Przewodnik po kablach światłowodowych

W niniejszym artykule zebrane zostały podstawowe informacje na temat znajdujących się w ofercie firmy Dipol kabli światłowodowych. Krótki przewodnik ma zadanie pomóc w optymalnym doborze kabla do potrzeb klienta i wymogów danej instalacji.

Czytaj więcej

FTTH - metody okablowania budynków

Światłowodowe sieci FTTH stanowią istotny element nowoczesnej instalacji teletechnicznej w budynkach zamieszkania zbiorowego. Ich rosnąca w bardzo szybkim tempie popularność to zasługa zarówno obowiązujących przepisów, jak również rosnącej świadomości inwestorów. Zapewnienie dostępu do odpowiedniej jakości usług multimedialnych oraz Internetu staje się dziś sprawą priorytetową. Na korzyść popularyzacji światłowodów działa również sama technologia. Providerzy internetowi coraz chętniej sięgają po rozwiązania bazujące na dostarczaniu usług przy pomocy tzw. pasywnych sieci optycznych (xPON).

Czytaj więcej

ABC pracy ze światłowodami dla początkujących.

Dla wielu instalatorów przejście z technologii miedzianej na szkło oznacza wyposażenie warsztatu w nowe, nie używane dotąd narzędzia. Wraz z nowym sprzętem instalatorzy muszą podnieść swoje umiejętności manualne, ponieważ praca na światłowodach niewątpliwie wymaga innego, bardziej starannego podejścia.

Czytaj więcej

Normy i standardy światłowodów

Wraz z ogromną popularyzacją łączy światłowodowych w ostatnich kilku latach, coraz powszechniejsze stały się nowoczesne włókna jednomodowe. Jednak zarówno wśród włókien jednomodowych jak i wielomodowych istnieje gama standardów, która odróżnia je od siebie

Czytaj więcej

Światłowód jednomodowy i wielomodowy - wprowadzenie

Jednym z podstawowych kryterium podziału urządzeń światłowodowych jest rodzaj światłowodu z którym współpracują. Podział uzależniony jest od rodzaju transmisji światła w rdzeniu światłowodu i dzieli światłowody na jednomodowe i wielomodowe. Transmisja w włóknie światłowodowym opiera się na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia. Rdzeń jest ośrodkiem w którym biegnie światło i najczęściej wykonany jest z domieszkowanego szkła (np. GeO2 + SiO2), natomiast płaszcz światłowodu wykonany jest z czystego szkła (SiO2). Takie dobranie materiału podyktowane jest współczynnikami załamania ośrodków. Aby wystąpiło całkowite wewnętrzne odbicie światła, współczynnik załamania płaszcza (czystego szkła) musi być niższy od współczynnika załamania rdzenia światłowodu (domieszkowanego szkła). Bufor otaczający płaszcz to warstwa ochronna wykonana najczęściej z materiału termoplastycznego oraz specjalnych żelów mających na celu chronienie włókna przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czytaj więcej

Bilans mocy linii światłowodowej

Najważniejszym zadaniem podczas projektowania linii światłowodowej jest określenie maksymalnego zasięgu transmisji toru optycznego, czyli przeprowadzenie bilansu mocy linii światłowodowej. Bilans mocy to zestawienie wartości mocy na wejściu toru optycznego, strat i wzmocnień sygnału w linii światłowodowej. Dzięki temu możliwe będzie optymalne dobranie parametrów urządzeń nadawczych i odbiorczych w celu zapewnienia poprawnej transmisji sygnału

Czytaj więcej