Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 w Polsce

Projekt DVB-T2
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zapadły decyzje o cyfryzacji sygnału telewizji naziemnej w Europie. Zdecydowano, że naziemna telewizja cyfrowa będzie nadawana zgodnie ze schematem kodowania i modulacji DVB.
Konsorcjum DVB (ang. Digital Video Broadcasting Project) powstało we wrześniu 1993 roku i na dzień dzisiejszy liczy ponad 200 organizacji (operatorów, nadawców, producentów sprzętu) z ponad 30 krajów. Głównym zadaniem organizacji DVB było wyjście od wymagań komercyjnych i przejście do wymagań technicznych w efekcie czego powstała rodzina standardów telekomunikacyjnych ustanowionych przez Instytut ETSI (European Telecommunications Standards Institute) dla telewizji satelitarnej DVB-S i DVB-S2, kablowej DVB-C i DVB-C2 oraz naziemnej DVB-T i DVB-T2.
Obecnie w Polsce dominuje standard DVB-T MPEG-4 (H.264). Docelowo jednak w Europie standardem będzie DVB-T2 HEVC (H.265). Pierwszym krajem w Europie, który rozpoczął oficjalne emisje DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 trwają w całej Europie. W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji (planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. W Polsce omawiana zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.
Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2.

Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie nadawania cyfrowego sygnału w standardzie DVB-T2?
Spośród wielu zalet nowego systemu, nowy standard DVB-T2 charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma (większą pojemnością multipleksu) oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (ang. High Efficiency Video Codec)/H.265. DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz, natomiast DVB-T2 o tej samej szerokości pasma (8 MHz) umożliwia na przesłanie do 40 Mb/s. Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD (720p) i Full HD (1080p). Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD.
Jaki telewizor do DVB-T2?
Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.
Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.
Zmiana przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce
Obecnie w Polsce w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej wykorzystuje się w paśmie VHF (174 MHz - 230 MHz) kanały od 6 do 12 (MUX 8) oraz w paśmie UHF (470 MHz - 790 MHz) kanały od 21 do 60 (MUX 1, MUX 2, MUX 3). Według zaleceń Unii Europejskiej, kanały od 49 do 60 (pasmo 700 MHz) powinny zostać przeznaczone na potrzeby transmisji danych, czyli dla sieci 5G. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie przesunięcia części aktualnych emisji na niższe częstotliwości. W Polsce całkowite zwolnienie tzw. pasma 700 MHz (częstotliwości 694 MHz -790 MHz) na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych i wdrożeń sieci 5G ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku. Zwolnienie części pasma zajmowanego dotychczas przez DVB-T pozwoli operatorom telekomunikacyjnym wprowadzić nowe nadajniki 5G o szerokim pokryciu i dużym zasięgu, dzięki temu na szybki internet mobilny będą mogli liczyć nie tylko mieszkańcy największych miast.
Antena do DVB-T/T2 typu combo (pasmo VHF+UHF)---
Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje ją stosunkowo prosta konstrukcja oraz wysoki zysk. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz. W zakresie DVB-T/T2 pojedyncza antena może obsłużyć stosunkowo niewielkie pasmo. Parametry są tak dobierane aby zachować kompromis pomiędzy ilością odbieranych kanałów a zyskiem w przenoszonym paśmie. Kolejny temat to polaryzacja w której nadawany jest sygnał. Elementy anteny (direktory, dipol, reflektor) muszą być ustawione zgodnie z polaryzacją. Jeżeli antena nie jest odpowiednio obrócona odbiera jak kawałek drutu (bez zysku). Na to zagadnienie należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku odbioru multipleksu MUX-8 w paśmie VHF. Większość nadajników w Polsce nadaje z polaryzacją pionową ale jest także liczna grupa nadająca w polaryzacji poziomej. Wykorzystywanie do odbioru sygnału w polaryzacji np. V anteny ustawionej na odbiór w polaryzacji H jest podstawowym błędem.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
DIPOL jako pierwsza firma wyprodukowała Profesjonalny zestaw antenowy w którym niezależnie, zarówno część przeznaczoną do odbioru VHF jak i tą do odbioru UHF można ustawić w wybranej polaryzacji. W ofercie znalazły się dwie nowe anteny specjalne zaprojektowane dla pasma VHF+UHF: zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 oraz zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 ze wzmacniaczem LNA-177 A2850. Antena wyposażona jest w zwrotnicę antenową na której sumowane są sygnały z obu części anteny.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2.
Antena zmontowana do odbioru pasma VHF w polaryzacji poziomej.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2.
Antena zmontowana do odbioru pasma VHF w polaryzacji pionowej.
Cybant mocujący maszt musi być założony na końcu nośnika anten.

Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 oraz A2850 jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF i UHF. Dzięki temu, możliwy jest odbiór sygnałów telewizyjnych bez konieczności instalowania anteny dla każdego pasma w przypadku gdy oba zakresy będą w tej samej, bądź różnej polaryzacji.
Jako przewody antenowe stosować należy wysoko ekranowe przewody koncentryczne 75Ω.
Jaka antena do DVB-T/T2 (pasmo UHF)?
Ogólnie rzecz ujmując telewizja cyfrowa nie wymaga stosowania nowych typów anten. Anteny Yagi-Uda, a nawet anteny siatkowe radzą sobie z odbiorem sygnału modulowanym cyfrowo. Wszystko zależy oczywiście od miejsca odbioru i warunków propagacyjnych dla sygnału w danej lokalizacji. Należy jednak mieć na uwadze ważną kwestie.


Większość produkowanych do tej pory anten na pasmo UHF przystosowana była do pracy w zakresie kanałowym 21-60. W kolejnych etapach uruchamiania DVB-T/T2 może okazać się, że kolejne multipleksy (MUX8) w danej lokalizacji nadawane będą na kanałach z zakresu 6-12. W takim przypadku do odbioru należy wybrać antenę pracującą w całym paśmie VHF (174-230 MHz).
Antena telewizyjna 5-12/21-60 DVB-T/T2 aktywna
Antena telewizyjna 5-12/21-60 DVB-T/T2 aktywna A6045 - znakomicie sprawdza się przy silnym sygnale, w miastach w których jest nadajnik. Ze względu na dobre parametry odbioru, łatwość instalacji i estetykę jedna z najczęściej kupowanych anten na Allegro.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T/T2
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T/T2 A1515 - do instalacji na balkonach, nadaje się idealnie do obszarów o dobrym i średnim poziomie sygnału telewizji naziemnej cyfrowej (miasta i miejscowości oddalone od nadajnika o 20-30 km).
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Rodzina anten siatkowych, stosowane w miastach i poza miastem. Mocowane na balkonach i na dachach. Występują z symetryzatorem stosowane do 30 km od nadajnika i ze wzmacniaczem 30- 60 km (w zależności do warunków). Pełną ofertę anten siatkowych znajdziecie Państwo tutaj
Antena telewizyjna DIPOL 16/21-48 DVB-T/T2 UHF
Antena telewizyjna DIPOL 16/21-60 DVB-T/T2, oraz jej wersja ze wzmacniaczem. To jedne z najpopularniejszych anten dachowych w Europie do DVB-T. Antena kierunkowa, odporna na zakłócenia sygnału, łatwa w montażu. Zasięg A1610 20 - 40 km, A 1615 30- 60 km.
Antena telewizyjna DIPOL 19/21-48 DVB-T/T2 UHF
Antena telewizyjna DIPOL 19/21-60 DVB-T/T2 A1911. Anteny dachowe, kierunkowe, o dużej odporności na zakłócenia sygnału. zasięg 20- 45 km.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHF ze wzmacniaczem LNA-177
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit, oraz jej wersja ze wzmacniaczem. Anteny dachowe kierunkowe, duże tłumienie odbić. Zasięg w zależności od warunków A2670 30- 60 km, A2675 - do 120 km.
Jaka antena do DVB-T/T2 (pasmo VHF)?---
Anteny służące do odbioru cyfrowego radia DAB+ są w stanie odebrać programy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w paśmie VHF (174-230 MHz). Sygnał DVB-T/T2/DAB+ może być emitowany w różnych polaryzacjach (polaryzacja pionowa V lub polaryzacja pozioma H). Uniwersalna konstrukcja anten umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H.
Dostępne w ofercie anteny VHF (174-230 MHz):

  Kod Nazwa Zysk [dBi]
A0110 DIPOL-1/5-12 1
A0140 DIPOL-4/5-12 6
A0710 A0710 DIPOL-7/5-12 8,5
Sumowanie sygnału FM, DAB+, DVB-T/T2
Sumowanie sygnału cyfrowego VHF z innymi sygnałami (radio analogowe FM, naziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2) może być realizowane za pomocą zwrotnicy wyposażonej w pasmowe wejście BIII/VHF (174-230 MHz). Zwrotnice dobrać należy odpowiednio do posiadanych pozostałych anten.
  Kod Nazwa Sumowane sygnały
C0340 ZA 4Ms FM, DAB+/DVB-T/T2(VHF), DVB-T/T2(UHF)
C0342 C0342 ZA-204Ms FM, DAB+/DVB-T/T2(VHF), DVB-T/T2(UHF)
C0370 ZA-11Ms FM, DVB-T/T2(UHF), DVB-T/T2(UHF)
C0384 C0384 ZA-206Ms FM, DVB-T/T2(UHF)
R902042 MM-307 FM+DAB+/DVB-T/T2VHF), DVB-T/T2(UHF), DVB-T/T2(UHF)
R902044 MM-407 FM, DAB+/DVB-T/T2(VHF), DVB-T/T2(UHF), DVB-T/T2(UHF)
R82018 R82018 DC015L VHFI/II+FM,DAB+/DVB-T/T2(VHF), DVB-T/T2(UHF)
C0325 C0325 ZWR-210DC FM-VHF/UHF

 

Pomiar cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T/T2
Miernik sygnału WS-6975 R10514 umożliwia pomiar sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD). Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT. Idealny do uruchamiania każdej instalacji DVB-T/T2. Pozwala na dokładne ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy oraz diagnostykę instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER). Parametry te są kluczowymi przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału.
Miernik DVB-T/T2(HEVC 8 bit)/C WS-6975 z wbudowanym tunerem Signal (H.265/H.264)
Miernik DVB-T/T2 WS-6975 z wbudowanym tunerem Signal (H.265/H.264) R10514
Domowe instalacje DVB-T/T2
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2 (VHF-MUX8) oraz DVB-T/T2 (UHF)

Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Instalacja dla obszarów o silnym
poziomie sygnału (nadajniki dużej
i średniej mocy oddalone do 20km)
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Instalacja uniwersalna dla obszarów
oddalonych od nadajnika o około 20-40km
podział na 4 odbiorniki
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Instalacja dla obszarów oddalonych
od nadajnika ponad 40km
podział na 4 odbiorniki
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Zestaw antenowy do odbioru DVB-T/T2
z dwóch nadajników
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Schemat instalacji dystrybuującej sygnał satelitarny i DVB-T/T2 do 4 gniazd