Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia32
Aktualny numer można znaleźć tutaj

02.09.02

2,4 GHz - batalia pana Gajewskiego. Fragment listu Czytelnika “Witam wszystkich. Jestem - tzn. byłem, administratorem sieci. Na kontrolę przyjechało jakieś 20 osób w tym PG (Katowice, Tarnowskie Góry, URTIP (Siemianowice?) i PAR, czy teraz chyba PIR. My mieliśmy konkretnie 2 anteny (!!), które zdemontowali i zabrali wraz z wapami. Sąsiadowi, u którego był zainstalowany WAP chcieli wywalić drzwi, bo myśleli, że gościu nie chce ich wpuścić, a on po prostu był na wakacjach.
Wszystko nagrywali na video twierdząc, że to materiały operacyjne i dowodowe. Potem jak mi ludzie mówili te materiały dowodowe leciały na Trójce !!
Jednym słowem, zrobili z nas przestępców na masową skalę, wysmarowali we wszystkich radiach, prasie i telewizji. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie, ale jedno jest pewne sieci już nie będzie, a ja dobrze, że mam jeszcze inny paszport, bo w tym kraju nie da się nic zrobić. Spółdzielnia nie godzi się na przewieszki, radio jest nielegalne, a tepsa nie daje dzierżawek, więc jakim cudem robić sieć ??"
Fragment listu p. Gajewskiego w tej sprawie:
"Pragnę zwrócić uwagę Kancelarii Premiera na kompromitujące nasz kraj na arenie międzynarodowej poczynania Służb Administracji Łączności, w których także pewną rolę odgrywa URTiP. Prawdopodobnie w lutym 2002r zostały powiadomione przez Ministerstwo Infrastruktury a ściślej przez ministra ds. łączności, międzynarodowe organizacje telekomunikacyjne o zwolnieniu w Polsce od pozwoleń, urządzeń nadawczych pracujących w paśmie 2400-2483.5MHz..."
Korespondencja z organami Unii Europejskiej, kancelarią Premiera, Ministerstwem Infrastruktury oraz informacja o podpisaniu rozporządzenia w sprawie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia - na witrynie Prawo i Telekomunikacja

Nasza droga Telekomunikacja. W ramach wakacyjnej promocji TP S.A. obniżyła o 25% ceny rozmów z USA. Teraz w czasie promocji Polak zapłaci tylko siedem razy drożej niż Holender. Należy pośpieszyć się z dzwonieniem, bo promocja może się niedługo skończyć i znów będzie dziesięć razy drożej. Również tylko niskiej cenie siły roboczej w Polsce możemy zawdzięczać, że opłata za instalację stałego łącza DSL jest tylko dziesięć razy droższa niż w Niemczech, przy porównywalnych zarobkach można byłoby spodziewać się pięćdziesięciokrotnej różnicy.
"Monopole się zakonserwowały, okrzepły i zaczęły wywierać naciski na rząd. Taki proces ma miejsce od połowy lat dziewięćdziesiątych. Najgorszy tego przykład to TP SA, gdzie mamy do czynienia z meksykańskim modelem prywatyzacji. Sprzedaż firmy prywatnemu właścicielowi nie przyniosła jej urynkowienia, lecz spowodowała, że monopolista stał się bardziej bezwzględny...
...Pozycja TP SA blokuje rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. - Szkoły, zwłaszcza wiejskie, nie mają pieniędzy na to, by opłacać jedne z najwyższych na świecie rachunków za korzystanie z Internetu. Dzieci z tych szkół nie mają więc szans na to, by korzystać z zasobów globalnej sieci, co na starcie powoduje ich upośledzenie." Zapraszamy do lektury artykułu w Rzeczpospolitej - Monopole dobrze zakonserwowane. 

DTT w Wielkiej Brytanii. Mało realne wydają się plany szybkiego wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej w Europie. W okresie prosperity poszczególne rządy przyjęły już daty zakończenia transmisji analogowych. Tymczasem po upadku naziemnej telewizji cyfrowej ITV Digital, rząd angielski negocjuje z BBC i Crown Castle warunki przejęcie koncesji na naziemną telewizję cyfrową. Sukces nowego przedsięwzięcia upatrywany jest w unikaniu bezpośredniej konkurencji z sieciami kablowymi oraz platformami satelitarnymi. Programy niekodowane mają zachęcić 15 milionów gospodarstw domowych do skorzystania z tej usługi, tym bardziej, że tuner kosztować ma około156 Euro, a jego cena ma dalej spadać. Kagan Euromedia 6-7/2002

Bluetooth będzie miał 2 Mb/s. Wersja obecna pozwala na przesył do 780 kb/s (łącznie w obu kierunkach), co nie jest wielkością dużą. Firma Ericsson pracuje nad wersją 1.2, w której prędkość wyniesie 2 do 3 Mb/s. Nowa wersja jest kompatybilną z poprzednią, posiada szereg usprawnień typu przyspieszanie ustanowienia połączenia między stronami transmisji, nowe opcje zarządzania transmisją, obsługa strumieniowego przekazu danych oraz dostrajanie częstotliwości celem unikania zakłóceń od sieci zgodnych z IEEE801.11b. Radioelektronik 9/2002

Uszkodzenia anten siatkowych. Możliwą usterką, występującą w tych antenach, jest zepsucie się wzmacniacza lub zasilacza. Z reguły występuje ono w wyniku indukowania się prądu w przewodzie, zwłaszcza w okresach burzowych. Jeśli zasilacz jest sprawny należy wymienić wzmacniacz. Nawet w warunkach pogwarancyjnych nie jest to skomplikowane ani drogie - czas wymiany nie przekracza kilku minut, a cena detaliczna wzmacniacza 9 zł.
Wzmacniacze antenowe do montażu w puszce antenowej

