Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2012 (10.09.2012)

Marsjańskie oczy.

Marsjański łazik Curosity jest wyposażony w zestaw 10 urządzeń składających się na wysokospecjalizowane laboratorium geologiczne i meteorologiczne. Bodźce świetlne odbiera za pomocą 17 kamer z matrycami CCD: pięć z nich służy do prowadzenia eksperymentów naukowych, a dwanaście do nawigacji.
Urządzenia na wyposażenu Curriosity
żródło: NASA
MastCam to zestaw 2 kolorowych kamer o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli, wyposażonych w przetworniki CCD i filtr RGB Bayera. Kamery mają identyczną konstrukcję, różnią się jedynie obiektywami (jedna z obiektywem o ogniskowej 34 mm - f/8, druga 100 mm - f/10). Urządzenia służą do wykonywania filmów, robienia zdjęć (w tym również panoramicznych). Pozwalają na wykonanie analizy wielospektralnej, czyli generowania obrazu z wykorzystaniem pełnego zestawu barw w zakresie światła widzialnego, a także mikrofal, dalekiej i bliskiej podczerwieni oraz ultrafioletu. Do tego celu w urządzeniach umieszczono bęben z filtrami, o długości fali w zakresie od 440 do 1035 nm, oraz filtr ND (szary) do zdjęć Słońca. Kamery Mastcam zostały wyposażone w 8 GB pamięci wewnętrznej, na której zapisywane są fotografie oraz filmy. Po wykonaniu każdego zdjęcia na Ziemię wysyłana jest miniaturka w rozmiarze 200 x 150 pikseli i na jej podstawie naukowcy z NASA określają, czy Curiosity ma przesłać fotografię w pełnej rozdzielczości. Kamery wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
Kamera MastCam
żródło: MSSS
Mars Hand Lens Imager (MAHLI) – kamera kolorowa o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli wyposażona w obiektyw o zmiennej ogniskowej 18,3 - 21,3 mm. Wykorzystywana głównie do zdjęć badanych przez sondę elementów geologicznych oraz diagnostycznych łazika. Urządzenie jest umieszczone na przednim ramieniu Curiosity, może wykonywać zdjęcia makro z odległości 22.5 mm a także zdjęcia 3D. MAHLI jest wspomagany przez 6 diod LED, w tym dwie świecące w ultrafiolecie 365 nm. Kamerę wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
Kamera MAHLI
żródło: MSSS
Mars Descent Imager (MARDI) – kamera kolorowa do fotografowania i filmowania w fazie opadania i lądowania z rozdzielczością 1600×1200 pikseli. Zadaniem MARDI było wykonanie około 500 zdjęć podczas trwającej około 100 sekund ostatniej fazy lądowania sondy na powierzchni Marsa. Zgodnie z planem aparat zaczął pracować na wysokości poniżej 3.7 km, a ostatnie zdjęcia zrobił około 5 metrów nad powierzchnią. Wszystkie wykonane przez MARDI zdjęcia miały pomóc naukowcom w dokładnym określeniu miejsca lądowania sondy i precyzyjnym zaplanowaniu trasy, jaką ma pokonać łazik. Kamerę wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
Kamera MARDI
żródło: MSSS
ChemCam – urządzenie do zdalnej detekcji składu chemicznego i mikrofotografii powierzchni próbek. ChemCam składa się z lasera, który emituje w kierunku wybranej skały serię 30 impulsów laserowych, trwających miliardowe części sekundy o mocy ponad miliona watów oraz kamery rejestrującej obraz. Wskutek oddziaływania lasera dochodzi do jonizacji wierzchniej części skały i jej zamiany w plazmę, obraz analizowany jest za pomocą spektrometru określającego skład chemiczny. ChemCam ma możliwość analizy do 6144 różnych długości fali - od ultrafioletu do podczerwieni.
Detektory IR do spektrometru wyprodukowała polska firma VIGO z Ożarowa. Kamera jest wspólnym dziełem naukowców amerykańskich i francuskich.


Urządzenia CheMin
żródło: NASA
Oprócz tego Curosity wyposażono w 12 dodatkowych kamer czarno-białych o rozdzielczości 1024×1024 pikseli służących jako oczy łazika i pozwalających identyfikować i omijać przeszkody.
Curiosity do kontaktu z bazą na Ziemi używa jednej z trzech anten. Podstawowym systemem komunikacji jest antena pracująca w paśmie UHF (podobnie jak w systemach telewizyjnych). Komunikuje się on z satelitą rozpoznawczym lub z jedną z dwóch sond kosmicznych będących na orbicie Marsa (prędkość połączenia 2 Mbit/s lub 256 kbit/s, maksymalny czas transmisji 15 min). Te z kolei przesyłają dane do specjalnej sieci anten na Ziemi.
Dwie pozostałe anteny łazika mogą komunikować się z Ziemią bezpośrednio poprzez fale w paśmie X. Jedna z nich ma małe wzmocnienie i pozwala na transmisję z prędkością 15 bit/s, druga o większym wzmocnieniu pozwala na transmisję z prędkością 32 kbit/s, ale wymaga rozłożenia. Komunikacja możliwa jest przez całą dobę.
Kanały komunikacjne łazika z Ziemią
żródło: NASA
6 sierpnia 2012 roku na Marsie wylądował łazik Curiosity – robot i jeżdżące laboratorium w jednym. Celem jego misji jest poszukiwanie substancji organicznych i innych śladów związków chemicznych uznawanych za konieczne do rozwoju życia mikrobiologicznego na Czerwonej Planecie. Łazik porusza się po Czerwonej Planecie z maksymalną prędkością 90 m/h, bada jej powierzchnię i robi zdjęcia. Curiosity ma wielkość małego samochodu (3x2,8 m). Porusza się na sześciu 50 cm kołach. Potrafi pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i przemieszczać się 200 metrów dziennie. Posiada specjalne, ruchome dwumetrowe ramię. Jego misja potrwa 98 tygodni i ma kosztować 2,5 mld dolarów.

XI Konkurs "Ciekawie o antenach".

Do 30 września trwa kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
Małomiasteczkowe klimaty
Piotr Wiśniewski
Ptaszkom też należy się
Marcel Kasprzak
Sygnał z nieba
Radosław Architekt

Zasilanie kamer kablem koncentrycznym na odległość 800 m.

Zasilanie kamer DC 12 V na odległość powyżej 50 metrów stanowiło jeden z ważniejszych problemów, z jakimi zmierzyć się musiał instalator. O ile przesył sygnału wideo możliwy jest na kilkaset metrów, o tyle przesył napięcia stałego, przy użyciu przewodów o przekroju do 1mm2, możliwy jest na stosunkowo niewielkie odległości.
Rewolucyjne transformatory Etrix PoC P-201 M16201 umożliwiają przesył wideo i zasilania po przewodzie koncentrycznym nawet na 800 m, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń wzmacniających. Urządzenie dedykowane jest do pracy z przewodami koncentrycznymi o impedancji 75 Ω, zgodnymi ze specyfikacją RG-59 lub wyższymi. Maksymalny zasięg jest determinowany jakością wykorzystanego przewodu koncentrycznego. Zasięg 800 m osiągnięto na przewodach Camset i Triset-113.
Etrix PoC-P201 transformator zasilania i wideo po przewodzie koncentrycznym - 1 kanał
Schemat zastosowania transformatora Etrix PoC P-201 M16201.
Urządzenie nie wymaga konfiguracji. W zestawie dołączony jest zasilacz 36 V DC.
Urządzenie występuje także w wersji 4-kanałowej – Etrix PoC P-204 M16204. (MC)

Światłowodowa rewolucja - cyfrowa telewizja w szpitalu.

Projektant instalacji teletechnicznych, w jednym z polskich szpitali, zdecydował się na nowoczesną transmisję światłowodową, ograniczając do niezbędnego minimum okablowanie miedziane. W projekcie instalacji telewizyjnej zaproponowano urządzenia znajdujące się w ofercie firmy DIPOL.
Zastosowanie światłowodów nie tylko ograniczyło skutki potencjalnych przepięć w instalacji oraz zniwelowało wpływ wszelkiego rodzaju zakłóceń pochodzących od specjalistycznej aparatury medycznej, ale znacznie ułatwiło zaprojektowanie całego systemu.
Wymogiem inwestora było, aby do każdego łóżka pacjenta doprowadzony został sygnał naziemnej telewizji cyfrowej oraz pakiet wybranych kanałów z satelity Hotbird - również w postaci sygnału cyfrowego.

Do wzmocnionego i wyrównanego na kanałowych wzmacniaczach Terra at420 R82510 sygnału multipleksów NTC dodano programy satelitarne zmodulowane w DVB-T na stacji czołowej MMH-3000. Zastosowanie 3 paneli RDC-311 R817102 oraz 1 TRX-360 R81709 umożliwiło odbiór i dystrybucję 8 programów SD zlokalizowanych na 3 transponderach. Tak przygotowany sygnał telewizyjny podano na nadajnik optyczny MOS-211 R81720 o dużej mocy zasilający poprzez splittery węzły optyczne FTTH OD-003 TERRA.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 TerraTransmiter optyczny MOS-211A TERRAKabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-12 SM 1m (12 włókien G.652.D)Węzeł optyczny FTTH OD-003 TERRADystrybucyjny kabel wewnętrzny ULTIMODE IDC-4SM 1m (4 włókna G.652.D)Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-12 SM 1m (12 włókien G.652.D)Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-12 SM 1m (12 włókien G.652.D)
Schemat ideowy instalacji telewizyjnej w szpitalu,
opartej na światłowodowym kablu łatwego dostępu Ultimode BS-12 L7712.
Za najbardziej odpowiednie medium transmisyjne, uznano przewód łatwego dostępu Ultimode BS. Kabel światłowodowy ULTIMODE BS-xxSM to innowacyjny system okablowania światłowodowego budynków wykorzystujący konstrukcję tzw. kabla łatwego dostępu. Kabel wykonany jest w konstrukcji tuby bez żelu, co umożliwia łatwe wykonanie okna w powłoce kabla i odgałęzienia włókien światłowodowych bez konieczności spawania w miejscu odgałęzienia. Dzięki jego zastosowaniu, wszystkie splittery optyczne mogły zostać ulokowane w pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na początku każdej z 3 kondygnacji. Na wysokości każdej pary pokoi liczącej w sumie 6 łóżek zaprojektowano odprowadzenie jednego włókna i zakończenie go abonenckim odbiornikiem optycznym OD-003 R81728. W obrębie sali szpitalnej sygnał do gniazd doprowadzany jest miedzianym przewodem koncentrycznym. Do rozprowadzania sygnału na piętra zaproponowano 4-ro włóknowy przewód wewnętrzny Ultimode IDC-4 SM L7504.
W toku prac projektowych rozważano również zastosowanie przewodu Ultimode BS-24 SM L7724 co umożliwiłoby doprowadzenie do każdego łóżka dodatkowego włókna światłowodowego służącego do transmisji wszelkiego rodzaju danych telemetrycznych.
Tak zaprojektowana instalacja spełnia stawiane jej wymagania. Jeżeli w przyszłości, w wyniku postępu technicznego, zajdzie konieczność unowocześnienia instalacji, będzie ona dotyczyć jedynie urządzeń końcowych - medium transmisyjne pozostanie uniwersalne. (ŁB)

Kąt świecenia a kąt połowy mocy reflektorów podczerwieni.

Kąt połowy mocy jest to kąt zawarty pomiędzy punktami wiązki głównej oświetlacza, dla których natężenie oświetlenia spada o 3 dB względem maksymalnego. Im mniejszy kąt połowy mocy, tym moc oświetlacza jest skupiona na mniejszej powierzchni dając większe natężenie oświetlenia. Kąt świecenia to kąt pod którym emitowane jest światło oświetlacza podczerwieni. W oświetlaczach marki Redbeam kąt świecenia kształtowany jest przez specjalne soczewki.
Podstawowe parametry oświetlaczy podczerwieni:
Model IR20 IR40 IR100 IRN40 IRN60
Kod M1635 M1640 M1647 M1649 M1653
Długość fali [nm] 850 850 850 940 940
Kąt świecenia [o] 100 60 30 45 30
Kąt połow mocy [o] 50 30 15 22 15
Zasięg [m] 20 30 90 40 60
Moc [mW] 2400 1800 3600 2400 3000

