Anteny w Hiszpanii

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
Anteny w Hiszpanii. Hiszpania jest wyjątkowo ciekawym krajem dla zainteresowanych konstrukcjami antenowymi. Duży, pokryty górami kraj, wymaga sprawnych systemów nadawczych i odbiorczych. Typowy widok, to różnorodne i ciekawe konstrukcje anten hiszpańskich producentów - należących do światowej czołowki - zawieszone na wysokich masztach (często 2-3 razy wyższych niż sam budynek). W związku z cieplejszym klimatem większość budynków nie posiada solidnych kominów grzewczych, wyposażona jest jedynie w słabe konstrukcyjnie kominy wentylacyjne, stąd dodatkowe utrudnienia dla instalatorów. Dla rozwiązania tego problemu wykonuje się betonowe nadlewki służące do mocowania podstaw masztów kratownicowych.
Skomplikowane instalacje budowane są również w centrach wielkich miast tak jak ta w Madrycie na placu Puerta del Sol – uznawanym za centralny punkt w Hiszpanii.
Mieszkańcy apartamentów zasłoniętych przez pałac królewski w Madrycie musieli postawić maszty 2-3 razy wyższe niż same budynki – jest to dość częsty widok w Hiszpanii.
Po lewej najpopularniejsza antena na hiszpańskich dachach, a na kolejnym zdjęciu jej “silniejsza” wersja.
Na hiszpańskich dachach jest wiele różnorodnych i ciekawych anten
Z braku kominów, jedni jak baca ze starego dowcipu “wiążą buta dżdżownicą” instalując antenę na przyłączu elektrycznym, inni wykonują na dachu betonowe wylewki.
Z dużą swobodą podchodzi się do rozprowadzania wszelkich kabli, z reguły tak jak tutaj kładzie się je po prostu na elewacji, nawet zabytkowej. Ma to jednak tę zaletę, że przy kolejnym remoncie nie niszczy się oryginalnej substancji. Poza tym warunki klimatyczne nie niszczą takich prowizorycznych okablowań.
Nie każdy instalator w Polsce, spotka na dachu basen, taki jak ten w Kordobie.
W gorącej Andaluzji, niedaleko Granady znajduje się "Wioska Troglodytów". Zamiast budować tradycyjne domy, mieszkańcy wioski drążą jaskinie w miękkiej skale. Powstają stosunkowo chłodne mieszkania, niewymagające klimatyzacji. Gdyby się dobrze przyjrzeć, obok komina wentylacyjnego, widać antenę telewizyjną – jeden z koniecznych elementów życia współczesnego "troglodyty".
Wysokie budynki są w cenie - można umieścić na nich wiele anten, jednak trudno będzie chyba coś dołożyć na tym budynku w Sewilli.
Wielu wspaniałych architektów projektowało dla Barcelony. Trudno prześcignąć w fantazji twórcę kościoła Sagrada Familia – Gaudiego. Jednak Santiago Calatrava - projektant Montjuic Communications Tower, stalowej wieży telekomunikacyjnej o wysokości 136 m, zbudowanej dla Telefoniki, równie wysoko podniósł poprzeczkę dla współczesnych architektów.
Torre de Collserola w Barcelonie – wieża telewizyjna o wysokości 288 m to kolejny obiekt projektowany przez światowej sławy specjalistę od wysokich konstrukcji - sir Normana Fostera.
Hiszpania, obok Polski, jest krajem o największej liczbie bocianów i o podobnym dla nich szacunku. W Toledo wstrzymano budowę, gdy bociany zbudowały swoje gniazdo na dźwigu ją obsługujacym. Czy te "nowoczesne" bociany, które zbudowały swoje gniazda na potężnej antenie w okolicach Madrytu - są zwiastunami nowego pokolenia "wirtualnych dzieci"?.
Jak fotograf nie trzyma "poziomu" - to antena ma prawo nie trzymać pionu.;-) . Antena telekomunikacyjna na nowoczesnym biurowcu w Barcelonie.
Zobacz reportaż Monitoring w Hiszpanii, oto jego fragment:
Rezydencja arabskich władców Granady powstała w XIV wieku. Arabscy władcy pragnęli tu stworzyć raj na ziemi. Dziś bezpieczeństwa jednego z najsławniejszych zabytków Europy strzegą kamery Philipsa.