Anteny w Shqipërii

Republika e Shqipërisë. Dzisiejsze państwo uważane jest za pozostałosć i dziedzictwo antycznego królestwa Illirii (The Kingdom of Illyria), które funkcjonowało w latach 1225-167 przed naszą erą.
Illirowie najpierw stracili niezależność na rzecz Rzymu, jednak ich finalnymi pogromcami, około VI wieku, byli Słowianie.
Dzisiejsza Shqipëria liczy około 3,5 miliona mieszkańców, dodatkowo poza krajem żyje około 2 milionów emigrantów.
Obecnie kraj jest na drodze szybkiego wzrostu PKB – około 7% rocznie. Ze względu na zaszłości historyczne, związane ze słabą pozycją struktur państwa, około 50% PKB wytwarzane jest w szarej strefie w związku z tym wzrost dochodu narodowego może być niedoszacowany.
Do 1990 roku, w dziedzinie telekomunikacji, Shqipëria była jednym z najbardziej zacofanych państw świata, na 100 mieszkańców tylko około 2 miało telefon. Obecnie następują szybkie zmiany w tej dziedzinie, w 2004 r było już 1,25 miliona aparatów komórkowych (CIA World Factbook) co stanowiło około 35% populacji.
Jeszcze bardziej imponujący jest rozwój w zakresie telewizji. Dla mieszkańców dostępne są 4 stacje o zasięgu ogólnokrajowych (2 publiczne i 2 prywatne) i 62 lokalne. Działalność prowadzi trzech operatorów nadających programy satelitarne, podjęto również emisję naziemnej telewizji cyfrowej.
Witajcie w Shqipërii – jedna z tablic na budynku ministerialnym w stolicy kraju.
Najbardziej znani obywatele pochodzący ze Shqipërii. Pomnik Agnes Gonxhe Bojaxhiu zwanej Matką Teresą z Kalkuty w mieście Shkodër oraz popiersie jednego z najdzielniejszych europejskich wojowników XV w. i wyzwoliciela Shqipërii - Gjergj Kastrioti Skënderbeu zwanego Skanderbegiem (mauzoleum w Lezhe)
Świadectwa starożytnej cywilizacji w Shqipërii. Ruiny starożytnego miasta Illirów – Apolonii założonego VI w p.n.e oraz pozostałości rzymskiego amfiteatru w Durrës
--W Shqipërii ścierały się wpływy, islamu (obecnie około 70%), prawosławia (20%) i katolicyzmu (10%) - na zdjęciu bizantyjska świątynia z XI w. w mieście Berat, popiersie Jana Pawła II w katedrze w Shkodër oraz meczet w stolicy kraju.---
W dzisiejszych czasach, strefy wpływu określane są nie tylko przez kulturę i religię a przede wszystkim przez produkty przemysłowe. Na zdjęciach anteny chińskie, włoskie i tureckie.
Jedno z najładniejszych miast Shqipërii - Gjirokastёr, miast „srebrnych dachów” (dachy wykonane z łupka kamiennego). Te ciekawe pokrycia dachowe sprawiają kłopoty w instalacji anten, co widać na prawym zdjęciu powyżej. W Gjirokastёr, w domu pokazanym na dolnym zdjęciu, urodził się niejaki Enver Hoxha (czyt. Hodża) autor koncepcji budowy obiektów widocznych na zdjęciach poniżej.
W latach 1960 -70 wybudowano kosztem około 3mld. USD około 600 000 bunkrów. Co prawda, tego typu budownictwo nie pozwala na fantazję architekta, ale na zdjęciach widać pewną inwencję.
Enver Hoxha wybudował bunkry i odciął kontakt ze światem, zamykając międzynarodowe centrale telefoniczne i wstrzymując rozwój telefonii. Obecnie technologia GSM służy nadrabianiu zaległości – wieże przekaźnikowe GSM w Kruji - starej stolicy Shqipërii.
Telewizja jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin telekomunikacji: 4 programy krajowe, 62 lokalne, trzech operatorów satelitarnych, cyfrowa telewizja naziemna, to imponujące osiągnięcia jak na 3,5 milionowe państwo. Na zdjęciu radiolinia operatora satelitarnego Alsat – transmisja terenowa.
Oferta przekazów telewizyjnych spotyka się z dużym zainteresowaniem, jednak w budowie systemów odbiorczych istnieje pewna nonszalancja.
Witajcie w Albanii, kraju szybko wracającym do europejskich korzeni – mozaika nad wejściem do Muzeum Narodowego w Tiranie.
Polecamy inne reportaże Dipola między innymi: