My tego nie deklarujemy – my nad tym pracujemy!

IQinVision jest liderem rynku kamer megapikselowych. Jest to amerykańska firma, założona w 1998 roku z główną siedzibą w Kalifornii. Posiada dwie filie: w Pensylwanii i Holandii.
25 czerwca 2008 odwiedził firmę DIPOL przedstawiciel IQinVision na Europę Wschodnią – Ivan Sval. Dyskutowano o sprawach związanych z megapikselowymi systemami CCTV, omawiano dalszą współpracę między firmami DIPOL i IQinVision, oraz sprzedaż urządzeń.
Wywiad z Ivanem Svalem
Ivan Sval z Maciejem Włodarczykiem (DIPOL)
Co wyróżnia urządzenia IQeye spośród innych dostępnych na rynku urządzeń?
Przede wszystkim jest to rozdzielczość. Jedna kamera megapikselowa może zastąpić nawet 12 kamer o standardowej rozdzielczości. Wśród produktów innych firm kamery IQeye wyróżnia doskonała jakość obrazu oraz możliwość zaawansowanej konfiguracji poprzez telnet.
Wielu klientów skarży się na skomplikowaną konfigurację urządzeń. Nie można tego uprościć?
Oczywiście, że można. Jednak tego nie zrobimy. W przeciwieństwie do konkurencji, nasze urządzenia posiadają wiele parametrów które należy ustawić, aby uzyskać zadowalającą jakość obrazu. Inne kamery mają jedno ustawienie i dlatego w różnych warunkach jakość ich działania może się bardzo zmieniać. Przetworniki CMOS charakteryzują się innym sposobem konfiguracji niż dostępne ogólnie kamery, bazujące na przetworniku CCD. Dlatego istotne jest, aby instalatorzy wiedzieli jak należy poprawnie ustawić kamerę, a także, by dystrybutorzy służyli im wsparciem technicznym.
Kiedy już ustawimy kamerę, to jak poradzić sobie z pasmem? W końcu kamery megapikselowe zajmują dużo większe pasmo niż kamery o standardowej rozdzielczości.
Tutaj nie mogę się z tobą zgodzić. Kamera analogowa zajmuje całą szerokość pasma, dlatego w jednym kablu można transmitować obraz tylko z jednego urządzenia. Kamera o rozdzielczości 5 megapikseli zajmuje mniejsze pasmo niż 12 kamer o rozdzielczości 0,4 megapiksela (rozdzielczość D1). Tak więc jeśli chodzi o pasmo, to porównując jedną kamerę megapikselową i jedną o standardowej rozdzielczości, okazuje się, że: ta pierwsza ma większe wymagania, ponieważ transmituje dużo więcej danych. Ale takie porównanie nie ma sensu.
Do jakich systemów poleciłbyś urządzenia IQeye?
Kamery IQeye są stosowane przede wszystkim w monitoringu miejskim oraz we wszelkich instalacjach, w których niezbędne jest pokrycie dużego obszaru. Na przykład, aby dokładnie monitorować skrzyżowanie wystarczą dwie kamery megapikselowe. Inne zastosowanie, również bardzo popularne, to monitoring stacji benzynowych. Jedna kamera może obserwować kilka dystrybutorów w taki sposób, że umożliwia odczytanie każdej tablicy rejestracyjnej. Czyli: większe pokrycie terenu, więcej szczegółów.
A co z mniej profesjonalnymi instalacjami?
Oczywiście możliwość lokalnej rejestracji pozwala na zbudowanie na przykład takiego systemu, w którym rejestracja odbywa się na karcie zamontowanej w kamerze. Cały system ogranicza się wtedy do tej jednej kamery. Natomiast podgląd i dostęp do archiwum uzyskuje się przez sieć.
Pytanie na koniec: jakie są plany na przyszłość?
Nie będę tutaj oryginalny. Wszyscy deklarują rozwój w stronę kompresji H.264 oraz dodanie analizy obrazu. My tego nie deklarujemy – my nad tym pracujemy.
Dziękuję za rozmowę.