Polsat i Cyfrą za granicą - część I. Bardzo często nasi Czytelnicy pytają o możliwość odbioru polskich programów za granicą. Najprostsza sytuacja jest w Europie. Prawie wszystkie programy dostępne są z satelity HotBird. Wyjątkiem są TV Puls, Tele 5, Polonia 1 oraz TV Niepokalanów II, które są nadawane za pośrednictwem Astry. Generalnie sygnał z satelity HotBird jest dostępny na terenie całej Europy, gorzej wygląda sytuacja z Astrą, gdzie nie da się go odbierać na wschód od Polski oraz w Hiszpanii. Praktycznie, aby móc oglądać większą ilość programów, jesteśmy skazani na Polsat albo Cyfrę +. Jednakże należy mieć świadomość, że na obrzeżach Europy trzeba będzie stosować duże anteny, nawet 2m. Dodatkowo, sytuację komplikuje fakt, iż na tym samym satelicie mamy transpondery o wiązce, która jest różnie kształtowana, w związku z czym do odbioru niektórych transponderów z tego samego satelity wystarczy np. antena 0,8 m, a do niektórych potrzebna jest antena o średnicy 1,2m. W dalszych częściach rozważymy warunki odbioru polskich programów w różnych częściach Europy.
Programy satelitarne nadawane w języku polskim - wykaz.

Cyfrowe programy satelitarne w instalacjach zbiorczych. Satelitarne odbiorniki cyfrowe, zwane też transmodulatorami QPSK-PAL, służą do odbioru programów cyfrowych i przetworzenia ich sygnału na sygnał, który może być odbierany przez standardowy odbiornik telewizyjny. Firma Alcad rozpoczęła produkcję satelitarnego odbiornika cyfrowego TP-514. Odbiornik pracuje w standardzie D/K i pozwala na zaprogramowanie dowolnego kanału wyjściowego w zakresie 47-862 MHz. Odbiornik posiada modulator z częściowo tłumioną wstęgą boczną (VSB-AM), pozwalający na pracę sąsiedniokanałową. Może być stosowany w stacjach czołowych pozwalających na budowę małych i średnich sieci kablowych i instalacji zbiorczych.
Zestaw do zbiorowego odbioru cyfrowych programów satelitarnych Alcad
Sposoby zbiorczego odbioru cyfrowych programów satelitarnych


Nowa cyfrowa stacja czołowa Alcada

Zabezpieczenie systemu antenowego Jeśli budynek jest wyposażony w piorunochron spełniający normę PN maszt antenowy stanowiący instalację metalową powinien być połączony do niego możliwie jak najkrótszą drogą za pomocą przewodu uziemiającego. Zewnętrzne przewody wszystkich kabli koncentrycznych prowadzonych z anteny powinny być połączone do masztu przez przewód wyrównujący potencjały mający powierzchnię czynną przekroju równą minimum 4mm2 Cu. Sposób uziemiania systemu antenowego w wypadku braku instalacji piorunochronu tutaj.

Dobrze monitorowany parking na Jasnej Górze w Częstochowie. Często inwestorzy i instalatorzy zapominają, że podstawowym zadaniem monitoringu nie jest umożliwienie obserwacji i zapisu kradzieży, włamania, czy też chuligaństwa, lecz zapobieżenie im poprzez odstraszające działanie systemu. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi (na jasnogórskim parkingu jest to duża tablica) na zainstalowane kamery - wielu przestępców zrezygnuje z działania na takim terenie. Oczywiście sprawą projektanta jest taki montaż urządzeń, aby napastnik nie rozszyfrował słabych stron systemu.


Duży napis informuje o zainstalowanym monitoringu na jasnogórskim parkingu.

Hicap w Krakowie. Zapraszamy do siedziby naszej firmy przy ulicy Ciepłowniczej 40 celem obejrzenia cyfrowego systemu zapisu wizji z kamer, za pomocą karty Hicap i komputera PC. Informacje (0-12) 644 29 13.
Karta katalogowa karty Hicap.

Mechanizmy wyłudzeń – artykuł w Dzienniku Polskim. “Sielanka trwała dwa lata, ale to chyba koniec. Horror, thriller, tragikomedia, farsa? Nie wiem, jak to nazwać. Nie wiem, jakich słów użyć może człowiek, któremu niedawno wydawało się, że sięgnie ręką po WSZYSTKO, a teraz nie ma NIC...” Małe firmy budowlane i instalacyjne pracujące przy budowie supermarketów stoją w trudnej pozycji negocjacyjnej, jakie sytuacje mogą wyniknąć opisuje jeden z "praktyków". Więcej>>

W Interakcyjnym Katalogu Nowości - nowości sierpnia.

Nowe zdjęcia w konkursie “Ciekawie o antenach” - tutaj

Kursy. W związku z ograniczoną do 120 osób liczbą miejsc, zakończyliśmy zapisy na kurs “Multimedialny Hotel”, który odbędzie się w Warszawie 26 września. Zapraszamy na kurs “Cyfrowy zapis wizji”, który odbędzie się w Krakowie w październiku. Więcej tutaj.

 

26.08.02

Czy stacje telewizyjne wpadną całkowicie w ręce polityków? Jeszcze niedawno krążyła anegdota, że najsilniejszą partią w polskim Sejmie jest PPS - tłumaczona jako Patria Przyjaciół Solorza. Wygląda na to, że sytuacja zaczyna się odwracać. Branża reklamy, stanowiąca główną pozycję w dochodach stacji telewizyjnych, jest szczególnie wrażliwa na zjawiska kryzysowe w gospodarce. Z reguły dla firm będących w trudnej sytuacji najprościej jest zredukować budżet reklamowy. Przy przedłużającej się dekoniunkturze coraz częstsze są bankructwa firm z branży telewizyjnej (imperium Kircha). W wielu przypadkach dawne giganty podtrzymywane są sztucznie przez banki, bo zaksięgowanie udzielonych kredytów jako niespłacalnych, oznaczałoby ich upadek (obligacje Vivendi, właściciela Canal+, otrzymały od analityków ocenę: "śmieciowe"). Wobec malejących przychodów z reklam, coraz bardziej kuszące będzie pozyskiwanie źródeł finansowania w inny sposób. Powiązania pomiędzy polityką a telewizją, na europejskim rynku, najbardziej widoczne są we Włoszech i Rosji. Ten proces trwa również w Polsce, jego najbardziej widowiskowym elementem było "wygospodarowanie" środków na TV Puls, z kas firm państwowych, za czasów AWS. Przy czym nie był to najistotniejszy fragment tego procesu, a raczej akt rozpaczy “urwisów”, którzy nie dali rady przejąć kontroli nad TVP od obecnych tam wcześniej “profesjonalistów”.
Politycy mogą dofinansować programy "misyjne", zmniejszać podatki i opłaty koncesyjne, przesuwać środki reklamowe np. związane z wstąpieniem Polski do UE.
Czy telewizje wpadną całkowicie w ręce polityków? Sytuacja, na świecie i w Polsce, jest coraz bardziej sprzyjająca dla takiego rozwiązania.

80 lat radiokomunikacji amatorskiej w Polsce. Po zakończeniu I wojny światowej w Polsce istniały tylko radiostacje państwowe. Na dodatek ustawa z 1919 roku zapewniała wyłączność wykorzystania komunikacji przez państwowe radiostacje i zabraniała posiadania przez ludność nawet urządzeń odbiorczych. W tej sytuacji dopiero w 1922 roku, a więc 80 lat temu, odbyła się pierwsza amatorska łączność radiowa. Całe zdarzenie miało miejsce w Bydgoszczy, osiągnięto wtedy zasięg kilku kilometrów, a władze błyskawicznie skonfiskowały cały sprzęt.
Więcej na temat historii krótkofalarstwa oraz podstaw tego, co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien (w zakresie techniki) można znaleźć w książce “Krótkofalarstwo i radiokomunikacja – poradnik” wydanej przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Naszym zdaniem ta pozycja jest obowiązkową lekturą dla osób wykonujące instalacje zbiorcze, jako że omawia propagacje fal radiowych, niektóre typy anten. Pozwala też nabyć wiedzę przydatną w lokalizacji źródeł zakłóceń programów telewizyjnych i radiowych (co nie znaczy, że są nimi stacje amatorskie).
Krótkofalarstwo i radiokomunikacja – poradnik”  - spis treści oraz możliwość zakupu w wydawnictwie.

Monitoring w Hiszpanii. "...Największym stadionem Barcelony jest 120-tysięczny Camp Nou. Na tam stadionie Polska przegrywając z Hiszpanią zdobyła srebrny medal olimpijski. Muzeum klubowe FC Barcelona należy do najpopularniejszych w mieście. Tam współcześni fani piłki nożnej mogą, między innymi zobaczyć w jakich butach niegdyś grywano. Monitorowany jest sam obiekt, ale także dojście do niego, obrotowe kamery rozmieszczone są na słupach..." Cały fotoreportaż tutaj.

Instalacja z quadem a instalacja z multiswitchem. W poprzednim numerze Informatora porównaliśmy koszty urządzeń składających się na instalację zbudowaną, z wykorzystaniem konwertera quad oraz z wykorzystaniem multiswitcha. Teraz pokazujemy schematy instalacji w obu wariantach. Warto przypomnieć, że posiadając multiswich można w sposób dowolny rozbudować instalację, o kolejne gniazda. Ważne jest też, by prawidłowo dobrać poziom sygnałów na wejściu telewizji naziemnej, w związku z tym należy zwrócić uwagę na to, czy multiswitch ma to wejście aktywne (charakteryzujące się wbudowanym wzmacniaczem), czy pasywne.


Porównanie instalacji zbudowanych z wykorzystaniem konwertera quad i multiswitcha

Zbiorcze instalacje satelitarne - projektowanie. 
Multiswitche. 
Konwertery

Odbiór z czterech satelitów. Coraz częściej otrzymujemy zapytania o możliwość podłączenia więcej niż dwóch konwerterów do jednego tunera. Jest to możliwe i proste, o ile tuner posiada możliwość generacji sygnału DiSEqC. Zazwyczaj w menu ustawień danego satelity pojawia się pole o nazwie DiSEqC, gdzie można wybrać opcje (DiSEqC 1, DiSEqC 2, DiSEqC 3, DiSEqC 4 albo DiSEqC A, DiSEqC B, DiSEqC C, DiSEqC D). Dla każdego satelity wybieramy inną opcję i z każdym z satelitów kojarzymy odpowiednie wejście przełącznika. Jako przełącznik proponujemy SPU 41-02 4/1 firmy AXING (kod R852484, cena 73,20 zł bruto). 


schemat podłączenia 4 satelitów do tunera, oczywiście można wykorzystać 4 osobne anteny, wtedy można odbierać satelity położone w dowolnej odległości kątowej

Wzmacniacze kanałowe a szerokopasmowe. W poprzednim Informatorze napisaliśmy, że kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie, by na gniazdach abonenckich nie występowały poziomy niższe niż 60 dBuV i wyższe niż 80 dBuV, czyli żądamy by różnica poziomów nie przekraczała 20 dB. Większość urządzeń w instalacjach antenowych ma płaską, niezależną od częstotliwości charakterystykę. Praktycznie, jedynym wyjątkiem są kable koncentryczne. W przypadku kanałów 6-12 problem w zasadzie nie istnieje, gdyż jest tam nadawany zazwyczaj jeden program, a na dodatek szerokość tego zakresu wynosi zaledwie 56 MHz (174-230 MHz). Trudniej sytuacja wygląda w zakresie kanałów 21-69, gdzie szerokość wynosi 392 MHz (470-862 MHz). W tym zakresie nadawane są prawie wszystkie programy, na dodatek o różnych poziomach i z różnych lokalizacji. Jeśli założyliśmy, że różnica poziomów na gnieździe nie może przekroczyć 20 dB, to różnica poziomów na wejściu w instalację nie może być większa od:

dT = 20 - a

gdzie a różnica tłumienie kabla w zakresie 470-862MHz przy długości odpowiadającej odległości do najdalszego gniazda, dT maksymalna różnica poziomów na wejściu instalacji.

Zakładając, że w mniejszej instalacji odległość nie przekroczy 40m, to stosując kabel klasy YWD 75-1,0/4,8 mamy różnicę tłumienia wynoszącą 2 dB, a przy kablu YWD 75-0,59/3,7 - 4 dB. Dlatego wzmacniacz szerokopasmowy można zastosować przy wejściowej różnicy poziomów 18 dB (20 - 2) oraz w drugim przypadku 16 dB (20 - 4).
Wzmacniacze kanałowe serii ZG – standard w zbiorczych instalacjach antenowych.

Masztowy wzmacniacz antenowy AM-306. Wzmacniacz masztowy AM-306 (kod R903029, cena 79,20 zł brutto), cechuje się niskim poziomem szumów. Wzmacniacz posiada dwa wejścia UHF oraz wejście VHF/FM. Możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniaczy przez wejścia UHF1 oraz UHF2, o maksymalnym prądzie 50 mA, wejście VHF nie mają tej możliwości. Jego największą zaletą jest zróżnicowane wzmocnienie, zmniejszające prawdopodobieństwo przesterowania. W zakresie UHF wynosi ono 40 dB, VHF (z wyłączeniem UKF) 30, natomiast w zakresie UKF 20 dB. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj najsłabsze sygnały są w zakresie UHF.

Kiedy obiektyw i kamera nie mieści się do obudowy. Problem taki pojawia się najczęściej kiedy wykorzystujemy skomplikowane obiektywy o długich ogniskowych. Wtedy jedynym wyjściem jest zastosowanie kamery w krótkiej obudowie. Przykładem takiej kamery jest TC-3804-59D (kod M11135, cena 512,40 zł brutto), która posiada w porównaniu do wersji TC-3804-59AT  dużo krótszą odbudowę, bo zamiast 147 mamy jedynie 60 mm. Kamera może być montowana w krótkich obudowach TH-200 (kod M5418). Posiada przetwornik o standardowej przekątnej 1/3" firmy Sharp, 420 linii oraz czułość 0,1 luxa / F 1,2. Dodatkowo istnieje możliwość sterowania obiektywami DC-IRIS oraz automatyczny balans bieli działający przy różnych temperaturach oświetlenia (MCT-AWB), co zapewnia bezbłędne odwzorowanie kolorów niezależnie od źródła światła.
Jak dobrać obudowę do kamery - poradnik.


zdjęcie kamery

Transmisja obrazu z kilku kamer po skrętce. Prostymi i tanimi metodami nie można przesłać po jednej parze więcej niż jeden sygnał wizji. Przesłanie większej ilości, wiąże się z koniecznością stosowania techniki cyfrowej lub zwielokrotnienia częstotliwościowego. Oznacza to konieczność stosowania modulatora i demodulatora. Natomiast jeśli mamy do dyspozycji kilka par, wtedy możemy zastosować urządzenie VT-4 (kod M1674, cena 1300,52 zł brutto). Zestaw składa się z poczwórnego nadajnika VT-4 oraz poczwórnego odbiornika VT-4. Nadajnik konwertera sygnału wizji, służy do przesyłania sygnału z kamer o wyjściu koncentrycznym 75 omów/1 Vpp za pomocą skrętki na większe odległości, nawet do 1800m, lub 600m przy zastosowaniu kabli innych niż skrętka np. SYKFY. Odbiornik konwertera sygnału wizji służy do odbioru sygnału przesyłanego za pomocą skrętki i konwersji na sygnał odpowiedni dla urządzeń telewizji przemysłowej.

Wakacyjny konkurs Dipola - pierwsze zdjęcia. Nadsyłacie Państwo już pierwsze prace. Będziemy starali się je prezentować na bieżąco. Zapraszamy do udziału w naszym konkursie fotograficznym, prace można nadsyłać do 01.10.02. Oprócz możliwości wygrania nagrody będzie to okazja wspólnego przygotowania wakacyjnego reportażu. Pierwsze zdjęcia i warunki konkursu tutaj.

