Archiwalne numery Informatora

Informator TV-Sat-historia55
Aktualny numer można znaleźć tutaj

02.11.05

Targi Monitoringu Wizyjnego Miast i Stadionów - Kielce 2005. W dniach 26-27.10.2005 odbyła się w Kielcach Konferencja i Wystawa z zakresu Monitoringu Wizyjnego Miast i Stadionów. Na wykładach poruszono m.in. tematy zagrożenia terroryzmem organizmów miejskich oraz tematy związane z monitoringiem bezprzewodowym.
Jeśli konferencję można uznać za udaną, to wystawa okazała się całkowitą klapą. Dwa razy mniej wystawców niż rok wcześniej. Również stoiska, bardzo ubogie – zarówno firm CCTV, jak i firm specjalizujących się w zabezpieczeniu stadionów.
Z ciekawszych urządzeń, które można było zobaczyć na stoiskach to:

Powiększ...  Powiększ...
Kamera stadionowa z reflektorami IRED  i “kieszonkowa” kamera termowizyjna M4 z wbudowanym aparatem cyfrowym prezentowana przez firmę Merx

Powiększ...
Ciekawą kamerę wypuściła firma UltraKam. Kamera posiada tylko kilka diod IRED, jednak odpowiednia konstrukcja reflektora i dodanie soczewek powoduje, że zasięg wiązki podczerwieni wydłuża się prawie do 50 m.

Powiększ...
Największe wrażenie robił “podrywający się” kilka razy do lotu śmigłowiec. Nie wszyscy jednak zauważyli, że model ten jest wyposażony w wysokiej klasy kamerę szybkoobrotową.

Nowe wzmacniacze HS-013 i HS-013A Terry. Znana z wysokiej jakości multiswitchy, litewska firma Terra wprowadziła na polski rynek wzmacniacze przeznaczone dla klientów indywidualnych. Wzmacniacze pozwalają na zasilenie do 15 gniazd RTV. W zastosowaniach zastępują wzmacniacze Ca-215 i AI-200 Alcada. Wzmacniacze HS-013 to nowoczesna konstrukcja, oparta na najnowszych podzespołach renomowanych firm, co jest związane z polityką niezawodności sprzętu prowadzoną przez producenta. Wzmacniacz HS-013 w stosunku do HS-013A został wzbogacony o możliwość zasilania przedwzmacniaczy.


Przykład zastosowania wzmacniacza HS-013

Problemy z przedłużaczmi pilotów R94210. Wszystkie przewodowe przedłużacze pilotów generują w momencie przełączania sygnał zakłócający, widoczny na ekranie telewizora. Jeżeli chwilowe zakłócenia są dla użytkownika niedopuszczalne, należy stosować przedłużacze bezprzewodowe R94116. Ich zastosowanie jest jednak ograniczone odległością do 50 m.

Kamery i prawa jazdy. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie zmieniające dotychczasowe zasady szkolenia kierowców. Lada dzień ukaże się ono w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie 10 stycznia 2006 r. Egzamin praktyczny będzie nagrywany. W pojazdach egzaminacyjnych zamontowane zostaną kamera i mikrofon, które zarejestrują przebieg egzaminu (audio i wideo) . Nagrania będą pomocne przy weryfikacji wyników egzaminu.

Więcej...
Jednokanałowy rejestrator mobilny M85001 umożliwiający rejestrację video i audio

Rejestrator dla małych firm i domów jednorodzinnych.  Rejestrator YK9810 M85036 to tani i prosty w obsłudze, samodzielnie działający rejestrator cyfrowy, z którego materiały mogą być odtwarzane na komputerze PC (wystarczy podłączyć dysk i zainstalować oprogramowanie). Zapis odbywa się na typowym dysku komputerowym w formacie MJPEG. Dysk montowany jest w kieszeni w rejestratorze. Taki montaż umożliwia wyjęcie dysku w celu przekopiowania materiałów bez rozkręcania obudowy. Rejestrator posiada możliwość:

  • wyboru jednego z wielu poziomów jakości rejestracji obrazu,
  • samoczynnego startu po zaniku zasilania i jego ponownym pojawieniu się - urządzenie automatycznie kontynuuje rejestrację,
  • ustawienia różnych trybów włączania zapisu: ręczny, detekcja ruchu w obrazie, pobudzenie wejść alarmowych, wg kalendarza,
  • łatwego wyszukiwania nagrań (wg daty i godziny),
  • kopiowania fragmentów nagrań na kartę Compact Flash w systemie i odtwarzania na PC (kompatybilność z większością programów multimedialnych),
  • nadpisywania nagrań - po zapełnieniu całego twardego dysku ponowne zapisywanie w miejscu najstarszych nagrań albo włączenie rejestracji z sygnalizacją zapełnienia dysku,
  • obsługi 4 wejść alarmowych i jednego wyjścia alarmowego,
  • obsługa dysków o maksymalnej pojemności 250 GB.

Bardzo łatwa obsługa urządzenia z panelu czołowego, możliwość włączenia detekcji obrazowej (na cały ekran, nie ma możliwości ustawienia siatki punktów) i przeglądania materiałów na komputerach domowych sprawia, że jest to najlepszy rejestrator do użytku domowego i dla małych sklepów.

Więcej...
Rejestrator YK9810 M85036

Bramka VoIP Linksys PAP2-EU IPFON - wrażenia użytkownika. "Bramka VoIP Linksysa  N8050 w wersji PAP2-EU nie wymaga specjalnych zabiegów konfiguracyjnych (jeśli nie zamierzamy zmieniać operatora, dla którego została skonfigurowana). W celu wykonania pierwszego połączenia wystarczy po wyjęciu jej z pudełka podłączyć telefon do jednego z gniazd RJ11 (dostępne są dwie linie, każda może być skonfigurowana dla innego operatora), przyłączyć PAP2-EU do rutera lub switcha i włączyć zasilanie – gotowe!
Bramka jest doładowana na kwotę 5 PLN, którą należy wykorzystać przed rejestracją bramki u operatora. Pierwsze połączenia muszą być realizowane poprzez prefiks, nawet jeśli są to rozmowy miejscowe (chociaż pierwszą rozmowę na telefon komórkowy wykonałem wybierając po prostu 0502 itd. - zadziałało). Jakość rozmowy nie odbiegała znacząco od standardów tradycyjnej telefonii analogowej (można by się przyczepić do lekko metalicznego brzmienia głosu, ale przecież tu chodzi o zrozumienie przekazu słownego, a nie transmisję muzyczną dla wytrawnych melomanów). W ramach "pakietu startowego" wykonałem jeszcze połączenie "testowe" do USA oraz Niemiec - jakość połączenia - co najmniej dobra, a w przypadku połączenia z USA nawet lepsza niż przy zastosowaniu linii analogowej, gdzie czasem spotykałem się z szumami i trzaskami, niemalże uniemożliwiającymi zrozumienie rozmówcy."
Więcej uwag użytkownika tutaj.

Antena mikropaskowa panelowa ATK-P8/5150-5850 MHz 22dBi. Antena ATK P8/5 A73902 wykonana w technologii mikropaskowej, zalecana jest do stosowania w stacjach klienckich oraz w stacjach bazowych. Można ją wykorzystać w połączeniach stanowiących elementy sieci radiowej na odległość 2-5km.
ATK-P8/5 wyróżnia dobre dopasowanie w całym paśmie pracy, duże tłumienie polaryzacji ortogonalnej, czyli niepożądanej, co zwiększa jej odporność na zakłócenia.
Powierzchnia czołowa obudowy wykonana jest z tworzywa ABS odpornego na wpływ czynników atmosferycznych.
Poważnym problemem projektantów systemów WLAN są niesprawdzone i niestabilne parametry anten.

Więcej...
Antena ATK P8/5 A73902 wyróżnia się wśród innych anten precyzyjnymi badaniami parametrów, powtarzalną wysoką jakością i stabilnością w czasie pracy

 

24.10.05

Telewizja w Chinach. Chiny są największym rynkiem telewizyjnym świata, na około 1,3 miliarda mieszkańców jest obecnie 370 milionów odbiorników telewizyjnych. Roczna sprzedaż wynosi około 40 milionów sztuk. Dla porównania, w Polsce jest około 10 milionów telewizorów, przy rocznej sprzedaży około 1,2 miliona sztuk. Obecnie, w 20 miastach chińskich, prowadzona jest eksperymentalnie emisja cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie europejskim DVB-T. Na koniec 2004 roku odbierało ją jednak tylko 1 milion gospodarstw. W sierpniu, władze Chin postanowiły przyśpieszyć digitalizację telewizji poprzez możliwość udziału kapitału prywatnego (do 49%) w przedsięwzięciach telewizyjnych. Planowana jest, całkowicie cyfrowa, transmisja z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Wyłączenie transmisji analogowej przewidywane jest na 2015 rok.
Mimo wprowadzenia standardu DVB-T wszystko wskazuje na to, że Chiny zdecydują się na wprowadzenie własnego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Największe szanse na wdrożenie mają standardy Digital Multimedia Broadcast Terrestrial (DMB-T) i Advanced Digital Television Broadcast Terrestrial (ADTB-T) – decyzja ma być podjęta do końca tego roku. Przyjęcie własnego standardu umożliwiłoby Chinom uniknięcie płacenia kilkumiliardowych opłat licencyjnych.
Dla standardu DMB-T jest już gotowy chip "Zhongshi No. 1" zbudowany z 20 milionów tranzystorów i 2 milionów bramek logicznych, który według testów przewyższa jakością produkty dla DVB-T i amerykańskiego standardu ATSC, przy czym jest znacznie tańszy w produkcji.

