezpieczeniu kamer w sposób mechaniczny.

Monitoring Londynu - z nowymi zdjęciami, informującymi o zainstalowanym monitoringu.

 Kliknij, aby zobaczyć większe zdjęcie Kliknij, aby zobaczyć większe zdjęcie
Należy pamiętać o zabezpieczaniu kamer i informować o monitoringu.
 

Złącza Wlan po 100 szt. Sporo można oszczędzić kupując złącza SMA RP i N w paczkach po 100 szt. Szczegóły tutaj

 

14.06.04

Nie w ciemię bici. Trwa sejmowa procedura wprowadzania zmian w Prawie Telekomunikacyjnym. Obecnie projekt znajduje się w Komisji Sejmowej i trwa ostra walka o koncepcje zmian. Część nowych unormowań wprowadza dodatkowe obciążenia operatorów (świadczenia na rzecz MSWiA, rejestracja umów pre-paid itd.). Jest też pakiet zmian korzystnych dla konsumenta (m.in. możliwość zachowania numeru przy zmianie operatora).
W projekcie widać również ducha unijnych szkoleń pracowników Ministerstwa Infrastruktury, którzy nie czekając na unijne dopłaty, postanowili sami stworzyć Fundusz Strukturalny.
W projekcie przewidziano obciążenie operatorów telekomunikacyjnych 3% podatkiem od obrotów na rzecz dofinansowania usług telekomunikacyjnych na obszarach wiejskich oraz opłatą telekomunikacyjna na utrzymanie URTiP.
Taki Fundusz to piękna rzecz, nowe stanowiska, szkolenia, firmy konsultingowe - nie udało się z opłatami na budowę dróg, może uda się na telekomunikację. Nauka nie idzie w las.

Konkurs Dipola - "Ciekawie o antenach - 2004". Zdjęcia Jacka Durycha z Gwatemalii warto obejrzeć w powiększeniu. Dopiero wtedy widać, że polskie wsie nie osiągnęły jeszcze nasycenia w sprzęt satelitarny.
Pierwsze zdjęcia Konkursu

Strefa Fresnela. Strefa Fresnela to jedno z najważniejszych pojęć pojawiające się w tematyce radiowej, z którym koniecznie trzeba się zapoznać. Jest nią obszar aktywnie uczestniczący w przenoszeniu energii sygnału radiowego. Kształt tego obszaru w przekroju wzdłużnym jest elipsą, a w przekroju poprzecznym jest okręgiem. Promień tego okręgu zmienia się na długości całego łącza radiowego i przyjmuje wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. Największe znaczenie ma pierwsza strefa Fresnela, gdyż to właśnie w niej przenoszona jest prawie cała energia sygnału radiowego.
Poradnik Instalatora WLAN artykuł M. Wojnicza cz.I – Strefa Fresnela

Więcej...
Przykład źle wykonanej instalacji.
Obecność przeszkód w pierwszej strefie Fresnela powoduje, że łącze radiowe  nie działa.

Tryby pracy w sieciach WLAN. Karty bezprzewodowe WLAN mogą pracować w dwóch trybach:: ad-hoc oraz z infrastrukturą wykorzystując punkty dostępowe jako bramy do sieci przewodowej.
W przypadku wykorzystywania trybu ad-hoc do utworzenia takiej sieci potrzeba minimum dwóch kart bezprzewodowych, które same utworzą sobie topologię “każdy z każdym” w ramach zasięgu swoich nadajników radiowych. Wystarczy, że karty WLAN znajdą się w swoim zasięgu i sieć jest zestawiona.
Innym wykorzystaniem tego typu pracy może być utworzenie łącza punkt – punkt. Przykładowa konfiguracja to układ do monitoringu z zastosowaniem kamer podłączonych do komputera z programem HiCap i kartą bezprzewodową pracującą w trybie ad-hoc. Na drugim komputerze, który również posiada kartę WLAN możemy oglądać, przesyłany bezprzewodowo, obraz z kamer.


Używając kart N2650 oraz N2670 lub N2600 można wykonać instalację bezprzewodowej transmisji wizji w paśmie 2,4 GHz

Dostęp do medium w sieciach WLAN. Protokół CSMA/CA zapewnia, że skutki kolizji są minimalizowane, gdyż stacja rozpoczynająca transmisję nie wysyła od razu pakietu danych, ale stosuje rezerwację medium – najpierw wysyła mały pakiet sterujący RTS, na który stacja docelowa odpowiada pakietem CTS. Pakiety te zawierają informacje o tym, że za chwilę będzie przesyłany większy pakiet z danymi i inne stacje, odczytując je, mogą wejść np. w tryb uśpienia. Gwarantuje też to, że żadna ze stacji postronnych, która usłyszała rozgłoszone w sieci pakiety RTS i CTS nie zacznie nadawać.
Jeśli jednak po okresie rywalizacji dojdzie do kolizji, to skolidują ze sobą małe pakiety RTS wysłane przez dwie czy więcej stacji. O tym, że doszło do kolizji stacje poznają, jeśli nie otrzymają zwrotnego pakietu CTS. Ponieważ pakiety te są małe, reakcja na kolizję jest dość szybka. Po odczekaniu przepisowego czasu, gdy stacja nie otrzyma pakietu CTS przystępuje znowu do procesu rywalizacji.
Stacje mogą też nie wykorzystywać pakietów RTS/CTS, ale wtedy, jeśli dojdzie do kolizji, to skolidują ze sobą pakiety danych, a czas transmisji dużego pakietu danych i odczekania na potwierdzenie ich przez pakiet ACK jest dużo większy, więc skuteczna przepływność sieci znacznie maleje – duże pakiety danych trzeba transmitować kilkukrotnie.
Jak wynika więc z powyższych rozważań, wprowadzenie rezerwacji medium za pomocą pakietów RTS/CTS poprawia wydajność sieci zapobiegając kolizjom pakietów danych, ale należy mieć świadomość, e przesyłanie ich też powoduje efektywne obniżenie przepływności sieci, gdyż są to informacje nadmiarowe w stosunku do danych użytkownika.
Rachunek zysków i strat wskazuje, że lepszym rozwiązaniem jest używanie rezerwacji zasobów przez pakiety RTS/CTS, gdyż kolizje zdarzają się stosunkowo często i straty na powtórne transmisje danych byłyby dużo większe niż na wysłanie małych pakietów RTS i CTS.

Zasięg w sieciach WLAN - reguła 6dB – cd. W poprzednim informatorze pisaliśmy o regule 6dB. Ma ona również istotne znaczenie w doborze anten. Porównajmy anteny Andrew 18T A7114 i Andrew 26T A7115, które mają zyski: 18dBi i 24dBi. Różnica w zyskach energetycznych wynosi 6dB. Zwiększenie parametru EIRP anteny o 6dB pozwala zwiększyć odległość łącza radiowego dwukrotnie, czyli anteny Andrew 26T pozwalają uzyskać dwukrotnie większy zasięg niż anteny Andrew 18T. Ta sama zasada odnosi się do innych anten, niestety ze względu na niesprawdzone parametry podawane przez producentów, można ją praktycznie stosować tylko wobec produktów renomowanych firm.

Jakie programy satelitarne można odbierać w Europie? Sprawdzenie, czy dany program może być dostępny w danej części Europy należy rozpocząć od ustalenia, na jakim satelicie i na jakim transponderze nadawany jest ten program. Sprawdzimy to w serwisie Satcodx  albo Lyngsat.  Zazwyczaj w takim wykazie jest link do mapy pokrycia, gdzie podano orientacyjne wymiary anteny satelitarnej niezbędnej do odbioru w różnych częściach strefy, objętej zasięgiem tego transpondera. Warto zauważyć, że na skraju wiązki bardzo szybko rośnie średnica anteny niezbędnej do prawidłowego odbioru.

Instalacja do odbioru z czterech satelitów. Zbudowanie instalacji w podany sposób jest możliwe, jeśli sygnał odbieramy na tunerze wyposażonym w DiSEqC, czyli praktycznie każdym obecnie produkowanym. Używając, tak jak na zdjęciu zwykłych konwerterów fullband i typowych uchwytów A9891 oraz przełączników DiSEqC np. 4/1 D R852504, lub Golden Interstar 4/1 R852507 można oglądać programy z Syriusza, Hotbirda, Astry, Eurobirda. Instalację da się również wykonać dla tunerów Cyfry+, ale z wgranym nowym oprogramowaniem dostępnym w Internecie.
Czaszę ustawiamy na Astrę (łatwo to zrobić, bo większość tunerów jest fabrycznie zaprogramowana na tego satelitę), patrząc od strony czaszy dokładamy po lewej stronie w zezie Hotbirda, dalej  Siriusza, z drugiej strony zaś Eurobirda. Pewną trudność stanowi ustawienie konwertera na satelitę, którego programów nie mamy zaprogramowanych. Można taką listę ściągnąć z Internetu, bądź wybrać jeden działający transponder z tego satelity i po próbnym ustawieniu konwertera spróbować zaprogramować go. Próbę podejmujemy bez przełącznika DiSEqC. Jeżeli się nie udało, korygujemy położenie konwertera i powtarzamy próbę programowania. Następnie programujemy całego satelitę. Należy nadmienić, iż producenci wczytują w tuner listę satelitów i ich transponderów. Z czasem lista ta jednak się dezaktualizuje. Należy zadbać i co pewien czas przeglądnąć publikowane listy transponderów i ręcznie uzupełnić je w tunerze, a następnie je zaprogramować. Następnie podłączamy wszystkie konwertery przez przełącznik, a w menu tunera wybranemu satelicie przyporządkowujemy odpowiedni dla niego sygnał DiSEqC.
Eurobird jest niedocenianym satelitą. Aby zachęcić Czytelników do zainteresowania się nim podajemy przykładowe kanały anglojęzyczne niekodowane:
Motors TV (kodowany na Hotbird), I Sports TV, Friendly TV  klasyka filmowa, Wresting Chnl  walki na ringu, Information TV, Extreme Sports, Hollywood TV, Golf Pro-Shop, Horror Chnl nowy kanał zyskujący wielu widzów, Musicians Chnl, Performance m.in. wywiady z gwiazdami, Classic FM TV muzyka klasyczna i nastrojowa, Sky News w czterech wersjach, TWFR 4 filmy, LIVE TV rozrywkowy, BBC PARLAMENT, ITV News.
Sirius - Kanały rosyjskie i ukraińskie; pozostałe ciekawe, ale kodowane.
Programy satelitarne dostępne w Polsce.
Wykaz niekodowanych programów w języku polskim.

Powiększ...

Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki: przydźwięki w odbiornikach radiowych, lub też nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowoprądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a “0” w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą FM-2 R48605 lub TRIS-102A R48606. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie odpowiednio: 1,5 i 0,7 dB. Dodatkowo TRIS-102A stanowi także zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Urządzenia najlepiej byłoby włączyć tak jak na schemacie poniżej, jednak gdyby ze względów budowlanych okazało się to niemożliwe, można tego dokonać za gniazdkiem.

Transmisja wizji w instalacjach monitoringu - analogowa, czy cyfrowa? Transmisja sygnału wizji w wersji analogowej spełnia swoje funkcje w małych instalacjach i na bliskie odległości. Obecnie budowane instalacje monitoringu wizyjnego coraz częściej wymagają transmisji na dużą odległość, możliwości sterowania z dowolnych i oddalonych punktów, jak również korzystania z przekazu przez użytkowników rozproszonych – to wszystko wymaga przekazu cyfrowego.
Aby skorzystać z możliwości, jakie daje transmisja poprzez Internet lub sieci LAN, należy sygnał z tradycyjnej kamery zamienić na wersję cyfrową i mieć możliwość przekazania go do Sieci. Można to wykonać przy pomocy urządzeń zwanych wideoserwerami lub webserwerami, taką funkcję mogą spełnić również rejestratory cyfrowe lub karty cyfrowego zapisu z wyjściem LAN. Możliwe jest również zastosowanie kamer wytwarzających sygnał cyfrowy (IP kamera).
Więcej w artykule Monitoring Cyfrowy.

Dobór komputera do karty zapisu cyfrowego – prostszy sposób. Adacs DVR AD0400  to nowej generacji, kompletny system do cyfrowej rejestracji obrazu. Można go zamontować w obudowie z zasilaczem, dołożyć twardy dysk i system gotowy – nie ma problemy doboru płyty głównej, konfliktu sterowników, instalacji Windows i kosztów jego zakupu.
Urządzenie obsługiwane jest przez wysoce stabilny system Linux, a komunikacja z nim następuje poprzez sieć LAN, za pomocą zwykłej przeglądarki Internetowej.

Domofony – pakiety instalacyjne.
Producent domofonów– firma Alcad przygotowała formułę wygodną dla instalatorów, polegającą na kompletowaniu, w fabryce,  zestawów dla danej liczby użytkowników. Produkowane są gotowe zestawy od 1-12 użytkowników. Ułatwia to dobór sprzętu przez instalatora, który musi jedynie wyposażyć się w odpowiednią ilość kabla.
Oferta domofonów wraz z cenami


Zestaw dla 6 użytkowników KAD 01003

 

07.06.04

Wyścig – małe i średnie firmy w UE. Dofinansowania, kursy, agencje, programy, konferencje, hochsztalperka, kuglarstwo, defraudacje, picowanie.
Obok urzędniczo - gazetowej wersji przystąpienia Polski do Wspólnego Rynku, w pierwszym miesiącu widoczna była optymistyczna tendencja związana z podstawami polskiej gospodarki.
Choć proces jest bardziej widoczny w zachodniej części Polski, to dla przykładu, tylko w jednej z krakowskich, średnich hurtowni, w ciągu tego okresu pojawiło się czterech nowych kontrahentów z: Austrii, Czech, Słowacji, Szwecji dokonując zakupów na poziomie kilkuset euro. Ta, z pozoru, mało istotna informacja osiąga swoją ważność pomnożona przez kilka tysięcy tego typu firm.
Zniesienie formalności celno-eksportowych, tańsza i szybsza spedycja ułatwiają zachodnim, małym firmom dokonywanie bezpośrednich zakupów w Polsce. Tańsza siła robocza, niższe marże pozwalają na konkurencyjne oferty. Wzrasta również zainteresowanie usługami wykonywanymi w Polsce.
Mimo wzrostu komplikacji (związanego z reorganizacją służb celnych) w sektorze średnich firm nie widać osłabienia eksportu na Wschód.
Wszystko to dokonywane jest w wyścigu z biurokracją, planującą wzrost obciążeń na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, utrudniającą  jakiekolwiek inwestycje (m.in. poprzez przepisy budowlane). Kto wygra?

Konkurs Dipola - "Ciekawie o antenach - 2004". Anteny stanowią fragment naszego krajobrazu. Panorama miast i wsi znacznie zmieniła się, wraz z ich powszechnym zastosowaniem. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. W czasie wakacji będziecie Państwo mieli więcej możliwości obserwowania i sfotografowania takich obiektów. 
Zdjęcia prosimy nadsyłać do 30 września 2004.
Regulamin i pierwsze zdjęcia tutaj.

Więcej...
"Moja antena na tle zachodzącego słońca
Laureat zeszłorocznego konkursu Maciej Osiński

WiMAX z Alvariona. World Interoperability for Microwave Access czyli WiMAX wykorzystuje standard IEEE 802.16 (pasmo 10-66 GHz) i ostatnio ratyfikowany 802.16a (pasmo 2-11 GHz). Standard opisuje urządzenia mogące pracować z prędkością 70 Mb/s na odległość do 48 km. BreezeMAX jest implementacją standardu IEEE 802.16 oraz ETSI HiperMAN. Stosuje coraz popularniejszą modulację OFDM, oferując przepustowość 12 Mbit/s na jeden sektor, co daje 72 Mbit/s na stację bazową 6 sektorową. Wśród oferowanych usług znajduje się tunelowanie PPPoE, IP VPN, Voice over IP oraz dostęp do Internetu. Zasięg sięgający kilkanaście kilometrów i duża przepływność (w perspektywie jeszcze większa) może skłonić wielu operatorów do udostępnienia tanich usługi dla abonentów domowych jak i biznesowych.

Dostęp do medium w sieciach WLAN. W sieciach WLAN wielu użytkowników i wiele sieci może pracować na jednym kanale. Niestety, oznacza to możliwość wzajemnego zakłócania się. Aby tego uniknąć lub przynajmniej zminimalizować to zjawisko, w sieciach WLAN standardu 802.11 w drugiej warstwie sieciowej stosowany jest protokół CSMA/CA (Carrier Sense Multiple Access / Collision Avoidance) czyli protokół wielodostępu z wykrywaniem nośnej (pracy innej stacji), wspomagany zapobieganiem kolizji.
Wykrywanie nośnej przez stację bezprzewodową realizowane jest przez nasłuchiwanie, czy w jej zasięgu radiowym jest realizowana jakaś transmisja. Jeśli odbiornik wykryje transmisję, to sam wstrzymuje się z inicjowaniem połączenia do czasu jej zakończenia, następnie odczekuje jeszcze pewien, z góry zdefiniowany, przedział czasu i przystępuje do transmisji. Aby nie doszło do kolizji spowodowanej jednoczesnym nadawaniem kilku stacji, wprowadzone są dwa rodzaje reguł.
W obu z nich, pierwszym etapem jest rywalizacja pomiędzy stacjami o to, kto zacznie nadawać. Realizowane jest to, podobnie jak w sieciach standardu Ethernet, za pomocą mechanizmu Backoff - czyli każda ze stacji losuje sobie liczbę (milisekund) z pewnego przedziału i tyle czasu czeka do rozpoczęcia nadawania. Ta stacja, która wylosuje najmniejszą liczbę zacznie nadawać pierwsza, a inne stacje, nasłuchując cały czas medium, wykryją, że transmisja się już rozpoczęła i same nie rozpoczną nadawania, oczekując do zakończenia tej transmisji. Jednak w przypadku, gdy dwie stacje wylosują tę samą liczbę obie rozpoczną swoje transmisje równocześnie, co spowoduje powstanie kolizji. Taka organizacja dostępu do medium oznacza, iż efektywna przepustowość jest znacznie mniejsza niż maksymalna i silnie zależy od liczby użytkowników, im większa ich liczba tym prędkości jest mniejsza.

Zasięg w sieciach WLAN - reguła 6dB. Poziom mocy odbieranego sygnału radiowego maleje wraz ze wzrostem odległości między nadajnikiem, a odbiornikiem. Podanie, jaka jest wartość tłumienia na danej odległości, nie jest proste.
Reguła 6dB mówi, że dwukrotny przyrost odległości powoduje wzrost tłumienia o 6dB, a dwukrotny spadek odległości powoduje spadek tłumienia o 6dB.
Prostota tej reguły pozwala na szybkie zapamiętanie zależności tłumienia sygnału radiowego w funkcji odległości. Wystarczy zapamiętać, że na dystansie 1km w paśmie 2,4GHz mamy tłumienie 100dB. Czyli gdy zastosujemy regułę 6dB dla 2, 4, 8km otrzymamy wartości tłumienia: 106, 112, 118dB. Dla odległości 500m, 250m, 125m będziemy mieć: 94, 88, 82dB.
Reguła 6dB stosuje się także do pasma 5GHz i innych, przy czym tłumienie w paśmie 5GHz dla odległości 1km wynosi 106dB, czyli widzimy, że reguła 6dB przekłada się także na częstotliwości. Dwukrotny wzrost częstotliwości powoduje dwukrotny wzrost tłumienia sygnału spowodowanego przez straty propagacyjne w wolnej przestrzeni (tzw. FSL - Free Space Loss).

Anteny WLAN, a problem z projektowaniem sieci – anteny mikropaskowe. Trudności z utrzymaniem powtarzalnych parametrów, wpływ warunków atmosferycznych na pracę anteny, podawanie przez producentów niezweryfikowanych parametrów, odstępstwa produkcyjne powodują, że projektowanie instalacji w oparciu o karty katalogowe jest utrudnione.
Problemy te nie występują w przypadku dobrze zaprojektowanych anten mikropaskowych, przy zachowaniu reżimu technologicznego (m.in. kontrola parametrów laminatu stosowanego w produkcji) zapewniają wysoką powtarzalność parametrów (łatwiejsze projektowanie sieci) i dużą odporność anten na warunki atmosferyczne.


A7130, A7132 – anteny mikropaskowe w ofercie Dipola, parametry anten zostały zweryfikowane w komorze bezodbiciowej

Modernizacja istniejącej instalacji antenowej – cz. 2. Ustalenie jakości pracy instalacji w połączeniu z jej inwentaryzacją pozwala na ocenę, co bezwzględnie trzeba wymienić.
Jeśli instalacja została zaprojektowana do pracy do częstotliwości 862MHz, to zazwyczaj wystarczy wymienić tylko wzmacniacze:

 • - do 20 gniazd zalecamy MA-024 R821101

 • - do 40 gniazd zalecamy MA-113 R82313, CF-512 R90415

 • - do 120 gniazd zalecamy wzmacniacze kanałowe serii ZG, np. R90517
 • - powyżej 120 gniazd należy stosować przemienniki serii CO-405/705 R905079 wraz ze wzmacniaczami kanałowymi serii ZG, np. R90517

Jeśli instalacja została zaprojektowana do pracy do częstotliwości 470 MHz, czy nawet 230 MHz, należy sprawdzić stan kabli, zmierzyć miernikiem np. TSM-2002 R10502 ich tłumienie, dość często okazuje się, iż da się je wykorzystać, co znacznie obniża koszty modernizacji, choć zazwyczaj należy wymienić rozgałęźniki, odgałęźniki i gniazda np. na PRS-xx czy POS-xx firmy Satel.
Jeśli nie ma możliwości wykonania pomiarów tłumienia kabla, to można wprowadzić sygnał z modulatora, np. na kanale 60 poprzez wzmacniacz ZG-401 na kanał 60 i zobaczyć, jaka jest jakość obrazu na gniazdach w instalacji. Jeśli jest zadowalająca to można te kable zostawić, a wymienić tylko wzmacniacze.
Jeśli testy wypadły niepomyślnie należy wymienić wszystko, jako kabel zalecamy CTF-113 E1239.

Dwa tunery i zez. Do niedawna taka instalacja wymagała zastosowania dwóch przełączników DiSEqC, co nieco komplikowało okablowanie, i wymagało prowadzenia osobnych kabli do telewizji naziemnej. Radykalnie taką instalację upraszcza kompleksowy przełącznik dla dwóch twinów i instalacji naziemnej S.166-A. Urządzenie zawiera w sobie dwa przełączniki DiSEqC oraz dwie zwrotnice TV/SAT.


dwa twiny i dwa tunery – najprostsza instalacja zbiorcza

Miejsce zastosowań stacji czołowych. Większe budynki mieszkalne, pensjonaty, hotele wymagają zainstalowania jednego zespołu anten. Zastosowanie stacji czołowej pozwala zachować dobry wygląd elewacji, a równocześnie umożliwia dopięcie każdego użytkownika do sygnału telewizji naziemnej i satelitarnej.
Produkowana przez firmę Alcad stacja czołowa składa się z paneli, które pozwalają na:

 • odbiór naziemnej telewizji analogowej
 • odbiór naziemnej telewizji cyfrowej
 • odbiór cyfrowych i analogowych programów satelitarnych
 • dostarczanie sygnałów satelitarnych posiadaczom tunerów

Stacja czołowa Alcad

Uniwersalny wzmacniacz CA-312. Firma Alcad stopniowo rozbudowuje swą oferty uniwersalnych wzmacniaczy serii CA-31x. CA-312 posiada dwa wyjścia, do których można podłączyć dwa piony, jednakże jego najważniejszą cechą są aż 4 wejścia:
- BI/FM - do którego podłączamy antenę UKF np. Dipol 1/RUZ A0210,
- VHF przeznaczone do podłączenia anteny na kanały 6-12 np. Dipol 11/6-12 A1116
- dwa wejścia UHF, gdzie podłączamy anteny na kanały 21-69 np. A1910. Jedno z wejść UHF posiada możliwość automatycznego załączania zasilania przedwzmacniaczy 24V np. AA-101 R90100. Wzmacniacz jest zalecany do stosowania w instalacjach liczących 4-30 gniazd, zwłaszcza, gdy używane są multiswitche.


Instalacja z wykorzystaniem wzmacniacza CA-312

Przesyłanie obrazów z kamer na odległość. Przesłanie obrazu do urządzeń rejestrujących jest możliwe w następujący sposób:

medium

zalety

wady

kablem koncentrycznym

Tanie, sprzęt ma złącza koncentryczne, zasięg 200-400m

Podatność na zakłócenia

skrętką

Ze względu na transmisję różnicową sygnał jest mało podatny na zakłócenia, zwłaszcza te indukowane

Potrzebne dodatkowe transmitery, zasięg nawet 1600m, na odległości około 200m można stosować tanie transfomatory TR-1 czy TR-4

światłowód

Doskonała jakość, odporność na zakłócenia, jak również brak generacji zakłóceń

Potrzebne nadajniki i odbiorniki optyczne M7020, zasięg 4km przy światłowodzie wielomodowym i ponad 40km dla światł. jednomodowego

łącze radiowe - analogowe

Tani sprzęt, koszt około 300-400 złotych,

Kłopoty z zanikami sygnału, podatność na zakłócenia wywoływane przez samochody, czy sieci WLAN

łącze radiowe -cyfrowe

Zadowalająca pewność transmisji, możliwość wykorzystania istniejącej sieci WLAN

Wymaga stosowania rejestratorów z wyjściem LAN, webkamer (M8410), webserwerów itp., znaczne wymagania odnośnie pasma

Zabezpieczenie instalacji monitoringu - SV-1000/12. Separator jest  urządzeniem, które odseparowuje galwanicznie 12 kamer (separacja na optoizolatorach).
Przy instalacji większych i droższych systemach warto zabezpieczyć się przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
Trafienie w samą instalację jest mało prawdopodobne, gdyż zazwyczaj nie jest ona najwyższym punktem odgromowym. Jednak wyładowanie pioruna niedaleko samej instalacji, powoduje indukowanie się silnego impulsu elektromagnetycznego w samej instalacji, który potrafi zniszczyć obwody wejściowe drogich urządzeń.
Ponadto w rozbudowanych systemach, na kablach indukują się tak poważne napięcia, że wiele systemów obserwacyjnych nie radzi sobie z problemem różnicy napięć miedzy masami kamer. Urządzenie jest w obudowie typu RAK. Szczegółowy opis tutaj.
Zabezpieczenie dla jednej kamery SV-1000
Zabezpieczenie dla 4 kamer- SV-1000/4

 

31.05.04

Jak zachowa się rynek tunerów FTA? Ciekawie zapowiada się wakacyjny sezon na rynku tunerów FTA. Według informacji Satkuriera do 1 lipca ma nastąpić wymiana kart Polsatu Cyfrowego, zamknięcie niekodowanej emisji TVN w wersji cyfrowej oraz satelitarnej emisji analogowej.
Wśród producentów i dystrybutorów panuje przekonanie, że może to spowodować ograniczenie sprzedaży tunerów FTA.
W pierwszym okresie należy się takiej reakcji rynku spodziewać, jednak docelowo wymiana sprzętu analogowego na cyfrowy nie ulegnie zahamowaniu. Nie ma również podstaw sadzić, że ta akcja zmieni radykalnie nastawienie obecnych "piratów", którzy zaczną masowo kupować tunery płatnych platform. Docelowym efektem może być wyrównanie konkurencyjności na rynku tunerów FTA – zniknie przewaga tych, które „radziły” sobie z Polsatem, a sezon jesienny powinien być dalej okresem dobrej koniunktury.
Likwidacja niekodowanych transmisji satelitarnych otworzy pole dla konkurencji, która w ten sposób może szybko zdobyć rynek zaczynając od oferty dla Polaków zamieszkałych zagranica.

Stacja radiowa – gdzie to jest? Stacja pracująca na falach długich została uruchomiona w 1926 r. Pierwotnie służyła do transmisji sygnałów Morse’a, na częstotliwości 16 kHz. Jednak, jeszcze w roku powstania, udało się dzięki niej nawiązać dwukierunkową rozmowę telefoniczną pomiędzy Europa i Ameryką, w związku z tym, przez jakiś czas pełniła funkcje w łączności telefonicznej. Najciekawszą i podstawową funkcją stacji była łączność na falach długich ze statkami i łodziami podwodnymi zarówno w czasie II wojny jak i w czasie “zimnej wojny”.
Stacja przejęła również rolę punktu transmisyjnego do kontaktów z podwodnymi łodziami nuklearnymi programu “Trident”. Obecnie pełni funkcje transmisji sygnałów synchronizujących prace zegarów.
Gdzie jest ta stacja? – dla ułatwienia dodamy, że od nazwy miejscowości, w pobliżu której znajduje się stacja powstała nazwa dyscypliny sportowej (gra zespołowa). Odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...

Obiekty muzealne. Słynny burmistrz Nowego Jorku Rudolph Guliani wstrzymując dotacje do kontrowersyjnej wystaw sztuki stwierdził: “Coś, co ja potrafiłbym zrobić, nie może być dziełem sztuki”. Czy “coś”, powszechnie obecne w naszych domach, może być obiektem muzealnym? Czas płynie szybko i być może nie warto wyrzucać poczciwej anteny siatkowej, czy też dawnego marzenia, czyli telewizora “Helios”

  Powiększ...  Powiększ...
Muzeum Techniki w Berlinie – pierwsze telewizory i antena pokojowa

Modulacje i prędkości transmisji w sieciach WLAN – cz.3 Wraz z rozpraszaniem widma stosowane są modulacje PSK. Ich podstawową zaletą jest duża odporność na zakłócenia. W standardach IEEE 802.11 oraz IEEE 802.11b stosowane są modulacje DPSK – Differential Shift Keying (przy pracy z prędkością 1Mb/s) oraz DQPSK – Differential Quadrature Shift Keying (z prędkością 2Mb/s). Dodatkowo w IEEE 802.11b, by zwiększyć prędkość transmisji, bez zwiększania szerokości pasma, zastosowano dość złożone kodowanie za pomocą transformacji matematycznej - CCK – Complementary Code Keying. Taki zabieg zwiększył prędkość do 5,5 Mb/s przy modulacji DPSK/CCK oraz 11Mb/s przy DQPSK/CCK. Niestety wzrost złożoności modulacji i kodowania powoduje zwiększenie minimalnego poziomu sygnału na wejściu urządzenia wymaganego dla poprawnego odbioru.

Prędkość [Mb/s]

poziom minimalny [dBm]

1

-87

2

-85

5,5

-84

11

-81

Przykładowe czułości urządzeń WLAN – widać, że im większa prędkość tym większy minimalny poziom sygnału

Podstawy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T – cz.2. Transmisja sygnału w DVB-T prowadzona jest na wielu nośnych równocześnie, ta metoda nazywa się FDM (Frequency Division Multiplex). Każda częstotliwość nośna transportuje pewną część danych, które przez odbiornik są łączone w całość. Ze względu na stosowanie kodowania nadmiarowego, zakłócenie jednej lub kilku nośnych nie powoduje utraty danych. Odstępy między nośnymi są precyzyjnie dobrane, tak by nośne nie wpływały na siebie, a jednocześnie były umieszczone jak najbliżej. Jest to możliwe dzięki metodzie rozmieszczenia sygnałów (Orthogonal Frequency Division Multiplex). W DVB-T stosowana jest bardzo duża liczba nośnych 1705 (w standardzie 2k) oraz 6817 (w standardzie 8k). Dostępne w Polsce tunery pracują w standardzie 2k i 8k. Demodulacja i odtworzenie pierwotnych danych wymaga zastosowania cyfrowej obróbki sygnałów.

Modernizacja zbiorczej instalacji antenowej. W ramach remontu budynkó w stare AZART-owskie instalacje antenowe są wymieniane lub modernizowane. Jak ocenić, zakres prac związanych z przywróceniem funkcjonalności starych instalacji? Problem jest często spotykany i jego rozwiązanie należy zacząć od rozpoznania bieżącego stanu instalacji:

 • - warto uzyskać schemat instalacji
 • - inwentaryzacja sprzętu – zazwyczaj stan rzeczywisty odbiega od projektu,
 • - ustalenie jakości pracy instalacji,
 • - decyzja, co bezwzględnie trzeba wymienić:
  • - całość instalacji,
  • - wzmacniacze i elementy pasywne, za wyjątkiem kabli i gniazd,
  • - tylko zestaw wzmacniaczy,
 • - decyzja, co chcemy uzyskać dodatkowo:
  • - dodatkowe programy telewizji naziemnej (np. przez zastosowanie zestawu wzmacniaczy kanałowych serii ZG Alcada),
  • - programy cyfrowej telewizji naziemnej (przez zastosowanie zestawu Alcada cyfrowych odbiorników naziemnych serii 904 Alcada, np. TO-544),
  • - dodatkowe programy telewizji satelitarnej (przez zastosowanie zestawu cyfrowych odbiorników satelitarnych serii 912 Alcada, np. TP-544),

Wzmacniacz na trudne warunki – 4 - 30 gniazd. Wykonanie instalacji przy ekstremalnie niskich poziomach sygnału (poniżej 40 dB) jest bardzo trudne, zwłaszcza, gdy poza słabymi sygnałami są też sygnały o wyższym poziomie. Dodatkowym utrudnieniem jest instalacja z multiswitchami. Można zastosować multiswitche z aktywnym torem telewizji naziemnej, lecz wiele tanich multiswichy, z takim torem, ma bardzo niski poziom wyjściowy i jest wrażliwa na przesterowanie. Rozwiązaniem jest zastosowanie multiswitchy z pasywnym torem naziemnym, dzięki czemu mamy pełną swobodę w obróbce sygnału telewizji naziemnej.
Jednym ze wzmacniaczy, które są specjalne pomyślane do takich zastosowań jest CA-310 R904014. Wzmacniacz posiada duże wzmocnienie powyżej 42dB i duży (jak na wzmacniacz tej klasy) poziom wyjściowy 111dBuV. Dodatkową zaleta są dwa wyjścia, oraz możliwość zasilania przedwzmacniaczy. Wzmacniacz jest zalecany do stosowania w instalacjach liczących 4-30 gniazd.


Schemat instalacji dla 8 abonentów z wykorzystaniem wzmacniacza CA-310.

11 pytań do planującego wykonanie instalacji telewizji dozorowej. Sformułowanie precyzyjnych wymagań dotyczących instalacji telewizji dozorowej, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, pozwoli na prawidłowe jej zaprojektowanie oraz optymalny dobór sprzętu uwzględniający wymagania i koszty. Z jednej strony firma podejmująca się wykonania instalacji powinna, z własnej inicjatywy oczekiwać odpowiedzi na poniższe pytania, z drugiej strony inwestor może być pewny, że bez przekazania tych informacji odpowiedzialny wykonawca nie powinien podejmować się żadnych prac.

 • Jakiego rodzaju zagrożenia mają być monitorowane?
 • Jaki obszar ma być monitorowany?
 • Jaki jest cel monitorowania poszczególnych stref?
 • Jaki ma być stopień automatyzacji?
 • Jaka powinna być reakcja systemu na naruszenia poszczególnych stref?
 • Jaki powinien być czas reakcji systemu?
 • W jakich warunkach środowiska mają funkcjonować urządzenia?
 • Jaki ma być sposób sterowania systemem?
 • Ile jednoczesnych zdarzeń powinien obsłużyć system?
 • Jaka powinna być forma przeszkolenia pracowników obsługujących?
 • W jakiej formie i przez kogo ma być prowadzona konserwacja systemu?
  Cały artykuł tutaj

Artykuł opracowano na podstawie wymagań użytkowych zawartych w normie: Systemy dozorowe CCTV w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia  -  EN 50132-7  

Adacs. System Adacs M8384 jest w pełni zarządzany zdalnie poprzez każdą sieć TCP/IP włącznie z możliwością upgrade oprogramowania i formatowania dysku przez sieć, posiada 4 wejścia, z których każde może przechwytywać po 25 klatek/s, jest możliwe starowanie kamerami PTZ. Jedną z najważniejszych cech systemów zarządzanych zdalnego jest bezpieczeństwo i zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem. W systemie Adacs, poza możliwością tworzenia kont użytkowników i nadawania im uprawnień jest możliwość kontroli dostępu na podstawie adresu IP komputera, który usiłuje uzyskać połączenie.

Rejestratory cyfrowe do małych instalacji w cenie poniżej 2000 zł. W zakresie rejestratorów pozwalających na zapis obrazu z maks. 4 kamer wyróżniają się YK9805 i AVC 773
YK9805 łączący w sobie multiplekser i urządzenie do zapisu, możliwa jest także rejestracja dźwięku. Cena ok. 1561 zł
Model AVC 773 dodatkowo posiada funkcję detekcji obrazowej (siatka punktów). Prędkość rejestracji – obecnie 25 klatek/sekundę oraz możliwość obsługi dysków do 250GB. Cena 1942 zł
Oferta rejestratorów cyfrowych.

Zabezpieczenie instalacji komputerowej LH protector. W czasie wyładowań atmosferycznych w kablach mogą powstawać przepięcia, które mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. LH Protector obniża napięcie do bezpiecznego poziomu zgodnego z europejskimi normami dla tego typu sprzętu zmniejszając ilość awarii. Nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych. Więcej>>
Zabezpieczenie sieci telefonicznej UT-6

 Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe torów TV - izolator galwaniczny TRIS-102A

Zabezpieczenie instalacji monitoringu. Separator VIDEO SV-1000

Konwertery satelitarne - przegląd - artykuł Pawła Króla

Stacja Radiowa w pobliżu Rugby – pomiędzy Londynem, a Birmingham. Więcej>>

 

24.05.04

Zabezpieczanie obiektów – nowe tendencje. Najnowsze tendencje w dziedzinie zabezpieczeń to:
- integracja systemów,
- wzrost znaczenia monitoringu wizyjnego
- wykorzystanie technik sieciowych i bezprzewodowych.
Rozwijające się dotąd, niemal niezależnie, trzy główne systemy elektronicznego zabezpieczania obiektów: instalacje alarmowe, monitoring wizyjny i kontrola dostępu, coraz częściej budowane są jako jeden system, pozwalając na lepsze zabezpieczenie budynków. O możliwości integracji systemów należy pamiętać już w fazie projektowania.
Wzrost znaczenie monitoringu wizyjnego jest związany z wprowadzeniem technik cyfrowych, a wraz z nimi detekcji ruchu i transmisji w Sieci. Ważnym elementem była obniżka cen kamer i możliwość integrowania czujek alarmowych z systemami wizyjnymi.
Techniki sieciowe i transmisje bezprzewodowe mają obecnie największe znaczenie mają w monitoringu miast, ale ich wykorzystanie nabiera tempa również w dziedzinie ochrony obiektów rozproszonych i zdalnej ochrony.

Co wywieźliśmy z Targów w Birmingham? Reportaż Dipola z Targów Zabezpieczeń w Birmingham tutaj.

Więcej w fotoreportażu z targów...
Co wywieźliśmy z Birmingham?...

Modulacje i prędkości transmisji w sieciach WLAN. W standardzie IEEE 802.11b stosowane jest rozpraszanie widma DSSS. Direct Sequence Spread Spectrum, czyli w skrócie DSSS.
Polega ono na zakodowaniu każdego bita za pomocą sekwencji rozpraszania (tzw. sekwencja Barkera).
Im dłuższe słowa rozpraszania, tym większa odporność na zakłócenia, lecz także konieczność zajęcia szerszego pasma. Taki sposób rozpraszania zapewnia dobrą odporność na zakłócenia wąskopasmowe, gdyż podczas procesu korelacji, dokonywanego podczas odbioru, sygnały zakłócające są minimalizowane.


Zasada eliminacja zakłóceń w systemach z rozpraszaniem widma

Podstawy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T – cz.1
Rozpoczynamy cykl artykułów wprowadzających w podstawy DVB-T.
Dlaczego modulacja OFDM?
Modulacja OFDM jest szczególnie predestynowana do rozprowadzania sygnałów cyfrowych z nadajników naziemnych.
OFDM, a sciślej COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplex) jest realizacją idei która powstała w roku 1980. Podstawowe cechy tej modulacji to:

 • FDM (Frequency Division Multiplex) polega na przesyłaniu danych na wielu nośnych równocześnie. Rozwiązuje główny problem tradycyjnych modulacji, czyli wrażliwość na zaniki wąskopasmowe, których pojawienie się powoduje gwałtowny wzrost liczby błędów.

 • Kodowanie (Coding) – zapewnia odtworzenie błędnie przetransmitowanych danych,

 • ortogonalność – zwiększa efektywność wykorzystania widma, niestety komplikuje znacząco nadajnik i odbiornik. Do modulacji (nadajnik) i demodulacji (odbiornik) trzeba wykorzystywać procesory DSP, które korzystają z algorytmu szybkiej Trasformaty Fouriera FFT,

 • przedział ochronny – zapewnia poprawny odbiór w środowisku o propagacji wielodrogowej.

Transmisje radiowe w sterowaniu i zabezpieczaniu budynków. Wprowadzenie technik cyfrowych, szyfrowania oraz technik pozwalających na sprawdzanie poprawności transmisji powodują, że możliwe staje się stosowanie transmisji radiowych zamiast okablowania. Dotyczy to zwłaszcza transmisji alarmów i przekazywania informacji z odległych czujników. Poniżej - anteny zastosowane do tych celów w jednym z londyńskich biurowców. Usytuowane na poziomie gruntu przekazują sygnały na szczyt wieżowca.

Powiększ...
Anteny do transmisji alarmu i danych telemetrycznych z podziemi na szczyt wieżowca.

Jak zrobić instalacje zbiorczą, by można było przekształcić ją w sieć kablową? W miastach, inwestor, budujący budynek mieszkalny, powinien przystosować instalację antenową do ewentualnego podłączenia telewizji kablowej.
W projektowaniu takiej instalacji nie ma żadnych różnic w stosunku do zwykłej instalacji zbiorczej, trzeba jednak uwzględnić kilka istotnych uzupełnień.
- podstawową zasadą jest budowa sieci z wykorzystaniem odgałęźników oraz prowadzenie do każdego mieszkania osobnego kabla (możliwości pakietyzacji i transmisji danych).
- należy uwzględnić skrzynkę na wzmacniacz budynkowy w piwnicy
- z piwnicy warto poprowadzić 2 kable – ułatwia to pakietyzację i zmniejsza jej koszty (najczęściej spotykany model to pakiet podstawowy i rozszerzony)
- w przypadku budynków wysokich warto rozdzielić instalację na dwie podsieci.
Absolutnym minimum jest stosowanie kabli klasy CTF-113 E1239 oraz złączy zaciskanych E80271 lub jeszcze lepiej E80272. Okablowanie prowadzimy zgodnie z poniższym rysunkiem, wzmacniacz budynkowy montujemy w obudowie piwnicy, natomiast odgałęźniki w obudowach na piętrach.


schemat okablowania bloku 10 piętrowego

Stacja czołowa Alcad serii 912 – odbiór programów cyfrowych DVB-S. Nowa wersja cyfrowych odbiorników satelitarnych firmy Alcad TP-544. W odróżnieniu od wcześniejszych wersji posiada nowy demodulator pozwalający na odbiór programów w szerszym zakresie prędkości symbolowych 1 – 45 Ms/s. Dzięki temu odbiornik jest w stanie odebrać nawet programy o skrajnie niskich lub wysokich prędkościach transmisji, których starsze odbiorniki nie odbierały. Dodatkowo zmieniono złącze zasilania, dzięki czemu uproszczono montaż i poprawiono niezawodność mechaniczną. Możliwe jest także mieszanie paneli TP-544 oraz TO-544, gdyż mogą one korzystać ze wspólnego zasilacza. W skład zestawu wchodzi:

 • R912061 Odbiornik cyfr. TP-544 VSB kan.wyj.1-69/S1-S38

 • R912046 Zasilacz FA-310 SAT (na 5 paneli TP-544)

 • R912032 Programator IR (seria 912) PS-003 ALCAD

 • R91229 Ramka MS-011

Stacja czołowa firmy Alcad – opis możliwości


Odbiornik cyfr. TP-544 VSB kan.wyj.1-69/S1-S38

Rozprowadzenie sygnału z tunera satelitarnego i DVD. Zamiast stosować tradycyjny tuner oraz osobny odtwarzacz DVD warto użyć tunera z wbudowanym odtwarzaczem DVD Humax CI DV 1100S A99382. Dodatkową zaletą tego tunera jest możliwość odtwarzania plików MP3. Taki tuner może być podstawą domowego centrum kina domowego. Zastosowanie zwrotnicy TV-SAT DC-009 firmy Terra i rozgałęźnika TV-SAT SVE-8 firmy Axing pozwala na podłączenie jednego tunera do dowolnego gniazda, oczywiście odbiorników telewizyjnych można podłączyć 8. Istnieje także możliwość, by prowadząc dodatkowy kabel zwrotny do wzmacniacza, rozprowadzić sygnał satelitarny, DVD czy MP3 na wszystkie telewizory. Sterowanie tunera z innych pomieszczeń może zapewnić przedłużacz pilotów Power Link R93109.


rozprowadzanie sygnału z tunera HUMAX DVD 1100S

Uniwersalny pilot MAXIM. Ulepszony model znanego i popularnego na naszym rynku pilota Mak 2002 maxi. W porównaniu do poprzednich modeli pilot umożliwia sterowanie komputerem. W celu sterowania komputerem należy zastosować zestaw IR Mak, który zawiera odbiornik podczerwieni oraz program irPC. Oprogramowanie pozwala na zdalną obsługę programów do odtwarzania filmów, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć, prezentacji multimedialnych, czytania dokumentów (np. PDF, HTML, DOC). Pilot pozwala, także na zdalne sterowanie kursorem, oraz na wyłączenie komputera. Oprócz sterowania komputerem pilot pozwala na równoczesne sterowanie dwudziestoma urządzeniami, posiada funkcję "prześwietlania" pozwalającą na jednoczesne sterowanie magnetowidem i regulacji głośności telewizora bez przełączania urządzeń. Pilot Maxim pracujący w podczerwieni jest przeznaczony do domowego sprzętu Audio-Video. Może obsługiwać do 20 urządzeń typu: odbiornik TV, magnetowid, DVD, tuner TV-Sat czy wieżę HiFi dowolnych producentów.
Pilot MAXIM.

Instalatorzy WLAN.

 

17.05.04

Strach ma wielkie oczy – czyli Targi Zabezpieczeń w Birmingham. W atmosferze ogólnego wzrostu zagrożeń związanych z atakami terrorystycznymi i przestępczością, wzrasta znaczenie zabezpieczeń.
Targi w Birmingham IFSEC 2004 (10-13.05), to najbardziej prestiżowa, światowa wystawa tej branży. W tym roku były wyjątkowo udane, dopisali wystawcy i zwiedzający, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania.
Główne tendencje w dziedzinie zabezpieczeń, to wzrost znaczenia monitoringu wizyjnego w zabezpieczaniu obiektów oraz wykorzystanie technik sieciowych i bezprzewodowych. Znaczenia nabierają systemy administrujące informacją płynącą z obrazu (monitoring miast). Coraz większą popularność zyskują zintegrowane systemy monitoringu, alarmu i kontroli dostępu.
Najciekawsze produkty prezentowane na Targach to: system monitoringu obiektów typu dworce i lotniska firmy  iOmniscient,
pozwalający na wykrywanie pozostawionych paczek (bomby), system kontroli dostępu firmy Panasonic opierający się na analizie tęczówki, system firmy Kodicom laptopowa wersja systemu rejestracji.
Uwaga: w przyszłym tygodniu reportaż z Targów w Birmingham.

