Targi ANGA - Kolonia 03.05. - 05.05.2011

Telewizja - a jednak przełom! Targi Anga w Kolonii (03-05.05.2011) grupują wystawców z zakresu telewizji kablowej, satelitarnej, multimediów i transmisji szerokopasmowych. Wszystkie te dziedziny należą do najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej techniki.
Dużym zaskoczeniem dla analityków okazała tegoroczna oferta.

Merytorycznym zwycięzcą targów okazała się... - telewizja hybrydowa (Hybrid TV), umowne miejsca na podium zajęły: telewizja IPTV oraz sieci nowej generacji (NGN).
Motywy przewodnie tegorocznych targów: Hybrid TV, IPTV oraz OTT. Wśród systemów multimedialnych dla telewizji nie mogło zabraknąć akcentów Google. Kilku wystawców prezentowało rozwiązania SmartTV oparte na systemie Android 2.3
Wejście telewizji do sieci staje się faktem, kontynentalne HbbTV, i brytyjskie YouView - to komercyjne projekty oparte na wykorzystaniu nowego środka przekazu.
Telewizja hybrydowa to telewizja interaktywna, która łączy telewizję i Internet. Telewidz będzie miał dostęp do nowych usług, takich jak: wideo na żądanie (VoD), interaktywne gry, elektroniczne gazety, filmy YouTube, albumy zdjęć. Będzie mógł również obejrzeć dowolną audycję nadawaną w ostatnim tygodniu. Wybieranie programów telewizyjnych oraz nowych usług będzie możliwe za pomocą portali tematycznych (tak jak obecnie w Internecie), co daje większe możliwości niż obecny wybór kanałów telewizyjnych.
Telewizja hybrydowa zmienia tradycyjny model pasywnego przekazywania treści w model, gdzie odbiorca w głównej mierze decyduje w jakiej formie chce oglądać nadawane programy.
Szereg wystawców promował rozwiązania telewizji hybrydowej, która szturmem zdobywa zachodnie rynki telewizyjne. Uczestnicząc w rozmowach na stoiskach oraz przysłuchując się prelekcjom specjalistów z branży wysnuć można klarowny wniosek, że tradycyjna telewizja połączona z internetowymi serwisami opracowywanymi przez samych nadawców kształtuje przyszłość tego medium.

Tryumf święciła telewizja IP oraz jej pochodne. Konwersja wszystkich istniejących obecnie standardów emisji cyfrowej, tj. DVB-S/S2, DVB-C/C2 oraz DVB-T/T2 do protokołu IP pozwala na dodanie do nich szeregu interaktywnych usług.
IPTV wkracza już do szpitali, hoteli i innych tego typu instytucji, oferując ich użytkownikom szereg udogodnień.
Jednak jej rozwój wymaga spopularyzowania sieci szerokopasmowych na odcinku tzw. "ostatniej mili" . Wystawcy prezentowali rozwiązania tego problemu, były one również dyskutowane podczas kongresu towarzyszącego targom. Panuje zgodna opinia, że rynkowy sukces odniesie technika światłowodowa jednak poważnym konkurentem pozostanie popularna w sieciach kablowych DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specification).
W rozwiązaniach telewizji mobilnej nadchodzi era LTE (Long Term Evolution)

Co ciekawe trzeci wymiar telewizji, czyli 3D HDTV był traktowany jako temat zupełnie poboczny.
Wielu producentów prezentowało rozwiązania zgodne z RFoG. RFoG (Radio Freqeuency over Glass) jest techniką przesyłu wysokich częstotliwości z wykorzystaniem medium światłowodowego.
Kilka firm zaprezentowało rozwiązania światłowodowe dla SMATV. Nowością była możliwość dystrybucji sygnału SAT oraz DVB-T w jednym włóknie światłowodowym.
Firma Terra przedstawiła sprawdzone już rozwiązania, takie jak rozbudowany system multiswitchy oraz komponentów do instalacji SMATV. Nie obyło się jednak bez wielu nowości. Do najciekawszych zaliczyć można: serię strojonych cyfrowo podwójnych wzmacniaczy kanałowych oraz modulatorów oraz nowe komponenty stacji czołowej MMH-3000 umożliwiające m.in. konwersję sygnałów standardów DVB na ASI oraz ASI na IP. Nie zapomniano również o mniejszych instalacjach – zaprezentowano nowe linie modulatorów jednowstęgowych oraz wzmacniaczy serii Cabrio.
Televes pośród wielu rozwiązań zaprezentował platformę T.OX dedykowaną na rynek niemiecki. W Niemczech w 2012 roku wyłączony zostanie ostatni analogowy transponder satelitarny. Temat ten odbił się szerokim echem na targach Anga. O wyłączeniu telewizji analogowej przypominało wiele liczników odmierzających czas do tego wydarzenia – tutaj licznik Technisata.
Możliwość poprowadzenia bolidu F1 była niewątpliwie jedną z większych atrakcji dla zwiedzających... Swoich sił próbowało wielu, ale zwycięzca był jeden Nick Heidfield
Targi Anga Cable 2011 odbyły się w Kolonii w dniach 03-05 maja. Anga to targi wyjątkowe, w dobie kryzysu imprez wystawienniczych, rozwijają się nieprzerwanie od ponad 10 lat.
Kontynuując trend lat poprzednich, tegoroczna liczba wystawców wzrosła o ponad 6% (w sumie 420 wystawców z 34 krajów), pociągając za sobą konieczność reorganizacji logistycznej targów. Po raz pierwszy w historii targi odbywały się na dwóch poziomach dużej hali kompleksu Koeln Messe, a powierzchnia wystawowa zwiększyła się o 15% w stosunku do roku ubiegłego.
Rozmach i sposób w jaki niektórzy z wystawców prezentowali swoje rozwiązania mogły zaspokoić gusta nawet tych najbardziej wymagających. Na przykład, każdy z gości na stoisku firmy Unitymedia, jednego ze sponsorów targów miał możliwość poprowadzenia bolidu Formuły 1, a w wirtualnej rozgrywce za przeciwnika miał nie byle kogo, bo samego Nicka Heidfelda – gwiazdę tej dyscypliny sportu.
Organizatorzy, pewni kolejnych sukcesów, już teraz zapraszają na ich kolejną edycję – targi Anga Cable w roku 2012 odbędą się w dniach 24-26 maja.