Antena z przyszłością - Dipol 19/21-69 DIGITAL. Wprowadzona równolegle na rynek polski i niemiecki antena Dipol 19/21-69 DIGITAL spotkała się z dobrym przyjęciem instalatorów. Zaprojektowana, specjalnie dla wymagań jakościowych i transmisyjnych rynku niemieckiego, antena telewizyjna UHF Dipol 19/21-69 DIGITAL A1911, przeznaczona jest do pracy w kanałach 21-69, obejmuje więc rozszerzenie pasma, związane między innymi z wprowadzeniem cyfrowej telewizji naziemnej. Ze względu na wysoki zysk w wyższych częstotliwościach, polecana jest przy słabych warunkach odbioru w tym paśmie (kanały 50-69 - zysk 11-14 dB). Antenę warto stosować w nowych instalacjach, ponieważ nie będzie musiała być wymieniana wraz z uruchomieniem nadajników powyżej 60 kanału.

Wymagania dotyczące sygnału wejściowego instalacji z multiswitchami. W przypadku dużych instalacji z multiswitchami wymagane jest stosowanie wielu stopni wzmacniania, co wprowadza do instalacji szum. Wzrost poziomu szumu wiąże się z pogorszeniem odstępu sygnału od szumu, co bezpośrednio przekłada się na BER. Wzrost BER powyżej 10^-4 na gniazdku spowoduje utratę możliwości odbioru, ponieważ dekoder nie będzie w stanie przywrócić oryginalnego sygnału (dzięki zastosowaniu kodowania nadmiarowego). Z tego wynika, że aby zapewnić poprawny odbiór trzeba zapewnić bardzo mały BER 10^-8 na wyjściu z konwertera. Sygnał z odpowiednio małym BER jest możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu odpowiednio dużej anteny np. 110 cm A9658. Warto stosować duże anteny, pamiętając, że na całą instalację przypada tylko jeden zespół antenowy, więc dodatkowy koszt jest znikomy.
Dobierając multiswitch - artykuł o wykonywaniu instalacji multiswitchowych.

Idea monitoringu w sieci IP – cz. 1. Systemy zdalnego monitoringu posiadają kilka cech, które pozwalają na stworzenie nowej jakości w zabezpieczeniu obiektu - dostęp do każdej kamery, w dowolnej chwili, przez każdego użytkownika systemu, z nawet najbardziej odległego miejsca.
Podstawowy problem sprowadza się do spełnienia powyższych wymagań – czyli przesłania obrazu  w odpowiedniej jakości. Nieskompresowany obraz w standardzie CCIR w czasie 1 sekundy generuje strumień 12,42 MB danych (przy 25 kl/sek), co daje 99 Mbit/s na jedną kamerę. Możliwości transmisyjne powszechnie dostępnych mediów są dużo mniejsze.
W tabeli podano liczbę klatek jaka może być przesłana w czasie 1 sekundy w zależności od dostępnego pasma. Przyjęto, że 1 klatka ma rozdzielczość tzw. CIF = 16 kB = 128 kb/s (wartość około 700 razy mniejsza niż przy obrazie nieskompresowanym 99 Mbit/s). W następnych częściach omówimy jak zmniejszyć w tak znacznym stopniu ilość danych i co z tego wynika.

 

Ilość kl/s

PSTN 56 kb/s

0,45

ISDN 64 kb/s

0,5

ISDN 128 kb/s

1

ADSL 256 kb/s

2

ADSL 512 kb/s

4

Ilość klatek skompresowanego obrazu zajmującego 16 kB, jaka może być przesłana przez wybrane media

Co warto wiedzieć o podczerwieni. Reflektory podczerwieni stosowane są w systemach CCTV, w których konieczny jest monitoring obiektów w całkowitych ciemnościach. Reflektory podczerwieni, podobnie jak inne źródła światła widzialnego, mają różną moc i kąty promieniowania. Od mocy reflektora zależy zasięg pracy reflektora. Jednak to nie jedyny parametr, który decyduje o jakości pracy systemu z oświetleniem IRED.
Dobierając kamerę do pracy w podczerwieni należy wybierać urządzenia:

  • o jak największej czułości,

  • z dobrym współczynnikiem S/N (sygnał/szum) – im lepszy współczynnik, tym czystszy obraz,

  • o dobrej zdolności kamery do widzenia fal podczerwonych.

Dodatkowo należy wiedzieć, że istnieją również specjalne obiektywy, które lepiej radzą sobie z pracą z reflektorami podczerwieni. Dodatkowo warto wybierać obiektywy o jak najmniejszej wartości parametru F.
Długość fal podczerwieni mieści się w granicach 700-1000 nm. Wraz ze wzrostem długości fali, światło żarzącego się reflektora jest mniej widoczne dla oka ludzkiego, jednak również spada czułość kamery. Reflektory podczerwieni posiadają wbudowane filtry: 750 nm (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm ("efekt matowy" - prawie niewidoczny dla oka), 950 nm (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego). Reflektory występują w wykonaniu lamp LED lub lamp halogenowych. Te pierwsze są bardziej żywotne, jednak mają mniejszą moc.

Więcej...
Reflektor podczerwieni M1654

Dostęp przez LAN do kamer analogowych. W starszych instalacjach CCTV, opartych na dzielnikach, czy multiplekserach, nie było możliwości zdalnej pracy sieciowej. Obecnie, gdy dostęp do Internetu możliwy jest prawie w każdym miejscu, klienci chcą rozbudować istniejący system o zdalny podgląd. Jest to możliwe za sprawą webserwerów, np. AVC732 M8414. Urządzenie to daje możliwość udostępnienia poprzez sieć obrazów z kamer. Dodatkowo, specjalne oprogramowanie pozwala na zdalne nagrywanie tych materiałów w komputerze. Urządzenie polecamy jako rozbudowę prostych systemów 4-kamerowych opartych na dzielnikach.
Duża liczba lokalnych dostawców Internetu stosuje AVC732 z dowolną kamerą - jako tanią i prostą w instalacji webkamerę, którą wpinają do switchy i udostępniają w swoich sieciach. Kamery najczęściej udostępniają obrazy z parkingów osiedlowych.

Systemy CCTV i transmisja bezprzewodowa. Na rynku są dostępne profesjonalne nadajniki M1515 i odbiorniki M1518 wideo pracujące w ogólnodostępnym paśmie 2,4GHz, posiadające świadectwo zgodności z wymogami zasadniczymi. Nadajniki można zamontować w obudowach wraz z kamerą, obiektywem, zasilaczem.


Zestaw bezprzewodowy

Kąt połowy mocy. Kąt połowy mocy oznacza taki kąt, przy którym zysk anteny spada o 3 dB względem głównej osi promieniowania anteny.
Częstym błędem jest przyjmowanie, że poza kątem połowy mocy antena nic nie promieniuje. Dlatego, jeśli np. dwie stacje klienckie położone są w odległości kątowej 30 stopni, to instalator szuka anten, których kąt wynosi co najmniej 30 stopni – podczas, gdy w praktyce wystarczy szukać anteny, której kąt połowy mocy jest zbliżony do żądanej wartości.
W praktyce dopiero oglądnięcie charakterystyki anteny pozwala określić jaka jest moc promieniowana poza kątem połowy mocy. Można wtedy zobaczyć, iż choć dwie anteny maja identyczny kąt połowy mocy (np. 28 stopni), to zachowują się inaczej. W naszym przykładzie, pierwsza antena przy spadku mocy o 6 dB ma kąt 64 stopnie, a druga 36 stopni. Oznacza to, iż ta pierwsza pokrywa większy obszar. Czasem może to być korzystne, np. gdy używamy jej jako anteny w stacji bazowej, czasem niekorzystne, np. gdy stosowana jest jako antena kliencka – gdyż wtedy jest bardziej podatna na zakłócenia.
Anteny w sieciach WLAN - artykuł P. Króla.

Przykładowe charakterystyki anten

Tilt anten stacji bazowych. Jeśli teren jest bardzo nachylony, aby uzyskać optymalne pokrycie i lepiej wykorzystać promieniowaną moc (nie promieniujemy części wiązki nieużytecznej) oraz aby zmniejszyć poziom zakłóceń interferencyjnych stosuje się pochylenie anten. O konieczności pochylenia anten powinni pamiętać budujący instalacje WLAN na terenach górskich.

Powiększ...
Na zdjęciu widać anteny stacji bazowej na wyspie Hongkong, ze względu na nachylenie terenu ok 30 stopni, anteny pochylono o bardzo duży kąt.

