ULTISYSTEM - mocne uderzenie - DIPOL na targach ALARM Kielce 5-6.11.2008

ULTISYSTEM wyróżniony. Oprogramowanie ULTISYSTEM - pozwalające na współpracę lokalnych systemów monitoringu z monitoringiem miejskim uzyskało wyróżnienie podczas odbywającej się w Kielcach w dniach 5-6.11.2008 konferencji i wystawy "Monitoring Wizyjny Miast".
Oprogramowanie ULTISYSTEM
Poniżej migawki z targów i z wręczania nagrody.
ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej systemem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim, przy wykorzystaniu jednego oprogramowania zarządzającego.

Przedstawiona została też szeroka gama kamer megapikselowych, stanowiących podstawę najnowszych rozwiązań w CCTV, które współpracują z ULTISYSTEMEM oraz dwa wykłady: "Najnowsze trendy w monitoringu obiektów sportowych" i "Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim".
ULTISYSTEM
ULTISYSTEM - unikalne rozwiązanie dla monitoringu miejskiego
ULTISYSTEM - zastosowanie. Zastosowanie ULTISYSTEMU w monitoringu miejskim pozwala na podłączanie do miejskiego Centrum Monitoringu:
 • obiektów sportowych i sal koncertowych
 • szkół
 • banków
ULTISYSTEM doskonale sprawdza się zarówno w małych instalacjach, jak i w rozległych i zaawansowanych systemach CCTV. System pozwala na redukcję kosztów instalacji oraz zarządzanie z jednego profesjonalnego Centrum Monitoringu. Umożliwia prostą konfigurację kryzysową Centrum Monitoringu, co jest szczególnie ważne przy zabezpieczaniu imprez masowych.
Co to jest ULTISYSTEM? To przede wszystkim oprogramowanie o niespotykanej do tej pory uniwersalności, pozwalające budować instalacje z wykorzystaniem kamer i urządzeń zarówno IP, jak i analogowych. Obsługuje wszystkie standardowe systemy kompresji: MJPEG, MPEG-4, H.264.
Współpracuje z kamerami standardowymi i kamerami wysokiej rozdzielczości. Obsługuje produkty większości renomowanych producentów CCTV.
Pozwala, w zależności od potrzeb klienta i warunków monitoringu, budować elastyczne systemy, znacząco obniżając koszty i zwiększając efektywność.
Ze względu na kompleksowość oferty, obejmującej również sprzęt pracujący w najnowszym systemie kompresji H.264, wraz z kamerami megapikselowymi rozwiązanie nie ma obecnie odpowiednika w skali światowej.
Charakterystyka sprzętu współpracującego w ramach ULTISYSTEMU. Oprogramowanie pozwala na współpracę w jednej instalacji:
 • kamer analogowych
 • rejestratorów cyfrowych ULTIMAX
 • kamer IP (MJPEG, MPEG-4, H.264)
 • kamer megapikselowych (MJPEG, MPEG-4, H.264)
Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z rejestratorami ULTIMAX. Rodzina rejestratorów ULTIMAX to grupa najnowszych rejestratorów cyfrowych nagrodzonych Złotym Medalem na targach Intertelecom 2008.
Rejestrator ULTIMAX należy do grupy rejestratorów 3Generacji. Jest zbudowany w oparciu o najnowsze procesory firmy Texas Instruments, z wykorzystaniem pionierskiego programu technologicznego DaVinci, dzięki czemu pozwala na zapis obrazu, spełniający kryteria rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych. Jednocześnie zastosowana kompresja H.264 pozwala, w przeciwieństwie do większości popularnych rejestratorów, na efektywną pracę urządzenia w sieci.
Problemem był również brak odpowiedniego oprogramowania monitoringu miejskiego współpracującego z rejestratorami cyfrowymi. Oba problemy rozwiązuje program ULTISYSTEM.
Oprogramowanie ULTISYSTEM umożliwia:
 • podgląd obrazu z kamer analogowych podłączonych do rejestratora w monitoringu miejskim
 • podwójny zapis obrazu z kamer dla zabezpieczenia danych przed utratą
 • sterowanie lokalnymi kamerami obrotowymi z Centrum Monitoringu Miejskiego IP
ULTISYSTEM pozwala na wyświetlanie w Internecie obrazów z kamer w celach marketingowych.
Nie mniej ważna jest współpraca z kamerami megapikselowymi, albowiem zapowiada się:
Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim
Podczas targów ALARM odbyła się także konferencja "Bezpieczne Miasto". Firma DIPOL zaprezentowała wykład pt.: "Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim", prowadził Maciej Włodarczyk.
Wykład M. Włodarczyka
Ograniczeniem telewizji analogowej (PAL, NTSC) jest rozdzielczość, która wynosi 720 x 576. Takich ograniczeń nie ma w systemach monitoringu IP wyposażonych w kamery megapikselowe, które pozwalają powiększać obraz kilkunastokrotnie bez utraty możliwości rozróżnienia szczegółów.
Wielu ekspertów zapowiada, że w niedługim czasie kamery megapikselowe wyprą kamery obrotowe z monitoringu miejskiego.

Obraz z kamery K1431 - 5 Mpix z zastosowanym obiektywem panoramicznym Tokina, 185 stopni zastępuje pod względem możliwości rozpoznania szczegółów 12 kamer analogowych
Zwiastunem megapikselowego przewrotu jest kamera megapikselowa ACTi ACM-1231 K1511 oraz kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM K1440, które oprócz nowoczesności i bardzo dobrych parametrów charakteryzują się wyjątkowo przystępną ceną.
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-2CD852F
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM
K1440
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Zewnętrzna kamera megapikselowa IP ACTi ACM-1231
K1511
Kamery megapikselowe z obiektywami panoramicznymi to przyszłość w monitoringu miejskim. Dlatego firma DIPOL zdecydowała się wprowadzić do oferty profesjonalne obiektywy Tokina.
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8 - WYPRZEDAŻ
Obiektyw megapikselowy
M2235
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4 - WYPRZEDAŻ
Obiektyw megapikselowy
M2236
Megapikselowy przewrót w monitoringu sportowym
Problemem w zabezpieczaniu imprez sportowych jest konieczność spełniania wymagań Ustawy "O bezpieczeństwie imprez masowych" i rozporządzenia „W sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych”.
Wymagania związane z zapisem spełniają rejestratory 3Generacji ULTIMAX, wyposażone w najbardziej wydajny rodzaj kompresji H.264. Ten typ kompresji charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem jakości obrazu w stosunku do ilości pamięci zajmowanej przez tak skompresowane dane. Zastosowanie ULTISYSTEMU w monitoringu sportowym pozwala na zainstalowanie dodatkowych kamer megapikselowych, które mogłyby śledzić duży obszar.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Rejestrator ULTIMAX-716 zdobył Złoty Medal
na Targach Intertelecom 2008
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
Rejestrator cyfrowy 16- kanałowyM77160
Studium projektowe monitoringu miejskiego
Niezależnie od zastosowanego sprzętu, monitoring miejski wymaga specjalnego opracowania. Rozmieszczenie kamer oraz właściwy dobór sprzętu wymagają namysłu i solidnego przygotowania. W tym celu sporządza się studium monitoringu, czyli: koncepcję techniczno – organizacyjna wraz z analizą dostępnych technologii.
Koszt wykonania monitoringu miejskiego na 10-15 kamer obrotowych, w najtańszej formule – w oparciu o transmisję bezprzewodową w paśmie 5 GHz, szacowany jest na ok. 300 000 zł. Odstępstwa wynikają z jakości użytego sprzętu, trudności w budowie masztów itp.
Eksploatacja takiego systemu wymaga zatrudnienia przynajmniej 2 osób na jednej zmianie, jeśli Centrum ma pracować 24h/ dobę potrzebne jest zatrudnienie min. 6 osób. Same roczne koszty przy pensji brutto 3000 zł wynoszą 216 000 zł, co wraz z wydatkami eksploatacyjnymi daje sumę porównywalną z nakładami na roczną eksploatację monitoringu.
