Megapikselowy przewrót - DIPOL na targach PRAGOALARM, 24-26 lutego 2009

PRAGOALARM - nowe trendy na rynku zabezpieczeń. Targi PRAGOALARM i PRAGOSEC odbyły się w Pradze w dniach 24 - 26 lutego 2009 r.
Na targach o randze światowej (IFSEC - Birmingham), czy kontynentalnych (Security Essen, ISC West Las Vegas, SecuTech - Taipei) producenci często pokazują nowe rozwiązania, testując rynek. Wiele z nich jest jeszcze w fazie projektowej, a spora część nigdy nie znajdzie akceptacji rynku.
Inaczej jest na targach krajowych. W większości biorą w nich udział dystrybutorzy, dlatego prezentowane są wyłącznie rozwiązania będące przedmiotem oferty handlowej, przy tym w większości prezentowane są urządzenia, które sprawdziły się rynkowo, czyli takie, na których dystrybutorzy już zarabiają.
Pragoalarm/Pragosec to impreza nastawiona głównie na rynek czeski i słowacki, dlatego może być ciekawym przyczynkiem do określenia tendencji panujących na rynkach zabezpieczeń.

Główne widoczne tendencje to:

 • zdecydowane zmniejszenie roli instalacji alarmowych w zabezpieczaniu budynków, spora część funkcji central alarmowych staje się podstawowym wyposażeniem rejestratorów CCTV - tylko kilka firm prezentowało ofertę czujek i central alarmowych,
 • wzrasta rola kontroli dostępu opartych na rozwiązaniach biometrycznych,
 • w zakresie CCTV widoczna jest szeroka oferta urządzeń adresowanych do użytkownika końcowego (kamery kompaktowe z IR, proste rejestratory) - jest to związane z coraz szerszym stosowaniem rozwiązań CCTV do zabezpieczeń domów jednorodzinnych i małych sklepów,
 • w zakresie profesjonalnej CCTV widoczna jest silna tendencja rozwoju rozwiązań megapikselowych - stosunkowo niewiele prezentowano kamer obrotowych - do niedawna bardzo popularnych w monitoringu miejskim,
 • największe stoiska na targach miały firmy Siemens - ze względu na zainteresowanie rynkiem czeskim (wystawiał się bezpośrednio) i Samsung - ze względu na niekwestionowaną pozycję lidera elektroniki (wystawiał się poprzez dystrybutora),
 • widoczna była aktywność producentów azjatyckich, szukających nowych rynków zbytu, a targi krajowe to dobra okazja do nawiązania kontaktów na lokalnym rynku.
Silnym akcentem targów był udział firm DIPOL - Czechy i DIPOL - Słowacja, prezentujących ofertę kamer megapikselowych dla monitoringu miejskiego. Prezentowane nagrania z monitoringu miejskiego w Tvardosinie, wykonanego z użyciem kamer 2 MPx, oraz transmisja na żywo z kamery widokowej na Zamek Królewski na Wawelu zyskały aprobatę ze względu na wysoką jakość materiału video.
Patrik Serek - DIPOL Słowacja przedstawił na konferencji wykład "Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim".
Motywem przewodnim stoiska firm Dipol Czechy i Dipol Słowacja był:
Megapikselowy przewrót
Obraz z kamery analogowej
- monitoring stadionu
Obraz z kamery 3.0 Mpix
w podobnej sytuacji,
w tym samym miejscu
Przy powiększeniu powyższych zdjęć [klikając] widać różnicę między obrazem z kamery analogowej a obrazem z kamery megapikselowej.
Megapikselowe kamery
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E - WYPRZEDAŻ
Kamera IP ULTICAM 2.0 Mpix K1441 - oprócz nowoczesności i bardzo dobrych parametrów charakteryzuje się wyjątkowo przystępną ceną
Kompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405M
K1135 - 1,3 Mpix
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401
K1314 - 1,3 Mpix
Kamera IP IQ755 5,0 Mpix dzień/noc PoE - WYPRZEDAŻ
K1433 - 5 Mpix
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
K1511- 1,3 Mpix
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5601 - WYPRZEDAŻ
K1513 - 1,3 Mpix
Megapikselowy zapis
ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej systemem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim, przy wykorzystaniu jednego oprogramowania zarządzającego.
Pozwala zapisywać obraz z kamer megapikselowych wszystkich renomowanych producentów.
Współpracuje z kamerami megapikselowymi, które stanowią podstawę najnowszych rozwiązań w CCTV.
Oprogramowanie do monitoringu miejskiego ULTISYSTEM
Cechy wyróżniające ULTISYSTEMU:
 • współpraca z kamerami megapikselowymi
 • współpraca z rejestratorami ULTIMAX – Złoty Medal na targach Intertelecom 2008
 • podgląd obrazu z kamer analogowych podłączonych do rejestratora w monitoringu miejskim
 • kopia nagrań z rejestratora dla zabezpieczenia danych przed utratą
 • sterowanie lokalnymi kamerami obrotowymi z Centrum Monitoringu Miejskiego IP
 • integrowanie jednym oprogramowaniem pracy kamer megapikselowych, IP oraz analogowych
 • w zależności od potrzeb klienta i warunków monitoringu, pozwala budować elastyczne systemy CCTV
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
K3204
4 kanały
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
K3212
12 kanałów
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
K3216
16 kanałów
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
K3232
32 kanały
Tvrdošín – zwiastun nowej tendencji w monitoringu CCTV
Wieczór, chodnikiem wzdłuż osiedlowej ulicy kobieta wraca do domu. Za nią podążają dwaj młodzi mężczyźni w kapturach. Rozglądają się, sprawdzają teren, podbiegają, wyrywają torebkę... po czym dołączają do trzech innych osób, później zidentyfikowanych jako przestępcy. Sprawców ujęto w ciągu kilku dni pracy nowego systemu monitoringu CCTV w Twardoszynie.
Twardoszyn, kilkunastotysięczne miasto leżące niedaleko polskiej granicy na trasie z Chyżnego do Rużomberka. W okolicy miasta znajdują się atrakcyjne obiekty turystyczne - termalne kąpielisko w Oravicach, wielkie sztuczne Jezioro Orawskie oraz tereny narciarskie. Władze miasta zdecydowały się na instalację monitoringu, aby ograniczyć dewastacje i chuligańskie wybryki. Ważne było także zminimalizowanie kosztów obsługi Centrum Monitoringu.
Tradycyjny monitoring oparty na kamerach obrotowych, dla pełnej efektywności wymaga pracochłonnej, 24 – godzinnej obsługi. Dla tak małego systemu, koszty były nie do przyjęcia Poszukiwano rozwiązania. Propozycja firmy Dipol Słowacja wyszła naprzeciwko tym oczekiwaniom – zaproponowano inwestorowi system oparty na stacjonarnych kamerach megapikselowych. Tego typu system monitoringu jest zwiastunem tendencji, która polega na zastępowaniu kamer obrotowych megapikselowymi kamerami IP z obiektywami szerokokątnymi.
Wykonana instalacja
W mieście zainstalowano osiem kamer megapikselowych IP o rozdzielczości 2.0 Mpix typu ULTICAM. Trzy kamery zainstalowano na murach ratusza miejskiego, a pozostałe pięć umieszczono w mieszkalnej części miasta, zwanej Medvedzie. Dzielnica ta jest oddalona o 680 m od centrum monitoringu, obraz przesyłany jest bezprzewodowo przy użyciu Access Pointa zintegrowanego z anteną – ULTIAIR. Sygnał z pięciu kamer przesyłany jest z przepływnością 4 Mb/s każda, co pozwala na uzyskanie obrazu bez zakłóceń. W przyszłości system zostanie rozbudowany do szesnastu kamer. Centrum monitoringu umieszczono w ratuszu miejskim, gdzie wszystkie punkty kamerowe integruje oprogramowanie zarządzające ULTISYSTEM. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest wielokrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości zarejestrowanego materiału, co umożliwia zidentyfikowanie osób.
Rozmieszczenie kamer w Twardoszynie
Rejestratory sieciowe NUUO
Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom <br /> Łódź - 17-19 marca 2009
Rejestrator sieciowy NUUO – zaawansowane oprogramowanie, prosta instalacja. Urządzenie wyposażone jest w oprogramowanie do rejestracji obrazów wysokiej rozdzielczości, co pozwala sprostać wyzwaniu stojącym przed CCTV i do 20 razy poprawić jakość zapisu w stosunku do rejestratorów cyfrowych (tradycyjne DVR zapis z rozdzielczością 0,4 Mpix, rejestrator sieciowy zapis z rozdzielczością 8 Mpix).
Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040
NUUO NVR NV-2040
K4104

Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)
NUUO NVR NV-4080
K4108
Cechy wyróżniające:
 • Urządzenie wyposażone jest w oprogramowanie do rejestracji obrazów wysokiej rozdzielczości, co pozwala sprostać wyzwaniu stojącym przed CCTV i do 20 razy poprawić jakość zapisu w stosunku do rejestratorów cyfrowych (tradycyjne DVR zapis z rozdzielczością 0,4 Mpix, rejestrator sieciowy zapis z rozdzielczością 8 Mpix ).
 • Inteligentne oprogramowanie zawierające analizę obrazu daje możliwość odszukiwania nagrań na podstawie: detekcji ruchu, znikania obiektu, pojawiania się obiektu, utraty ostrości, zasłonięcia kamery, a także zaprogramowanie urządzenia do wysłania e-mailowego komunikatu wyzwalanego ruchem, utratą sygnału czy wejściem alarmowym.
 • Urządzenie nie sprawia trudności w montażu, umożliwia to redukcję kosztów instalacji, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas (warto zwrócić uwagę na małą liczbę gniazd, złącz i elementów nastawczych).
 • Urządzenie zapewnia najwyższej klasy bezpieczeństwo rejestracji, bazuje na systemie Linux niepodatnym na zagrożenia i zawirusowanie.
 • Oprócz podstawowej rejestracji wideo istnieje możliwość rejestracji i obróbki sygnału audio celem wykorzystania w analizie stanu obiektu monitorowanego.
Bezprzewodowa transmisja sygnału CCTV
ULTIAIR, to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Pointów. Integracja z anteną w jednej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż.

ULTIAIR został zaprojektowany do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.

ULTIAIR charakteryzuje się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą programu WinBox bądź telnetu. Urządzenie pracuje w nielicencjonowanych paśmie 5GHz, dzięki czemu może być używany bez ograniczeń. Urządzenie może pracować jako stacja kliencka bądź stacja bazowa. Płyta RouterBoard z zainstalowanym systemem Mikrotik jest umieszczona w szczelnej obudowie typu Outdoor o klasie szczelności IP 66 więc jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne. Umożliwia to użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
ULTIAIR - urządzenia do bezprzewodowej transmisji,
dedykowane do ULTISYSTEMU
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KC
N2330
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KC
N2301
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC
N2310
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC - WYPRZEDAŻ
N2311
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN - WYPRZEDAŻ
N2320
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
N2330
Obiektywy megapikselowe
Kamery megapikselowe z obiektywami panoramicznymi to przyszłość w monitoringu miejskim. Dlatego firma DIPOL zdecydowała się wprowadzić do oferty profesjonalne obiektywy Tokina.
Obraz z kamery K1431 - 5 Mpix z zastosowanym obiektywem panoramicznym Tokina, 185 stopni zastępuje pod względem możliwości rozpoznania szczegółów 12 kamer analogowych
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8 - WYPRZEDAŻ
Obiektyw megapikselowy
M2235
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4 - WYPRZEDAŻ
Obiektyw megapikselowy
M2236
Kable i złącza
Przewody CAMSET o znakomitych parametrach i wykonaniu zapewniają wzorcową, niezmienną w czasie transmisję sygnału wideo w instalacjach CCTV.
Kable CCTV i złącza BNC
Kable gwarantują wysoką jakość transmisji, a 92% oplot z drutów miedzianych zapewnia wysoką odporność na zakłócenia. 6-letnia gwarancja producenta umożliwia komfortową eksploatację okablowania. Kable posiadają homologację na zasilanie napięciem 230 V.
Szczególną uwagę warto zwrócić na kabel CAMSET 100 o przedłużonym dwukrotnie zasięgu zasilania kamer. Większość kamer przestaje działać przy napięciu w okolicach 10,5 V. Natomiast poniżej 11 V kamery gubią kolor. Maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA dla klasycznego przewodu 2x 0,5 mm² to ok. 60 m, natomiast dla przewodu CAMSET 100 2x 1,0 mm² to ok. 120 m.
Kabel CAMSET M6050
Złącze F kompresyjne do kabli RG-59 (CAMSET) PCT-TRS-59
Złącze F kompresyjne do kabli RG-59
CAMSET E80320
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC. Złącza BNC stwarzają wiele problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Ze względu na pracę na zewnątrz złącza są narażone na korozję, która pogarsza jakość monitoringu. Również zmiany temperatury powodują rozszczelnianie się złączy i penetrację przez wodę. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak monitoring banku, czy monitoring miejski.
Słabe złącza wymagają również dużych nakładów pracy w trakcie budowy instalacji.
Złacze BNC E8293 jest przełomem w CCTV. Charakterystyka tego złącza została specjalnie dobrana do przewodów z rodziny CAMSET. Produkowane jest na zlecenie firmy DIPOL przez amerykańską firmę PCT.
Instrukcja poprawnego przygotowania przewodu CAMSET i zaciśnięcia złącza kompresyjnego BNC
Jak zaciskać złącza? - artykuł
Cechy wyróżniające złącz:
 • szerokie pasmo pracy do 2 GHz (!)
 • możliwość wielokrotnego odłączania kabla bez utraty jakości połączenia (zalecane nawet do urządzeń pomiarowych)
 • wodoszczelność połączenia złącza z kablem
 • odporność na korozję - wykonanie w całości z metali kolorowych i najwyższej jakości dielektryka
 • bardzo małe tłumienie w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV <0.1 dB)
 • znakomite dopasowanie do linii transmisyjnej w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV VSWR <1.03)
 • bardzo prosty i szybki montaż - sposób zaciskania: kompresja wzdłużna
 • poprawnie zaciśnięte złącze jest bardzo trudno zerwać z przewodu
 • wymiarowo dopasowane do rodziny przewodów CAMSET i przewodów RG-59 o rdzeniu od 0,55-0,80 mm
 • dedykowana zaciskarka E80075, umożliwiająca także montaż kompresyjnych złączy typu F
Podczas targów zapraszamy na prezentację "Megapikselowy przewrót".
 • data: 24.02.2009, godzina 14:30-14:45
 • sala: 110LK
 • adres: Praga INCHEBA PRAHA, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7