Kamery PTZ

Biblioteka archiwalna.
Informacje w niej zawarte mogą być nieaktualne.
Kamery stacjonarne mogą pokazać wybrany fragment obszaru na dwa sposoby: poglądowo (został zamontowany obiektyw szerokokątny) lub szczegółowo (wybrano obiektyw o niewielkim kącie widzenia). Lepszą szczegółowość można też osiągnąć zbliżając kamerę do monitorowanego obiektu.
Aby uzyskać możliwość oglądnięcia planu ogólnego i w razie potrzeby szczegółów obserwowanych obiektów za pomocą jednej kamery stosuje się następujące rozwiązania:
Kamery z motor-zoomem
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2646G1-IZS (4 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0,01 lx, IR do 50m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2646G2-IZS K05313
Funkcja Autofocus pozwala na automatyczne nastawianie ostrości. Po włączeniu funkcji za pomocą środkowego klawisza menu OSD można wybrać tryb pracy:
  • Autofocus ze śledzeniem najbliższego obiektu - system automatycznie wybiera najbliższy obiekt i na nim dokonuje pomiaru odległości i w ten sposób ustawia ostrość,
  • Szeroki obszar Autofocusa - umożliwia ustawienie ostrości na obiekcie nie znajdującym się w dokładnie w centrum kadru. Jest przydane do robienia zdjęć poruszających się obiektów.
Istnieje także możliwość ustawienia minimalnej odległości obiektu (max 1m), którą obiektyw będzie brał pod uwagę podczas ostrzenia.
Nagranie obrazujące wykorzystanie kamery w systemie, gdzie po wykryciu ruchu wykonywane jest określone zbliżenie. Po ustaniu ruchu następuje powrót do początkowego stanu.
Kamery obrotowe PTZ
Kamery PTZ można zdalnie sterować zarówno co do położenia jak i zbliżenia optycznego. Kamery obrotowe różnią się między sobą podstawowymi parametrami:
  • zoomem: najprostsze kamery wewnętrzne nie mają obiektywów ze zmienną ogniskową. Profesjonalne modele mają obiektywy o zbliżeniu optycznym od 10 do 36 razy.
  • Ilością płaszczyzn obrotu
    • działające w jednej płaszczyźnie, zazwyczaj poziomej. Każda taka obrotnica pozwala na wstępne ustawienie położenie kamery w płaszczyźnie pionowej. Obrót w płaszczyźnie poziomej jest ograniczony w prostych obrotnicach do 350°, profesjonalne wersje posiadają możliwość wykonania pełnego obrotu.
    • działające w płaszczyznach pionowej oraz poziomej. Obrót w płaszczyźnie pionowej jest zwykle ograniczony do 90°. Obrotnice tego typu zwane są obrotowo-uchylnymi. Obrót głowicy w płaszczyźnie poziomej nazywany jest w katalogach anglojęzycznych "pan", a nachylania w płaszczyźnie pionowej "tilt".
  • prędkością obrotu kamery. W prostych urządzeniach wynosi ona około 10 stopni na sekundę, choć spotykane są obrotnice o prędkości od 0,1 do 400° na sekundę. Ten parametr jest szczególnie ważny np. przy rejestracji zdarzeń na stadionach, gdzie szybkość reakcji układu decyduje o sensie stosowania obrotnic.
  • powtarzalnością pozycjonowania. W urządzeniach dobrej klasy wynosi < 0,2°.
  • klasą szczelności. Kamery przeznaczone do pracy na zewnątrz muszą posiadać co najmniej IP66.
Decydując się na montaż kamer PTZ należy wybierać urządzenia znanych lub sprawdzonych firm. Jakkolwiek standardowe stacjonarne kamery mogą być porównywalne pod względem jakości obrazu, to mechanizm obrotowy może charakteryzować się niekorzystnymi własnościami, które dadzą o sobie znać dopiero po pewnym czasie użytkowania. W przeciwieństwie do kamer typu box lub kompaktowych, gdzie wewnątrz kamery jest praktycznie sama elektronika, tak w przypadku kamer obrotowych są części mechaniczne, które z upływem czasu się zużywają.
Kamery obrotowe charakteryzuje duży rozrzut cenowy, nie mniej jednak są zdecydowanie droższe od ich stacjonarnych odpowiedników. Wiąże się to z konstrukcją mechanizmów obrotowych, użytymi materiałami, klasą szczelności, prędkością obrotową czy też powtarzalnością ruchów. Nie zawsze jednak niska cena świadczy o tym, że kamera po tygodniu pracy się zepsuje. Producenci wypuszczają różne warianty produktów przeznaczone dla odmiennych typów odbiorców i miejsc instalacji. Przykładem niskobudżetowej kamery o bardzo dobrych parametrach jest model TP-Link TL-SC4171G K1154 przeznaczony do monitoringów domów oraz małych biur. Dedykowana jest ona dla jak najtańszych rozwiązań, pozwalających na zdalne sterowanie w poziomie - 354° oraz pionie - 125° z prędkością 80/ 60 °/s co pozwala na sprawdzenie co się dzieje w pomieszczeniu.
Kamera IP obrotowa bezprzewodowa TP-Link TL-SC4171G (0.5lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Kamera IP obrotowa bezprzewodowa TP-Link TL-SC4171G
K1154
Przykładem profesjonalnej kamery szybkoobrotowej, przystosowanej do pracy w sieciach IP jest produkt firmy Sunell K1665. Model SN-IPS54/80DN/Z20/W charakteryzuje 20 krotny zoom optyczny oraz 12krotny zoom cyfrowy. Umożliwia on monitoring rozległych obszarów z łącznym powiększeniem 240 krotnym! Rozdzielczość FullHD, przetwarzanie sygnału audio w zakresie 300 Hz do 4 000 Hz przy dynamice większej niż 50 dB, przełączanie się w tryb B/W z wykorzystaniem ruchomego filtra podczerwieni, pełne zdalne sterowanie przez sieć LAN oraz WAN dzięki wbudowanemu modułowi sieciowemu oraz rozdzielczość FullHD powoduje, że spełnia ona wymogi Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 stycznia 2011 w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej dla wszystkich kategorii. Mechanizmy sterujące pozwalają na szybkie przemieszczanie kamery z punktu A do B oraz śledzenie przechodzących osób.
 Kamera IP szybkoobrotowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPS54/70DN/Z18W ONVIF
Kamera IP szybkoobrotowa FULL HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPS54/80DN/Z20/W ONVIF
K1660
Obecne kamery obrotowe sterowane są za pomocą:
  • myszki - zaznaczając odpowiedni fragment obrazu lub używając do tego celu przycisków z oprogramowania kamery.
  • pulpitu sterującego USB - z programowalnymi przyciskami tak aby w jak największym stopniu dopasować go do potrzeb operatora,
  • pulpity sterujące na RS-485 - Służą do lokalnego sterowanie kamerami za pomocą protokołów tj. Pelco P, Pelco D, Dynacolor itp.
Przy projektowaniu instalacji należy pamiętać, że zbliżenie na obiekt bez monitorowania kamerami stałymi, oznacza utratę danych z pierwszego planu. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż kamer stacjonarnych i wspomaganie ich pracy urządzeniami PTZ.
Kamery wysokiej rozdzielczości z obiektywem „rybie oko”
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'
K1560
Kamera tego typu posiada matrycę o rozdzielczości minimum 2 Mpix. Stosując obiektyw szerokokątny f=1.25mm FOV=185° uzyskuje się obraz pokazujący bardzo duży obszar sceny który jest znacznie zniekształcony.
Obraz z kamery "rybie oko" bez prostowania
Aby obraz stał się użyteczny prostuje się go i wybiera interesujące fragmenty. Prostowanie może odbywać się już w kamerze lub za pomocą odpowiedniego oprogramowania w komputerze. Uzyskuje się wtedy tzw wirtualną kamerę PTZ: można wybierać fragment obrazu który ma być powiększony. Rozwiązanie taki posiada olbrzymią zaletę: cały obraz jest rejestrowany choć operator ogląda tylko jego fragment. W przypadku konieczności powtórnego sprawdzenia zaistniałego zdarzenia można wybrać inny fragment nagranego obrazu i go powiększyć. Obraz z mechanicznych kamer jest nagrywany taki jaki widzi w danej chwili operator.
Cztery niezależnie okna z jednej kamery sterowane cyfrowym PTZ
Dwa okna z jednej kamery z podglądem panoramicznym (2 x 180o)
Kamerę można też zainstalować na ścianie obejmując nadzorem całe pomieszczenie.
Jedno okno z widokiem panoramicznym (1 x 180o)
Mając widok ogólny na pomieszczenie można w oddzielnym oknie otworzyć widok szczegółowy interesującego nas obszaru.
Jedno okno z podglądem panoramicznym (1 x 180o) oraz dwa niezależnie sterowane cyfrowym PTZ.
Prezentacja możliwości kamery Pixord PD636 K1560
W porównaniu ze standardową kamerą o rozdzielczości VGA, kamera „rybie oko” PIXORD PD 636E K1560 dostarcza ok. sześciokrotnie więcej szczegółów. Oznacza to, że każdy fragment obrazu jest znacznie dokładniej monitorowany, co umożliwia dostrzeżenie tego, czego kamera VGA nie przekaże. Dodatkowo każdy fragment obrazu można w każdym momencie powiększyć, przy jednoczesnym zapisywaniu całości materiału. Kamera K1560 jest doskonałym rozwiązaniem w monitoringu biur, sklepów, barów, restauracji, hoteli itp.