Anteny w Turcji

Klikając na poszczególne zdjęcia można je powiększyć

Turcja liczy ok. 68 mln. mieszkańców. Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca wynosi ok. 6700 USD (w Polsce ok. 11000).
Liczba zarejestrowanych telefonów komórkowych wynosi ok. 26mln (w Polsce 14mln). Usługi telefonii mobilnej GSM oferuje 4 operatorów Turkcell, Telsim, Aria, Aycell.

Nadawanie programów telewizyjnych rozpoczęto w 1968r. (Polska 1952r.). Nadawane są 4 programy ogólnokrajowej telewizji publicznej, 16 programów telewizji prywatnej oraz 4 pakiety cyfrowej telewizji satelitarnej. W 1990r został przełamany monopol państwowej telewizji i rozpoczął się burzliwy rozwój prywatnej.

Pierwsze transmisje satelitarne w języku tureckim rozpoczęto w 1990 r. Obecnie programy w języku tureckim docierają na wszystkie kontynenty, wykorzystywane są satelity: Turksat 1C, Eutelsat W3, Eutelsat HotBird-6, Thaicom-3, Optus B3, PAS 8, Intelsat 907, Telstar 5

Stosunkowo słabo rozwinięty jest Internet - liczba Internatów ok. 4,4 mln, w Polsce ok. 8mln.
Co kraj to obyczaj – w Polsce dominują anteny „siatkowe”, natomiast około 80 procent tureckich anten do odbioru telewizji naziemnej to różnego rodzaju konstrukcje mające jedną wspólną cechę: talerzowy reflektor.
Jak wszędzie, również w Turcji, jednym powodzi się lepiej drugim gorzej. W Górach Kapadocji mieszkańcy domów wykutych we wnętrzach skał, powstałych z lawy wulkanicznej, starają się nadążać z postępem, kupują telewizory, budują instalacje antenowe. Trochę bardziej skomplikowane instalacje budują właściciele bogatych willi (yale) nad Bosforem. Właściciel domu widocznego na zdjęciu potrzebuje aż 6 anten satelitarnych.
2500 lat przed naszą erą, mieszkające na terenie obecnej Turcji, plemiona hetyckie zagroziły potędze Egiptu wprowadzając na wyposażenie armii rydwany bojowe na kołach ze „szprychami”.
Dziś podstawą sukcesu wojskowego jest sprawna komunikacja. W okolicach Ankary znajduje się wiele obiektów komunikacji wojskowej i nasłuchu - pole antenowe, obiekt krótkofalowy.
Średniowieczni podróżni, w państwie sułtanów, zatrzymywali się na noc w „karawanserajach”. Wymieniali informacje, odpoczywali. Takie obiekty, na najważniejszych szlakach, sułtan budował, co 30-40km, partycypując w ten sposób w rozwoju handlu i bogaceniu się państwa.
Dzisiejsi podróżni potrzebują szybciej docierającej informacji. W Turcji dość dobrze funkcjonują instalacje hotelowe do odbioru programów satelitarnych - antena offsetowa z 3 konwerterami, pracuje w układzie zeza, widać duże skręcenie, więc musi odbierać satelity umieszczone na znacznie różniącej się długości geograficznej względem lokalizacji anteny.
Dwa tysiące lat temu idea zrodzona w Palestynie w ciągu kilkunastu lat dotarła na tereny Grecji i Turcji. Znalazła tutaj sporo wyznawców i w 537r. w Konstantynopolu konsekrowano kościół Mądrości Bożej – Hagia Sophia, ozdabiając go przepięknymi mozaikami.
Dziś, dzięki Internetowi idee rozchodzą się szybciej, ale czy równie głęboko wnikają w umysły?
Jakie monumenty powstaną dzięki ich rozprzestrzenianiu.
Na zdjęciu - zewnętrzny AP, na 2,4 GHz antena Pacific Wireless - VAGI 24016 16dBi.
„Ślimakowi” z Gór Kapadocji nigdzie się nie spieszy, stoi w tym miejscu od kilku milionów lat.
Dla bankowców i właścicieli kart płatniczych czas to pieniądz i sprawdzenie stanu konta to szalenie ważna sprawa. Przewoźny bank wyposażony w antenę łączności satelitarnej w układzie Gregoriana rozwiązuje te problemy natychmiast.
Meczety, posiadające więcej niż dwa minarety, mogły powstawać wyłącznie z fundacji sułtana. Taki właśnie meczet ufundował w Istambule Sulejman Wspaniały. Z minaretu pięć razy dziennie rozlega się głos muezina nawołujący do modlitwy.
Do bardziej prozaicznych celów, czyli instalacji anten, bywają również wykorzystywane wieże prowincjonalnych minaretów.
Nad Istambułem góruje zespól masztów komunikacyjnych z wieżą telewizyjną widoczną na pierwszym planie.
W podziemiach Istambułu znajdują się cysterny, zbudowane przez cesarzy bizantyjskich, do gromadzenia wody na wypadek oblężenia miasta. Widoczna na zdjęciu, cysterna Yerebatan zbudowana w 532r., ma powierzchnię około hektara i wysokość kilku metrów.
Mury starożytnej Troi, miasta, które stało kiedyś nad brzegiem morza. W ciągu 3 tysięcy lat rzeka Skamander naniosła tyle mułu, że używając 10- krotnego zoomu z trudem można rozpoznać zarys morskiej radiolatarni stojącej przy „współczesnym” brzegu.
Poza antenami ;-), w Turcji są między innymi tłoczne bazary, piękne dywany…
i jest gorąco...
Polecamy również Inne reportaże Dipola