Polsat czy Cyfra - która platforma jest bardziej popularna. Wyniki ankiety tutaj.

Oznaczenia stosowane w schematach instalacji antenowych.

Cennik w nowej formule. Nowa wersja cennika, poprzez swoją funkcjonalność, zyskała Państwa akceptację, stając się po stronie głównej najczęściej oglądaną stroną naszej witryny.

 

19.08.02

Sytuacja w branży antenowej. W zakresie anten powszechnego użytku (telewizyjnych i radiowych) rynek jest stabilny, sprzedaż związana jest zwykle z wymianą starego sprzętu oraz wykonywaniem instalacji w nowobudowanych budynkach. Jednak w dłuższym okresie widoczna jest tendencja zmniejszania się rynku.
Eksport
anten do państw Europy Wschodniej od szeregu lat stanowi bardzo istotną część sprzedaży polskiego sprzętu z zakresu elektroniki i telekomunikacji. Widoczne jest pewne zmniejszenie zapotrzebowania na rynku rosyjskim, wzrastają tam również bariery biurokratyczne dla polskich produktów. Bariery dla wzrostu eksportu zwiększyły się również z winy rodzimej administracji (wydłużono termin zwrotu podatku VAT z 15 dni do 3 miesięcy, wzrosły koszty odpraw celnych po wyposażeniu urzędów celnych w program Celina) – nie wpłynie to na pewno na wzrost eksportu.
Rozszerza się rynek
anten komunikacyjnych, jest to związane (poza tradycyjnym zapotrzebowaniem oparatorów sieci komórkowych) z telefonizacją wsi za pomocą NMT i rozwojem rynku transmisji danych w paśmie 2,4 GHz. Jednak brak spójnych przepisów ( ta sytuacja bardzo odpowiada interesom TP S.A.) powoduje chaotyczne działania w tym zakresie, przerywane często sygnałami o interwencjach URTiP. Wydaje się, że spora część operatorów międzymiastowych będzie w najbliższym czasie chciała rozszerzyć ofertę poprzez wyjście do miast z bezprzewodowymi systemami transmisji danych.
W zakresie budowy
instalacji antenowych stosunkowo najlepsza sytuacja panuje w domach jednorodzinnych, coraz powszechniejsze staje się traktowanie instalacji antenowej jako standardu w nowych budynkach. W przypadku wiekszych instalacji panuje zastój zwiazany z ogólną sytuacją w kraju. Jednak w ostatnim czasie jest widoczny wzrost zainteresowania instalacjami zbiorczymi, z możliwością darmowego odbioru kilku programów satelitarnych, traktowanymi jako alternatywa dla drogich i tracących dynamizm telewizji kablowych.
Instalatorom szczególnie ostro doskwierają nadużycia związane z nieregulowaniem zobowiązań przez firmy budowlane.

Ankieta - platformy cyfrowe w Polsce. Według instalatorów zainteresowanie klientów Polsatem jest wyższe niż Cyfrą+. Przy czym w stosunku do ubiegłego roku zainteresowanie tą platformą wzrosło, natomiast Cyfrą radykalnie zmalało. Jako lepszą ocenili instalatorzy współpracę z Cyfrą (regulowanie zobowiązań, dostępność sprzętu, materiały reklamowe itp.), jednak nastąpiło pogorszenie w stosunku do ubiegłego roku. Jako gorszą oceniono koniunkturę w usługach antenowych. Wyniki ankiety tutaj.

Anteny w Hiszpanii. Hiszpania jest wyjątkowo ciekawym krajem dla zainteresowanych konstrukcjami antenowymi. Duży, pokryty górami kraj, wymaga sprawnych systemów nadawczych i odbiorczych. Typowy widok, to różnorodne i ciekawe konstrukcje anten hiszpańskich producentów - należących do światowej czołowki - zawieszone na wysokich masztach (często 2-3 razy wyższych niż sam budynek). W związku z cieplejszym klimatem większość budynków nie posiada solidnych kominów grzewczych, wyposażona jest jedynie w słabe konstrukcyjnie kominy wentylacyjne, stąd dodatkowe utrudnienia dla instalatorów. Dla rozwiązania tego problemu często wykonuje się betonowe nadlewki służące do mocowania podstaw masztów kratownicowych. Reportaż “Anteny w Hiszpanii” tutaj.

Większa dokładność w systemie GPS. Standardowa dokładność systemu nawigacji satelitarnej GPS wynosi około 2m. Dodatkowo, dla użytkowników cywilnych wprowadzono zaniżenie dokładności ustalania pozycji do około 200m. Okazuje się, że nawet najwyższa dokładność jest dla niektórych zastosowań (np. geodezja) za mała. Dlatego rozpoczęto poszukiwania sposobu jej zwiększenia. Wykorzystuje się naziemne stacje referencyjne, które ustalają różnicę jaką należy każdorazowo uwzględnić, by uzyskać maksymalną dokładność, kiedy ustalamy nasze położenia. System nosi nazwę WADGPS (Wide Area Differential GPS), i pozwala osiągnąć średnią dokładność położenia 10cm i średnią dokładność określenia wysokości 20cm. Więcej na ten temat w artykule tutaj.

Przebój cenowy firmy Samsung. Firma Samsung wprowadziła na rynek konwerter quad w cenie zdecydowanie niższej niż dotychczasowa (kod A9816, cena 280,00 zł brutto). Taki konwerter jest bezkonkurencyjny wobec zestawu multiswitch i konwerter quatro, o ile nie zależy na rozprowadzeniu sygnału naziemnej i zamierzamy podłączyć tylko 4 tunery satelitarne. Zaletą tego rozwiązania jest prostota instalacji, taka jak przy instalacji jednego tunera z konwerterem pojedynczym.