Co zrobić jak nie działa łącze? "Zestawiłem łącze na 5 GHz, na dystansie 1,9 km, w trybie WDS na urządzeniach CA8-4, na antenach panelowych 23 dBi z kablem 2 metry CNT200. Gdzieś pośrodku linku rosną dwa drzewa zasłaniające link. Przez 90 % czasu link poprawnie działa, jednak zdarzają się dni, kiedy mam większe pingi lub zerwania połączenia."
Przy tej odległości i w/w antenach łącze powinno działać. Jednakże w paśmie 5 GHz (i wyższych) krytyczne znaczenie ma widoczność radiowa. Jeżeli jest jakaś przeszkoda, wiąże się to z utratą jakości połączenia, dlatego łącze "przez drzewa" ma prawo działać niestabilnie. Jedynym wyjściem jest przemieszczenie anten albo zamontowanie stacji przekaźnikowej. Mogą też występować jakieś zakłócenia, może w pobliżu jest sieć, która nadaje na tym samym kanale. W takiej sytuacji należy przeprowadzić testy z użyciem karty, laptopa oraz programu typu NetStumbler.
I jeszcze jedna możliwość, w przypadku CA-8-4 przy odległości większej niż 800 m należy ustawić parametr ACK Timeout, który wpływa na maksymalny zasięg urządzeń. Oblicza się go według wzoru: ACK = 23 + d/150, gdzie d to odległość w metrach pomiędzy antenami urządzeń. Odpowiada on za czas, jaki stacja bazowa oczekuje na odpowiedź od drugiego urządzenia. Czas ten jest tym dłuższy im większa jest odległość.

Jaki kabel do CA 8-4. Bardzo popularny AP CA-8-4 N2505 posiada złącze SMA R/P. Dość często pojawia się wątpliwość jak go najlepiej podłączyć do anteny np. 5,6 GHz 25dB GRID56025 Pacific A73302, która posiada gniazdo N.
Do AP potrzebny jest konektor wt. SMA RP/gn.N E83225. Przy długościach kabla rzędu 2-5 m zalecany jest kabel CNT-200 E1159 oraz 2 wtyki zaciskane N CNT-200 200APNM-CR E84727. W przypadku połączeń dłuższych niż 5 m zalecany jest kabel CNT-400 E1162 oraz wtyki N CLAMP CNT-400 400APNM-C E84726, zaś przy najdłuższych połączeniach polecamy kabel CNT-600 E1163 oraz wtyki N CLAMP CNT-600 600APNM-C E84719.

 

20.10.05

W Europie pokazują, a w Azji handlują – targi elektroniczne. Targi elektroniczne w Europie przeznaczone są głównie do promocji produktów wśród klientów końcowych i ostatniego szczebla dystrybucji. Stąd duży nacisk na wygląd stoisk i atrakcje towarzyszące, mające zwrócić uwagę szerokiej publiczności na promowane produkty i podkreślić pozycję firm.
Targi azjatyckie, to spotkania producentów z dystrybutorami. Tysiące firm, głównie chińskich, ostro konkuruje ze sobą, a udział w targach umożliwia kontakt z klientami, dlatego nie ma tam kłopotów ze znalezieniem chętnych do wystawiania swoich produktów.
Chętnie zjeżdżają na azjatyckie targi dystrybutorzy z całego świata, znajdując ciekawe produkty w najniższych cenach. Możliwość wejścia na targi po ukończeniu 18 lat i brak gadżetów ogranicza liczbę przypadkowych zwiedzających, pozwalając na spokojne prowadzenie rozmów handlowych.

Szanghaj i Hongkong – co nowego na targach?
Hong Kong Electronics Fair, odbywające się 13-16 października i China Sourcing Fair w Szanghaju, odbywające się 10-12 października, to targi elektroniki użytkowej i kooperacji w zakresie elektroniki.

Powiększ...  Powiększ...

Dominującą grupą towarową były monitory i telewizory LCD, szczególnie ciekawie zapowiada się walka o rynek mobilny. Popularność odtwarzaczy wideo i cyfrowa telewizja naziemna pozwalają na wygodne oglądanie w czasie podróży samochodowych, stąd na targach wystawiało się kilkudziesięciu producentów mobilnych monitorów i trzeba przyznać, że łatwo znajdowali potencjalnych klientów.
Szeroka była oferta telefonów VoIP, oferujących pracę we wszystkich używanych systemach, jednak widoczna była przewaga rozwiązań przygotowanych dla Skype.
Niemal wszyscy producenci odbiorników radiowych wystawiali sprzęt dla radiofonii DAB, co może zwiastować szybki rozwój i wzrost popularności cyfrowego radia.
Nie maleje zainteresowanie telefonami komórkowymi, na rynku azjatyckim renomowane firmy Nokia, Motorola, Sony Ericsson wypierane są ostro przez rodzimych producentów, oferujących sprzęt po znacznie niższych cenach.
Cenowo i ilościowo do roli gadżetów zbliżają się odtwarzacze MP3, których ceny zaczynają się już od kilku dolarów. Natomiast produktem naturalnie wchodzącym na rynek po odtwarzaczach muzyki są odtwarzacze wideo, z których te pracujące w standardzie MPEG-4 i wyposażone w twarde dyski lub duże pamięci Flash wkrótce powinny stać się młodzieżowym przebojem. Reportaż z Targów w Hongkongu i Szanghaju tutaj.

Nowe multiswitche Viper. Najnowszy multiswitch z rodziny Viper pozwala na odbiór z czterech satelitów na szesnastu gniazdach. Multiwitch jest przełączany sygnałem DiSEqC, nie będzie zatem możliwy odbiór wszystkich satelitów na oryginalnych tunerach Cyfry+, choć oczywiście po podłączeniu HotBirda na wejścia SAT A multiswitcha, tuner Cyfry + będzie prawidłowo odbierał programy z HotBirda (multiswitch nie współpracuje z tunerami przesyłającymi sygnał ToneBurst). Ze względu na możliwość przesterowania, wymagane jest, aby poziom wejściowy sygnału na każdym kanale telewizji naziemnej nie był większy niż 80 dBuV.


Schemat instalacji z multiswitchem
17/16 S 170 CP-16 R75105.

Odbiór kilku programów na jednym tunerze. Tunery PVR (z dyskiem twardym) stają się coraz popularniejsze. PVR Ferguson DF-9000 PVR 2*CI A99365 pozwala na prace z kartą Cyfry+. Ciekawą cechą jest możliwość oglądania jednego programu i nagrywania innego (z tego samego transpondera). Z kolei PVR DSR 9000CI PVR PREMIUM HDD 80GB A99077 posiada możliwość nagrywania dwóch różnych programów z tego samego transpondera i oglądanie trzeciego z innego traspondera. Tuner można też nauczyć pracy z dowolnym pilotem.

Więcej...
PVR Ferguson DF-9000 PVR 2*CI A99365

Ogranicznik przepięć w CCTV. Statystyki podają, że około 25 % uszkodzeń sprzętu elektronicznego spowodowane zostało przez przepięcia powstałe na skutek pola elektromagnetycznego wytworzonego przez bliskie uderzenie pioruna. Ogranicznik przepięć OPV-4 M17014 skutecznie zabezpiecza cztery linie przesyłowe video, umożliwiając odprowadzenie prądu udarowego do ziemi, przez co zapewnia właściwą ochronę urządzeń elektronicznych video.
OPV-4 nie powoduje straty jakości sygnału video i jest urządzeniem biernym, nie wymagającym zasilania. OPV-4 nie jest symetryczny i chronione urządzenie należy podłączyć do gniazd BNC wyjściowych (WY-1 do WY-4). Natomiast gniazda BNC LINIA łączymy z linią przesyłową, na której może wystąpić przepięcie. Prac połączeniowych nie można wykonywać w czasie burzy. OPV-4 należy podłączyć do dobrej instalacji uziemiającej. Ogranicznik należy umieścić jak najbliżej ochranianego urządzenia.
Modelem ogranicznika do ochrony jednej linii jest OPV-1 M1701.

Ogranicznik przepięć OPV-4 skutecznie zabezpiecza cztery linie przesyłowe video, umożliwiając odprowadzenie prądu udarowego do ziemi, przez co zapewnia właściwą ochronę urządzeń elektronicznych video

Antena GPRS / UMTS / WLAN 3dB kompatybilna ze złączem SE237 do GC75, 82, 85. Antena A7041 przeznaczona jest do modemów pracujących w paśmie GSM 900, DCS 1800/1900, UMTS 2200 oraz WLAN 2400 MHz i posiada zysk 3 dBi. Znakomicie rozwiązuje typowy problem, iż sygnał w miejscu, gdzie jest laptop, jest za słaby do poprawnej pracy modemu. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy dołączenie do modemu małej anteny. Antena jest wyposażona w kabel RG-174 o długości 3 m oraz złącze kompatybilne ze złączami w kartach GC-75, GC-82 oraz GC-85.


Antena A7041

Anteny dla modemów GPRS ze złączem SMA. Istnieje na rynku grupa modemów GSM/GPRS posiadających złącze antenowe SMA. Przykładem może być Siemens MC75, Mobilebox MC35, CELL 525, M-100, M-101 (oparte na module G18 firmy Motorola), czy urządzenie MEGABOX. Możliwe jest zastosowanie gotowych anten GSM z kablem np. ATK-10/400-470MHz +10m RF-5 gn. FME A7011, ATK-10/850-960MHz +10m RF-5 gn. FME A7016 lub ATK-20/850-960MHz +10m RF-5 gn. FME A7026. Powyższe anteny posiadają standardowe gniazdo FME, dlatego należy zastosować przejście wtyk SMA - wtyk FME E84570.


Foto E84570

Patchowanie AP. W ostatnim czasie wielu użytkowników stara się zwiększyć moc swoich urządzeń IWE-1100 Pro Max oraz Advance Max wgrywając oprogramowanie przeznaczone tylko na rynek Stanów Zjednoczonych. Oprogramowanie to nie jest zgodne z normami prawnymi obowiązującymi w Europie i jego używanie może się wiązać z konsekwencjami prawnymi. Dlatego nie zalecamy zmiany oprogramowania. Wgranie nielegalnego firmware wiąże się z utratą gwarancji i czasem kończy się trwałym uszkodzeniem urządzenia.

 

10.10.05

IV Konkurs Dipola "Ciekawie o antenach" rozstrzygnięty. W tym roku, zdaniem naszego jurora pana Pawła Zechentera, znanego krakowskiego fotografa, chociaż ilość prac  wyraźnie się zwiększyła, to poziom przeciętnych zdjęć znacznie się obniżył. Nie dotyczy to grupy kilkunastu prac, z których wybrał nagrodzone.

Więcej...
I miejsce - "Anteny drewniane na plaży Kujora, Korea" - Ireneusz Joskowski więcej>

Instytut Sztuki Filmowej – na co wydadzą 40 milionów? Ustawa o Kinematografii uchwalona 30 czerwca 2005 r. nałożyła specjalny podatek, w wysokości 1,5 % od obrotu, który od nowego roku zaczną płacić stacje telewizyjne, operatorzy telewizji kablowej, właściciele kin i producenci nośników video. W założeniu, z podatku ma być finansowana produkcja nowych filmów. Rzeczpospolita przeprowadziła rozmowę z nowo mianowaną dyrektor Instytutu:
“Oblicza się, że nowy instytut będzie miał fundusz w wysokości ok. 100 mln zł. Jaka część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na produkcję filmową?
Agnieszka Odorowicz: Co najmniej 60 proc., czyli ok. 60 mln zł. Te środki zostaną podzielone przez Radę Instytutu na produkcję fabularną, dokumentalną i animowaną.”

Zdaniem Antoniego Kamińskiego, szefa Transparency International, powstanie Instytutu to jeden z najbardziej jaskrawych przykładów patologii i lobbingu.

HDTV w Niemczech. 19 listopada, Premiere (operator płatnej, niemieckiej platformy TV) rozpocznie satelitarne przekazy telewizyjne z Astry w standardzie HDTV (High Definition Television). Programy będą nadawane w systemie kompresji Mpeg4/H.264. Pierwszym nadawanym programem będzie transmisja z meczu piłki nożnej pomiędzy FC Koeln i Schalke 04. Docelowo, Premiere HD zaoferuje trzy programy tematyczne: HD Film, HD Sport i HD Thema (filmy z Discovery). Miesięczna opłata za oglądanie telewizji HDTV w Premiere będzie, dla obecnych abonentów, wynosiła dodatkowo 12 Euro. Jednak do stycznia będzie obowiązywała promocja, abonenci Premiere będą mogli oglądać programy HDTV za darmo. W 2006 r., wraz z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, planowane jest wprowadzenie programów HDTV do sieci telewizji kablowych. Sat – Report Kriebel Verlag

DVB - T w Niemczech. Na koniec 2005 roku, 45 milionów obywateli Niemiec będzie miało dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej – stanowi to 55 % wszystkich mieszkańców. Zakończenie analogowego nadawania planowane jest na 2008 r. Sat – Report Kriebel Verlag

Instalacja w budynku apartamentowym.
Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego oraz, po podłączeniu tunera, programów satelitarnych z dwóch satelitów. W czasie budowy lub remontu domu należy zwrócić uwagę na doprowadzenie odpowiednich przewodów do wszystkich punktów, gdzie przewidujemy zainstalowanie gniazdek antenowych. Możliwe jest włączenie w instalacje kamer przemysłowych. Sygnał z kamer będzie dostępny w sieci RTV na wybranym kanale. W taki sposób można łatwo zrealizować monitoring parkingu przed blokiem. Sygnał z kamer można także podać na demodulator R87201, a następnie zapisywać na rejestratorze cyfrowym.


Instalacja w budynku apartamentowym umożliwiająca odbiór programów naziemnych, satelitarnych oraz monitorig np. parkingu

Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki: powstają przydźwięki w odbiornikach radiowych, następuje nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowoprądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a “0” w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą FM-2 R48605 lub TRIS-102A R48606. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie odpowiednio: 1,5 i 0,7 dB. Dodatkowo TRIS-102A stanowi także zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Urządzenia najlepiej byłoby włączyć tak, jak na schemacie, jednak gdyby ze względów budowlanych okazało się to niemożliwe, można tego dokonać za gniazdkiem. Schemat i szerszy opis problemu tutaj.

Tester CCTV - Tomek 8. Tester obiektywów, monitorów i kamer – Tomek 8 – jest uniwersalnym przyrządem, oddającym nieocenione usługi przy uruchamianiu oraz lokalizacji uszkodzeń systemów CCTV. Tester posiada następujące funkcje:

  • pomiar napięcia zasilania
  • wskazanie niewłaściwej polaryzacji zasilania
  • pomiar wielkości tętnień zasilacza
  • pomiar wielkości sygnału video
  • generator PAL
  • sterowanie funkcją ZOOM obiektywu
  • sterowanie funkcją FOCUS obiektywu
  • otwieranie i zamykanie przysłony w obiektywach z automatyczną przysłoną
  • Przy dużym oświetleniu – automatyczna przysłona zamyka obiektyw, a tym samym zwiększa się głębia ostrości. W nocy natomiast, gdy obiektyw jest całkiem otwarty, głębia jest bardzo mała i interesujący nas obiekt może znaleźć się poza strefą ostrości. Wyeliminowanie problemów związanych z Tym zjawiskiem ułatwia tester Tomek 8

    Rajdowy rejestrator. Dużą popularność wśród uczestników rajdów samochodowych zdobywa jednokanałowy rejestrator mobilny M85001. Rejestrator ma niewielkie rozmiary. Możliwość łatwego przenoszenia do innego samochodu sprawia, że znajduje zastosowanie zarówno w samochodach służb przygotowania trasy rajdu do wykonania dokumentacji trasy przed rajdem, jak i w czasie trwania imprezy dla dokumentowania zawodów.

    Powiększ...  Powiększ...

    Rejestrator mobilny M85001 - zamontowany w samochodzie uczestniczącym w rajdzie terenowym

    Rozporządzenie – monitoring imprez masowych. Brak szczegółowych wytycznych, związanych z parametrami technicznymi, powoduje wiele kontrowersji w przypadku porównywania ofert cenowych, dlatego określenie wymagań podstawowych może być przydatne we wszystkich etapach oceny instalacji monitoringu. Rozporządzenie MSWiA “W sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych” dotyczy tylko fragmentu instalacji monitorujących, jednak warto rozszerzyć te wymagania na inne, mniej odpowiedzialne instalacje.
    Wskazówki zawarte w rozporządzeniu będą cenne dla inwestorów i instalatorów monitoringu, stanowiąc wsparcie również w kwestii uznawania materiałów pochodzących z zapisu jako dowodu w sądzie.
    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 października 2004 r. w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych oraz minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.. (Dz. U. Nr 243, poz. 2438)

    Tanie dzwonienie - bramka VoIP Linksys PAP2-EU IPFON. Bramka VoIP - Linksys PAP2-EU IPFON pozwala na podłączenie 2 analogowych aparatów telefonicznych do sieci Internetowej i realizowanie rozmów za pośrednictwem protokołu IP.  Dodatkowo, kupujący urządzenie otrzymuje pakiet promocyjny na rozmowy wartości 5 zł jeśli skorzysta z oferty firmy IPFON. Pakiet ten należy wykorzystać przed rejestracją (wybraniem numeru stacjonarnego) w serwisie www.ipfon.pl.
    Jednak bramka nie jest blokowana i może być również wykorzystywana do współpracy z innymi operatorami działającymi w oparciu o protokół SIP.
    Aby ocenić opłacalność stosowania bramki zapraszamy do zapoznania się z informacjami na witrynie IPFON platforma VoIP | faq | cennik | regulamin.


    bramka VoIP Linksys PAP2-EU IPFON N8050

    Niezawodne łącza WLAN. Zdarza się, że potrzebujemy wykonać instalację łącza radiowego punkt-punkt o możliwie jak najwyższej niezawodności. Sieci WLAN niestety nie nadają się do tego, ze względu na łatwość ich zakłócenia. Gdy interesuje nas wysoka niezawodność należy wykupić pasmo i założyć profesjonalną radiolinię. Są to jednak wysokie koszty i takie rozwiązanie zapewne nie leży w zasięgu małych firm świadczących usługi dostępu do Internetu. Aby zwiększyć niezawodność łącza WLAN można np. stosować protekcję w postaci dodatkowych połączeń i routingu dynamicznego, np. RIP. Na rysunku poniżej zaproponowano koncepcję takiego łącza, w razie, gdy są problemy z łącznością na kanale 1, to następuje automatyczne przełączenie na kanał 13.


    Protekcja łącza w postaci dodatkowych połączeń i routingu dynamicznego, np. RIP

    Uwaga: ze względu na wyjazd redakcji na targi elektroniczne do Szanghaju i Hongkongu, następny numer Informatora ukaże się w czwartek 20.10.