Gdzie ten maszt – huta Sendzimira, czy rafineria w Płocku? Maszt z antenami widoczny na zdjęciu znajduje się na szczycie biurowca jednej z najbogatszych firm świata. Budynek, zaprojektowany przez współautora projektu paryskiego Centrum Pompidou, angielskiego architekta Richarda Rogers’a budzi zachwyty futurystów i zniesmaczenie tradycjonalistów. W jakim mieście jest ten budynek – odpowiedź na końcu Informatora.

Powiększ...

SECA2, Nagravision i piractwo. Wprowadzenie systemu kodowania SECA 2 ograniczyło nielegalne oglądanie programów (m. in. Cyfry+), lecz obecnie wiele programów kodowanych w tym systemie jest odbieranych piracko. Coraz częściej mówi się o tym, że da się w ten sposób odbierać również Cyfrę +. Piracki odbiór programów kodowanych w Nagravision, w tym Polsatu Cyfrowego, także skłania operatorów do zmian. Polsat zapowiada, że za miesiąc wdroży nowe zabezpieczenia, co będzie wiązało się z wymianą kart. (Sat Kurier 2/2004)

Modulacje i prędkości transmisji w sieciach WLAN - cd. W standardzie IEEE 802.11 (protoplasta współczesnego IEEE 802.11b, w Polsce urządzenia tego standardu są rzadko spotykane) stosowane są dwa rodzaje rozpraszania widma FHSS oraz DSSS. Rozpraszanie FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) polega na tym, iż każda sieć pracuje na danym kanale tylko przez chwilę, po czym zmienia kanał na inny, zmiana kanałów następuje ściśle wg. ustalonej sekwencji. Poszczególne sieci zmieniają kanały w różny sposób (wykorzystują różne sekwencje skoków), co pozwala na pracę kilku systemów na jednym obszarze.


praca sieci - sekwencje skoków

Kable na 5 GHz. Coraz częściej w technice bezprzewodowej stosowane są transmisje w paśmie 5 GHz. Przy instalacjach należy zwrócić uwagę na dobór kabla, ponieważ większość stosowanych w paśmie 2,4 Ghz nie spełnia wymagań wyższych częstotliwości i może być przyczyną problemów z uruchomieniem instalacji. Popularne kable Beldena H1000 i H155 nie sa zalecane przez producenta do czestotliwości powyżej 3 GHz.
Poza doskonałym kablem CNT-400, w naszej ofercie pojawiły się kolejne kable tej klasy. CNT-200
E1159 to odpowiednik kabla H-155, a CNT-300 E1161 to odpowiednik RLF-7. Oczywiście są to odpowiedniki pod względem mechanicznym, czyli mają takie same wymiary. Najważniejsza różnica to parametry elektryczne, pozwalające na pracę przy częstotliwości do 6 GHz.

Nowość - karta WLAN zintegrowana z anteną – plug and play. Do wykonania instalacji sąsiedzkich, szczególnie przydatna może być karta WLAN zintegrowana z anteną. Przy jej wykorzystaniu odpadają problemy związane z wykonywaniem instalacji antenowej. Proste podłączenie do komputera umożliwia szybkie sprawdzenie możliwości transmisji. Karta WLAN USB N2600 wyposażona jest w 5m kabla USB za pomocą, którego podłączana jest do komputera, lecz jej największą zaletą jest wbudowanie karty do anteny MIDI 13 dB.
Najważniejsze cechy: standard 802.11b, szyfrowanie WEP (64-bit oraz 128-bit), Plug and Play oraz sterowniki dla Windows 98SE/ME/2K/XP, MacOSX oraz Linux.


karta WLAN USB zintegrowana z anteną

Przemiana kanałowa CO-405/705 Alcada sposobem na zakłócenia. Przemiana kanałowa to przesuniecie programu z kanału pierwotnie zajmowanego, na dowolny inny, np. z  kanału  28 na kanał 10. Najważniejszym celem stosowania przemiany jest uniknięcie rozprowadzania programów na tych samych kanałach, co wykorzystywane przez telewizję naziemną.
Pozwala to na zmniejszenie zakłóceń wywoływanych przez przenikanie sygnałów z zewnątrz oraz wykorzystanie do transmisji kanałów o niższych częstotliwościach, często jedynych dostępnych w starych instalacjach, dostosowanych jedynie do I, II, III i czasem IV zakresu. Jest to najczęściej stosowany sposób na modernizację starych sieci AZART i przystosowanie ich do wymagań abonentów. W skład przemiany Alcada wchodzą przemienniki CO-405 UHF/VHF
R905079 oraz CO-705 VHF/VHF R905080.
 


przykład przemiany, ze względu na dobry odbiór nawet na starych odbiornikach, zastosowano przemianę co drugi kanał

Obraz z kamery monitorującej w telewizorze. Do wprowadzenia sygnału z kamery należy użyć modulatora. W domkach jednorodzinnych w zupełności wystarczają modulatory dwuwstęgowe DSB - AM, (ang. Dual Side Band - Amplitude Modulation). Uruchamiając system z użyciem kilku modulatorów, należy pamiętać, by pracowały z odstępem jednego kanału (np. kanały 50, 52, 54, 56, 58 itd.). Zalecamy stosowanie modulatorów wyposażonych w stabilizację częstotliwości pracy pętlą PLL (modulatory firmy Terra, Telkom-Telmor czy Mixpol). Standardowe modulatory do takich zastosowań: MT-17 - bez zasilacza, UHF R871632, MT-11P - z zasilaczem, UHF R871711, MT-21P - z zasilaczem i wyświetlaczem, UHF R871721 oraz MT-22P - z zasilaczem i wyświetlaczem, VHF R871722. Identyczny sposób obowiązuje przy wprowadzaniu sygnałów z: wideodomofonu, komputera, tunera (bez modulatora), magnetowidu.
Łatwe rozprowadzanie sygnałów i dokładanie nowych urządzeń ułatwia rozprowadzenie kabli według koncepcji domNET – opisanej
tutaj.


włączenie sygnału z kamery za pomocą modulatora MT-11P.

Lloyds Building. Biurowiec potentata ubezpieczeniowego Lloyd’a znajduje się w centrum londyńskiego City. Ukończony w 1986 roku, wysoki na 95 m nie zyskał takiej sławy jak Centrum Pompidou. Wygląda również, że nie będzie wielu naśladowców tego stylu.

Powiększ...
Lloyd's Building w Londynie.

 

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj