Targi ANGA - Kolonia 22.05. - 24.05.2007

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć
W tym roku po raz kolejny zwiększyła się powierzchnia wystawiennicza i ilość zwiedzających
Targi Anga w Kolonii stały się najważniejszą wystawą branży instalacji telewizyjnych w Europie. Jest okazją do spotkania dla fachowców z całego Świata (z ponad 60 krajów). Znów dopisali wystawcy i zwiedzający.Kiedy telewizja IP? Ten rok przyniósł wiele rozwiązań wskazujących na to, że przejście na przekaz poprzez IP jest nieuchronne (Apple TV, tunery IP w konsolach do gier, wzrastająca popularność telewizji sieciowych). Poważnym czynnikiem hamującym rozwój tego sposobu transmisji jest słaba przepustowość łącz, obecnie średnia szybkość łącza internetowego dla końcowego użytkownika wynosi:
  • 5 Mb/s w Hongkongu
  • 2 Mb/s w USA
  • 1 Mb/s w Europie zachodniej
  • 0.5 Mb/s w Polsce
Aby zapewnić poprawny obraz telewizyjny potrzeba minimum 4 - 5 Mb/s dla standardu obecnego i ok. 15 Mb/s dla obrazu HDTV w kompresji MPEG4.Po zwiększeniu przepustowości łącz świat czeka telewizyjna REWOLUCJA.Po co ta zmiana? Przecież wszystko działa. Po co to ruszać?Obecne sieci telewizji kablowych nie są w stanie przepuścić więcej niż kilkadziesiąt programów. Gdy w sieci kablowe wejdzie telewizja IP, programów będą setki a nawet tysiące. Otworzą się nowe możliwości dla telewizji globalnej ale także dla przekazów adresowanych dla niewielkich grup odbiorców (telewizja edukacyjna). Tort jest ogromny, a chętnych do krojenia nie zabraknie.Wiodące firmy takie jak Simens, Ikusi, Appear zaprezentowały działające systemy IP. Na wielu innych stoiskach także było widać IPTV.
Stacja czołowa IP IKUSI. Jeden moduł TV IP umożliwia wysyłanie do 8 strumieni. Cena modułu ok. 1600 Euro.
Inny dyktator trendów, firma Motorola pokazała system dostarczania sygnału TV kablowej do domu poprzez światłowód. Jeżeli zatem problem ostatniej mili zostanie definitywnie rozwiązany, to czy coś powstrzyma rewolucję?
Co nowego w branży satelitarnej? Pokazano ogromną ilość odbiorników cyfrowych zwykłych i HDTV, Telewizory iDTV (Integrated Digital TV set), czyli takie, które mają wbudowany tuner telewizji cyfrowej, masę konwerterów, kabli, złączy, a oprócz tego:
Nowe mierniki Prodig 5II oraz Prodig 5II plus ( ze złączem CI) zaprezentowała firma Promax. Miernik jest przeznaczony do pomiarów sygnałów DVB-T DVB-S (QPSK, 8PSK).
Płaska antena satelitarna selfsat do odbioru programów satelitarnych z obu polaryzacji budziła niemałe zainteresowanie swoją konstrukcją. Nas odstraszała cena (179 Euro) oraz wątpliwości, czy transpondery sąsiednich satelitów nie będą się wzajemnie zakłócać i czy podawany zysk 33 dBi należy traktować poważnie.
Płaskie anteny satelitarne ma w swojej ofercie większość producentów, ale ich konstrukcje są odmienne. Wewnątrz prezentowanej anteny znajduje się czasza paraboloidalna, w której ognisku jest promiennik konwertera.
W konstrukcji multiswitchy też nastąpił rozwój. Pojawiły się multiswitche systemu unicable, natomiast zarządzalne przez komputer multiswitche ma w swojej ofercie już kilku producentów. W multiswitchach Satmatrix za pomocą modułu VSS-H można lokalnie, za pomocą komputera, oraz zdalnie, za pomocą GSM, zarządzać siecią. Można na przykład odłączyć zalegającego z płatnościami abonenta.
Terra Elektronics pokazała kompletny system multiswitchy dwukonwerterowych serii MSRMSV-9XX. Jest to odpowiednik znanej serii jednokonwerterowej MSR/MSVXX.
Alcad przedstawił udoskonalone panele TP-561. Teraz nie trzeba będzie się już martwić o wybór standardu BG czy DK.
Zbieg okoliczności? Bardzo ładnie wystawiła się polska firma Telkom-Telmor. Polskie wzmacniacze bez kompleksów wchodzą na europejskie rynki. Ciekawy "zbieg okoliczności" nastąpił przy projektowaniu szerokopasmowego wzmacniacza selektywnego przez Telmora i Triaxa. Na zadane w tytule pytanie uzyskaliśmy odpowiedź: "Europa jest mała". Widać normą stało się już wypuszczanie przez producenta wyrobu pod różnymi markami.
Dwa wzmacniacze, ale ten sam gen twórczy. Bliźniaki ostatnio są w modzie :)
Miłą niespodziankę miłośnikom historii radiokomunikacji sprawiła firma Fraccaro pokazując elektromechaniczny telewizor z roku 1933 wykorzystujący tarczę Nipkowa.
Polskie akcenty. Sporo Polaków odwiedziło targi. Można było spotkać wiele osób z branży. Na targach, oprócz corocznych wystawców - Telmora i Vectora, pojawiła się firma Matt - producent gniazd i filtrów.
Targi Anga mają zdecydowanie roboczy charakter, ale niektórzy wystawcy wiedzą, że nie samą elektroniką żyje człowiek...
Trochę liczb

Liczba
wystawców

Ilość
zwiedzających

Powierzchnia
wystawiennicza

2000

94

1250

2108

2001

118

2800

3200

2002

146

4003

3500

2003

154

3876

4171

2004

215

6312

4900

2005

299

7900

7661

2006

308

9404

8786

2007

367

>10000

9800