     

    03.10.05

    TVP cyfrowo z Astry. 1 października 2005, Telewizja Polska S.A. rozpoczęła nadawanie  programów z satelitów Astry, z pozycji orbitalnej 19.2° E. TVP będzie wykorzystywała transponder 59 na satelicie ASTRA 2C .
    Docelowo będzie nadawanych 8 programów satelitarnych. Najpierw wystartują: TVP 1, 2 i 3. Będą one jednak kodowane w NDS-VideoGuard ze względu na prawa autorskie. W wersji odkodowanej nadawane będą: TV Polonia i TV Kultura. Później, w 2006 roku, za pośrednictwem Astry będą dostępne dla widzów w Europie jeszcze trzy kanały tematyczne.
    Cyfrowy przekaz satelitarny w wersji kodowanej, w zależności od dalszych koncepcji, może być wykorzystywany do dosyłu sygnału w trakcie tworzenia sieci naziemnych nadajników DVB-T, a także zwiększenia zasięgu odbioru poprzez udostępnianie kart dla wspólnot mieszkaniowych – tak jak TVN. Mimo uruchomienia przekazu z Astry zostanie zachowany kodowany przekaz z Eutelsata W3A.
    Odbiór kodowanego TVN -sposób odbioru na tunerach Ferguson 6018 oraz formalności związane z uzyskaniem darmowych kart dla wspólnot mieszkańców, hoteli, sanatoriów, itp. opisaliśmy tutaj.

    Wzmacniacze szerokopasmowe a kanałowe. Niezwykle często spotykanym przypadkiem, przy zastosowaniu wzmacniaczy szerokopasmowych, jest zły odbiór programów, jeśli na dwa wejścia wzmacniacza podłączone są dwie anteny, skierowane na dwa nadajniki. Objawia się to odbiciami na obrazie. Jedyną możliwością wyeliminowania tego efektu jest zastosowanie anten o dużej kierunkowości oraz wzmacniaczy kanałowych. Jest to najlepsze technicznie rozwiązanie, lecz dla instalacji indywidualnych zbyt drogie. Można nieco poprawić jakość odbioru stosując filtry zaporowe, np. FR-413 R90212 czy F-4 B2510. Zamontowane pozwalają uniknąć niepożądanego odbioru programów z kierunku A, na antenie B i odwrotnie. Dzięki temu małym kosztem można znacząco poprawić jakość odbioru.

    Instalacja sąsiedzka. Jeżeli sąsiedzi potrafią się zorganizować, to mogą wykonać jedną porządną instalację antenowa, a następnie rozdzielić sygnał na rozgałęźniku MM-200. Czasami takie rozwiązanie jest wręcz jedyne, w sytuacji gdy są problemy z zamontowaniem drugiego zestawu antenowego w danym miejscu. Rozgałęźnik posiada możliwość przesyłania napięcia stałego z dwóch wejść/wyjść.


    dwie niezależne podsieci w instalacji antenowej

    Czym pokryta jest antena anodowana? Anodowanie jest to elektrolityczne utwardzanie powierzchniowe aluminium. W trakcie tego procesu można przeprowadzić również barwienie, na przykład na kolor złoty. Warto zauważyć, że są na rynku anteny poddane jedynie procesowi barwienia, więc po krótkim czasie pokrycie schodzi z anteny pod wpływem warunków atmosferycznych. W ofercie Dipola anteny anodowane oznaczone są literą A, np. antena ASP-8W LUX wersja A ze wzmacniacze 50dB A0024.

    Problemy transmisji wizji na duże odległości. Informacja podstawowa o jasności obrazu przesyłana jest na częstotliwości 3 MHz, natomiast informacja o kolorze na częstotliwości 4,5 MHz. Z charakterystyki przewodu wynika, że dla wyższych częstotliwości tłumienie jest większe.
    Z tego powodu kamery kolorowe wymagają lepszego kabla koncentrycznego do pracy na długich odcinkach przewodu, np. CTF-113 E1239. W przypadku kłopotów z kiepskiej jakości przewodem lub sporymi odległościami możemy zastosować wzmacniacz sygnału wideo VCA-1/2000 M1842

    Kamera IP. W instalacjach CCTV IP stosowane są kamery IP, które można przyłączyć bezpośrednio do sieci LAN lub do sieci bezprzewodowej poprzez złącze FE 10/100 Mbps (RJ45). W kamerze IP następuje digitalizacja sygnału wideo. Istotna jest moc obliczeniowa wbudowanego w nią procesora, ponieważ od tego zależy jakość obrazu przesyłanego w sieci, a przez to funkcjonalność instalacji. Porównując ceny, należy sprawdzić ilość klatek przesyłanych i również ich rozdzielczość.

    Rozdzielczość

    Rozmiary obrazu
    (w systemie PAL)

    QCIF

    176 x 144

    CIF

    352 x 288

    VGA

    640 x 480

    Full D1

    720 x 576

    Kamera, która ma wydajność 25 klatek/s w rozdzielczości QCIF może pracować tylko w mało odpowiedzialnych systemach, w przeciwieństwie do kamery o parametrach 25 klatek/s w rozdzielczości Full D1

    Możliwości profesjonalnych kamer IP można prześledzić na przykładzie kamery SNC RZ25P M7025 z serii IPELA firmy Sony.

    Anteny offsetowe i paraboliczne. Ta grupa anten posiada największy zysk i kierunkowość, są one stosowane do połączeń punkt-punkt (czyli do tworzenia linków radiowych) oraz jako anteny klienckie, przy dużych odległościach od AP.
    Anteny paraboliczne posiadają dwie wersje, jedna z reflektorem symetrycznym, a druga z reflektorem offsetowym. W sieciach bezprzewodowych, rozpatrując łatwość montażu, zdecydowanie lepsze są anteny paraboliczne symetryczne. W antenach parabolicznych offsetowych (podświetlonych), aby prawidłowo skierować oś główną charakterystyki anteny na inną antenę, należy antenę skierować ku ziemi o wartość kąta offsetu (zwany też kątem podświetlenia, zazwyczaj wynoszący 22-26 stopni), co czasem jest dość kłopotliwe, ze względu na sposób mocowania.
    Dlatego z punktu widzenia montażu lepsze są anteny paraboliczne proste lub anteny z reflektorem paraboidalnym (np. firmy Andrew 24dB 26T-2400, A7115, firmy Pacific Wireless A73302 25dB GRID56025, A73303 28dB GRID56028 Pacific).
    Z kolei anteny offsetowe, z racji tego, iż korzystają z reflektora od typowych anten satelitarnych są dużo tańsze, a ich parametry elektryczne są też dobre. Przykładem są anteny FUSSION 2,4 GHz 21dB A7134. Więcej na ten temat w artykule Pawła Króla tutaj.

    Anteny sektorowe i wydajna stacja bazowa WLAN. Antena sektorowa TetraAnt 16dBi 5 GHz A73811 przeznaczona jest do stosowania w stacjach bazowych sieci WLAN pracujących w paśmie 5 GHz. Antena może być montowana w układzie 4 anten podłączonych do 4 punktów dostępowych (oczywiście każdy z nich musi pracować na innym kanale). Takie rozwiązanie zapewnia pokrycie dookólne całego obszaru, wraz z indywidualną możliwością regulacji kata pochylenia anten, czyli elewacji. Jeżeli zastosujemy cztery AP, np. CA-8-4 2,4/5GHz N2505, możemy uzyskać łączną rzeczywistą przepływność 4 razy większa niż przy pracy jednego AP.
    Wyróżniającą cechą anteny jest niski poziom listków bocznych (tłumienie listków bocznych > 20 dB), doskonałe dopasowanie, płaska charakterystyka zysku w całym paśmie pracy, brak elektrycznego pochylania charakterystyki anteny wraz ze zmianą kanału roboczego (częsty problem w antenach pracujących w paśmie 5 GHz).


    Konfiguracja 4-sektorowej stacji bazowej WLAN na pasmo 5 GHz

    Rozbudowane funkcje punktów dostępowych. Poza funkcjami podstawowymi takimi jak filtracja adresów MAC, regulacja parametrów typu Beacon Interval, czy regulacja prędkości transmisji, producenci wyposażają swoje urządzenia w różnego rodzaju opcje dodatkowe.
    Przydatną opcją jest usługa DDNS, dzięki której możemy mieć dostęp do naszych zasobów sieciowych, posiadając dynamicznie przydzielany adres IP. Usługa ta najczęściej wykorzystywana jest przez użytkowników do umieszczania stron WWW na komputerach o zmiennym adresie sieciowym. Działanie DDNS zostało opisane tutaj.
    AP isolation – dostępna w niektórych urządzeniach funkcja izolacji klientów bezprzewodowych pozwala na zablokowanie komunikacji pomiędzy użytkownikami, którzy łączą się z punktem dostępowym drogą radiową. Zablokowanie użytkownikom komunikacji między sobą pozwala niekiedy na optymalizację pracy sieci.
    Przekierowywanie portów – pozwala na zarządzanie ruchem w sieci. Dzięki filtracji portów możemy ingerować w ruch, jaki będzie przesyłany. Blokując odpowiednie porty istnieje możliwość blokady przepływu danych, które mogą wpływać negatywnie na pracę sieci (np. często blokowane połączenia p2p). Dzięki funkcji przekierowywania portów można “przenosić” ruch na inne porty. Pozwala to na przykład przenieść transmisję z portu zablokowanego na inny, wolny od blokady.
    UPnP - nadaje się do tworzenia sieci domowych i do małych przedsiębiorstw. Umożliwia przesyłanie danych między dwoma urządzeniami pod kontrolą dowolnego urządzenia sterującego w sieci i jest niezależna od systemu operacyjnego, języka programowania i fizycznego medium. Usługa UPnP minimalizuje konieczność konfiguracji komputera lub oprogramowania do pracy w sieci.
    VPN – działanie wirtualnych sieci lokalnych polega na transmitowaniu prywatnych, zaszyfrowanych danych przez “obcą” sieć, np. Internet. Wykorzystuje się tu technikę kodowania komunikatów – zostaje utworzony tzw. tunel VPN, przeźroczysty dla danych użytkowników. Część punktów dostępowych dostępnych na rynku ma możliwość ustawienia, jaki rodzaj tunelowania będzie przepuszczany, a jaki blokowany.
    Spośród niedrogich urządzeń dostępnych na rynku, dużą liczbę ciekawych opcji dodatkowych posiadają urządzenia firmy Linksys. Urządzenie WRT54G N2641 posiada opcję izolacji użytkowników bezprzewodowych oraz posiada zaimplementowaną usługę DDNS. Przy połączeniach wirtualnych sieci prywatnych (VPN) można regulować ruch protokołów IPSec, PPTP oraz L2PT. WRT54G potrafi również filtrować i dokonywać przekierowywania portów.
    BEFW11S4 N2631 jest to odpowiednik urządzenia WRT54G pracujący z prędkością 11 Mbit/s. Posiada rozbudowaną funkcję UPnP. Potrafi również dokonywać filtracji i przekierowywania portów. Administrator ingerować może również w ruch VPN (blokada lub przekazywanie protokołów IPSec, PPPoE oraz PPTP).

    N2631 - Punkt dostępowy Linksys BEFW11S4  11Mbit/s 2,4 GHz, z wbudowanym ruterem i switchem 4p
    Punkt dostępowy WLAN Linksys WRT54G 2,4 GHz, z wbudowanym ruterem i switchem 4p 54 Mb/s

    Brama automatyczna i domofon. Coraz częściej w domach jednorodzinnych stosowane są bramy automatyczne. Domofony Alcada pozwalają na podłączenie wejścia na przykład furtki i automatycznej bramy wjazdowej. W takiej sytuacji zamiast rygla ABR-001 przyłączonego do ASC-050 podłączamy system sterowania mechanizmem bramy.


    Sterowanie otwarciem furtki i bramy, zamiast jednego z elektrozamków ABR-001 podłączamy system sterowania mechanizmem bramy

    Konkurs “Ciekawie o antenach”. Dobiegł końca IV Konkurs “Ciekawie o antenach”. Fotograficzny plon jest rekordowy pod względem ilości zdjęć i wyjątkowy pod względem poznawczym i artystycznym. Prace nadesłało 72 autorów – wszystkich zdjęć jest 181. Do oceny przystępuje p. Paweł Zechenter – krakowski fotograf. Wyniki podamy w następnym numerze Informatora.
    Nadesłane zdjęcia można obejrzeć tutaj.

     

    26.09.05

    WiMAX – ruszają historyczne przetargi. Z dniem 21 września 2005 r. rozpoczyna się 317 powiatowych postępowań przetargowych na rezerwacje częstotliwości dla kanałów z zakresu 3600 - 3800 MHz, z przeznaczeniem na sieci typu punkt – wiele punktów. Przedmiotem każdego postępowania przetargowego jest wyłonienie podmiotu, który będzie uprawniony do uzyskania jednej rezerwacji częstotliwości. Każda rezerwacja będzie uprawniała do wykorzystywania zarezerwowanych częstotliwości do 31 grudnia 2020 r. Firmy, które wygrają przetargi mają szansę na stworzenie pomostu między amatorskimi sieciami WLAN, a profesjonalnymi operatorami komunikacyjnymi, jest również nadzieja na zwiększenie dostępności usług szerokopasmowego Internetu w rejonach wiejskich. Oferty można składać do 7 listopada.
    Obwieszczenie przetargowe.

    UMTS w Polsce. Koncepcja sieci 3G zakłada, że prędkość transferu radiowego nie spadnie poniżej 144 Kb/s, a na ograniczonych obszarach osiągnie nawet 2 Mb/s. Stacje bazowe UMTS Plusa i Orange działają obecnie w Warszawie i Krakowie. W Warszawie sieć Plus, Era i Orange obejmuje swym zasięgiem praktycznie całe miasto. Testowa sieć Ery działa również w Łodzi. Kolejnymi miastami, które mają być pokryte zasięgiem Era UMTS do końca roku są Kraków, Wrocław, Poznań i miasta aglomeracji śląskiej.

    Najbliżej nieba – gdzie ta wieża? Na wysokości 3842 m n.p.m. znajduje się wieża nadawcza, położona najwyżej w Europie. Sama wieża ma wysokość 25 m., ale jej budowa to wyraz niezwykłej śmiałości inżynierskiej. Nadajnik zbudowany został na górze, na którą wjeżdża najwyżej na świecie położona górska kolejka linowa, której trasa kończy się na wysokości 3777 m. Natomiast pod górą przebiega, zbudowany w 1965r, tunel łączący Francję i Włochy. Po raz pierwszy góra została zdobyta przez polskiego poetę i pasjonata wypraw górskich Antoniego Malczewskiego i Francuza Jean-Michael w 1818r. Gdzie znajduje się ta wieża? – odpowiedź na końcu Informatora. Fot. Wojciech Kocot.

    Powiększ...  Powiększ...  Powiększ...
    Nadajnik na górze zdobytej po raz pierwszy w 1818 r. przez polskiego poetę i pasjonata wypraw górskich Antoniego Malczewskiego

    Rozgałęźniki aktywne AMS. Seria rozgałęźników ARA-1/2F (wzm. 8-12 dB) B1213, ARA-1/4F (wzm. 4-8 dB) B1215 pozwala wzmocnić słaby sygnał, tak by po rozdzieleniu odpowiednio na 2 i 4 telewizory zapewnić odpowiednią jakość. Uzupełnienie serii stanowi wzmacniacz AWS-1/1F (wzm.12-16 dB) B1216, który służy do wzmocnienia słabych sygnałów poprawiając odbiór na jednym odbiorniku. Rozgałęźniki i wzmacniacz mogą być wykorzystywane w sieciach kablowych lub instalacjach zbiorczych. Są on zalecane do stosowania w sytuacjach, kiedy pasywny rozgałęźnik powoduje, iż poziom sygnału jest za niski.


    Wzmacniacz AWS-1/1F (wzm.12-16 dB)
    B1216

    Nowe wersje popularnych wzmacniaczy AWS121M i AWS-118M. W związku z przystosowaniem wzmacniaczy do norm europejskich wprowadzono ekranowanie do wyżej wspomnianych wzmacniaczy. Wzmacniacze są dodatkowo wyposażone w hermetyczną obudowę. Wzmacniacze stosuje się w przypadkach szczególnie trudnych warunków odbioru lub gdy odległość od masztu do miejsca, gdzie można by zamontować wzmacniacz domowy jest znaczna (powyżej 20 m). Wzmacniacze posiadają duże wzmocnienie dla AWS-118M 2x BIV-BV - 32 dB, BI-BIII 30 dB; dla AWS-121M, 2x BIV-BV - 34 dB, BIII - 32 dB, BI-III - 32 dB. Maksymalny poziom wyjściowy 108 dB sprawia, że wzmacniacz jest idealny nawet dla dużego domku jednorodzinnego.


    Przykład zastosowania wzmacniacza AWS-121M

    Rejestratory cyfrowe i karty pamięci. Coraz częściej rejestratory cyfrowe wyposażone są w karty pamięci. Rozwiązanie to umożliwia proste przeglądanie obrazów z rejestratorów CCTV na komputerach. Równie popularne stają się złącza USB wykorzystywane między innymi do aktualizacji oprogramowania. Takie złącza mają, zarówno proste rejestratory tj. YK9809 M85034 jak i najnowszy produkt firmy CPCAM CPD-507 M8534.

    Instalacja monitoringu w czterech punktach. W przypadku, gdy należy wykonać transmisję wideo z kilku punktów odległych od siebie i nie można wykonać tego przewodowo można posłużyć się zestawem czterech nadajników A/V TR02-S 2,4 GHz Mini M1525 i jednym odbiornikiem A/V RT02-S Mini 2,4 GHz M1528. Do każdego nadajnika instalujemy anteny kierunkowe, np. ATK-16 A7124, do odbiornika - antenę dookolną PROETER 2,4 GHz 10dB A72621. Takie rozwiązanie pozwoli na sekwencyjny odbiór z czterech nadajników. W przypadku gdy istnieje konieczność ciągłego podglądu z czterech kamer należy zastosować cztery odbiorniki.


    Sekwencyjny podgląd obrazów z odległych kamer


    Równoczesny podgląd i rejestracja obrazów z odległych kamer

    Ruter ADSL switch 4p Altera 04 Tactio. Urządzenie N9044 przeznaczone jest do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL (np. Neostrada tp). Ruter posiada wbudowany modem ADSL i switch 4-portowy oraz port WAN w postaci złącza RJ11 do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Istnieje możliwość definiowania własnego adresu MAC na porcie WAN. Urządzenie może pracować jako DHCP server, oferuje usługę "wirtualny serwer" (udostępnianie określonych komputerów i usług z sieci wewnętrznej na zewnątrz). Funkcje bezpieczeństwa to kontrola dostępu do sieci na podstawie adresów IP źródła/przeznaczenia, protokołów (TCP/UDP) oraz portów. Możliwość blokowania dostępu do stron WWW na podstawie adresów URL lub na podstawie występowania określonych słów w adresie. Urządzenie współpracuje z serwerami DDNS umożliwiając przydzielenie stałej nazwy dla serwera niezależnie od zmieniającego się adresu IP. Dzięki temu można łącze Neostrady wykorzystać np. do monitoringu lub serwerów www, ftp.

    Powiększ...
    DDNS w routerze Altera-04

    WDS - nowa funkcjonalność ruterów Eminent EM4032 i EM4114. Ruter Eminent EM4114 N2607 jest bardzo popularnym urządzeniem do rozdzielania Internetu dostarczanego łączem ADSL (np. Neostrada tp). Ostatnia aktualizacja oprogramowania firmware przyniosła nową funkcję w postaci połączenia WDS. Dzięki temu istnieje możliwość połączenia linkiem WDS urządzenia EM-4114 N2607 i EM4032 N2606. Pomimo, że ruter nie ma wprost opcji pracy w konfiguracji klienta, dzięki WDS-owi może podłączyć się do drugiego rutera i obsługiwać zarówno 4 klientów przewodowych, jak również klientów łączących się bezprzewodowo. Funkcja WDS znacznie rozszerza możliwości budowy sieci w oparciu o sprzęt firmy Eminent.


    WDS w urządzeniach EM4032 i EM4114

    Anteny WiMAX z Marsa. Pojawiły się w sprzedaży nowe anteny izraelskiej firmy Mars. Anteny pracują w paśmie 3400-3700 MHz, zabezpieczając pokrycie praktycznie całego pasma WiMAX. Wszystkie anteny są wyposażone w gniazdo N. Zastosowania tych anten to system WiMAX, aplikacje Point to Multi Point, stacje bazowe dla WLL (Wireless Local Loop).

    kod

    nazwa

    zysk

    kąt połowy mocy H/V

    A74211

    Antena sektorowa MA-WE36-7X

    15 dBi

    120/6

    A74201

    Antena panelowa MA-WA35-2X

    18 dBi

    20/20

    Aiguille du Midi (Igła Południa). Góra położona nad Chamonix. Z nadajników, zbudowanych na wieży, emitowany jest sygnał UKF o mocy 0,05 kW oraz sygnały stacji TV: Canal+ z mocą 0,022 kW, France 3 - 2,6 kW, France 2 - 2,6 kW, TF1- 2,6 kW, Mont Blanc - 0,2 kW, M6 - 0,035 kW, Arte/France 5 - 0,035 kW. Mimo niewielkich mocy sygnały, przy sprzyjających warunkach, odbierane są w Niemczech.

     

    19.09.05

    Transmisja danych w sieciach komórkowych GSM i UMTS. Możliwości rozwojowe GSM są na tyle duże, że skutecznie blokują szybkie upowszechnianie się UMTS. Zastosowanie transmisji pakietowej GPRS oraz HSCSD, a także pojawienie się EGPRS czyli technologii EDGE pozwala na osiągnięcie prędkości nawet 384 kb/s, czyli tyle ile obecnie oferuje UMTS. Oczywiście UMTS docelowo ma zapewnić prędkość rzędu 2 Mb/s, lecz również w GSM planowane jest implementowanie szybszych metod przesyłania danych.

    Standard

    GSM-2G GSM-2G GSM-2,5G

    GSM-2,5G

    UMTS-3G HSUPA/HSDPA 4G

    System

    EGSM 850/900/1800/1900 MHz

    2 GHz 2GHz nz

    Transmisja danych

    CSD HSCSD GPRS EDGE
    lub EGPRS
    UMTS HSUPA/HSDPA 4G

    Maks. prędkość
     z/od sieci

    9,6/9,6 kb/s

    14,4/57,6 kb/s Do 140,8 kb/s

    Do 384 kb/s

    Do 384 kb/s

    5,8/14,4 Mb/s

    Do 1 Gb/s

    CSD (Circuit Switched Data) - komutowana transmisja danych, usługa umożliwiająca transmisję danych, przesył wykorzystuje jeden kanał rozmowny, który jest zarezerwowany na cały czas trwania połączenia, prędkość 9,6 kb/s.
    HSCSD
    (High Sped Circuit Switched Data) - szybka komutowana transmisja danych w GSM, umożliwiającą prawie sześciokrotne zwiększenie szybkości transmisji danych w stosunku do CSD. HSCSD pozwala przydzielić pojedynczemu użytkownikowi więcej niż jeden kanał rozmówny na potrzeby transmisji danych, co pozwala zwiększyć szybkość przesyłania danych z 9,6 kbit/s do 56,0 kbit/s. Technologia HSCSD wymaga użycia odpowiednich telefonów. Zalecane zastosowania: transfer dużych plików, aplikacje czasu rzeczywistego np. wideokonferencje, telemetria.
    GPRS
    (General Packet Radio Service) - pakietowa transmisja danych w GSM. Technika ta uznawana jest za kolejną fazę rozwoju sieci GSM w kierunku trzeciej generacji (UMTS). Użytkownicy sieci mogą korzystać z wybranych aplikacji w ciągu wielu godzin, płacąc tylko za wymienione dane, a nie jak dotychczas za czas trwania sesji. Szybkość transmisji danych telefonu nie wpływa na koszt. Obecne telefony z GPRS umożliwiają odbieranie danych z szybkościami do 53,6 kbit/s. Zalecane zastosowania: ciągłe połączenie z Siecią, przeglądanie stron WWW, serwisy WAP i usługi typu transakcyjnego.
    EGPRS
    (Enhanced GPRS) - pakietowa transmisja danych w GSM, EGPRS to inaczej EDGE (Enhanced Data Rates of Global Evolution) wykorzystuje szybszą (choć bardziej wrażliwą na zakłócenia) modulację 8PSK (każdy stan przenosi informację zawartą na 3 bitach). W praktyce technologia ta sprawia, że transmisja EGPRS staje się około 3 razy szybsza niż tradycyjna GPRS
    HSDPA
    – High Speed Downlink Packet Access, szybka transmisja danych w kierunku do abonenta jest to system oferujący prędkość transmisji do 14,2 Mb/s. Tak dużą prędkość osiągnięto dzięki zastosowaniu złożonej modulacji 16QAM (każdy stan przenosi informację zawartą na 4 bitach).
    HSUPA
    – High Speed Uplink Packet Access, szybka transmisja danych w kierunku od abonenta 5,8 Mb/s od telefonu.

    Gdzie ta wieża? Magiczna góra, pierwsze ślady osadnictwa wokół niej pochodzą sprzed 4000 lat. Centrum pogańskiego kultu do XI w. Konstrukcje kamienne, datowane na XIII - V w p.n.e, w postaci niskich kręgów, ułożonych z kamieni i głazów, interpretowane są jako ogrodzenie miejsc świętych. Oddawano tu cześć bóstwu słonecznemu oraz innym zjawiskom przyrody np. drzewom, źródłom. Monumentalne rzeźby kamienne i wyryte na nich znaki ukośnego krzyża są symbolami kultu słońca, uprawianego przez słowiańskie i wczesnopolskie plemiona. Niektórzy uczeni łączą je z wpływami celtyckimi. Gdzie znajduje się wieża telewizyjna widoczna na zdjęciu? - odpowiedź na końcu Informatora.

    Powiększ...

    Konkurs “Ciekawie o antenach”. Powoli dobiega końca IV Konkurs “Ciekawie o antenach”. Już teraz można stwierdzić, że fotograficzny plon będzie rekordowy pod względem ilości zdjęć i wyjątkowy pod względem poznawczym i artystycznym.
    Dotychczas nadesłane zdjęcia można obejrzeć tutaj.

    Biblioteka Dipola. Ponad 100 artykułów, kursy, schematy, poradniki stanowiące wsparcie dla projektantów i instalatorów dostępne są w Bibliotece Dipola. Od ubiegłego tygodnia funkcjonuje szybki system wyszukiwania oparty o czytelny podział na kategorie tematyczne.

    Typy instalacji antenowych a rozgałęźniki. Instalacja antenowa może być wykonana w postaci sieci gwiaździstej lub przelotowej. W przypadku instalacji gwieździstej abonenci są przyłączeni do sieci za pomocą rozgałęźników (do sześciu-ośmiu gniazdek) lub, w przypadku większych instalacji, za pomocą odgałęźników. Sieć gwieździsta jest wariantem najlepszym, umożliwia bowiem łatwą modernizację. Praktycznie bez zmiany okablowania można przerobić instalację telewizji naziemnej na instalację z multiswitchami, dodatkowo pozwalającą na odbiór telewizji satelitarnej.
    Niestety nie zawsze jest możliwe dojścia kablem od punktu centralnego do każdego gniazda. W takim przypadku realizuje się sieć przelotową. Poszczególne piony tworzące sieć przelotową łączy się w tym przypadku za pomocą rozgałęźnika. W tym przypadku nie jest możliwa modernizacja instalacji i wmontowanie multiswitchy, dlatego zalecamy unikanie tego rodzaju sieci. Więcej na temat instalacji zbiorczych można znaleźć na stronie Podstawy projektowania instalacji zbiorczych TV.


    Wykorzystanie odgałęźnika do podłączenia gniazd rozmieszczonych na jednym długim piętrze

    Monitoring placu budowy. Coraz częściej właściciele decydują się na monitorowanie obiektu na etapie jego budowy, pozwala to na lepsze zabezpieczenie materiałów budowlanych i sprzętu oraz na weryfikację solidności prowadzonych prac. Koszt monitoringu jest nieporównywalnie mały z kosztem budowy i szybko się zwraca. Po zakończeniu budowy kamery znajdują swoje miejsce w systemie ochrony obiektu.
    Kamera do monitorowania budowy powinna być zewnętrzną kamerą bezprzewodową z możliwością pracy w Sieci.
    Takie wymagania spełnia kamera szybkoobrotowa IPELA PTZ IP Sony SNC-RZ25P M7025 – lider światowych rankingów w dziedzinie nowoczesnych kamer obrotowych. Wyposażona w dodatkowe elementy: obudowę, moduł bezprzewodowy, adaptor z grzałką i uchwyt, zapewnia wszystkie funkcje jakie są dostępne w nowoczesnym monitoringu wraz z jakością produktu gwarantowaną przez firmę Sony. Łatwa konfiguracja, sterowanie przez przeglądarkę Internetową, np. Internet Explorer oraz możliwość wysyłania zrzutów na serwer FTP to najważniejsze, ale nie wszystkie funkcje tej kamery. Możliwości zoomu (zbliżenia) i inne parametry dostępne tutaj.

    Powiększ...
    Plac budowy i tymczasowe magazyny można oglądać z dowolnego miejsca na świecie, lokalizacje kamer można umieszczać na mapach i planach, co w przypadku większej ilości kamer ułatwia korzystanie z monitoringu.

    Monitoring mobilny - rejestrator MDVR1004. Monitorowanie pojazdów, podobnie jak monitorowanie obiektów staje się standardem. W naszym kraju najwięcej kamer można zobaczyć w środkach komunikacji miejskiej MPK i PKS.
    Najlepszym urządzeniem do tego typu monitoringu jest sprawdzony na wielu rynkach światowych (m.im USA – monitoring autobusów szkolnych) rejestrator mobilny MDR1004 M85004. Dużo tych urządzeń trafia do wojewódzkich ośrodków sprawdzających kwalifikacje przyszłych kierowców.
    Rejestrator ten, poza rewelacyjną jakością obrazu (rozdzielczość jak w DVD oraz 25kl/sek), ma wiele użytecznych funkcji, takich jak pomiar i zapis prędkości pojazdu, możliwość sczytywania dodatkowych sygnałów, m.in. użycia kierunkowskazów czy wciśnięcia pedału hamulca. Podłączenie pedałów hamulca zdającego egzamin i egzaminatora daje możliwość wykluczenia sytuacji spornych związanych z tym, kto pierwszy rozpoczął hamowanie. Dodatkowo trudno będzie “zmienić zdanie”, gdyż rejestrator posiada również możliwość rejestracji głosu (nawet 4 tory audio).

    Anteny Yagi czy anteny panelowe. Popularność anten typu Yagi wynika z ich niskiej ceny i parametrów, które są optymalne dla anten pracujących u abonentów. Najważniejsze zalety to łatwy montaż, wynikający z optymalnego kąta połowy mocy. Jest on na tyle duży, że ustawienie anteny nie musi być tak dokładne jak w antenach parabolicznych czy offsetowych, a jednocześnie na tyle mały, iż skutecznie pozwala na eliminacją zakłóceń przychodzących z innych kierunków. Kąt połowy mocy dla anteny ATK-16/2,4GHz A7124 wynosi w poziomie 25 stopni i w pionie 29 stopni.
    Anteny panelowe, podobnie jak anteny Yagi-Uda są przeznaczone do stosowania jako anteny klienckie, choć czasem także w stacjach bazowych, gdzie współpracują z punktami dostępowymi. Ich zyski są podobne, jak te osiągane przez anteny Yagi. Zazwyczaj mają zysk 8 dB, choć są też w wykonaniach o zysku 12 aż do 24 dB. Są jednak zasadnicze różnice. Anteny panelowe mają kąt połowy mocy węższy niż Yagi, czyli są bardziej kierunkowa. Poza tym, dobrze zaprojektowana antena panelowa powinna być odporna na sygnały o polaryzacji ortogonalnej, czyli np. gdy odbieramy polaryzację pionową, polaryzacja pozioma powinna być maksymalnie stłumiona. Antena ATK-P4 A7127 tłumi polaryzację ortogonalną o co najmniej 29 dB.

    Nazwa A7124 - Antena ATK 16 / 2,4GHz
    ATK 16/2,4 GHz
    A7124 - Antena ATK 16 / 2,4GHz
    ATK P4/2,4 GHz
    Kod A7124 A7127
    Pasmo [MHz] 2400-2483
    Zysk [dB] 13 >15
    Szerokość wiązki H/V 25/29 19/19
    Promien. przód/tył [dB] >15 >25
    Polaryzacja pionowa / pozioma

    Dlaczego warto kupić anteny Tri-Digital. Anteny Tri-Digital to rozwojowa wersja anten Yagi. Ich zysk, wynoszący aż 17 dBi – czyli 15 dBd, jest porównywalny z antenami ATX-91 A3710 czy Polaris-60 A3385, jednakże wymiary są o wiele mniejsze. Polaris-60 czy ATX-91 mają długość ponad 2 m, podczas gdy Tri-Digital tylko 1 m. Mocowanie pozwala na bezproblemową pracę anteny, zarówno z polaryzacją pionową jak i poziomą, gdyż taki sposób mocowania minimalizuje negatywny wpływ masztu antenowego na charakterystykę anteny. W przypadku gdy zamierzamy odbierać programy z polaryzacją pionową należy zastosować przejściówkę E8792 - uchwyt antenowy masztowy URI-32Z30. Anteny Tri- Digital to kolejne produkty z oferty Dipola, adresowane dla najbardziej wymagających klientów.

    Nazwa

    A2682 - Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Eco Digital
    DIPOL 44/21-69eco Tri-Digital

    A2680 - Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital
    DIPOL 44/21-69 Tri-Digital

    kod

    A2682

    A2680

    Zysk [dBi]

    12,5-16,6

    12,3-16,8

    Kanały

    21-69

    21-69

    Prom. Przód/tył

    25

    25

    Polaryzacja

    H/V

    H/V

    Impedancja [om]

    75

    75

    Szerokość wiązki E/H°

    45/56

    45/56

    Długość [m]:

    1

    1

    Domofony Alcada. Oprócz standardowych zestawów przeznaczonych do montażu w domkach jednorodzinnych, firma Alcad przedstawiła bardzo atrakcyjne możliwości budowy systemów domofonowych z modułów. W tym rozwiązaniu można migrować z rozwiązań domofonowych do wideodomofonowych. Warunkiem jest tutaj zastosowanie odpowiedniego okablowania, pozwalającego na dystrybucję wideo. Ponadto poszczególni użytkownicy mogą sami zadecydować, czy wymieniają zwykłą słuchawkę na monitor, czy pozostają tylko przy funkcjonalności domofonu.


    Schemat mieszanego systemu domofonowo-wideodomofonowego

    Compex – dual band WPE54AG. WPE54AG N2520 to dwuzakresowe urządzenie bezprzewodowe, pracujące w oparciu o standardy 802.11a/b/g. WPE54AG jest urządzeniem o wysokiej wydajności i stabilności działania, dzięki zaimplementowaniu najnowszych standardów bezpieczeństwa, takich jak: Wi-Fi Protected Access (WPA), IEE 802.11x uwierzytelnianie, 64 lub 128-bit Wired Equivalent Privacy (WEP). Compex wprowadził w tym AP nowatorską technologię Pseudo VLAN i TagVLAN, dzięki czemu nadaje się także do pracy jako Hot Spot. Urządzenie doskonale nadaje się do użycia w wielu miejscach sieci, w 6 różnych trybach: Access Point, Access Point Client, Gateway, Wireless Routing Client, Wireless Bridge Link oraz Wireless Ethernet Adapter, bez potrzeby zmiany oprogramowania. Access Point posiada DFS w każdym trybie pracy, radar detection, regulowany parametr ACK, WMM(QoS), WDS, wyłączanie radia gdy LAN nie jest podłączony, auto reboot timer, VLAN.

    Targi IFA 2005 Berlin. Sharp zaprezentował Aquos LC-65GD1E – telewizor LCD o przekątnej 165cm. Odbiornik będzie dostępny w Europie w grudniu. Obecnie w zakładach w Kameyama produkowanych jest miesięcznie 1000 odbiorników, z czego 400 sprzedawanych jest w Japoni, reszta w USA. Cena 13000 Euro. Więcej>>.

    Więcej...

    Pozostało kilka miejsc na kurs: "Transmisja wizji" 22.09.2005, godz. 11:00 - 15:15 w Warszawie.
    Program:
    - Podstawy CCTV w sieciach IP - Dipol (Paweł Król, Marek Dzioch)
    - Transmisje bezprzewodowe w CCTV (WLAN, Wimax) - Veracomp Błażej Marciniak
    - Transmisje optyczne wizji - SKK Bartłomiej Madej
    - Oprogramowanie w CCTV IP (Real Shoot Manager) - Sony Polska (Daniel Pakulski)
    Wykładom będzie towarzyszyła wystawa sprzętu serii Ipela Sony, urządzeń optyczych, WLAN, kamer i rejestratorów cyfrowych.
    Zapisy i informacje tutaj.

    Ślęża (718 m n.p.m.). Najwyższe wzniesienie masywu w okolicach Wrocławia, wyrastające z otaczającej ją równiny jako samotna, wysoka, pokryta ciemnym lasem góra - “śląski Olimp”. Centrum nadawcze powstało w 1958 r. Maszt TV miał 98 m wysokości. W 1972 zbudowano nową wieżę - 136 m. Obecnie nadawanych jest 8 programów radiofonii i 4 TV.

     

    Dawniejsze numery Informatora można znaleźć tutaj