Switch z PoE od firmy TP-LINK

Przełączniki zarządzalne TP-LINK to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych, zarządzanie siecią jest po prostu wygodne. Można je realizować wykorzystując interfejs wiersza poleceń (CLI), sesje telnet, SNMP lub przeglądarkę internetową. Gigabitowe przełączniki zarządzalne zapewniają bardzo dużą stabilność i wydajność działania – podstawowe cechy wymagane przy zarządzaniu siecią. Niezawodne działanie sieci wspierają ponadto: protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji. Dodatkowo model TP-LINK TL-SG3424P N29961 posiada wszystkie porty Ethernet obsługujące standard 802.3at/af (PoE) - umożliwiają one zasilanie urządzeń podłączonych do switcha.
Widok przykładowego zastosowania switcha PoE TL-SG3424P N29961
Nowości w firmie DIPOL
8-kanałowa stacja czołowa DVB-T/UHF PAL DVB-08T Mixpol
Dwukierunkowy konwerter ASI-MPEG TS ia311 do stacji czołowej MMH-3000 Terra
Uchwyt ścienny, pochylny Signal PLB-43 37'' - 63''
8-kanałowa stacja czołowa
DVB-T/UHF PAL
R951680
Dwukierunkowy konwerter ASI-MPEG TS ia311
do stacji czołowej MMH-3000 Terra
R817132
Uchwyt ścienny, pochylny
Signal PLB-43 37'' - 63''
E93127
Karta bezprzewodowa Nano TP-LINK TL-WN725N 150Mb/s
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-WPA271KIT 200 Mb/s Wi-FI 2szt.
Switch TP-LINK TL-SG3424P JetStream 24x10/100/1000 Mb/s (PoE) 4xSFP 100/1000 Mb/s
Karta bezprzewodowa Nano
TP-LINK TL-WN725N 150Mb/s
N3222
Adapter Sieciowy TP-LINK
TL-WPA271KIT 200 Mb/s Wi-FI
N3361
Switch TP-LINK TL-SG3424P JetStream
24x10/100/1000 Mb/s (PoE) 4xSFP
N29961

Warto przeczytać:


Projekt instalacji multiswitchowej na ponad 300 gniazd - problem zasilania elementów aktywnych. Instalacja w budynku, na który składają się dwa skrzydła, liczyć ma w sumie blisko 350 gniazd.
Biorąc pod uwagę walory estetyczne, projektant przewiduje wykorzystanie tylko jednego zestawu antenowego. Do zbudowania instalacji, do odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych, w programie SatNet wykorzystano wzmacniacze magistrali multiswitchowych SA-901 R70901, multiswitche magistralne serii MSV-9xx o różnej liczbie wyjść oraz rozgałęźniki i odgałęźniki SS-9xx o różnym stopniu tłumienia odgałęzień.
Kwestia zapewnienia odpowiedniego poziomu sygnałów na każdym z gniazd - to tylko jeden z kluczowych aspektów...więcej
Schemat instalacji SMATV na 350 gniazd
Rejestrator z pasywnym systemem chłodzącym. Dla użytkowników poszukujących kompromisu pomiędzy wysoką jakością a niską ceną, idealnym rozwiązaniem jest rejestrator ATU M71000. Jest to kompaktowe urządzenie, które kryje w sobie wysoką moc obliczeniową, pozwalając na zapis aż 12 kl./s w rozdzielczości 4CIF. Rejestrator doskonale nadaje się do monitoringu w domach jednorodzinnych, małych firmach, zakładach usługowych oraz biurach. Urządzenie, mimo niewielkiej ceny, obsługuje najnowsze rozwiązania techniczne dla systemów CCTV: kompresję H.264, duże (maks. 2 TB) dyski SATA, podgląd przez www i przez telefon komórkowy...więcej
Rejestrator DVR Atu
M71000
Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie toru radiowego. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem sieci WiFi przed wyładowaniem atmosferycznym jest montaż anteny tak, jak na zdjeciu poniżej. Można też wybrać antenę, której elementy promieniujące są zwarte dla częstotliwości innych niż częstotliwość pracy (np. A741030).
Poziom zabezpieczenia wydatnie podnosi odgromnik zainstalowany między anteną a AP lub wzmacniaczem GSM. W celu zapewnienia skutecznej ochrony przed przepięciami doziemnymi, ochronnik należy podłączyć do uziemienia o rezystancji nie większej niż 4 Ω. Połączenie powinno być...więcej
DIPOL na Sat DIGI-TV - zobacz co pokażemy
DIPOL na Sat DIGI-TV
DIPOL na Sat DIGI-TV - zobacz co pokażemy