Nowy konwerter Samsunga

Konwertery.

 

4 niezależne anteny

quad

Multiswitch+quatro

uchwyt

4x16,07 (E8731)

16,07 (E8731)

16,07 (E8731)

antena

4x89,00 (A9601)

149,45 (A9600)

149,45 (A9600)

konwerter

4x39,97 (A9826)

280,00 (A9816)

153,72 (A9815)

multiswich

-

-

244,28 (R70554)

zasilacz

-

-

20,70 (D0605)

gniazdko

4x10,76 (R62186)

4x10,76 (R62186)

4x29,10 (R62195)

suma

623,2 zł

488,56 zł

700,62 zł

uwagi

kłopotliwe, zajmuje dużo miejsca na dachu

wygodne, ale sygnał telewizji naziemnej trzeba prowadzić osobnym kablem, można podłączyć maksymalnie 4 tunery

wariant najbardziej uniwersalny, jeden kabel udostępnia telewizję satelitarną i naziemną, w razie potrzeby można rozbudować instalację o dalsze gniazda

 Porównanie cen instalacji zbudowanych z wykorzystaniem konwertera quad i multiswitcha

Wzmacniacze szerokopasmowe a kanałowe. Wybór nie jest łatwy. Pierwszym kryterium jest ilość gniazd. Nieco generalizując, jeśli ilość gniazd przekracza 50, to zalecane jest zastosowanie wzmacniaczy kanałowych. Poniżej 10 gniazd na pewno wystarczy wzmacniacz szerokopasmowy. Problem pojawia się kiedy mamy 10-50 gniazd. Kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie, by na gniazdach abonenckich nie występowały poziomy niższe niż 60 dBuV i wyższe niż 80 dBuV. Przy wyborze, należy rozważyć warunki odbioru, a przede wszystkim różnice poziomów sygnałów na wejściu wzmacniacza antenowego. Instalacja antenowa różnie wzmacnia różne częstotliwości, dlatego wejściowa różnica poziomów ulega dodatkowemu zwiększeniu -  musimy sprawadzić, czy po przejściu przez instalację antenową, poziomy na gniazdach abonenckich mieszczą się w granicach założonych zaleceniami.
Wzmacniacze kanałowe
Projektowanie zbiorczych instalacji antenowych.

Transmisja po skrętce - bez problemu. Zestaw (kod M1671, cena 475,80 zł brutto) do transmisji sygnału wizji po skrętce składający się z odbiornika VT-1Rx oraz nadajnika ITP-1TX. ITP-1Tx służy do przesyłania sygnału z kamer o wyjściu koncentrycznym 75 omów/1 Vpp za pomocą skrętki na większe odległości. Może być stosowany także w przypadku, kiedy w budynku wykonano okablowanie strukturalne skrętką kategorii 5, natomiast brak jest okablowania wykonanego kablem koncentrycznym na potrzeby telewizji przemysłowej. VT-1Rx – odbiornik konwertera sygnału wizji posiada regulację wzmocnienia (oznaczona DC GAIN) oraz korekcję charakterystyki tłumienia kabla (oznaczona HF GAIN). Długość kabla wynosi przy użyciu 1500m dla skrętki kategorii 5e albo 800m jeśli wykorzystamy kabl SYKFY. Szczegółowy opis tutaj.


zdjęcie zestawu do transmisji po skrętce

System nagłośnieniowy dla sklepów. System składa się ze wzmacniacza akustycznego SA-945ART ( kod M0045, cena 1061,40 zł brutto) oraz głośników sufitowych CSL-410 o mocy 10W, maksymalnie 20 W (kod M0410, cena 78,08 zł brutto). Wzmacniacz akustyczny monofoniczny (moc 45WRMS, moc maksymalna 60 W) SA-945ART wyposażony jest w tuner radiowy z syntezą PLL pracujący w zakresie fal UKF oraz średnich. Dodatkowo posiada on magnetofon oraz szereg wejść pozwalających na podłączenie szeregu innych urządzeń, np. mikrofonu, odtwarzacza CD-ROM. Poza zasilaniem sieciowym, wzmacniacz posiada możliwość automatycznego przełączania na zasilanie akumulatorowe 24 V DC. Głośniki mogą być montowane w suficie podwieszanym. Wyboru impedancji wyjściowej dokonujemy poprzez wybór odpowiednich odczepów na transformatorze wejściowym.

Hicap 50 w Łodzi. Systemy cyfrowego zapisu oparte na kartach komputerowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak dla wielu instalatorów, przyzwyczajonych do wykorzystania z magnetowidu, wykonanie pierwszej instalacji przy ich użyciu stanowi sporą barierę. W tym tygodniu  w oddziale Dipol Łódź zapraszamy do obejrzenia funkcjonującego systemu archiwizacji opartego na karcie Hicap 50, zapoznania się z jego możliwościami i instalacją. 
Łódź ul Brzeźna 3 (przecznica Piotrkowskiej) tel (42) 637 07 59
Karta Hicap 50 więcej>> 
Nowości lipca w Interaktywnym Katalogu Nowości.

Cennik w nowej formule - przez okres wakacyjny pracowaliśmy nad wykonaniem wersji naszego cennika wygodniejszej dla użytkowników - efekty tutaj.

Wykaz programów satelitarnych nadawanych w języku polskim tutaj.

Oddział Warszawa - w dniach 19-24.08 z powodu przerwy urlopowej firma będzie zamknięta. W pilnych sprawach prosimy o kontakt :(12) 644 29 13.

 

08.07.02

Konkurs wakacyjny Dipola - "Ciekawie o antenach". W czasie wakacji będziecie Państwo mieli więcej możliwości obserwowania i sfotografowania ciekawych anten i konstrukcji Zapraszamy do udziału w naszym konkursie fotograficznym, oprócz możliwości wygrania nagrody będzie to okazja wspólnego przygotowania wakacyjnego reportażu. Więcej>> 
Nasze reportaże
 
Galeria

Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Więcej w pliku Worda>>

Nagroda dla pana Romana Kluski. Naszą nieregularną, subiektywną nagrodę, przyznajemy panu Romanowi Klusce - twórcy i byłemu prezesowi Optimusa, za przechytrzenie w 1998 r. urzędników i wyposażenie szkół w polskie komputery. 
Niestety nieoczekiwanie historia ma dalszy ciąg, Prokuratura Apelacyjna w Krakowie postawiła p. Romanowi Klusce, zarzut narażenia skarbu państwa na straty 8,4 mln zł. Miały one powstać podczas realizowania kontraktu z Ministerstwem Edukacji Narodowej na dostawę komputerów do szkół. Śledztwo w sprawie p. R. Kluski trwało kilka lat, akta sprawy liczą 300 tomów, przesłuchano ponad 1500 świadków w kraju i zagranicą.
Media zrobiły sensacje z samego aresztowania, natomiast znacznie ciekawsza i pouczająca dla obywateli może być analiza zarzutów.
Istota przestępstwa miała polegać na fikcyjności eksportu, a właściwie na tym, że wymienione komputery były za mało "zagraniczne". Po latach śledztwa okazało się, że komputery, które miały być eksportowane do Słowacji i Czech jako części do składania, były w rzeczywistości urządzeniami kompletnymi, a na dodatek po krótkim pobycie za granicą, były ponownie importowane do Polski. W tym miejscu pojawił się problem przestępstwa, którego można było uniknąć dając pracę słowackim, zamiast polskim, robotnikom i magazynując towar trochę dłużej za granicą. Dalsze postępowanie, czyli import i sprzedaż komputerów szkołom, bez podatku VAT, była prowadzona najprawdopodobniej zgodnie z prawem, a przynajmniej nie dopatrzono się w niej łapówkarstwa.
Tam gdzie kończy się śledztwo zaczynają się ciekawe pytania.
Dlaczego pan Roman Kluska – człek rozsądny zamiast sprzedać komputery szkołom w prosty sposób, narażał się na dodatkowe koszty i formalności? Otóż sprzedaż komputerów bez podatku VAT była warunkiem postawionym przez MEN. Tego podatku mogły nie zawierać jedynie komputery importowane
Dlaczego MEN ogłosił przetarg na warunkach dyskryminujących polskie komputery i firmy? - Nie wiadomo. Kto podpisał się pod rozporządzeniami zwalniającymi z VAT importowane komputery i ile podatku nie zapłacono pogarszając w ten sposób konkurencyjność polskich firm w zakresie nowych technologii? - Nie wiadomo.

2,4 GHz - nadawali i już nie nadają. Jedna ze śląskich firm musiała zawiesić udostępnienie klientom Internetu, wykorzystujące sieci bezprzewodowe. Mimo zapowiedzi liberalizacji przepisów związanych z pasmem 2,4 GHz nadal brak konkretów w postaci nowych przepisów,. Więcej w Gazecie Wyborczej>>.

Niekodowane programy satelitarne - idealne do sieci hotelowych i zbiorczych. Oferta ciekawych niekodowanych programów satelitarnych, zwłaszcza w języku angielskim, jest dość skromna. Mimo to, przeglądając dostępne niekodowane programy obcojęzyczne znaleźliśmy kilkanaście, które są ciekawe dla większości widzów. Ze względu na popularność skoncentrowaliśmy się na satelitach Astra i HotBird, preferując programy informacyjne i muzyczne. Z tych programów można zbudować stosunkowo małym kosztem, sensowną ofertę programową dla instalacji w hotelu czy klasycznej instalacji zbiorczej.

Astra

Nazwa

Częstotliwości [GHz]

Polaryzacja

SR/FEC

Języki

CNN International

11,097

12,168

V

V

22000-5/6

27500-3/4

angielski

Sky News

12,552

V

22000-5/6

-||-

Blooomberg

12,552

V

22000-5/6

niemiecki

Euronews

11,954

V

27500-3/4

-||-

Eurosport

11,954

V

27500-3/4

-||-

VIVA Plus

12,552

V

22000-5/6

-||-

VIVA

11,670

V

22000-5/6

-||-

MTV

12,669

V

22000-5/6

-||-

Arte

11,836

H

27500-3/4

-||-/francuski

ZDF

11,954

V

27500-3/4

-||-

France 5

12,207

V

27500-3/4

francuski

DW-TV

10,788

V

22000-5/6

niemiecki

CNBC

11,954

V

27500-3/4

angielski

RTP International

10,788

V

22000-5/6

portugalski

Fox News

11,914

H

27500-3/4

angielski

HotBird

ONYX

12,692

H

27500-3/4

niemiecki

Euronews

12,597

V

27500-3/4

angielski/multi

DW-TV

11,196

V

9100-1/2

niemiecki

Bloomberg

11,642

H

27500-3/4

angielski

NBC

11,054

H

27500-3/4

niemiecki

RAI

11,766

V

27500-2/3

włoski

Game network

12,673

H

27500-3/4

angielski

Wykazy programów satelitarnych. Satcodx | Lyngsat

Separacja galwaniczna w sieciach zbiorczych i kablowych - cd. Praktycznie, izolatory można stosować na wyjściu każdego wzmacniacza budynkowego. Innym zastosowaniem izolatorów jest odseparowanie masy komputera wyposażonego w kartę tunera telewizyjnego od masy instalacji zbiorczej czy kablowej. Pozwala to na uniknięcie wpływu mas np. niepożądanego zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego. Opis i zdjęcie izolatora można znaleźć tutaj 

 
przykład zastosowania izolatorów galwanicznych

Wzmacniacze kanałowe - wyjścia i wejścia. Do czego służą dwa wejścia i dwa wyjścia we wzmacniaczach kanałowych i jak je zakańczać? Złącza wejściowe są równoprawne, przy czym służą one do podłączenia kilku wzmacniaczy kanałowych do jednego źródła np. anteny. Także złącza wyjściowe są identyczne i służą do połączenia, zsumowania sygnałów ze wszystkich wzmacniaczy kanałowych. Poza tym z wyjść skrajnych wzmacniaczy można zasilić piony abonenckie, lub dwie linie magistralne. W przypadku podłączenia do jednego wzmacniacza jednej anteny należy ją zakończyć fabryczną zaślepką, dostarczaną wraz ze wzmacniaczem. Więcej (schemat)>> 
Wzmacniacze serii ZG – standard w instalacjach antenowych.
Wzmacniacze kanałowe - teoria i zastosowanie

Prodig-1 - szybkie i dokładne ustawianie anten satelitarnych. Miernik Prodig 1 (R10745, cena 2999 zł brutto) pozwala na łatwe, szybkie i precyzyjne ustawienie anteny satelitarnej. Zaletą jest bardzo prosta obsługa i niska cena. Wystarczy wybrać satelitę, ustawić antenę, w przypadku pojawienia się informacji "LOCKED" antena jest ustawiona z bardzo dużą precyzją. Prodig-1 wyświetla tylko niezbędne informacje, lecz w rzeczywistości mierzy: poziom, SNR (a poprzez niego BER) oraz identyfikuje nadawcę programu. Dodatkowym ułatwieniem są komunikaty w języku polskim. Miernik w polskiej wersji zawiera predefiniowane ustawienia min. dla pakietu Cyfra+, pakietu Discovery (satelita Syriusz), pakietu Polsat, pakietu WizjaTV. Miernik pozwala wykryć i potwierdzić satelitę oraz umożliwia optymalne ustawienie anteny. Obecnie, w ramach promocji, do miernika dołączany jest kabel połączeniowy do komputerem oraz program służący do zmiany ustawień miernika. Więcej>>

Wodoszczelna kamera czarno-biała z reflektorem podczerwieni. Kamera YK-3B41 (kod M1058, cena 390,40 brutto) jest czarno-białą kamerą wodoszczelną, umieszczoną w obudowie IP67. W porównaniu do innych kamer wodoszczelnych charakteryzuje się bardzo niską ceną przy dobrych parametrach przetwornika. Kamera może pracować w całkowitych ciemnościach dzięki wbudowanemu diodowemu (12 sztuk diod IRED) reflektorowi podczerwieni o zasięgu do 10m i szerokości wiązki 70 stopni. Kamera posiada czujnik zmierzchowy, załączający reflektor dopiero po zapadnięciu zmroku. Obudowa wykonana jest ze stopu aluminium, uchwyt pozwala na montaż do ścian bocznych i sufitu. Najważniejsze parametry to obiektyw o ogniskowej 3,6mm, czułość 0,1 lux, liczba linii 420 oraz temperatura pracy od -10 do + 50 stopni C.

Nowość - zasilacz do kamer montowany w obudowie. Zasilacz przeznaczony jest do montażu w obudowach TH-847 (M5404, M5405, M5415) oraz obudowach TH-601/200 (M5420, M5422). Jest to zasilacz stabilizowany ZS12V/400mA (kod M1815, ceny 32,94 brutto), zaprojektowany tak, by zajmował jak najmniejszą powierzchnię i umożliwiał montaż w podstawowych obudowach zewnętrznych. Dzięki temu mamy do dyspozycji bardzo dużo wolnej przestrzeni wewnątrz obudowy, do której możemy zamontować kamerę, nawet z obiektywem o dużych wymiarach.


Widok zasilacza

Niedroga kamera kopułowa wraz z obrotnicą. Kamera YA-5704B (kod M1301, cena 925,98 brutto) produkowana jest w czarnej obudowie typu kopułowego i jest wyposażona w prostą obrotnicę. Obrotnica pozwala na obrót kamerą w pionie i poziomie. Kamera posiada obiektyw o stałej ogniskowej 3,6 mm. W ofercie jest również wersja urządzenia z kamerą kolorową (kod M1302). Kamera charakteryzuje się rozdzielczością 420 linii i czułością 470 luksów oraz niewielkimi wymiarami i masą. Do sterowania wymagany jest sterownik PE3801 (kod M1303, cena 470,92 brutto) obsługujący jedną kamerę lub PE3804 (kod M1304) pozwalający na sterowanie do 4 kamer.

Życzymy miłych wakacji, następny Informator ukaże się 19 sierpnia. Po przerwie wakacyjnej zapraszamy na:

  • Podsumowanie sytuacji w branży antenowej.
  • Wyniki ankiety dotyczącej platform cyfrowych.

Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj