Mediacast 2002 - Fotoreportaż DIPOL-a

Mediacast 2002 - Fotoreportaż Dipola

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć

Tegoroczne targi Mediacast odbyły się w dniach 21 do 23 maja podobnie jak w zeszłym roku w centrum ekspozycyjnym Excel, zbudowanym na terenie dawnych doków na Tamizą. Targi zgromadziły ponad 200 wystawców.


widok pawilonu wystawowego Excel,

Tunery satelitarne. Zgodnie z oczekiwaniami dominowali producenci i dystrybutorzy cyfrowych tunerów satelitarnych. Wystawili się: Aston, Arion, ChainTech, DigitAll Word, Echostar, Fortec, Force, Freesat, Grundig, Galaxis, Hyunday, Jiangsu Yinhe, NxtWave, Opentech, Pace, Samsung, Seodu, Shenzhen, Strong, Techmate, Topfield, Vestel. Zabrakło Humaxa, który zorganizował spotkanie dla zainteresowanych firm w pobliskim hotelu. Największe stoiska miały Pace i Echostar.


Echostar to doskonałe tunery cyfrowe

Wiele firm prezentowało zestawy pozwalające na dwukierunkową transmisję danych z wykorzystaniem satelity. Zazwyczaj były to urządzenia firmy Hughes, choć były firmy z Dalekiego Wschodu, które oferowały nadajniki. Wśród oferujących sprzęt i usługi wyróżniała się firma Bentley Telecom Ltd z Wielkiej Brytanii. Cena najtańszego zestawu wynosi 1507 euro netto, do tego dochodzi abonament. Jednak, mimo szerokiej reklamy, również na targach CeBIT, nie udało się do tej pory spopularyzować usługi dostępu do Internetu za pomocą dwukierunkowej transmisji satelitarnej.


widok zestawu do dwukierunkowej transmisji danych przez satelitę

Programatory. Nasze zaskoczenie wywołała firma Eurocrypt, która prezentowała programatory smart kart. Dostępne były programatory dla każdego typu kart (White Wafer Card, Gold Card, Blue Card, Silver Card, Green Card, Piccard, Piccard 2, Jupite Card, Purple Card, Prussian I Card, Prussian II Card, ) jak również same karty.


programator kart w wersji dla portu szeregowego i równoległego oraz dwie nie zapisane karty

Zaprezentowało się kilku producentów podzespołów do tunerów cyfrowych np. Jiangsu Yinhe, NxtWave, Alps. NxtWave prezentował dwa interesujące układy scalone pełniące funkcję demodulatora OFDM (NXT6000) oraz demodulatora VSB/QAM (NXT2002). Oba układy są kompletnymi demodulatorami, wymagającymi minimalnej ilości elementów dyskretnych. Firma Alps pokazała całą gamę najróżniejszych głowic dla tunerów satelitarnych, kablowych, modemów kablowych i telewizji naziemnej. Dostępne są wersje głowic przeznaczona zarówno do odbioru DTT standardu 8VSB (USA) jak i OFDM (Europa). Część głowic jest zintegrowana z demodulatorem QPSK czy OFDM, co upraszcza budowę odbiornika.

 
głowice satelitarne, kablowe, do modemów kablowych i telewizji naziemnej firmy Alps

System Echo-Sr. Odbiór telewizji satelitarnej możliwy jest tylko w wypadku widoczności satelity przez antenę odbiorczą. Osoby mieszkające w bloku, których okna skierowane są na stronę północną mają nie lada problem, jak zapewnić sobie możliwość odbioru. Pewnym rozwiązaniem jest zestaw firmy Samwoo. System polega na retransmisji odebranych sygnałów satelitarnych (w miejscu gdzie to jest możliwe) przez nadajnik skierowany w miejsca gdzie są abonenci pozbawieni możliwości bezpośredniego odbioru. System Echo-Sr składa się z następujących elementów: antena odbiorcza, wzmacniacz niskoszumowy, antena nadawcza, zasilacz wzmacniacza niskoszumowego oraz jednostka odbiorcza (czyli po prostu konwerter w specjalnej obudowie). System posiada pewne ograniczenia to znaczy możliwa jest transmisja jednego pasma i jednej polaryzacji, choć stosując dwie jednostki nadawcze (taki system nosi nazwę Echo-Dr) można rozprowadzić w ten sposób dwie polaryzacje. Bez wątpienia jest to ciekawa technologia, choć w Polsce byłaby przydatna gdyby np. Cyfra + zdecydowała się pogrupować swe transpondery w jednym paśmie i na jednej polaryzacji, co niektórzy operatorzy czynią.


zasada działania systemu Echo-Sr

Kilka firm oferowało mierniki, wśród nich wyróżniały się Promax, którego ofertę omówimy szerzej w najbliższej przyszłości i włoska firma GP Instruments. GP Instruments pokazała całą gamę przyrządów wyposażonych w analizator widma. Reprezentatywnym przykładem może być MSTD/CS pozwalający na pomiary w zakresie TV oraz SAT, pomiar BER dla modulacji QPSK oraz OFDM, wyjście sygnału audio/wideo, wbudowaną drukarkę, generator szumów oraz odbiornik teletextu.


MSTD/CS rozbudowany miernik poziomu firmy GP Instruments

Technika cyfrowa wymaga stosowania mierników pozwalających na pomiar wielkości specyficznych dla sygnałów cyfrowych. Firma Ad Telecom zaprezentowała dwa mierniki. AD70 to niewielki miernik satelitarny z możliwością pomiaru BER, poziomu, poboru prądu i napięcia zasilania konwertera, jak również wyposażony w pamięć transponderów oraz możliwość komunikacji z komputerem. AD100 to prawdziwy kombajn, może mierzyć chyba wszystko. Poza tym w standardzie posiada podgląd programów cyfrowych.

 
A70 mały miernik dla każdego instalatora, AD100 rozbudowany miernik z analizatorem widma i podglądem.

Alcad tradycyjnie zaprezentował szereg nowości.. Pokazano długo oczekiwany odbiornik cyfrowy TP-521 (QPSK - PAL), na razie w wersji przeznaczonej do odbioru programów niekodowanych. Producent zapowiedział, że po wakacjach będzie dostępna wersja z kieszenią na moduł dostępu. Po rozbudowie i przeniesieniu firmy do nowej siedziby Alcad rozszerza swoją ofertę o domofony i wideodomofony.

 
cyfrowe odbiorniki wraz z przykładem instalacji, sprzęt do instalacji domofonowych i wideodomofonowych

Firma Terra na bardzo ładnym i o ciekawej stylistyce stoisku pokazała nową stację czołową, która już wkrótce będzie dostępna. Wyróżnia ją pełna programowalność oraz moduły hot-swap, czyli z możliwością wymiany pod napięciem. Każdy moduł posiada pamięć ustawień, która dodatkowo zapamiętuje różne parametry pracy stacji, co pozwala na zdalną diagnostykę modułu. Możliwy jest też pomiar poziomu, a po rozbudowie oprogramowania będzie możliwe zarządzanie stacją przez modem, czyli z każdego zakątka świata. Z innych nowości pokazano niedrogie multiswitche 4 wejściowe przeznaczone dla systemów dystrybucji nie wymagających rozprowadzania sygnałów telewizji naziemnej, co jest dość częste, gdyż większość platform posiada w swej ofercie także te programy, wzmacniacze budynkowe z wymiennymi modułami kanału zwrotnego oraz nowoczesny wzmacniacz BA203.

   
widok nowej stacji czołowej, zwraca uwagę zasilacz zintegrowany z programatorem, nowy wzmacniacz budynkowy BA203, nowe multiswitche Terry

Firma Zinwell, producent wielu ciekawych konwerterów prezentowała całą ich gamę począwszy od zwykłych fullbandów aż po nadajniki do urządzeń VSAT.

 
konwertery quad przeznaczone do podłączenia aż 8 niezależnych tunerów oraz quad z wejściem telewizji naziemnej, konwertery monoblock na dwa i trzy satelity

Producent doskonałych konwerterów Sharp zaskoczył nas wyjątkowo skromnym stoiskiem, pokazał moduły modemów do WLAN zgodnych ze standardem IEEE 802.11b oraz głowice satelitarne i kablowe przeznaczone do odbioru programów cyfrowych

 
głowice kablowe i satelitarne, moduły radiomodemów

Polskie firmy. Na targach swoją ofertę przedstawił Telkom Telmor prezentując między innymi najnowsze wzmacniacze WWK-910 i WWK- 920, oraz czasopismo Sat Kurier, które wydając drugi numer w języku angielskim prowadziło promocję wśród specjalistów z całego świata. Jak nas poinformowano, jeszcze przed rozpoczęciem targów ponad 200 osób zdecydowało się na prenumeratę czasopisma. Na terenie Wielkiej Brytanii udało się utworzyć około 30 punktów dystrybucji.


Sat Kurierowi życzymy powodzenia na rynku brytyjskim

Podsumowanie. Udział w targach to wydatek rzędu 20 - 30 tys. USD, dlatego tylko firmy liczące się na światowym rynku mogą liczyć na zwrot kosztów poprzez zwiększoną sprzedaż. Być może spadek konkurencyjności firm niemieckich był przyczyną ich niewystawiania się w Londynie (obecny był jedynie Spaun). Widoczna i ciekawa była za to oferta firm włoskich i hiszpańskich (Alcad, Fagor, Televes).

Więcej informacji o targach Mediacast można znaleźć na oficjalnej stronie targów 

Zobacz inne reportaże Dipola