Targi ANGA - Kolonia, 26.05. - 28.05.2009

W dniach 26 - 28 maja 2009 r. odbyły się w Kolonii, w Niemczech targi kabli i urządzeń do odbioru sygnału telewizyjnego ANGA Cable 2009. Na 22 tys. metrów kwadratowych rozłożyło swoje stoiska 380 wystawców, czyli o 11 więcej niż rok temu. Zwiedzający mieli wrażenie obfitości i rozmachu oraz profesjonalnego przygotowania wystawców do targów. W ciągu 3 dni wystawę zwiedziło 13600 osób, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do zeszłego roku. Odbyło się 18 wykładów i paneli dyskusyjnych które poprowadziło 92 prezenterów, uczestniczyło w nich 1400 specjalistów.

Rozmowy na stoiskach i przesłania płynące z wykładów napawają optymizmem co do dalszego rozwoju technik odbioru i dystrybucji sygnałów telewizyjnych. Niestety, w obliczu zmniejszających się wpływów do budżetów, władze państwowe nie są skore do wydawania milionów euro na digitalizację nadawania naziemnego sygnałów. W Niemczech nawet nie wyznaczono terminu wyłączenia naziemnych nadajników analogowych. Przy obecnym tempie ten proces zakończyłby się w 2017 roku. W Hiszpanii planowano pokrycie całego kraju sygnałem DVB-T do kwietnia 2010 roku, lecz już dziś wiadomo, że te zamierzenia są nierealne. Na targach ANGA Cable 2009 producenci sprzętu zademonstrowali swoje przygotowanie do odbioru sygnałów zarówno w standardzie DVB-T, jak i DVB-T2. Najbliższy sprawdzian dla tej branży to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver w Kanadzie.

Już dziś organizatorzy zapraszają na przyszłoroczne targi, które odbędą się nieco wcześniej, bo już 4 - 6 maja.
Ilość wystawców i zwiedzających targi ANGA Cable
Firma TERRA przedstawiła kompletną ofertę stacji czołowych, multiswichy, urządzeń optycznych. W połowie tego roku wprowadza nową linie wzmacniaczy abonenckich „CABRIO”. Są zbudowane na nowych komponentach, posiadają nowe wzornictwo. Uwagę zwracają oznaczenia na multiswitchach poszczególnych torów transmisyjnych w różnych kolorach. Ma to w zasadniczy sposób obniżyć ilość pomyłek przy montażu.
Firma TERRA dobrze czuje się w świecie techniki światłowodowej i proponuje coraz to nowe rozwiązania.
Alcad pokazał panele wzmacniaczy kanałowych dostosowane do odbioru i wzmocnienia kanałów DVB-T
i DVB-T2, programowalne, a nie jak wcześniej, strojone przez producenta.
Ferguson rozwija linię tunerów dla najbardziej wymagających klientów.
Przedstawił tuner ARIVA mogący nagrywać na 2.5” cichym dysku jednocześnie dwa programy HD,
a trzeci może być oglądany na ekranie telewizora.
W technologii rozprowadzania sygnałów TV coraz ważniejszą rolę odgrywa technika światłowodowa. Liczne firmy prezentowały kompletne rozwiązania, począwszy od stacji czołowych, po urządzenia końcowe. Dostrzegalna jest miniaturyzacja tych urządzeń (PCT).
Firma Televes pokazała zewnętrzną antenę telewizyjną DAT HD w pełni dostosowaną do przekazywania sygnału cyfrowego. Zastosowano w niej najnowsze rozwiązanie BOSS Tech (Balanced Signal Output System), opatentowaną technologię pozwalającą na automatyczną regulację poziomu wyjściowego,
stąd nadany jej przydomek „inteligentna”.
Cabelcon chwalił się najnowszym złączem kompresyjnym, które nie wymaga narzędzia zaciskającego, kompresja następuje w momencie dokręcania złącza do portu urządzenia.
Firma IKUSI przyciągała wzrok zwiedzającego swoim przejrzystym stoiskiem, gdzie demonstrowano
nie tylko same anteny, ale także odpowiednio dobrane opakowania.
Jak co roku, w znakomity sposób zaznaczył swoją obecność TELKOM-TELMOR z Gdańska.
Pokazał najnowsze wzmacniacze z serii WWK, pozwalające na niezależne,
selektywne wzmocnienie torów kanałowych i regulację szerokości tych torów.
W wystroju stoiska wydatnie podkreślił, że pochodzi z miasta o długiej tradycji.
Nie zawiódł także łódzki producent gniazd MATT. Małe wymiary najnowszych gniazd umożliwiają bardzo zwarty montaż na ścianie. W tym systemie, w miejsce 2 tradycyjnych gniazdek można zamontować 3.
Niektórzy wystawcy, pomni niemiłych doświadczeń sprzed roku z policją rekwirującą tunery, ogłoszeniami na stoisku informowali o legalności wykorzystywanego przez nich oprogramowania.
W komplecie na targach stawili się także wiodący producenci urządzeń pomiarowych:
PROMAX, ROHDE&SCHWARZ, Horizon.
Firma SELFSAT kolejny już raz próbuje przebić się ze swoimi panelowymi antenami satelitarnymi.
Niestety, nadal wysoka cena ogranicza krąg zainteresowanych.
Firma Svec pokazała tubową antenę satelitarną, podobno o zysku zbliżonym do 60 cm anteny offestowej.
Producenci sprzętu zwracają uwagę na energochłonność swoich produktów.
Jak widać na zdjęciu jest o co walczyć.
Wśród zwiedzających przeważali mężczyźni, na niektórych stoiskach urodą dominowały kobiety.