DIPOL na targach SAT KRAK 6-7.10.2016

W dniach 6-7 października, w przestrzeni wystawowej hotelu Galaxy w Krakowie odbyła się 12 edycja Wystawy Sat Krak - największego tego typu wydarzenia, skupiającego liderów branży RTV/SAT w Polsce. Odwiedzający wystawę mieli okazję zapoznać się z nowościami produktowymi przygotowanymi przez wystawców na ten sezon, jak również zasięgnąć języka wśród specjalistów zorientowanych w najnowszych trendach branży instalacji telewizyjnych.
Prestiżową statuetkę SatKurier Award 2016 w kategorii Innowacja Roku zdobyła firma Dipol za serię nowoczesnych transmodulatorów TERRA: TDX410C DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) oraz TTX410C DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM). Podczas uroczystej gali nagrodę z rąk Prezesa Targów Janusza Sulisza odebrał Piotr Waśniowski.
Firma DIPOL obok sprawdzonych rozwiązań, zaprezentowała szereg nowości mogących zainteresować zarówno instalatorów branży RTV/SAT, developerów jak i odbiorców detalicznych. Przygotowaliśmy szeroką ofertę obejmującą:
  • wykorzystanie instalacji światłowodowych w telewizji na przykładzie nowego systemu dystrybucji sygnałów TV/SAT TERRA
  • nowe panele stacji czołowej Terra umożliwiające zmianę sygnałów wejściowych DVB-S/S2/T/T2/C na sygnał DVB-T
  • urządzenia do transmisji sygnałów HDMI za pomocą różnego rodzaju okablowania
  • nowy enkoder HDMI na IP z unikatową funkcją dystrybucji treści multimedialnych do urządzeń mobilnych
  • wielokanałowe modulatory DVB-T
  • oczekiwany przez wielu instalatorów system montażu multiswitchy MV Terra w szafach RACK
Światłowodowa instalacja multiswitchowaRTV/SAT TERRA
Multiswichowe instalacje optyczne pozwalają na odbiór i dystrybucję cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T, radiowych DAB oraz satelitarnych SAT przy zastosowaniu techniki światłowodowej. Główną zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości, niż w przypadku, gdy sygnał dystrybuowany jest kablami koncentrycznymi. Oprócz korzyści wynikającej z większego zasięgu, zyskujemy również łatwość wykonania instalacji. W miejscu typowej pięcio- lub dziewięciokablowej magistrali multiswitchowej umieszczony zostaje jeden kabel światłowodowy. Oznacza to, że instalacje tego typu łatwiej wykonać w istniejących już obiektach wyposażonych w wąskie szachty kablowe lub pozbawione takich szachtów. Tego typu technologia charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami. Światłowodowa instalacja multiswitchowa RTV/SAT TERRA jest uniwersalna i można w niej zamontować urządzenia końcowe (multiswitche) dowolnego producenta.
W skład zestawu wchodzą:

  • Klasyczny konwerter satelitarny QUATRO dedykowany do instalacji satelitarnych
  • Nadajnik optyczny OT401/OT501 TERRA
  • Satelitarny odbiornik optyczny QUATRO/QUAD z DVB-T
  • Splitter optyczny 1x2 FC/APC
Nadajnik optyczny OT501 A9872 umożliwia podpięcie konwertera QUATRO i sygnału z anteny telewizji naziemnej DVB-T.
Odbiornik optyczny QUATRO DVB-S+DVB-T OR501W A9877.
Cechy wyróżniające:
  • okablowanie światłowodowe
  • jeden kabel światłowodowy zamiast 5 lub 9 kablowej magistrali
  • odlewana obudowa gwarantująca wysoki poziom ekranowania - klasa A
  • klasyczny konwerter satelitarny QUATRO dedykowany do instalacji satelitarnych zdecydowanie ułatwia ustawienie anteny
  • nadajnik optyczny może być montowany w pomieszczeniach (a nie w pobliżu anteny) dzięki czemu zwiększa się jego stabilność
  • dystrybucja sygnału do 32 punktów odbiorczych (konwerterów QUATTRO lub QUAD) rozłożonych w promieniu 10 km przy użyciu światłowodu jednomodowego. Dokładną liczbę punktów odbiorczych oraz ich maksymalną odległość od źródła sygnału wyznaczyć można dokonując bilansu tłumienia toru optycznego z uwzględnieniem budżetu mocy optycznej.
  • w każdym punkcie odbiorczym można dać konwerter QUATRO i jeden bądź więcej multiswitchy połączonych w lokalną sieć. W jednej instalacji może więc znajdować się powyżej tysiąca gniazd (tunerów).
Światłowodowa instalacja multiswitchowa TERRA dla jednej pozycji satelitarnej.
Światłowodowa instalacja multiswitchowa TERRA dla dwóch pozycji satelitarnych.
Modułowa stacja czołowa jako źródło sygnałuw instalacji koncentrycznej
Transmodulator DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM) TTX410C TERRA z wbudowanym gniazdem CI
Transmodulator
DVB-T/T2/C-DVB-T
TTX 410C R81615 TERRA
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRA z wbudowanym gniazdem CI
Transmodulator
DVB-S/S2-DVB-T
TDX 410C R81617 TERRA
Cyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRA
Cyfrowy czterokanałowy
wzmacniacz DVB-T z AGC
at440 R82511 TERRA
Transmodulator DVB-T/T2/C - COFDM TTX-410C R81615 służy do regeneracji, zmiany częstotliwości i innych parametrów cyfrowych sygnałów DVB-T/T2/C. Proces polega na odebraniu sygnału DVB, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika). Współczynnik błędu modulacji MER na wyjściu urządzenia przekracza 35 dB i umożliwia dystrybucję sygnałów cyfrowych w najbardziej rozległych instalacjach.
Moduł TDX-410C R81617 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). TDX-410C R81617 umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s. W przypadku przekroczenia wartości granicznej, możliwe jest podanie sygnału na kolejne moduły TDX-410C R81617.
Wzmacniacz at440 R82511 to najwyższej klasy urządzenie zaprojektowane z myślą o filtrowaniu, wzmacnianiu i wyrównywaniu poziomów sygnałów w paśmie UHF. Obróbce poddawany może być cyfrowy sygnał DVB-T. Urządzenie posiada cztery, niezależne tory wzmacniające. Każdy z torów odpowiedzialny jest za wzmocnienie jednego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Oznacza to również, że jedno urządzenie wzmocnić może cztery multipleksy cyfrowe.
Dużą zaletą prezentowanego rozwiązania jest możliwość integracji transmodulatora z innymi elementami:
  • streamerami IPTV - umożliwiają dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej, naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej lub światłowodzie,
  • transmiterami optycznymi - transmisja sygnałów telewizyjnych przy wykorzystaniu medium światłowodowego,
  • urządzeniami dedykowanymi do odbioru i obróbki sygnałów telewizyjnych (wzmacniacze kanałowe
    i szerokopasmowe, modulatory analogowe i cyfrowe).
Transmisja sygnału HDMI
Dipol, w odpowiedzi na rosnącą ilość zapytań oraz duże zainteresowanie tematyką przesyłu sygnału HDMI w instalacjach indywidualnych oraz zbiorczych, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach, przygotował szereg materiałów i rozwiązań. Dysponujemy pełną paletą produktów znajdujących zastosowanie w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, klubach, pubach, restauracjach, szpitalach, galeriach handlowych, sklepach RTV, a nawet statkach pasażerskich.
Absolutną nowością będzie konwerter sygnałów H3613 umożliwiający wprowadzenie sygnałów HDMI i USB do sieci IP. Urządzenie znajdzie zastosowanie w wielu instalacjach, w których istnieje konieczność przesłania sygnału wideo na dalszą odległość z możliwością sterowania źródłem tego sygnału.
  Rozwiązanie Max. dystans Topologie
Przewody HDMI 30 m Punkt - Punkt
Transmisja skrętką 50-60 m Punkt - Punkt
Konwertery - konwersja do IP 100 m
(+ możliwość zastosowania switchy)
Punkt - Punkt
Punkt - Wielopunkt
Modulatory - konwersja do DVB-T 300 m
(+ możliwość zastosowania wzmacniaczy)
Punkt - Punkt
Punkt - Wielopunkt
Transmisja światłowodem 20 km Punkt - Punkt

Transmisja koncentrykiem

800m Punkt - Punkt
Punkt - Wielopunkt
Nowość! - enkoder HDMI - IP Signal-433
High Definition na urządzeniach mobilnych
Enkoder Signal-433 HDMI-IP
Signal-433 R86433 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI enkoduje do strumienia IP. Posiada wejścia: HDMI, USB oraz wyjście RJ-45. Enkoder może generować trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45 oferujące strumieniowanie sygnału IP w technice UDP (unicast/multicast), RTMP oraz HLS.
Protokół HLS (HTTP Live Streaming) jest protokołem komunikacyjnym HTTP. Umożliwia adaptację przepływności strumienia do możliwości sieci i może być wykorzystywany przy bezprzewodowej transmisji multimediów (również HD) do urządzeń mobilnych.
Przykład zastosowania Enkodera Signal-433 R86433 w sieci Ethernet.

Wielokanałowe modulatory DVB-T
Ostatnie 3 lata to intensywny rozwój tej gałęzi produktowej związany z wymaganiami rynku. Instalatorzy odchodzą już od nieco przestarzałych rozwiązań bazujących na modulatorach analogowych. Modulatory cyfrowe to przede wszystkim wysoka jakość obrazu oraz jednolity standard w przypadku integracji z instalacją antenową lub instalacją bazującą na nowoczesnej, cyfrowej stacji czołowej.
Oferta firmy DIPOL została rozszerzona o dwa nowe modulatory DVB-T: dwukanałowy WS-7992 R86702 i czterokanałowy WS-7990 R86704. Urządzenie te doskonale sprawdzą się w szpitalach, sklepach i galeriach handlowych, marketach, czy sklepach RTV, w których treść z jednego, dwóch, trzech lub czterech źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV. Cyfrowe modulatory A/V znajdują również zastosowanie w instalacjach monitoringu, jako element wprowadzający sygnał z rejestratora do instalacji RTV.
Modulator WS-7992 HDMI - 2xCOFDM (DVB-T) - dwukanałowy - obsługa HDCP
Cyfrowy modulator dwukanałowy DVB-T
WS-7992 R86702
Modulator WS-7990 HDMI - 4xCOFDM (DVB-T) - czterokanałowy - obsługa HDCP
Cyfrowy modulator czterokanałowy DVB-T
WS-7990 R86704
Multiswitche TERRA w szafie RACK - system montażu.
TERRA to wiodący producent multiswitchy instalowanych w budynkach zamieszkania zbiorowego. Wprowadzone w 2012 roku przepisy dotyczące wyposażenia budynków w instalacje RTV/SAT, FTTH oraz UTP narzuciły nieco zmianę przyzwyczajeń związanych z instalacją multiswitchy w pomieszczeniach teletechnicznych. Obecnie równie popularne, jak montaż w typowych szafkach RTV, jest umieszczanie multiswitchy oraz okablowania w szafach typu RACK.
W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi możliwości montażu multiswitchy MV-9xx TERRA w szafie RACK, zaprezentujemy prototypowe, tanie i proste rozwiązanie tego problemu. Podczas jego projektowania skupiliśmy się na połączeniu czasu oraz wygody instalacji oraz aspektów technicznych wśród, których wymienić można odpowiednią wentylację urządzeń oraz przede wszystkim możliwość instalacji dużej liczby na małej powierzchni.
System bazuje na uchwytach montowanych na popularnej szynie DIN (TS35). Takie rozwiązanie pozwala na instalację stosunkowo dużej liczby urządzeń na niewielkiej przestrzeni w szafie. Dodatkową zaletą tego typu montażu jest fakt, iż urządzenia towarzyszące marki Terra takie, jak wzmacniacze DVB-T, zasilacze, transmodulatory, czy streamery instalowane są w szafie w identyczny sposób, co zapewnia porządek i spójność instalacji.