Tłumienność spawu wykonanego spawarką Signal Fire - test

Rynek spawarek światłowodowych zmienił się znacznie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Do spawarek japońskich renomowanych marek (Fujikura, Sumitomo, Fitel) oraz dotrzymujących kroku w wielu aspektach spawarek koreańskich (np. Inno) dołączyły tanie spawarki chińskie.

Czytaj więcej

Pomiary w instalacjach światłowodowych

Artykuł zawiera ogólne informacje nt wykonywania pomiarów w instalacjach światłowodowych. Opisano metodę transmisyjną oraz pomiary reflektometryczne.

Czytaj więcej

Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?

Firma Signal Fire jest dynamicznie rozwijającą się firmą specjalizującą się w produkcji spawarek światłowodowych. Z siedzibą w Chengdu zatrudnia blisko 200 pracowników. Oferowane przez nich urządzenia budowane w są na podzespołach renomowanych producentów (również europejskich), a rozwiązania technologiczne chronione są licznymi patentami. Cechą charakterystyczną spawarek od tego producenta jest wykorzystanie smartfonów do ich konfiguracji, archiwizacji danych o wykonanych spawach oraz wszelkiej diagnostyki. Produkty tej firmy znalazły uznanie na rynkach całego świata. O wysokiej jakości oferowanych produktów świadczyć może polityka gwarancyjna uwzględniająca wymianę urządzenia na nowe po wykonaniu 50 000 spawów.

Czytaj więcej

Cięcie włókien światłowodowych bez tajemnic - regulacja noża.

Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne.

Czytaj więcej

FTTH - przykład realizacji przełącznicy

Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można jego względnie niski koszt oraz prostotę realizacji.

Czytaj więcej

Światłowody wchodzą pod strzechy. Kilka słów o ich łączeniu.

Instalacje bazujące na światłowodach już od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Dostępność urządzeń pozwalających na konwersję sygnałów elektrycznych na optyczne oraz ich cena w połączeniu z zaletami transmisji przy pomocy włókien światłowodowych, wśród których wymienić można galwaniczną separację urządzeń oraz możliwy do osiągnięcia dystans transmisji, powodują, że kable światłowodowe spotkać można w sieciach LAN, instalacjach monitoringu analogowego i IP, a ostatnio coraz częściej w zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej, a nawet systemach alarmowych. Obowiązująca od ponad 2 lat nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie w myśl, której każdy nowy budynek zamieszkania zbiorowego oraz każdy budynek użyteczności publicznej przeznaczony na potrzeby oświaty powinien być wyposażony w instalację światłowodową, z pewnością również przyczyni się do znacznego wzrostu wykorzystania technik dostępowych bazujących na światłowodach – np. sieci xPON. Ze względu na to, że obowiązujące przepisy nakazują wyposażenie obiektu w tego typu instalację niezależnie od tego, czy będzie ona wykorzystana w przyszłości, umiejętność jej projektowania, realizacji oraz weryfikacji poprawności wykonania (pomiary) powinna charakteryzować każdego świadomego instalatora, który na swój zawód patrzy w sposób przyszłościowy.

Czytaj więcej

Jak wykonać szybkozłącza ULTIMODE FAST

Szybkozłącza serii ULTIMODE FAST umożliwiają zakończenie kabla światłowodowego złączem typu SC bez czasochłonnego klejenia i polerowania złączy. Do zarobienia szybkozłączy nie są wymagane warunki sterylne, ponieważ czoło światłowodu zostało wypolerowane i wklejone w warunkach laboratoryjnych. Zakańczany kabel światłowodowy jest pozycjonowany przy montażu w zaawansowanej technologii V - rowków, dzięki czemu można uzyskać bardzo niską tłumienność złącza, na poziomie 0,25 dB. Żel optyczny, znajdujący się w złączu, niweluje skutki nieprecyzyjnego cięcia czy niewielkiej przerwy między wprowadzonym końcem włókna światłowodowego a zamontowanym włóknem wewnątrz złącza.

Czytaj więcej

Łączenie światłowodów za pomocą spawu mechanicznego ULTIMODE FAST-MS1

Spawy mechaniczne ULTIMODE FAST-MS1 umożliwiają wykonywanie trwałych połączeń włókien światłowodowych bez wykorzystywania tradycyjnych spawarek optycznych. Niska tłumienność, na poziomie 0,1 dB, zapewniona jest dzięki zaawansowanej technologii pozycjonowania czół włókien za pomocą rowków w kształcie litery V.

Czytaj więcej