W dniach 8-9 października, w przestrzeni wystawowej hotelu Galaxy w Krakowie odbyła się 11 edycja Wystawy Sat Krak - największego tego typu wydarzenia, skupiającego liderów branży RTV/SAT w Polsce. Odwiedzający wystawę mieli okazję zapoznać się z nowościami produktowymi przygotowanymi przez wystawców na ten sezon, jak również zasięgnąć języka wśród specjalistów zorientowanych w najnowszych trendach branży instalacji telewizyjnych.
Firma DIPOL obok sprawdzonych rozwiązań, zaprezentowała szereg nowości mogących zainteresować zarówno instalatorów branży RTV/SAT, developerów jak i odbiorców detalicznych. W tym roku przygotowaliśmy szeroką ofertę obejmującą:
- wykorzystanie instalacji światłowodowych w telewizji na przykładzie nowego systemu dystrybucji sygnałów TV/SAT TERRA
- instalacje do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej - w tym nowy system multiswitchowy TERRA
- okablowanie zgodne z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
- urządzenia do transmisji sygnałów HDMI za pomocą różnego rodzaju okablowania
- system IPTV Terra przeznaczony do hoteli oraz obiektów użyteczności publicznej
- modulatory DVB-T
- łączenie światłowodów - zaprezentujemy spawarkę, która szturmem zdobywa europejskie rynki
Jak co roku, również podczas tej edycji imprezy, przeprowadzono plebiscyt SAT KURIER AWARDS. Na uroczystej gali przyznano nagrody za najlepsze produkty z branży TV-SAT. W tym roku firma DIPOL otrzymała statuetkę w kategorii "Najlepsze akcesoria" za rodzinę konwerterów HDMI - linię produktów które umożliwiają transfer sygnału HDMI przez różne media na duże odległości.
Sprawdzone rozwiązania multiswitchowew nowej odsłonie - net9 TERRA
Multiswitche serii MV-9XXL oraz MR-9XXL zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający pracę w średnich i dużych zbiorczych instalacjach telewizyjnych RTV+SAT. Mogą być również stosowane w mniejszych instalacjach domowych.
Odlewana obudowa zapewnia wysoką skuteczność ekranowania uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wewnątrz urządzenia (klasa A). Wysoki poziom sygnału wyjściowego, wbudowana prekorekcja charakterystyki tłumienia przewodów koncentrycznych oraz stopniowanie tłumienia na wyjściach multiswitcha umożliwia budowanie dużych instalacji, w których długość przyłączy abonenckich sięgać może nawet 80m.
Multiswitche posiadają wbudowany filtr sygnałów LTE umożliwiający eliminowanie niepożądanych sygnałów w paśmie 800MHz (częstotliwości 791- 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE).
Multiswitche posiadają aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Regulacja poziomu sygnału dla każdego z torów satelitarnych oraz DVB-T odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Taki sposób konfiguracji zapewnia większą stabilność ustawionych parametrów w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, bazujących na potencjometrach.
Okablowanie RTV/SAT - jakość przede wszystkim
Obowiązujące w Polsce Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 6 listopada 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jaki powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa m.in. wymogi jakie musi spełniać okablowanie koncentryczne instalacji TV/SAT budynku zbiorowego zamieszkania. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby sprzedawane przez nas przewody opatrzone były wszelkimi niezbędnymi certyfikatami, a dołączona do nich dokumentacja upewniała kupującego o najwyższej jakości wyrobu.
Przewód koncetryczny RG-6 Tri-Shield DIPOLNET E1220 zgłoszony w kategorii
Innowacja roku plebiscytu Sat Kurier Awards
Innowacja roku plebiscytu Sat Kurier Awards
Podczas targów Sat Krak zaprezentujemy m.in. nowy przewód RG-6 Tri-Shield DIPOLNET E1220 dedykowany do instalacji w budynkach wielorodzinnych. Przewód ten łączy w sobie atrakcyjną cenę oraz wysokie parametry jakościowe potwierdzone badaniami Instytutu Łączności w Warszawie. Spełniając wszystkie wymagania dotyczące wymaganej klasy ekranowania, może być stosowany zarówno w instalacjach naziemnej telewizji DVB-T, jak i instalacjach multiswitchowych.
kod | nazwa kabla | deklaracja PL | deklaracja EN | dane techniczne PL | dane techniczne EN |
E1220 | Tri-Shield DIPOLNET |
Do przewodu RG6 Tri-Shield DIPOLNET E1220 jest sprzedawane dedykowane złącze kompresyjne F MASTER E80345. Złącze to, podobnie jak pozostałe złącza tej serii, dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej od strony kabla i uszczelce od strony złącza zapewnia szczelne połączenie i uniemożliwia dostanie się wilgoci do wnętrza przewodu. Wymiary tulei kompresyjnych złącza E80345 zostały tak dobrane, aby pasował on na kable z potrójnym ekranem.
Złącze kompresyjne F MASTER na przewód RG-6 Tri-Shield E1220.
O HDMI wiemy wszystko!
Dipol, w odpowiedzi na rosnącą ilość zapytań oraz duże zainteresowanie tematyką przesyłu sygnału HDMI w instalacjach indywidualnych oraz zbiorczych, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach, przygotował szereg materiałów i rozwiązań. Dysponujemy pełną paletą produktów znajdujących zastosowanie w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, klubach, pubach, restauracjach, szpitalach, galeriach handlowych, sklepach RTV, a nawet statkach pasażerskich.
Rozwiązanie | Max. dystans | Topologie | |
Przewody HDMI | 30 m | Punkt - Punkt | |
Repeatery HDMI | 45 m | Punkt - Punkt | |
Transmisja skrętką | 50-60 m | Punkt - Punkt | |
Konwertery - konwersja do IP | 100 m (+ możliwość zastosowania switchy) | Punkt - Punkt Punkt - Wielopunkt | |
Modulatory - konwersja do DVB-T | 300 m (+ możliwość zastosowania wzmacniaczy) | Punkt - Punkt Punkt - Wielopunkt | |
NOWOSĆ! | 800m | Punkt - Punkt Punkt - Wielopunkt | |
Transmisja światłowodem | 20 km | Punkt - Punkt |
System IPTV TERRA przeznaczony do hotelioraz obiektów użyteczności publicznej
Stacja czołowa IPTV TERRA umożliwia zmianę sygnałów DVB-T oraz SAT na sygnał IP dystrybuowany w sieci Ethernet. Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na sygnale IP, budynek w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową (jedną – dla danych oraz telewizji lub dwie – osobno dla danych oraz dla telewizji). Prócz niższego kosztu okablowania, zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta.
Istotną zaletą jest również dużo łatwiejsza i tańsza możliwość przejścia na medium światłowodowe w stosunku do rozwiązań bazujących na przewodach koncentrycznych dystrybuujących sygnały RF.
Do największych zalet systemu IPTV Terra zaliczyć można brak jakiegokolwiek oprogramowania pośredniczącego między stacją czołową a odbiornikami (brak tzw. „middleware”). Dzięki temu, system jest znacznie tańszy (brak opłat licencyjnych za oprogramowanie) oraz bardzo prosty zarówno w konfiguracji, jak i eksploatacji. Cechą unikatową systemu jest fakt, iż odbiorniki końcowe R81612 nie wymagają jakiejkolwiek konfiguracji, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku większych sieci. Jakiekolwiek zmiany w sieci lokalnej lub ofercie programowej wykrywane są przez nie automatycznie.
Modulatory DVB-T
Ostatnie 2 lata to intensywny rozwój tej gałęzi produktowej związany z wymaganiami rynku. Instalatorzy odchodzą już od nieco przestarzałych rozwiązań bazujących na modulatorach analogowych. Modulatory cyfrowy to przede wszystkim wysoka jakość obrazu oraz jednolity standard w przypadku integracji z instalacją antenową lub instalacją bazującą na nowoczesnej, cyfrowej stacji czołowej.
Na przestrzeni tego okresu, firmie Dipol udało się wdrożyć spójną ofertę modulatorów DVB-T, które przy bardzo niskiej, jak na tę klasę produktów cenie, oferują znakomite parametry dotyczące jakości obrazu przy bardzo niskiej awaryjności. Modulatory HDMI doskonale sprawdzą się więc w szpitalach, sklepach i galeriach handlowych, marketach czy sklepach RTV w których treść z jednego lub dwóch źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV. Urządzenie znajdzie również zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu – może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR (nawet kilkanaście obrazów z kamer) do wszystkich gniazd końcowych. Cyfrowe modulatory A/V znajdują zastosowanie na przykład w instalacjach monitoringu jako element wprowadzający sygnał z kamery do instalacji RTV. Oczywiście podłączenie do nich źródeł takich, jak komputer, czy odtwarzacz multimediów nie stanowi błędu - liczyć się jednak należy z tym, że modulatory tego typu na wyjściu są w stanie uzyskać jedynie sygnał standardowej rozdzielczości SD.
Modulator HDMI-DVB-T Signal-400 R86700
Spawanie światłowodów dla każdego!
Jednym z podstawowych zagadnień związanych z techniką światłowodową jest sposób ich łączenia (tzw. spawanie/zgrzewanie). Ze względu na cenę sprzętu koniecznego do realizacji tej czynności, zarezerwowana ona była dla wyspecjalizowanych w tym zagadnieniu firm. Firma DIPOL, wprowadzając na rynek spawarkę EasySplicer, zrewolucjonizowała podejście do tematyki spawania światłowodów. Jej przystępna cena w połączeniu z prostą obsługą umożliwiają rozpoczęcie pracy nawet mniej doświadczonym instalatorom.
Spawarka światłowodowa EasySplicer L5810
Spawarka światłowodowa EasySplicer L5810 jest produkowanym w Szwecji urządzeniem pozwalającym na szybkie i precyzyjne łączenie włókien światłowodowych przy wykorzystaniu zjawiska łuku elektrycznego. Powstałe przy jej użyciu połączenie (spaw) cechuje trwałość i niskie tłumienie. Urządzenie przeznaczone jest do zastosowania we wszystkich rodzajach instalacji telekomunikacyjnych, telewizji kablowej oraz przemysłowej CCTV. Szczególnie polecana przy realizacji wewnątrzbudynkowych instalacji FTTH (ang. Fiber To The Home). Cechą unikatową spawarki są kompaktowe wymiary
Odwiedzający nasze stoisko mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami technicznymi dotyczącymi funkcjonowania spawarki.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego wykonanie spawu spawarką EasySplicer.