Monitoring Myślenic
Centrum Monitoringu
Monitoring Myślenic
Kamery ACTi
w monitoringu miejskim
Sprzęt niskiej jakości i awaryjny nie pozwala na użycie zapisanych obrazów jako materiałów dowodowych. Rozwój technologii w tej dziedzinie jest tak szybki, że czas od zaprojektowania instalacji do jej wykonania dyskwalifikuje sprzęt. Dlatego w założeniach projektowych warto przyjmować najnowsze rozwiązania. Dotyczy to kamer, systemu rejestracji, transmisji, zasilania oraz oprogramowania.
Firma DIPOL, jako przedstawiciel kilku czołowych producentów sprzętu CCTV, dysponując materiałem ze szkoleń i analizą praktycznych wdrożeń, przygotowuje Studium Monitoringu. Dokument ten jest przeznaczony dla inwestorów – pozwala na przygotowanie SIWZ dla firm projektowych. Zawiera analizę konkretnych przypadków sugestie rozwiązań organizacyjnych, sprzętowych i transmisyjnych.
Kable i złącza odporne na czas i zakłócenia
Przewody CAMSET o znakomitych parametrach i wykonaniu zapewniają wzorcową, niezmienną w czasie transmisję sygnału wideo w instalacjach CCTV.
Niezawodne kable do CCTV
Kable gwarantują wysoką jakość transmisji, a 92% oplot z drutów miedzianych zapewnia wysoką odporność na zakłócenia. 6-letnia gwarancja producenta umożliwia komfortową eksploatację okablowania. Kable posiadają homologację na zasilanie napięciem 230 V.
Szczególną uwagę warto zwrócić na kabel CAMSET 100 o przedłużonym dwukrotnie zasięgu zasilania kamer. Większość kamer przestaje działać przy napięciu w okolicach 10,5 V. Natomiast poniżej 11 V kamery gubią kolor. Maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA dla klasycznego przewodu 2x 0,5 mm² to ok. 60 m, natomiast dla przewodu CAMSET 100 2x 1,0 mm² to ok. 120 m.
Przewód YAP 75-0.59/3.7+2x1.0<BR> 90% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V [100m]
Kabel CAMSET 100 M6100
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC. Złącza BNC stwarzają wiele problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Ze względu na pracę na zewnątrz złącza są narażone na korozję, która pogarsza jakość monitoringu. Również zmiany temperatury powodują rozszczelnianie się złączy i penetrację przez wodę. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak monitoring banku, czy monitoring miejski.
Słabe złącza wymagają również dużych nakładów pracy w trakcie budowy instalacji.
Złacze BNC E8293 jest przełomem w CCTV. Charakterystyka tego złącza została specjalnie dobrana do przewodów z rodziny CAMSET. Produkowane jest na zlecenie firmy DIPOL przez amerykańską firmę PCT.

Cechy wyróżniające złącza:
 • szerokie pasmo pracy do 2 GHz (!)
 • możliwość wielokrotnego odłączania kabla bez utraty jakości połączenia (zalecane nawet do urządzeń pomiarowych)
 • wodoszczelność połączenia złącza z kablem
 • odporność na korozję - wykonanie w całości z metali kolorowych i najwyższej jakości dielektryka
 • bardzo małe tłumienie w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV <0.1 dB)
 • znakomite dopasowanie do linii transmisyjnej w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV VSWR <1.03)
 • bardzo prosty i szybki montaż - sposób zaciskania: kompresja wzdłużna
 • poprawnie zaciśnięte złącze jest bardzo trudno zerwać z przewodu
 • wymiarowo dopasowane do rodziny przewodów CAMSET i przewodów RG-59 o rdzeniu od 0,55-0,80 mm
 • dedykowana zaciskarka E80075, umożliwiająca także montaż kompresyjnych złączy typu F
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT-BNC-59 na przewód CAMSET
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC E8293 spełnia wszystkie zalecenia stowarzyszenia SCTE (The Society of Cable Telecommunications Engineers) dla tego typu złącz
Instrukcja poprawnego przygotowania przewodu CAMSET i zaciśnięcia złącza kompresyjnego BNC
Przygotowany przewód z nałożonym złączem umieścić w gnieździe zaciskarki.
Należy zwrócić uwagę, aby w tym momencie złącze było nasunięte do oporu na przewód.
Inne artykuły o ULTISYSTEM-ie w Bibliotece: